Diploma puanı yada okul puanı

Diploma ve Mezuniyet Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
LewisNoktaKanunu
Çırak

Diploma puanı yada okul puanı

Mesaj gönderen LewisNoktaKanunu » 03 Mar 2013, 23:05

Merhaba arkadaşlar benim söyle bir sorum olacak,şimdi ben mayıs ayında mezun oluyorum bölümüm ''alan yok'' ve derslerimin agırlıklı notu/kredi hesaplamamda 79 çıkıyor. . Ve ben lise 2 de sınıfta kalmıştım şimdi benim ygs-lys sınavından sonra puanıma eklenecek sayı ne kadar olacak?

emrahk
Onursal Üye

Re: Diploma puanı yada okul puanı

Mesaj gönderen emrahk » 04 Mar 2013, 00:57

Diploma notunu mezun olana kadar tam isabetle hesaplamak güç. Yakın bir tahmin olabilir ancak çıkan sonuçlar. Bu sene yeni yönetmeliğe göre, öğrencinin diploma notu 5 ile çarpılacak ve Ortaöğretim Başarı Puanı hesaplanacak. Sonra OBP puanı da 0.12 katsayısı ile çarpılıp üniversite sınavından alınacak ham puana eklenecek. Yani diyelim senin diploma puanın yazdığın gibi 79 gelirse;

79 x 5 = 395 OBP puanın olacak.

Sonra bu OBP puanını 0.12 katsayısı ile çarpacaklar;

395 x 0.12 = 47.4 puanı sınavda alacağın ham puana ekleyecekler.

Bu seneki sistemde en düşük diploma notuyla mezun olan öğrenciye 30, en yükseği ile mezun olana da 60 yerleştirme puanı verilecek...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Hayatmı'OdaNe
Doçent

Mesaj gönderen Hayatmı'OdaNe » 04 Mar 2013, 05:39

aaa çok düşük ama ya 60 neki :? :? :?

epidoras
Uzman Doktor

Mesaj gönderen epidoras » 04 Mar 2013, 10:15

Hayatmı'OdaNe yazdı:aaa çok düşük ama ya 60 neki :? :? :?
Herkesin öyle aldığını varsaydığımızda normal gözüküyor :)

Eğer katsayı olsaydı ve bir kısım 75 evet kötü olurdu.
Şimdi herkes 60 üzerinden not alıcak, bunu alabilmesi içinde diploma notunun 100 olması lazım :)
Ben bu şekilde mezuniyetin ancak hile ve hurda ile olabileceğini düşünüyorum. Lise de (9-12) sınıfları arasında tüm dersleri 100 olanın diploma notunu düşündüğümüzde bu notu alabilmek hem kolay değil, hem de alırsa 60 puan eklenecek ham puanına...
Ben ağırlıklı olarak ortalamanın 65-90 arası yoğunlaşmasını olacağını düşünüyorum buda: 39-54 puan arası yapar.

Benim merak ettiğim ise, son nede okul puanı nasıl hesaplanıyor. Mesele hadi biz ek sınava kaldık
5-10 kredi eksiğin var, mevcut diploma notunda 75, eksik olanı Eylül(ek sınav) de vereceksin eee ne olacak şimdi?

Son sene farklı bir algoritma mı var acaba?
Cahillerle tartışmayın çünkü ben hiç yenemedim - Gazali
Cahille girme münakaşaya; ya sinirini zıplatır havaya ya da yazık olur adabına - Mevlana
Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Hz. Muhammed

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 05 Mar 2013, 03:49

epidoras yazdı:

Şimdi herkes 60 üzerinden not alıcak, bunu alabilmesi içinde diploma notunun 100 olması lazım :)
Ben bu şekilde mezuniyetin ancak hile ve hurda ile olabileceğini düşünüyorum. Lise de (9-12) sınıfları arasında tüm dersleri 100 olanın diploma notunu düşündüğümüzde bu notu alabilmek hem kolay değil, hem de alırsa 60 puan eklenecek ham puanına...
Ben ağırlıklı olarak ortalamanın 65-90 arası yoğunlaşmasını olacağını düşünüyorum buda: 39-54 puan arası yapar.

Benim merak ettiğim ise, son nede okul puanı nasıl hesaplanıyor. Mesele hadi biz ek sınava kaldık
5-10 kredi eksiğin var, mevcut diploma notunda 75, eksik olanı Eylül(ek sınav) de vereceksin eee ne olacak şimdi?

Evet aynen öyle... Bir öğrencinin 4 sene boyunca tüm derslerini 95-10 yapması çok ender bir durum olur ki, bu durumda kimseye doğru düzgün 60 OBP gelemez. Genelde orta ve üst düzey çalışkan öğrencilere 40-45 gibi OBP gelecektir. Lise hayatı boyunca sadece yatmış ve okulun en tembel öğrencisi olmuş birine de bundan sadece 10-15 puan düşüğü olan 30 OBP gelecek...

Son sene okul puanı üniversite sınavına girecek öğrenciler için Mayıs sınavının sonucuyla oluşmuş oluyor. Yani öğrencinin Mayısta aldığı notlarla birlikte geçmiş dönemlerinde başardığı tüm dersler toplanıp, genel kredilere bölünüyor. Dolayısıyla Temmuz sınavına ve ek sınava girerse bu öğrenci bu sınavlardaki notları o seneki OBP puanına etki etmiyor. Sebebi de, ÖSYM okullardan öğrencilerin başarı puanlarını Haziran ayında istediği için doğal olarak AÖL'de Haziranda notları yolluyor. Bu da demek oluyor ki, Temmuz sınavı ve ek sınav notları henüz yapılmamış olduğu için OBP hesaplamalarında devre dışı kalıyor.

Tabi bu öğrenci eğer son sınıfı okuduğu yıl girdiği üniversite sınavı sonucu bir yere yerleşemezse, sonraki yıl YGS'ye başvurduğunda OBP puanı Temmuz ve eğer girdiyse ek sınavlarda aldığı puanların da hesaba katılarak hesaplanan diploma notundan oluşuyor...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

epidoras
Uzman Doktor

Mesaj gönderen epidoras » 05 Mar 2013, 08:45

emrahk yazdı:
epidoras yazdı:

Evet aynen öyle... Bir öğrencinin 4 sene boyunca tüm derslerini 95-10 yapması çok ender bir durum olur ki, bu durumda kimseye doğru düzgün 60 OBP gelemez. Genelde orta ve üst düzey çalışkan öğrencilere 40-45 gibi OBP gelecektir. Lise hayatı boyunca sadece yatmış ve okulun en tembel öğrencisi olmuş birine de bundan sadece 10-15 puan düşüğü olan 30 OBP gelecek...

Son sene okul puanı üniversite sınavına girecek öğrenciler için Mayıs sınavının sonucuyla oluşmuş oluyor. Yani öğrencinin Mayısta aldığı notlarla birlikte geçmiş dönemlerinde başardığı tüm dersler toplanıp, genel kredilere bölünüyor. Dolayısıyla Temmuz sınavına ve ek sınava girerse bu öğrenci bu sınavlardaki notları o seneki OBP puanına etki etmiyor. Sebebi de, ÖSYM okullardan öğrencilerin başarı puanlarını Haziran ayında istediği için doğal olarak AÖL'de Haziranda notları yolluyor. Bu da demek oluyor ki, Temmuz sınavı ve ek sınav notları henüz yapılmamış olduğu için OBP hesaplamalarında devre dışı kalıyor.

Tabi bu öğrenci eğer son sınıfı okuduğu yıl girdiği üniversite sınavı sonucu bir yere yerleşemezse, sonraki yıl YGS'ye başvurduğunda OBP puanı Temmuz ve eğer girdiyse ek sınavlarda aldığı puanların da hesaba katılarak hesaplanan diploma notundan oluşuyor...
Benim Gelecek dönem Mayıs ayında 8. Dönem oluyor, hesaplamalarıma göre 9. Dönem Temmuz ayında bitirmiş oluyorum.
O zaman ne yapıp edip OBP puanımı yüksek tutmak için Ocak ve Mayıs ayında basit dersler seçerek notumu yükseltmem, kazık dersleri Temmuz a eğer gerekirse de Ek sınava bırakmak akıllıca olacaktır. :)
Cahille girme münakaşaya; ya sinirini zıplatır havaya ya da yazık olur adabına - Mevlana

LewisNoktaKanunu
Çırak

Mesaj gönderen LewisNoktaKanunu » 22 Mar 2013, 07:14

Teşekkürler birde söyle bir sorum olacak sımdı ben diploma puanımı hesaplarken tüm derslerimi kredileri ile puanlarımı çarpıyorum ancak kredim diyelimki 192 yi geçti, o 192 yi tamamlandıktan sonra gelen kredileride hesaplamam gerekiyormu? yoksa onlar dahil değilmi hesaplamaya?

epidoras
Uzman Doktor

Mesaj gönderen epidoras » 22 Mar 2013, 10:34

LewisNoktaKanunu yazdı:Teşekkürler birde söyle bir sorum olacak sımdı ben diploma puanımı hesaplarken tüm derslerimi kredileri ile puanlarımı çarpıyorum ancak kredim diyelimki 192 yi geçti, o 192 yi tamamlandıktan sonra gelen kredileride hesaplamam gerekiyormu? yoksa onlar dahil değilmi hesaplamaya?
Obp davgereklinolan yalnizca ders notlari kredinizle akakasi yok.
Aol sisteme giris yap basarili oldugun dersler bolumune gel ve excel e aktar sonra excel de ortalama formulu ile notlarinin ortalamasini bulursun. Ya da butun derslerin notlarini topla ve ders sayisina böl.
Not: hesaplama yaparken notlarini 100'lük sisteme gore topla ;)

noxx
Doktor

Mesaj gönderen noxx » 23 Mar 2013, 06:31

emrahk yazdı:Diploma notunu mezun olana kadar tam isabetle hesaplamak güç. Yakın bir tahmin olabilir ancak çıkan sonuçlar. Bu sene yeni yönetmeliğe göre, öğrencinin diploma notu 5 ile çarpılacak ve Ortaöğretim Başarı Puanı hesaplanacak. Sonra OBP puanı da 0.12 katsayısı ile çarpılıp üniversite sınavından alınacak ham puana eklenecek. Yani diyelim senin diploma puanın yazdığın gibi 79 gelirse;

79 x 5 = 395 OBP puanın olacak.

Sonra bu OBP puanını 0.12 katsayısı ile çarpacaklar;

395 x 0.12 = 47.4 puanı sınavda alacağın ham puana ekleyecekler.

Bu seneki sistemde en düşük diploma notuyla mezun olan öğrenciye 30, en yükseği ile mezun olana da 60 yerleştirme puanı verilecek...
dogru sistem. 65 kaç aop olacak

“Diploma ve Mezuniyet” sayfasına dön