Açık Lise diploamasıyla askerlik tecili hakkında önemli soru

Askerlik Tecili ve İşlemleri Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
Ahmett12
Acemi

Açık Lise diploamasıyla askerlik tecili hakkında önemli soru

Mesaj gönderen Ahmett12 » 16 Ara 2014, 09:04

Merhaba arkadaşlar.

1992 doğumluyum. 2012 ekim ayında açık lise ek-c2 belgesiyle askerliğimi 2014 yılının sonuna kadar tecil ettirmiştim. 2014 ağustos ayında yani 3. dönem sınavında mezun oldum ve geçen gün diplomamı aldım. Şimdi gitsem açık lise diplomasıyla askerliğimi tecil ederler mi? Ygsye falan girmedim henüz yani 2015'de üniversiteye gitmiyor olacağım. Şu an 22 yaşındayım. Bu durumda askerliğimi tecil ederler mi?

emrahk
Onursal Üye

Re: Açık Lise diploamasıyla askerlik tecili hakkında önemli

Mesaj gönderen emrahk » 16 Ara 2014, 11:31

Lise mezunu olarak diploma ile tecil yapmanın yaş sınırını bilmiyorum ama geçen senelerde senin gibi 22 yaşında bir forum üyesinin diploma ile tecil edebildiğini hatırlıyorum. Gidip bir başvurunu yap, büyük ihtimal sorun çıkmayacaktır...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Ahmett12
Acemi

Mesaj gönderen Ahmett12 » 17 Ara 2014, 00:20

emrahk yazdı:Lise mezunu olarak diploma ile tecil yapmanın yaş sınırını bilmiyorum ama geçen senelerde senin gibi 22 yaşında bir forum üyesinin diploma ile tecil edebildiğini hatırlıyorum. Gidip bir başvurunu yap, büyük ihtimal sorun çıkmayacaktır...
Şubat 2015de yani 2.5 ay sonra 23 e giriyorum. Asal'ın sitesinde şöyle yazıyor:

Örnek-1: 1993 doğumlu yükümlü 01.01.2012 tarihinde askerlik çağına girmektedir. Bu yükümlü 2010 yılında liseden mezun olmuş ise askerlik çağına girdiği yıl dikkate alınarak askerliği 3 yıl süreyle 31.12.2015 tarihine kadar ertelenmekte ve 2016 yılında şubesinin celp döneminde sevke tâbi tutulmaktadır. 24 Şubat 2013 tarihine kadar lise mezunu olduğuna dair diploması ile askerlik şubesine müracaat etmemiş ise yoklama kaçağı kalacağından (ertelemesinin bittiği 01.01.2015-31.12.2015 tarihleri arasında yoklama yaptırarak), 02 Ocak 2006 tarihinde askere sevk edilecektir.

http://www.asal.msb.gov.tr/er_islemleri ... eme_12.htm (sayfanın en altında)

Burda askerlik çağına girdiği yıl dikkate alınır ve 3 sene tecil edilir yazıyor. Ben 92 doğumluyum 2011 de askerlik çağına girmiş oluyorum. 3 sene tecil ile 2014 ün sonunda tecil hakkım bitmiş oluyor. Bende zaten 2012 de 2014 ün sonuna kadar tecil ettirmiştim. Bu durumda benim tecil hakkım kalmamış oluyor heralde. Bu kötü oldu.

Aynı durumu yaşamış olan kimse var mı?

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 17 Ara 2014, 11:51

Milletin 18 bin lira verip 1 ay bile askerlik yapmadan teskere aldığı şu günlerde, okumak isteyen birinin bu sıkıntılara düşmesi ne kadar acı.. Askerlik şubeni arayıp, memurdan bilgi almanı öneririm. En azından bir yıl tecil etseler senin için iyi olacak.

Başka aynı yaşta, aynı durumu yaşayan arkadaşlar varsa cevap verirlerse seviniriz...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Ahmett12
Acemi

Mesaj gönderen Ahmett12 » 18 Ara 2014, 03:04

Birde aynı sayfada şöyle bir yazı var;
Lise veya Yüksek okuldan Mezun Olanlar ile Fakülte ve Yüksek okullardan İlişiği Kesilenlerin Ertelemeleri :
1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun 36 ncı maddesi gereğince; dilekçe ile mezun olanların diplomalarını, fakülte veya yüksekokuldan ilişlikleri kesilenlerin, ilişiklerinin kesildiğine dair belgeyi ibraz etmeleri durumunda,
- Lise ve dengi okul mezunlarının, yoklamaları yapılmadan askerlik çağına girdikleri tarihten itibaren, askerlik çağına girdikten sonra mezun olanların, mezun olduğu tarihten itibaren 3 yıl,
- 2-3 yıllık yüksek okul mezunları ile fakülte veya yüksekokuldan ilişikleri kesilenlerin ise 2 yıl, süreyle askerlikleri ertelenmektedir.
***Bunlar erteleme süresi içerisinde bir yükseköğretim kurumuna kayıt yaptırma hakkı kazanamaması/kayıt yaptırmaması halinde, ertelemesinin biteceği yılın (lise mezunları için üçüncü yıl içinde, fakülte ve yüksekokul terkler ile yüksekokul mezunlarının ikinci yıl içinde) 01 Ocak 31 Aralık tarihleri arasında yoklamalarını yaptırmaları gerekmektedir. (Yükümlülerin cezalı duruma düşerek idari para ceza almamaları veya herhangi bir mağduriyetle karşılaşmamaları için, askerlik çağına girdikleri yıl yoklama kaçağı kalmadan erteleme yaptırmaları, ertelemelerin biteceği son yıl içinde de yoklamalarını yaptırmaları gerekmektedir.)
http://www.asal.msb.gov.tr/er_islemleri ... eme_12.htm
Yukarıdaki yazıya göre tecil yaptırabiliyorum sanırım. 22 yaşındayken mezun olanlar için bir sorun çıkıp çıkmayacağı tam belli değil gerçi.

Birde şöyle bir sorun var. Öğrenci belgesiyle tecil ettirdiğim zaman vermiş oldukları belgede "Not: Bu belgedeki erteleme bitim tarihi, yükümlünün öğrenciliğinden dolayı askerlik erteleme şartlarını taşıdığı sürece geçerlidir." yazıyor. Ben ağustosta mezun olduğuma göre ağustosta tecilim bitmiş oluyor heralde. Şu an aralık ayındayız. Bu durumdan dolayı bir sorun çıkarmı onuda bilmiyoruz.

Bu arada yardımlarınız için teşekkürler emrahk.

Ahmett12
Acemi

Mesaj gönderen Ahmett12 » 18 Ara 2014, 10:43

Bu konudaki arkadaş benimle benzer durumda 21 yaşındayken diploma ile tecil ettirebilmiş: http://www.aciklise.net/Forum/viewtopic ... 29&t=11536

lyder53

Mesaj gönderen lyder53 » 18 Ara 2014, 14:05

Merhaba kardesim kendimden ornek vererek yardimci olmaya calisayim. 93 dogumluyum ve mezunum. cikma belgesi ile tecil yapacaktim konu da acmistim hatta bakabilirsin ancak yurt disi seyehatim sebebiyle yapamadim Turkiye'ye dondugumde diplomamda basildi. Diplomayla beraber 1hafta once 2018e kadar erteleme islemini yaptim. Ne yasla alakali ne de gecikmeyle alakali bir sorun yasadim.

Ahmett12
Acemi

Mesaj gönderen Ahmett12 » 19 Ara 2014, 00:11

lyder53 yazdı:Merhaba kardesim kendimden ornek vererek yardimci olmaya calisayim. 93 dogumluyum ve mezunum. cikma belgesi ile tecil yapacaktim konu da acmistim hatta bakabilirsin ancak yurt disi seyehatim sebebiyle yapamadim Turkiye'ye dondugumde diplomamda basildi. Diplomayla beraber 1hafta once 2018e kadar erteleme islemini yaptim. Ne yasla alakali ne de gecikmeyle alakali bir sorun yasadim.
Teşekkürler dostum cevabın için. Senin durumunla benim durumum arasındaki tek fark sen 21 yaşında tecil ettirmişsin. Ben 22 yaşındayım. Bakalım benim tecil edeceklermi. Ederler gibi gözüküyor. Çünkü burda http://www.asal.msb.gov.tr/er_islemleri ... eme_12.htm lise mezunları için herhangi bir yaş sınırından bahsetmemişler. Mezun olduğu tarihten itibaren 3 yıl tecil edilir yazmışlar.

- Lise ve dengi okul mezunlarının, yoklamaları yapılmadan askerlik çağına girdikleri tarihten itibaren, askerlik çağına girdikten sonra mezun olanların, mezun olduğu tarihten itibaren 3 yıl,
http://www.asal.msb.gov.tr/er_islemleri ... eme_12.htm

Ahmett12
Acemi

Mesaj gönderen Ahmett12 » 27 Ara 2014, 06:17

Gittim askerlik şubesine 3 sene tecil ettiler bir sorun çıkmadı.

“Askerlik Tecili” sayfasına dön