Açık Öğretim Lisesi Öğrencileri YGS Başvurusu ( Detaylı )

YKS ( TYT, AYT, YDT ) Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
yeryuzu33
Acemi

Açık Öğretim Lisesi Öğrencileri YGS Başvurusu ( Detaylı )

Mesaj gönderen yeryuzu33 » 06 Oca 2015, 03:25

Merhaba arkadaşlar,

Detaylı olarak tüm herkese YGS başvurunuzu nasıl gerçekleştirebilirsiniz anlatmak istiyorum. Ben başvurumu sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdim henüz 140 kredim var öğrenimime devam etmekteyim.

Öncelikle başvuru yapabilmeniz için dönem ve yaş şartları için : http://aol.meb.gov.tr/haber_goster.asp?ID=720 bu adresi inceleyiniz.

Mezun Olmayan Öğrenciler İçin

1 -> İnternet cafeye gidip : http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2 ... 012015.pdf bu adresteki YGS başvuru formunu renkli olmak şartıyla çıkarttırınız.
2 -> Bu başvuru formunu çevrenizde bulunan herhangi bir halk eğitim merkezine giderek gösteriniz ve YGS başvurusu yapmak istediğinizi söyleyin. Kredinizi döneminizi ve yaşınızı kontrol ettikten sonra size hangi alanları ne şekilde doldurmanız gerektiğini belirtecekler.
3 - > Gerekli alanları güzelce doldurtuktan sonra tekrar göstereceksiniz ve size ygs başvuru formunu müdür tarafından onaylatmanızı isteyecekler sizde müdürün yanına gidip mühür ve kaşeletip geri geleceksiniz.

Evet işlem bukadar şimdi gelelim asıl olaya !

Bu işlemler bittikten sonra herhangi bir liseye giderek elinizdeki belgeler ile açık öğretim lisesi öğrencisi olduğunuzu belirterek elinizdeki formu teslim ederek YGS başvurusu yapmak istediğinizi belirteceksiniz. Güzelce resminizi çekip kayıt işlemlerinizi yapıp ve sizden 3 TL para alarak kaydınızı tamamlayacak.

Onun haricinde işlemler bittikten sonra ösym'ye 50 TL ücret yatırarak sınav gününüzü bekleyebilirsiniz.

Mezun Olan AÖL Öğrenciler için

Herhangi bir liseye gidip sadece TC kimlik numaranız ile kayıt işlemlerinizi yapabilirsiniz ve ösym ücretini yatırmanız gerekmekte yapmanız gereken bukadar.

-> Mezun olamayan öğrencilere sistem otamatikmen şuanki ortalamasına bağlı okul notu veriyor. O not lys sonuna kadar geçerlidir. LYS bitiminde mezun olduğunuzda güncel ortalamanız alınacaktır.

Not : İstanbulda başvuru yapıp istanbulda oturan öğrenciler. 1. Tercih yerini İstanbul-4 ikinci tercih yerini ise Kocaeli Gebze yapsınlar.

Kullanıcı avatarı
dreamemrahkurt
Yardımcı Uzman

Re: Açık Öğretim Lisesi Öğrencileri YGS Başvurusu ( Detaylı

Mesaj gönderen dreamemrahkurt » 06 Oca 2015, 04:32

Ellerine sağlık, çok teşekkürler.
yarın hemen halletmeye gidiyorum:)

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 06 Oca 2015, 07:51

çok teşekkürler bugün işlemleri yapıyorum :12:

Kullanıcı avatarı
Ebru93
Doktor

Mesaj gönderen Ebru93 » 06 Oca 2015, 10:23

Başvuruda zorunlu din kültürü dersi gördünüzmü görmediniz mi diye sordular mı?sordularsa ne dedin ne yazmak gerekiyormuş aöl öğrencilerinin ben görmedim dedim de bizde dil anlatım zorunlu diye demedim
ADALET

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 06 Oca 2015, 12:42

Bilgilerin için forum adına teşekkürler. Bu sene ben yoğunluktan hazırlayamadım böyle detaylı bir başlık. İstanbul'da oturanlar, kendilerine en yakın yeri 1. tercihinde yapsın, ikincisini de dediğin gibi Kocaeli - Gebze seçsinler...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

ebruç
Çırak

Mesaj gönderen ebruç » 06 Oca 2015, 14:30

benim 149 kredim var daha önce kpss ye girdiğim için ösym de resmim ve bilgilerim var başvurumu internetten doldurdum sadece para yatırmam kaldı doğru yoldamı ilerliyorum yoksa benimde çıktı alıp doldurup onaylatmam mı gerekir para yatırmadan önce bilgi verirseniz.ösym sayfasından başvuru sürecindekilere girdiğim zaman başvurunuz bulunmaktadı diyor sanırım başvurum oldu parayıda yatırınca onaylıcaklar heralde

yeryuzu33
Acemi

Mesaj gönderen yeryuzu33 » 06 Oca 2015, 16:23

emrahk yazdı:Bilgilerin için forum adına teşekkürler. Bu sene ben yoğunluktan hazırlayamadım böyle detaylı bir başlık. İstanbul'da oturanlar, kendilerine en yakın yeri 1. tercihinde yapsın, ikincisini de dediğin gibi Kocaeli - Gebze seçsinler...
Teşekkür ederim sağolun. Bu arada evet yanlışlıkla istanbul-4 olarak belirtmişim herkes kendi oturduğu yere göre ilk tercihini yapsınlar.

kurt cobain
Asistan

Mesaj gönderen kurt cobain » 06 Oca 2015, 17:31

Ellerine sağlık çok teşekkürler.

Kara_Kedi
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen Kara_Kedi » 06 Oca 2015, 23:17

emrahk yazdı:Bilgilerin için forum adına teşekkürler. Bu sene ben yoğunluktan hazırlayamadım böyle detaylı bir başlık. İstanbul'da oturanlar, kendilerine en yakın yeri 1. tercihinde yapsın, ikincisini de dediğin gibi Kocaeli - Gebze seçsinler...
2.tercih neden Kocaeli anlamadım?

Kara_Kedi
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen Kara_Kedi » 06 Oca 2015, 23:26

yeryuzu33 yazdı:Merhaba arkadaşlar,

Detaylı olarak tüm herkese YGS başvurunuzu nasıl gerçekleştirebilirsiniz anlatmak istiyorum. Ben başvurumu sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdim henüz 140 kredim var öğrenimime devam etmekteyim.

Öncelikle başvuru yapabilmeniz için dönem ve yaş şartları için : http://aol.meb.gov.tr/haber_goster.asp?ID=720 bu adresi inceleyiniz.

Mezun Olmayan Öğrenciler İçin

1 -> İnternet cafeye gidip : http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2 ... 012015.pdf bu adresteki YGS başvuru formunu renkli olmak şartıyla çıkarttırınız.
2 -> Bu başvuru formunu çevrenizde bulunan herhangi bir halk eğitim merkezine giderek gösteriniz ve YGS başvurusu yapmak istediğinizi söyleyin. Kredinizi döneminizi ve yaşınızı kontrol ettikten sonra size hangi alanları ne şekilde doldurmanız gerektiğini belirtecekler.
3 - > Gerekli alanları güzelce doldurtuktan sonra tekrar göstereceksiniz ve size ygs başvuru formunu müdür tarafından onaylatmanızı isteyecekler sizde müdürün yanına gidip mühür ve kaşeletip geri geleceksiniz.

Evet işlem bukadar şimdi gelelim asıl olaya !

Bu işlemler bittikten sonra herhangi bir liseye giderek elinizdeki belgeler ile açık öğretim lisesi öğrencisi olduğunuzu belirterek elinizdeki formu teslim ederek YGS başvurusu yapmak istediğinizi belirteceksiniz. Güzelce resminizi çekip kayıt işlemlerinizi yapıp ve sizden 3 TL para alarak kaydınızı tamamlayacak.

Onun haricinde işlemler bittikten sonra ösym'ye 50 TL ücret yatırarak sınav gününüzü bekleyebilirsiniz.

Mezun Olan AÖL Öğrenciler için

Herhangi bir liseye gidip sadece TC kimlik numaranız ile kayıt işlemlerinizi yapabilirsiniz ve ösym ücretini yatırmanız gerekmekte yapmanız gereken bukadar.

-> Mezun olamayan öğrencilere sistem otamatikmen şuanki ortalamasına bağlı okul notu veriyor. O not lys sonuna kadar geçerlidir. LYS bitiminde mezun olduğunuzda güncel ortalamanız alınacaktır.

Not : İstanbulda başvuru yapıp istanbulda oturan öğrenciler. 1. Tercih yerini İstanbul-4 ikinci tercih yerini ise Kocaeli Gebze yapsınlar.

Sına ücretini banka kartından da yapabiliyor muyuz?Yoksa kredi kartı mı geçerli sadece?
Ayrıca herhangi bir liseye gidin demişsiniz.Bu liseler saat kaça kadar görev yapar?Normal mesai saati mi işliyor?

Kara_Kedi
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen Kara_Kedi » 06 Oca 2015, 23:35

Ayrıca bir şey daha soracağım.Mezun olmayan AOL liler için sınava girmek için "sınava girebilir belgesi " gibi bir şey götürmek gerekli mi?Başka bir forumda böyle bir şey okudum.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 07 Oca 2015, 11:28

Kara_Kedi yazdı:Ayrıca bir şey daha soracağım.Mezun olmayan AOL liler için sınava girmek için "sınava girebilir belgesi " gibi bir şey götürmek gerekli mi?Başka bir forumda böyle bir şey okudum.
İstanbul çok kalabalık diye, sınav yeri olarak ÖSYM ilk tercihi İstanbul, ikinci tercihi de başka bir il seçme şartı getirmişti ama sanırım bundan vazgeçip, ikisini de İstanbul tercih etme hakkı getirmişler.

"Sınava girebilir" tarzı bir belge götürmeye gerek yok...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Berkeley
Acemi

Mesaj gönderen Berkeley » 07 Oca 2015, 19:58

ben bugün başvuru yaptım, daha mezun olmadım geçtiğimiz sınavda kısmetse oluyorum. fakat basvuruyu tamamladığımda diploma notum basvuru kağıdında çıktı. bana bunu sildirmem gerektiğini söylediler, ordan oraya koşturdum tüm gün fakat açık lise genel merkeze gittiğimde, ÖSYM ile görüştüklerini ve benim yapabilceğim bişey olmadıgını soylediler. Sınav basvurumun iptalinin söz konusu olup olmadıgını sordum, öyle bir şey olmadıgını soylediler. Fakat ösym'deki başvurumu alan kişi kesinlikle sildirmem gerektiğini söyledi. Benim gibi bunu yaşayan daha fazla bilgi verebilicek biri var mı acaba, sınav basvuru iptali söz konusu değildir umarım.
** Mezun **

Dönem: 13
Kredi: 212
Diploma Notu: 56,08
Mezuniyet Donemi: 2014-1

yeryuzu33
Acemi

Mesaj gönderen yeryuzu33 » 08 Oca 2015, 02:02

Berkeley yazdı:ben bugün başvuru yaptım, daha mezun olmadım geçtiğimiz sınavda kısmetse oluyorum. fakat basvuruyu tamamladığımda diploma notum basvuru kağıdında çıktı. bana bunu sildirmem gerektiğini söylediler, ordan oraya koşturdum tüm gün fakat açık lise genel merkeze gittiğimde, ÖSYM ile görüştüklerini ve benim yapabilceğim bişey olmadıgını soylediler. Sınav basvurumun iptalinin söz konusu olup olmadıgını sordum, öyle bir şey olmadıgını soylediler. Fakat ösym'deki başvurumu alan kişi kesinlikle sildirmem gerektiğini söyledi. Benim gibi bunu yaşayan daha fazla bilgi verebilicek biri var mı acaba, sınav basvuru iptali söz konusu değildir umarım.
Hocam sanırım başvuruyu yapan kişinin bilgisi yok. Aol ile gorustunuzmu bilmiyorum lakin o diploma notunuz geçici. Mezun olduktan sonra yeni diploma notunuz aktarilacaktir.

Berkeley
Acemi

Mesaj gönderen Berkeley » 08 Oca 2015, 09:56

yeryuzu33 yazdı:
Berkeley yazdı:ben bugün başvuru yaptım, daha mezun olmadım geçtiğimiz sınavda kısmetse oluyorum. fakat basvuruyu tamamladığımda diploma notum basvuru kağıdında çıktı. bana bunu sildirmem gerektiğini söylediler, ordan oraya koşturdum tüm gün fakat açık lise genel merkeze gittiğimde, ÖSYM ile görüştüklerini ve benim yapabilceğim bişey olmadıgını soylediler. Sınav basvurumun iptalinin söz konusu olup olmadıgını sordum, öyle bir şey olmadıgını soylediler. Fakat ösym'deki başvurumu alan kişi kesinlikle sildirmem gerektiğini söyledi. Benim gibi bunu yaşayan daha fazla bilgi verebilicek biri var mı acaba, sınav basvuru iptali söz konusu değildir umarım.
Hocam sanırım başvuruyu yapan kişinin bilgisi yok. Aol ile gorustunuzmu bilmiyorum lakin o diploma notunuz geçici. Mezun olduktan sonra yeni diploma notunuz aktarilacaktir.
biliyorum hocam gecici oldugunu fakat bunun sorun olacagını söylediler, gerçekten kimsenin kimseden haberi yok kimse doğru bilgilendirme yapmadı, ÖSYM ilçe milli eğitim müdürlüğüne yollarken, orası ise tam tersi halk eğitime yolladı. Halk eğitimdekilerse bir öğrenci belgesi verip tekrar ÖSYM'ye yolladı. Ardından 147'yi arayarak Genel Merkez'e gitmem gerektiğini öğrendim, hemen oraya gittim. Ordaki bir bayan sağolsun, çok ilgili ve açıklayıcıydı. Siz başvurunuzu tamamlayın biz ÖSYM ile görüşüyoruz son sınavlara girdiniz o notunuz düşedebilir çıkadabilir, sizlik bir problem yok dedi. Herkes'de böyle olmuş benim gibi, aynı şeyi yaşayan var mı acaba arkadaşlar içinde onu merak ettim, içimde hala bi kuşku var çünkü.
** Mezun **

Dönem: 13
Kredi: 212
Diploma Notu: 56,08
Mezuniyet Donemi: 2014-1

“YKS ( TYT, AYT, YDT )” sayfasına dön