Allah rızası için yardımcı olun yoksa kalpten gideceğim :(

Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarını Paylaşabileceğiniz Bölüm
Robowski

Allah rızası için yardımcı olun yoksa kalpten gideceğim :(

Mesaj gönderen Robowski » 08 Oca 2013, 06:35

ben açıköğretime 4 yıl önce kayıt olmuştum fakat psikolojik nedenlerden dolayı okuyamadım haliyle zorunlu derslerim 20yi geçik eğer okusaydım bu sene falan mezun olacaktım :( sadece 1 kere sınavlara girdim çalışamadığım için kredi toplayamadım buradan bakın kaçıncı dönem olduğumu. ben şimdi açıktan düze geçmek istiyorum sınıfta kalma yok değilmi zorunlu derslerimi kaç yılda bitirirsem o zamanmı mezun olacağım ? birşey duydum 12 dönem dolunca atılıyormuşsun açıktan öylemi :( öyleyse nasıl biticek okulum çok pişmanım zamanında okumadığım için :(
Okul / Alan - Bölüm

:

MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ - 4 YILLIK / GRAFİK VE FOTOĞRAF ALANI

Öğrencilik Durumu

:

AKTİF

Toplam Dönemi

:

6

AOL'de Okuduğu Dönem

:

4

Toplam Kredi

:

3

Alan Kredi

:

0

Yüz Yüze Eğitimi Tamamladı Mı?

:

HAYIR

Kullanıcı avatarı
Jackal4540
Uzman Doktor

Re: Allah rızası için yardımcı olun yoksa kalpten gideceğim

Mesaj gönderen Jackal4540 » 08 Oca 2013, 07:02

12 Dönemi geçince açık öğretimden atılıyormuşsun gibi bir olay yok sadece 12 dönemi geçince askerlik tecil hakkını kaybediyorsun.
Kaç senede mezun olacağın Derslere ne kadar ilgi göstermene ve çalışmana bağlı.
Sınıfta kalma yok.
Zorunlu derslere ağırlık ver ilk olarak zorunlu dersleri bitirmeye çalış ve zorunlu dersler beraberinde bölümün sözelse sözel derslere sayısalsa sayısal derslere ağırlık ver.
Kayıt yenileme tarihlerini kaçırma.
Hastalığına üzüldüm geçmiş olsun kendini fazla sıkma.

Robowski

Mesaj gönderen Robowski » 08 Oca 2013, 07:07

Açık düz lisede alan yok öyleyse nasıl sözel veya sayısala geçeceğim bunuda öğrenmek istiyorum ?

Kullanıcı avatarı
Jackal4540
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Jackal4540 » 09 Oca 2013, 00:53

Robowski yazdı:Açık düz lisede alan yok öyleyse nasıl sözel veya sayısala geçeceğim bunuda öğrenmek istiyorum ?
Sözel veya sayısal okuyacağını açık öğretim bürosuna yeni kayıt olurken sen belirliyorsun.
Ve açık öğretim lisesindede alan dersleri var,yok değil yani.
Ben isteseydim sayısal okurdum ama sosyal bilimleri seçtim.Alan krediside toplaman gerekiyor açık öğretim lisesinde.Yani alan kredisi ve dersleri var.
Açık öğretim lisesinde düz yada yamuk :mrgreen: lise diye bir şey yok.
Örgün öğretimi seçersen yani ben hem evde okuyacağım hemde haftanın belirli günlerinde açık öğretim okuluna gideceğim.
Eğer evden bitirmeyi seçersen evde çalışarak yapacağım dersen bu senin için daha iyi olur yoksa örgün öğretimi seçtiğinde açık öğretim bürosunda ders göreceksin'ki ne gerek var.

Yanlışım olduğunu sanmıyorum yanlışım varsa düzeltin.

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 09 Oca 2013, 02:20

Arkadaşım artık alanlar kalktı, alan olayı örgün de de açık lise de de yok.

Sen alansız okuyacaksın. Şu an alanlı okuyan öğrenciler toplam dönemi 10 ve üstü olanlar. Onlar bu sistem çıkmadan önce okudukları alanda devam edebiliyor sadece. Kafan karışmasın diye bunu yazdım.

Sen, düz açık lise okuyacaksan kredini en az 192 yaptığında ve tüm ortak ( zorunlu ) derslerini verdiğinde mezun olursun. Atılma diye birşey yok. Sen gayret et şimdi 2.5 yılda lise bitirme şansın var. Bence bu fırsatı değerlendir. 17 yaşı bitip 18 inden gün alanlar için temmuz ayında da sınav hakkı var. Bu sayede 4 yıllık lisenin tüm dersleri 2.5 yılda verilebiliyor.

jackal bazı yazdıkların karmaşık olmuş düzeltmek istiyorum: Açık lise 2 tanedir. 1 düz açık lise 2 mesleki açık lise

Senin örgün eğitim dediğin ise şu bildiğimiz liseler (meslek ve düz). Yani her sabah kalkıp gidilen hafta içi hergün öğretmenlerden ders dinlediğimiz lise.

Mesleki açık lise ile düz açık lisenin farkı ise şu:

Düz açık lisede okula gitme yok. Tamamen evde çalış sınava gir şeklinde.

Mesleki açık lisede ise bazı dersleri yüz yüze görmek gerekiyor. Örgün eğitimdekiler gibi günboyu değil bazı günler bazı saatlerde bazı dersleri okulda görüyorlar ( bunun detaylarını ben de bilmiyorum )
Resim

Kullanıcı avatarı
Jackal4540
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Jackal4540 » 09 Oca 2013, 02:43

Bende pek bilmiyordum bazı konuları hep size danışırdım bu siteye üye olduğumda her şeyi sizden öğrendim.Yanlış bilgilendirerek karşımdakini uğraştırmaktan korkuyordum her şeyi açıklamışsın kripton teşekkür ederim.
Arkadaşımız adına açıklayıcı olmuş.
Okul ve meslek hayatında arkadaşımıza başarılar diliyorum umarım her şey istediğin gibi olur kripton senin içinde geçerli bu sözler :wink:
Bir soru sormak istediğinde buraya sor ben yardımcı olamadığım yerde arkadaşlar yardımcı oluyor zaten kafanda soru işareti kalmasın.

Robowski

Mesaj gönderen Robowski » 09 Oca 2013, 03:59

Arkadaşlar peki açık düz lisede matematik dersi geçemezsen muaf oluyormusun yoksa zorunlu geçmek zorundamısın ? ben şuan meslek açık lise okuyorum istediğim bölümde yok ama düz lisede derslere nasıl çalışabilirim siz nasıl çalışıyorsunuz mesela ? birsürü ders var nasıl zaman ayırıyorsunuz her derse ?

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 10 Oca 2013, 18:54

Evet matematik dersinden muaf olabilirsin. Açık lisede lise 1 matematiği zorunludur. Bu da mat-1 ve mat-2 dir. mat 3-4-5-6-7-8 leri ise isteyen seçmeli ders olarak seçebilir.

Vakit kaybı olmaması için en güzeli geçmek tabi ama muaf olmak istersen hem mat-1 den hem de mat-2 den 3 er kez sınava girip başarısız olursan muaf olmuş olursun ama muaf olduğun bir dersin kredisini alamazsın. Eksik kalan bu krediyi ise seçmeli dersler ile tamamlayabilirsin.

Aslında biraz sıkı çalışınca çok da zor değil geçilebiliyor dersler. Ben de matematik de çok zorlanmıştım. Mat 1 i, 3. sınav da geçmiştim. Mat 2 ye ise daha sıkı çalıştım. Açık lise kitabının yanında konu anlatımlı üni. hazırlık kitabından ve ekol hoca sitesinden destek aldım ve ilk girişimde geçtim. Ekol hocayı tavsiye ederim ücretsiz bir sitedir.
Resim

“Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme” sayfasına dön