YGS Hakkında

Ders notu paylaşımlarınızı bu bölümde yapabilirsiniz.
ertert
Çırak

YGS Hakkında

Mesaj gönderen ertert » 13 Kas 2012, 05:12

Arkadaşlar liseden sonra YGS yemi giriyoruz.Benim bu konu hakkında bilgim yok.Bu sınava girmiş arkadaşlar bana bilgi verebilirmi?Açık liseden sonra üniversite düşünüyorum

Eğer YGS ye giriyorsak bu YGS ne zaman nerede yapılır?Yada bilgi alabileceğim bir internet adresi varmı.Aynı açık lisedeki gibi soruları indirme şansımız varmı?YGS de sorular açık lisedeki gibimi.Yani kolay yada zor.Bunun ders kitabı kırtasiyelerde satılırmı yada soru bankası felan varmı bunun şimdiden alıp çözüp çalışmam lazım.

Ayrıca hangi konular/dersler var bana yazabilirmisiniz.

Açık lise ile ilgili bir sorum daha var.Türk Edebiyatı dersi bende 7 dönem .Ben mesela bu derslerin 2sini yada 3ünü bu dönem alsam ve farzedelim geçsem geriye kalanından da muaf olmak istesem mümkünmü.Yani illa hepsinden mi muaf olmam lazım yoksa yarısını verip diğerlerinden muaf olabiliyormuyum?

Hiç kimse sıradan değildir

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Re: YGS Hakkında

Mesaj gönderen kripton » 13 Kas 2012, 06:16

ertert yazdı:Arkadaşlar liseden sonra YGS yemi giriyoruz.Benim bu konu hakkında bilgim yok.Bu sınava girmiş arkadaşlar bana bilgi verebilirmi?Açık liseden sonra üniversite düşünüyorum

Eğer YGS ye giriyorsak bu YGS ne zaman nerede yapılır?Yada bilgi alabileceğim bir internet adresi varmı.Aynı açık lisedeki gibi soruları indirme şansımız varmı?YGS de sorular açık lisedeki gibimi.Yani kolay yada zor.Bunun ders kitabı kırtasiyelerde satılırmı yada soru bankası felan varmı bunun şimdiden alıp çözüp çalışmam lazım.

Ayrıca hangi konular/dersler var bana yazabilirmisiniz.

Açık lise ile ilgili bir sorum daha var.Türk Edebiyatı dersi bende 7 dönem .Ben mesela bu derslerin 2sini yada 3ünü bu dönem alsam ve farzedelim geçsem geriye kalanından da muaf olmak istesem mümkünmü.Yani illa hepsinden mi muaf olmam lazım yoksa yarısını verip diğerlerinden muaf olabiliyormuyum?
Liseyi bitirmeden de ygs ye girmek mümkün. Toplam dönemin 6 ve kredin en az 102 ise, ösym nin açıkladığı tarihte ( ocak ayı olabilir ) ygs başvurunu yapabilirsin. Sanırım bu sene mart ayında olacak ygs. Ygs den sonra mayıs ve temmuz açık lise sınavlarına girip mezun olabilirsen 2013 sonunda üniversiteli olursun.

Ygs ye çalışmak için kırtasiyelerde birçok kitap mevcut. Ayrıca, aynı sınavdaki gibi soruların olduğu ( soru tipleri ve soru sayısı sınavdaki gibi ) fasiküller satılıyor. Mutlaka almanı tavsiye ederim.

Ygs soruları lys ye göre kolay. Bilgiden çok yoruma dayalı. Ben ygs ye doğru dürüst çalışmadan girdim ve rahatlıkla AÖF yi kazandım. Bol bol fasikül çözdüm. Ama iyi bir yer istiyorsan daha sıkı ve disiplinli çalışmalısın.

Ygs 4 bölümden oluşuyor. TÜRKÇE - SOSYAL BİLİMLER - TEMEL MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ Her birinden 40 soru soruluyor toplamda 160 soru.
Resim

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 13 Kas 2012, 06:18

Açık liseden mesela edebiyat 1 ve 2 yi geçtin diğerlerinden de muaf olmak istedin. Bu mümkün tabi.
Resim

ertert
Çırak

Mesaj gönderen ertert » 15 Kas 2012, 04:23

Cevap için teşekkürler.

Ama LYS den bahsetmişsin.Peki LYS ne demek( Lisans Yerleştirme Sınavı olduğunu biliyorum).LYS yedemi girmemiz gerek.Ben sadece YGS diye biliyorum
Hiç kimse sıradan değildir

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 15 Kas 2012, 04:51

Bu istediğin bölüme göre değişir. Mesela AÖF ( açık öğretim fakültesi ) istiyorsan sadece ygs sınavına girmen yeterli. Ama hedefin 4 yıllık iyi bir örgün eğitim veren üniversite ise lys sınavına da girmelisin. ygs ile AÖF nin 2 yıllık ve 4 yıllık tüm bölümlerini tercih edebiliyorsun benim bildiğim kadarıyla.

Hatta benim bir tanıdığım sadece ygs sınavı ile örgün 4 yıllık bir üniversiteye yerleşti. Biraz araştırman lazım.

Yani hedefin düşük ise sadece ygs yeterli ama adam akıllı bir yer tercih edecem dersen lys de şart.

Benim de bilgim sınırlı. Detayları çok bilmiyorum seni yanıltmak istemem. Başka kaynaklardan da araştır.

Lys sınavı ygs den sonra yapılıyor. lys ye girebilmek için ygs sınavında barajı geçmen lazım.
Resim

kopernik
Çırak

Mesaj gönderen kopernik » 23 Haz 2013, 19:37

“Ders Notları” sayfasına dön