DİŞ ÇEKTİRMEK YA DA DOLGU

Herşey serbest...
Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

DİŞ ÇEKTİRMEK YA DA DOLGU

Mesaj gönderen kripton » 07 Tem 2013, 04:25

Merhaba arkadaşlar baya alakasız olacak ama belki tecrübesi olanlar vardır diye bi akıl danışmak istedim.

20 lik yaş dişim çürümüş maalesef :( Doktor çekelim demişti. Bugün de bi çekelim dedi bi de acaba dolgu ile kurtarabilir miyiz ki dedi. Zaten çektirmek istemiyordum bugün ki kararsız tavrı beni de iyice kararsızlığa itti.

20 lik dişim ama yine de orası boş kalmasın diyorum. Dolgu yaptırırsam acaba alttan çürüme yapıp yandaki dişime zarar verir mi acaba :?: İleride pişman olur muyum çektirmediğime :roll:

Bilgisi, tecrübesi olan varsa cevap bekliyorum. Benim için çok çok acil.

Bir de şunu anlamakta zorlanıyorum. Ben önce devlete gittim ve diş hekimi 2 tane acil dolgu yapılması gerekli dedi. Acil yapılacak dolguya da 3-4 ay sonra gel deyince ben özele gittim. Birini yaptı diğeri de yukarıda sormuş olduğum diş.

Fakat özel bana senin 3-5 tane daha dolgu yapılacak dişin var dedi. Ama devletteki, elinde bir alet dişlerimi kontrol etti ve "bazı dişlerinde çürük başlangıcı var ama bunun uç kısmı dişin içine girmedikçe bunlara dolgu gerekmez" dedi. Ben işin içinden çıkamadım :wink:

Resim

Cloudyy
Doktor

Re: DİŞ ÇEKTİRMEK YA DA DOLGU

Mesaj gönderen Cloudyy » 07 Tem 2013, 04:58

Takma diş tak bence :mrgreen:

Bak ben bu kışın 2 tane çürüğümü çektirdim bu haftada bir tane çektirmeyi düşünüyorum çürümüş hep çektirip yerine diş taktırmayı düşünüyorum ama 750 tl den başlıyor sadece bir tane diş ama bana 3,4 tane lazım doktorun işine kalmış bir şey bu da 2,5 milyara mal oluyor

ben şahsen dolguyu pek sağlıklı görmüyorum çünkü dolgu tabanlı dişin içini oyup bakır yerleştiriyorlar tozlu bakır ve onu makinalarla sağlam tuğla gibi yapıyorlar yapıyorlar ama bu sefer altta ki çürükler etrafında ki komşularına zarar verir tavsiye etmiyorum dolguyu şahsen genede doktor bilir ben çürük hep çektiririm hiç affetmem 2011-2012 devletin bir anlaşması vardı sigortalılara dişi taktırmaktan az ücret alıyorlar 45 50 tl falan alıyorlar 750 tl vermekten iyidir.Şimdi bu anlaşma bitti yeni bir anlaşma yapılacak mı hiç bilmiyorum bende bunu bekliyorum inşallah yaparlar bizim burada devlet hastaneleri hiç dolgu yapmıyor hep çekerler dolgu yok burada yine de şanslısın ama ben şimdi desem ki dolgu tavsiye etmem korkarım seni yanlış yönlendirmeye iyi işi iyi bilen doktorla danış bence mesleğini seven bir doktor araştır derim benim doktorumun ismi Kadir Koç koç gibi adam :wink:
Zorlukların göbeğinde, fırsatlar yatıyor.

Açık Öğretim Lisesi - Sosyal Bilimler
MEZUN

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 07 Tem 2013, 06:30

Zor diş işi evet. Ben kıyamıyorum işte sorun bu. 40 kere düşündüm.

Bu alttan çürüme ya da yanındaki dişi çürütme olayına da aklım ermiyor. Sonuçta doktor onu iyice temizleyip üzerini doldurmuyor mu?

İyi bir doktor araştırmaya vaktim yok. Çok acil yapılması lazım. Bu gittiğim özel doktor bir yakınıma takma diş yapmıştı. Kendisinin bir şikayeti yok. Ben de devletten çıkınca direk o geldi aklıma. Yeni doktor değil. Yıllardır bulunduğum ilde çalıştığını biliyorum sadece. Gerisi hakkında da malumatım yok.

İyi denen bir doktor var devlette. Ona sadece bi danışmak için gitsem mi diyorum ama bu da işimi uzatacak. Zaten ramazan yakın. Hemen karar vermem gereken bir süreçteyim :roll:

Eğer yıllar önce derin bir çürüğü temizletip dolgu yaptıran arkadaş varsa onun tavsiyelerini de bekliyorum benim için önemli.
Resim

KGamze
Doçent

Mesaj gönderen KGamze » 07 Tem 2013, 06:48

Kanal tedavisi yapar dişi kurtarır dolgu yapar ya da çeker başka şansı yok. Ayrıca içten yavaş yavaş çürür daha beter olur bence temizlet dişlerini sonra dolgu yaptır.

Benimkiler mesela gerek yok dedi şimdilik dolgu ama çikolata bile yesem ağrı yapıyorlar elinde sonunda dolgu olacaklar beklemekte cabası. Ama çok çürük dişini dolgu yaptır benim bir tane dişim öyle idi dolgu yaptırdım hiç bir sorunum yok ama diğer doktor bir tanesini çekti sonraki gidişimde -kanal tedavisi de yapabilirdik aslında neden çektirdin diye sordu bana düşün dişin o an ki durumuna göre karar verip çekti dişimi biraz şişmiş diye. Bence çektirme kanal tedavisi yaptır sonra dolgu üzerinde kaplama yaptırırsın zaten çok kötü ise hiç biri dolgu yapamaz diş mahvolmuş oluyor zaten. Eğer pişman olursan dişin geri gelmez ama dolgudan memnun kalmaz isen çektirir kurtulursun sonra.

Kullanıcı avatarı
matias26
Doktor

Mesaj gönderen matias26 » 07 Tem 2013, 17:10

ben geçen yıl çektirdim ama benimkinin tutcak bir tarafı kalmamıştı çok kolay oldu evet orası boş ama rahatsız olmuyorum konuyu gördüm hatırladım o seviye yani :)
Genel kültür/Mezun!

Adalet!

canerimo
Doktor

Mesaj gönderen canerimo » 07 Tem 2013, 18:42

VALLA MART AYINDA KÜÇÜK AZI DISIME KANAL TEDAVIYLE DOLGU YAPTIRDIM, HIÇ MEMNUN DEGILIM, SANKI IÇINE SAKIZ TEPILMIS GIBI :-) ARADA SIZLIYOR, DEGISIK YA KENDI DISIN GIBI OLMUYOR. IYI BI DOKTORUN YAPMASI LAZIM BU ISLERI, HER DOKTOR BECEREMIYOR. MALESEF :-(
BANA KALIRSA DOLDURTUP DISI KURTARMAK DAHA IYI FAKAT ALISAMAM DERSEN ÇEKTIR GITSIN. YADA IYI BI DOKTOR BULURSAN DOLDURT. AMA HER NE OLURSA OLSUN O DIS ORDAN GIDECEK ENINDE SONUNDA. :-)
"İnsanlık da Nasip, Kısmet..."

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ- 4 YILLIK (ALAN YOK)
MEZUN- MEZUNİYET TARİHİ: 14/09/2015
DÖNEM: 10 KREDİ: 196
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ- YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ (LİSANS-4YILLIK)

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 07 Tem 2013, 18:44

20 lik dişlere kanal tedavisi olmuyormuş genelde. O yüzden dolgu ya da çektirmek arasında seçim yapmam lazım. Dolgudan yana ağır basıyor tercihim. Aslında devlette filim çekildi. Ama özel doktor bakmadı henüz filime. Baksa da çürük köke gitmemişse dolgu yapsa uf :wink:
Resim

Kullanıcı avatarı
Doçent
Forum Moderatörü

Mesaj gönderen Doçent » 08 Tem 2013, 01:22

dolgu olur üstüne kaplama 3 lü yada 4 lü köprü :D tavsiyem özelde yaptırman olur geçmiş olsun allah yardımcın olsun :mrgreen:
Hayat seni güldürmüyorsa espriyi anlamadın demektir.

canerimo
Doktor

Mesaj gönderen canerimo » 08 Tem 2013, 02:18

kripton yazdı:20 lik dişlere kanal tedavisi olmuyormuş genelde. O yüzden dolgu ya da çektirmek arasında seçim yapmam lazım. Dolgudan yana ağır basıyor tercihim. Aslında devlette filim çekildi. Ama özel doktor bakmıyor ya filime :? Hayret bi şey. Baksa da çürük köke gitmemişse dolgu yapsa uf :evil:
Panaromik filmden bahsediyosun, o film disin dibindeki çürügüne kadar gösterir. 20 lik dis oldugu aklimdan çikmis, o zaman dolgu ve kaplama yapilir merak etme kaplama olunca çürük diger dislere yayilmiyor. Tek sorun iyi doktor bulmakta.
"İnsanlık da Nasip, Kısmet..."

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ- 4 YILLIK (ALAN YOK)
MEZUN- MEZUNİYET TARİHİ: 14/09/2015
DÖNEM: 10 KREDİ: 196
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ- YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ (LİSANS-4YILLIK)

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 08 Tem 2013, 02:46

Geçmiş olsun kripton, yakın bir rahatsızlık bende de var. Akıl dişlerim sol ksımdakiler alt ve üst berbat bir ağrı yapmıştı 2-3 hafta. ama o kadar derindeki, bir kısmı yüzeye çıkmış, bir kısmı dişetinin çok altında, tuhaf bir durum var. ameliyatla alınmalı ama gitmiyorum valla. Ama eninde sonunda yol görünecek dişçiye...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 08 Tem 2013, 06:09

Cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim arkadaşlar.

Emrahk, Allah yardımcın olsun zor bu diş işi. İnşallah büyük bir problem çıkarmaz sana da .

Canerimo evet panoramik film ve bugün doktorum ile konuştum filimi götüreceğim inşallah inceler. Son kararım, dolguyu denemek oldu. İnşallah bi problem çıkmaz ve dişim çekilmez.

Randevumu da aldım. Hayırlısı bakalım. Dişlerime iyi bakıyordum ama bundan sonra daha iyi bakacağım :wink:

Tuzlu su ile gargara iyi oluyormuş doktorum tavsiye etti. Fırçalama süremi uzattım. Aman arkadaşlar siz de iyi bakın dişlerinize bu iş şakaya gelmiyor. En kaliteli diş bile insanın asıl dişinin yerini tutmuyor. Çekilen sıkıntı da cabası.
Resim

Cloudyy
Doktor

Mesaj gönderen Cloudyy » 08 Tem 2013, 06:42

kripton yazdı:Aman arkadaşlar siz de iyi bakın dişlerinize bu iş şakaya gelmiyor. En kaliteli diş bile insanın asıl dişinin yerini tutmuyor. Çekilen sıkıntı da cabası.

Bu ikazın iyi oldu kripton teşekkür ederim bende her gün akşam fırçalarım bazen unutuyorum ama diğer gün sabah 2 kere fırçalıyorum unuttuğum günün acısını çıkartıyorum :wink:
Zorlukların göbeğinde, fırsatlar yatıyor.

Açık Öğretim Lisesi - Sosyal Bilimler
MEZUN

Nar
Acemi

Mesaj gönderen Nar » 08 Tem 2013, 16:14

Çürüyüp içi boşalmış bi dişimi dolguyla 2 yıl kullandım. Ve geçenlerde diş oynadığı için çektirmek zorunda kaldım. Dişteki çürüme sadece yüzeydeki kısmında olduğu için çürükler yontulup temizlendikten sonra dolgu yapılıyo. Kök sağlam olduğu için çürüğün etrafındaki dişlere yayılması diye bişey olacağını sanmıyorum. 2 yıl dolguyla kullanmama rağmen çürümüş dişimin kökü sapasağlam ve bembeyazdı.
Ben dişin çektirilmesine karşıyım eğer kendi dişini kurtarma şansın varsa denemeni tavsiye ediyorum. İmplant kendi diş kökün gibi olmaz.

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 09 Tem 2013, 04:43

Çok şükür çektirmedim bugün geçici dolgum yapıldı. İnşallah kurtulacak diş diye ümit ediyorum :D

Artık daha bi özenli bakıyorum. Bugün bir de misvak aldım. Gün içinde misvak, yatmadan önce de uzun süreli fırçalama yapıyorum. Özellikle arka dişlere ulaştırmak önemli. Misvak bu konuda baya başarılı. Tuzlu suyumu da hazırlayacağım. Günde bir defa da onunla ağzımı çalkalayacağım. Koşuşturmalar şu bu derken dişler ihmale uğruyor maalesef :wink:
Resim

Kullanıcı avatarı
Hayatmı'OdaNe
Doçent

Mesaj gönderen Hayatmı'OdaNe » 09 Tem 2013, 06:20

kripton nerden aldn cnm misvağı bnde lcm

“Serbest Kürsü” sayfasına dön