Askerlik hakkında

Askerlik Tecili ve İşlemleri Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
LewisNoktaKanunu
Çırak

Askerlik hakkında

Mesaj gönderen LewisNoktaKanunu » 15 Oca 2013, 00:23

Merhaba arkadaşlar ben Ocak 7 1994 dogumluyum 19 yasıma girdim,1.sorum sımdı benım askerligimi 1 sene tecil ettirmem mi gerekiyor yoksa zaten 20 ye kadar serbestmiyim.
2. benim evime muayene ile ilgili bi kagıtmı gelecek yoksa kendımmı gidip testlerimi yaptıracagım saglıkla ilgili,yaptıralacaksa ne zaman. .
3.Askerlik tecili nereden yapılıyor ve benım su anda toplam dönemim 8 aolde okudugum dönem 4 ben tecil yaptırabilir miyim açık ögretim ögrencisiyim diye yaptırabilirsem ne kadar süreyle vede aol de okuyorum diye tecil ettirdikten sonra diplomamı alırsam yine 3 sene tecil ettirebiliyor muyum?

cok soru sordum kusura bakmayın yanıtlarsanız sevinirim ;)

Kullanıcı avatarı
Jackal4540
Uzman Doktor

Re: Askerlik hakkında

Mesaj gönderen Jackal4540 » 15 Oca 2013, 06:49

LewisNoktaKanunu yazdı:Merhaba arkadaşlar ben Ocak 7 1994 dogumluyum 19 yasıma girdim,1.sorum sımdı benım askerligimi 1 sene tecil ettirmem mi gerekiyor yoksa zaten 20 ye kadar serbestmiyim.
2. benim evime muayene ile ilgili bi kagıtmı gelecek yoksa kendımmı gidip testlerimi yaptıracagım saglıkla ilgili,yaptıralacaksa ne zaman. .
3.Askerlik tecili nereden yapılıyor ve benım su anda toplam dönemim 8 aolde okudugum dönem 4 ben tecil yaptırabilir miyim açık ögretim ögrencisiyim diye yaptırabilirsem ne kadar süreyle vede aol de okuyorum diye tecil ettirdikten sonra diplomamı alırsam yine 3 sene tecil ettirebiliyor muyum?

cok soru sordum kusura bakmayın yanıtlarsanız sevinirim ;)
1.Askerliğini tecil ettirmen gerekmiyor 20 yaşına kadar tecil hakkı veriyorlar ama şuna dikkat et asker alım işlemleri ocakta başlıyor senin daha 1 sene zamanın var mesela ben şubatta doğdum 19 yaşındayım şu an ama askerlik işlemlerimi bu ocak ayında yaptırdım çünkü 20 yaşına basarken daha birliğine teslim olmalısın tabi bu doğduğun aya göre değişiyor ağustosta doğduysan yine askerlik işlemlerini ocakta yaptır.Birde açık lise döneminin 12'yi geçmediğine emin ol benim 14 dönem olduğu için tecil hakkımı kaybettim askerlik işlemlerimi yaptırdım önümüzdeki ay yani şubat ayı askere gidiyorum.Yani demek istediğim 20 yaşına basmadan askerlik işlemlerini yaptır yoksa yoklama kaçağı sayıyorlar.
Eğer liseden mezun olursan diploma çıktı belgesi ile 3 yıl tecil hakkı veriyorlar maalesef benim açık lise askerde bitecek ondanda yararlanamıyorum.
2.Eve muayene kağıdı gelmeyecek sen 20 yaşına basmadan kayıtlı olduğun askeri şubeye gidip herhangi bir rahatsızlığın var ise söyleyeceksin onlar direk seni kayıtlı olduğun aile hekimine yönlendiriyorlar aile hekiminede hastalığını anlatacaksın ondan sonra askeri hastaneye sevk belgesi verecekler gözle görülemeyen bir rahatsızlığın varsa gata'ya yada herhangi büyük ildeki askere hastaneye sevk edecekler mesela ankarada büyük askeri hastane var istanbuldada gata var onun gibi.
3.Askerlik tecili 8 dönem olduğun için yaparlar.Onuda açık öğretimden ek-c2 belgesi alıp kütüğe kayıtlı olduğun askeri şubeye götürüyorsun orada tecil ediyorlar.
4.Tecilini askerlik zamanın gelmeden önce yani 20 yaşına basmadan önce yaptır şimdiden yaptırırsan boşu boşuna 1 sene tecilini yemiş olursun.Mezun olunca tekrar diploma çıktısı ile 3 yıl tecil ettirebiliyorsun zaten.
Kafanda soru işareti kalmasın 1 hafta gata askeri hastane dolaşıp duruyorum.Muayene sonuçlarımı bekliyorum.Yani kafana soru takılırsa sor çekinme.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.

LewisNoktaKanunu
Çırak

Mesaj gönderen LewisNoktaKanunu » 16 Oca 2013, 07:19

Sağol kardeşim cok güzel anlatmışsın detaylı şekilde,yanlız surayı anlayamadım kayıtlı oldugun askeri şube demişsin ben gidip kayıtmı yaptıracagım bir şubeye çünkü kayıtlı değilim herhangi biryere. .

Kullanıcı avatarı
Jackal4540
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Jackal4540 » 17 Oca 2013, 05:00

LewisNoktaKanunu yazdı:Sağol kardeşim cok güzel anlatmışsın detaylı şekilde,yanlız surayı anlayamadım kayıtlı oldugun askeri şube demişsin ben gidip kayıtmı yaptıracagım bir şubeye çünkü kayıtlı değilim herhangi biryere. .
Rica ederim.
Kayıtlı olduğun şube derken nüfusunda hangi ilçede doğduğunu ve doğduğun yer hangi askeri şubeye ikamet ediyorsa oraya gideceksin onuda muhtara sorarak öğrenebilirsin.Yani askeri şubeye kayıtlı olmak gibi bir şey yok.

LewisNoktaKanunu
Çırak

Mesaj gönderen LewisNoktaKanunu » 18 Oca 2013, 06:56

Anladım kardeşim cok teşekkürler yardımların için

Kullanıcı avatarı
Jackal4540
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Jackal4540 » 20 Oca 2013, 01:34

LewisNoktaKanunu yazdı:Anladım kardeşim cok teşekkürler yardımların için
Bir şey değil rica ederim saol daha aklına takılan soru varsa sor ama acele et şubatın 18'de askere gidiyorum :mrgreen:
En son Jackal4540 tarafından 21 Oca 2013, 21:35 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

LewisNoktaKanunu
Çırak

Mesaj gönderen LewisNoktaKanunu » 21 Oca 2013, 07:10

Yok kalmadı saol :D

“Askerlik Tecili” sayfasına dön