Osmanlıca ( Bize yansıtılıcak mı ? )

Sınavlar Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
emrah42
Onursal Üye
İletişim:

Re: Osmanlıca ( Bize yansıtılıcak mı ? )

Mesaj gönderen emrah42 » 17 Ara 2014, 10:57

Ben başlatmadım ki ben uzatayım büyüklük bende kalsın :) uzatmayacagım.

Bu forumdaki Eski arkadaşları özledim. Face de behchat chatin diye aramanın yeterli.

Kullanıcı avatarı
Narbe
Uzman

Mesaj gönderen Narbe » 29 Oca 2015, 02:00

emrahk yazdı:Evet, evet... Atatürk, harf devrimiyle bir gecede dünyanın en kültürlü (!) yetiştirilen milletini, Osmanlı halkını cahil bıraktı. Şu batılılaşma yok mu batılılaşma, bizi mahvetti. Harf devrimi olmayaydı, bugün Ortadoğu ülkeleri gibi bilimde, fende en ileri düzeye gelecektik. Kepaze Batı medeniyetleri gibi IŞİD gibi radikal dincilerle uğraşmayacak, Fransa'daki gibi araba sürdü diye bir kadın kırbaçlanmayacaktı bizde de.

Osmanlı, Yılmaz Özdil'in şu altta yazdığı yazı gibi muhteşem kültürlü bir medeniyetti ki, ta ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk adlı birisi gelip "bir gecede cahil bıraktı" bu milleti!!!

1923’te…

*

Nüfus 13 milyon civarıydı, 11 milyon kişi köyde yaşıyordu. 40 bin köy vardı, 38 bininde okul yoktu. Traktör sıfırdı, karasaban’dı. Beş bin köyde sığır vebası vardı. Hayvanlar kırılıyor, insanlar kırılıyordu. İki milyon kişi sıtma, bir milyon kişi frengiydi, verem, tifüs, tifo salgını vardı, üç milyon kişi trahomluydu, bebek ölüm oranı binde 480’di, her doğan iki bebekten biri ölüyordu. Memlekette sadece 337 doktor vardı. Sadece 60 eczacı vardı, sadece 8’i Türk’tü. Diş hekimi, sıfırdı. Dört hemşire vardı. 40 bin köy, sadece 136 ebe vardı. Ortalama ömür 40’tı.

*

Yanmış bina sayısı 115 bin, hasarlı bina sayısı 12 bindi. Ülkeyi yeniden inşa etmek gerekiyordu, kiremit bile ithaldi. Limanlar, madenler, demiryolları yabancıya aitti. Toplam sermayenin sadece yüzde 15’i Türk’tü. Osmanlı’dan Cumhuriyet’e miras kalan sadece dört fabrika vardı, Hereke ipek, Feshane yün, Bakırköy bez, Beykoz deri… Elektrik sadece İstanbul, İzmir ve Tarsus’ta vardı. Otomobil sayısı bin 490’dı. Sadece dört şehirde özel otomobil vardı.

*

Kadın, insan değildi.

*

(Veremle boğuşan halk, ahırda yatarken… Bademlerin yere göğe sığdıramadığı Abdülhamid’in 16 tane eşi vardı. Nazikeda, Safinaz, Dilpesent, Peyveste, Nazlıyar, Bidar, Mezide, Emsalinur hanım filan, 16 tane… Yaş itibariyle, tamamı çocuktu. Tayyip Erdoğan’ın dedemiz dediği Abdülmecid’in 22 eşi vardı. Ahali ineğine verecek saman bulamazken, herif sarayında iki futbol takımı kadar kadınla yatıyordu.)

*

Tiyatro yok, müzik yok, resim yok, heykel yok, spor yoktu. Arkeolojik eserler, öyle gizli saklı değil, padişahların hediyesi olarak, trenlerle çalınmıştı.

*

Kimisi alaturka saat’i kullanıyor, güneşin battığı anı 12.00 kabul ediyordu, kimisi zevali saat’i kullanıyor, güneşin en tepede olduğu anı 12.00 kabul ediyordu. Kimisi güneş batarken grubi saat’i esas alıyordu, kimisi güneşin tamamen battığı ezani saat’i esas alıyordu. “Saat kaç birader?” diye sorduğunda, her kafadan bi ses çıkıyordu.

*

Kimisi hicri takvim kullanıyordu, kimisi rumi takvim kullanıyordu. Kimisinin şubat’ı kimisinin aralık’ına denk geliyordu. Herkes aynı zaman dilimindeydi ama, farklı aylarda yaşıyordu!

*

Dirhem, okka, çeki vardı. Arşın, kulaç, fersah vardı. Ne ağırlığımız dünyaya ayak uydurabiliyordu, ne uzunluğumuz… Ölçülerimiz ortaçağ’dı.

*

Erkeklerin sadece yüzde yedisi, kadınların sadece binde dördü okuma yazma biliyordu. Okur-yazar erkeklerin çoğunluğu, subay veya gayrimüslimdi. Okul yaşı gelen her dört çocuktan üçü okula gitmiyordu. Toplam, 4894 ilkokul, sadece 72 ortaokul, sadece 23 lise vardı. Türkiye’nin tüm liselerinde sadece 230 kız öğrenci kayıtlıydı. Öğretmenlerin üçte birinin, öğretmenlik eğitimi yoktu. Tek üniversite vardı, darülfünun, medreseden halliceydi. Ülke bilim’den çoook uzaktı.

*

600 sene boyunca Türkçe’nin ırzına geçilmiş, Osmanlıca denilmişti. Arapça, Farsça, Fransızca, İtalyanca kelimeler, Levanten terimler dilimizi istila etmişti. Karşılıklı sesli-sessiz harfleri olmayan Arapça’yla Türkçe yazmaya çalışıyorlardı.

*

“Harf devrimi yapıldı, bir gecede cahilleştirildik, köpekleştirildik” falan deniyor ya… İbrahim Müteferrika’dan itibaren 150 sene boyunca basılan kitap sayısı kaçtı biliyor musunuz? Sadece 417’ydi. Bunların da çoğu gayrimüslimlerin matbaasından çıkmıştı. Ki zaten, Müteteferrika da devşirmeydi, Macar’dı.

*

Bu topraklara kitap gelene kadar, Avrupa’da 2.5 milyon farklı kitap basılmış, beş milyar adet satılmıştı. Voltaire, bir kitabında şu ağır tespiti yapmıştı: “İstanbul’da bir yılda yazılanlar, Paris’te bir günde yazılanlardan azdır!”

*

Ve neymiş efendim, mezar taşı okuyacakmış…
Sen önce iki tane kitap oku da, dünyadan haberin olsun biraz!

Tövbe tövbe bi'an Rehber sandım ya. :mrgreen:
      • Bende esamesi yok .

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 29 Oca 2015, 23:23

büşra neyi benzettin canım...?

Kullanıcı avatarı
emrah42
Onursal Üye
İletişim:

Mesaj gönderen emrah42 » 30 Oca 2015, 11:37

Asıl şimdi türkçeyi mahvediyorlar nasılmı dışarı çık bak bir sürü tabela ingilizce esnaflarımız bile ilgi çeksin diye ingilizce tabele yaptılar. Sanki latin alfabesiyle teknoljiyi yakaladık sanır Git bak yapılan icatların çogu yabancıların elinde biz anca latin alfabesiyle Avrupanın kültürünü aldık Seni islamiyetden uzaklaştırdılar ruhun bile duymuyor ne mi oldu latin afabesi gelince

1- Saat ve takvimde değişiklik yaptılar artık kendi dini günlerimizin ne zaman oldugunu dahi ya televizyondan ya internetden yada kullaktan duyarak ögreniyoruz ama bir yabancının Sevgililer gününe kaç gün kalmış yılbaşına kaç gün var bunları ögrettiler bozuk bir nesil yetişiyor. Hicri takviminin aylarını sayın desem kaç kişi sayabilir kandile ne kadar kaldı desem kaç kişi söyleyebilir.

2-Arap alfabesinden uzaklaştırdılar Kuran-ı kerimi bir çogumuz okuyamıyoruz Türkçülüğü savunuyor Bütün müslümanların kardeş olduğunu unutuyorsunuz müslümanlar bir olsa ortadogu suriye filistin böyle olmazdı. söylenecek o kadar çok şey var ki tartışmak istemiyoruz tartışınca ancak bir birimizin kalbini kırıyoruz uzatmayacam dedim ama dayanamadım. Son bir şey O padişah bunu yapmış şu bunu yapmış ne bu ya herkez kendi yaptıgından sorumlu bir kişi yüzünden bir Osmanlıyı kötüleyemeyiz En azından Osmanlı devleti müslümanları ezdirmemiş Osmanlı ayakta olsaydı müslümanlar bir arada olur birbirleriyle savaşmazdı. Ortadogu Suriye Filistin böyle olmazdı.
Bu forumdaki Eski arkadaşları özledim. Face de behchat chatin diye aramanın yeterli.

Kullanıcı avatarı
Cartenza
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Cartenza » 30 Oca 2015, 13:01

emrah42 yazdı:Asıl şimdi türkçeyi mahvediyorlar nasılmı dışarı çık bak bir sürü tabela ingilizce esnaflarımız bile ilgi çeksin diye ingilizce tabele yaptılar. Sanki latin alfabesiyle teknoljiyi yakaladık sanır Git bak yapılan icatların çogu yabancıların elinde biz anca latin alfabesiyle Avrupanın kültürünü aldık Seni islamiyetden uzaklaştırdılar ruhun bile duymuyor ne mi oldu latin afabesi gelince

1- Saat ve takvimde değişiklik yaptılar artık kendi dini günlerimizin ne zaman oldugunu dahi ya televizyondan ya internetden yada kullaktan duyarak ögreniyoruz ama bir yabancının Sevgililer gününe kaç gün kalmış yılbaşına kaç gün var bunları ögrettiler bozuk bir nesil yetişiyor. Hicri takviminin aylarını sayın desem kaç kişi sayabilir kandile ne kadar kaldı desem kaç kişi söyleyebilir.

2-Arap alfabesinden uzaklaştırdılar Kuran-ı kerimi bir çogumuz okuyamıyoruz Türkçülüğü savunuyor Bütün müslümanların kardeş olduğunu unutuyorsunuz müslümanlar bir olsa ortadogu suriye filistin böyle olmazdı. söylenecek o kadar çok şey var ki tartışmak istemiyoruz tartışınca ancak bir birimizin kalbini kırıyoruz uzatmayacam dedim ama dayanamadım. Son bir şey O padişah bunu yapmış şu bunu yapmış ne bu ya herkez kendi yaptıgından sorumlu bir kişi yüzünden bir Osmanlıyı kötüleyemeyiz En azından Osmanlı devleti müslümanları ezdirmemiş Osmanlı ayakta olsaydı müslümanlar bir arada olur birbirleriyle savaşmazdı. Ortadogu Suriye Filistin böyle olmazdı.
Peki Türkiyenin 4 biri yani işgal altındayken bize Kürt kardeslerlerimizden başka hangi arap devlet yardim etti ? Kim düşmüş Osmanlıyı ayakta tutmak için yardım etti hangi Arap bize yardim etti bunları da düşünmek gerek Atatürk ve yüce askerlerimiz o gün savasmasaydi bugün emin ol senin halin bundan beter olacaktı bunu da unutma bu coğrafya yı sana bana birakmazlardi ! Mustafa Kemal Atatürk ve Türk Milleti bu ülkeyi Kürt halkıyla savundu o ozendiginiz Arapların hangisi bayrağını alıp geldi hiç biri !
Sonuna kadar savaşmaya hazırım ve elimden geleni yapıcam !

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 30 Oca 2015, 20:23

Yılmaz Özdil in yazısının tahlil edilmesi gerekiyor. Objektif bir bakış açısıyla yazılmadığı belli. Ben Osmanlının hiç bir kusuru yoktu demiyorum ama bu kadar da insaftan uzak olunmaması lazım. Osmanlı da bizim, cumhuriyette. Tarihi olayları doğru yorumlamaz, kutuplaşır ve meseleleri bu tarz toptancı bakış açısıyla ele alırsak kıyamete kadar birbirimiz ile uğraşır, kalp kırarız ama hakikati ortaya çıkaramayız. Çok da derdimiz değil bu anladığım kadarıyla.

Evet şunu bilmeliyiz ki tarihteki şahsiyetler artı ve eksileri ile vardır.

Ayrıca kuran harflerine taraftar olmakla araplara taraftar olmak aynı şey değildir. Din dediğimiz olgu evrenseldir. İslam dini, arap yarımadasında değil de başka bir milletin içinden de çıkabilirdi ama Yaratıcı bu şekilde takdir etmiş. Şimdi inancımıza ve onun değerlerine taraftar olmak araplara taraftar olmak mı oluyor. O ayrı o ayrı.
Resim

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 30 Oca 2015, 23:54

kripton yazdı:Yılmaz Özdil in yazısının tahlil edilmesi gerekiyor. Objektif bir bakış açısıyla yazılmadığı belli. Ben Osmanlının hiç bir kusuru yoktu demiyorum ama bu kadar da insaftan uzak olunmaması lazım. Osmanlı da bizim, cumhuriyette. Tarihi olayları doğru yorumlamaz, kutuplaşır ve meseleleri bu tarz toptancı bakış açısıyla ele alırsak kıyamete kadar birbirimiz ile uğraşır, kalp kırarız ama hakikati ortaya çıkaramayız. Çok da derdimiz değil bu anladığım kadarıyla.

Ayrıca kuran harflerine taraftar olmakla araplara taraftar olmak aynı şey değildir. Din dediğimiz olgu evrenseldir. İslam dini, arap yarımadasında değil de başka bir milletin içinden de çıkabilirdi ama Yaratıcı bu şekilde takdir etmiş. Şimdi inancımıza ve onun değerlerine taraftar olmak araplara taraftar olmak mı oluyor. O ayrı o ayrı.
aslında doğru söylüyorsunuz, size katılıyorum

Ebu Bekir
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen Ebu Bekir » 31 Oca 2015, 02:00

kripton yazdı:Yılmaz Özdil in yazısının tahlil edilmesi gerekiyor. Objektif bir bakış açısıyla yazılmadığı belli. Ben Osmanlının hiç bir kusuru yoktu demiyorum ama bu kadar da insaftan uzak olunmaması lazım. Osmanlı da bizim, cumhuriyette. Tarihi olayları doğru yorumlamaz, kutuplaşır ve meseleleri bu tarz toptancı bakış açısıyla ele alırsak kıyamete kadar birbirimiz ile uğraşır, kalp kırarız ama hakikati ortaya çıkaramayız. Çok da derdimiz değil bu anladığım kadarıyla.

Açıklama yaptığınız için teşekkür ederim.Sadece bunun farkında olan kişi benim sanıyordum ama yanıldığım için seviniyorum.Nedense bu toplumda bunu kavrayamıyorlar tıpkı her konuda herkesin özgür olduğunu belirten ve özgürlüğünü korumaya çalışan "Cartenza" gibi söylediği söz "bir devletin arap özentisi olmak için dilini öğrenmeye gerek yok " ne kadar acınası bir durumdur.Her yerde özgürlük davası yapacağınıza milletin beğenilerini ön yargılarınızla kötülemeyin.Ben Arap sevdalısı değilim ama Hz.Muhammed sevdalısıyım o yüzden onun kullandığı dilide bilmek isterim gezdiği yeride vs. vs. Sakın olaki bu beni Arap taraftarı yapmasın tarihte ne kadar düşmanlıklar yaptıklarını bende biliyorum.Uzun lafın kısası bu arkadaşımı tebrik ediyorum ve inancımdan dolayı hiç kimsenin beni arapça vb. dil öğrenmek istiyorum diye özentisi saymasın.Cartenza bu lafın senin yaptığın bütün teoremlerin sonu olmuştur.Belli ki senin içinde özgürlüğü kısıtlayacak düşünceler var.

Kullanıcı avatarı
Cartenza
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Cartenza » 31 Oca 2015, 06:30

Ebu Bekir yazdı:

Açıklama yaptığınız için teşekkür ederim.Sadece bunun farkında olan kişi benim sanıyordum ama yanıldığım için seviniyorum.Nedense bu toplumda bunu kavrayamıyorlar tıpkı her konuda herkesin özgür olduğunu belirten ve özgürlüğünü korumaya çalışan "Cartenza" gibi söylediği söz "bir devletin arap özentisi olmak için dilini öğrenmeye gerek yok " ne kadar acınası bir durumdur.Her yerde özgürlük davası yapacağınıza milletin beğenilerini ön yargılarınızla kötülemeyin.Ben Arap sevdalısı değilim ama Hz.Muhammed sevdalısıyım o yüzden onun kullandığı dilide bilmek isterim gezdiği yeride vs. vs. Sakın olaki bu beni Arap taraftarı yapmasın tarihte ne kadar düşmanlıklar yaptıklarını bende biliyorum.Uzun lafın kısası bu arkadaşımı tebrik ediyorum ve inancımdan dolayı hiç kimsenin beni arapça vb. dil öğrenmek istiyorum diye özentisi saymasın.Cartenza bu lafın senin yaptığın bütün teoremlerin sonu olmuştur.Belli ki senin içinde özgürlüğü kısıtlayacak düşünceler var.
Kesinlikle hayır ben Arapları severim ben 1 sene suriye de yaşadım ama siz benden daha iyi biliyorsunuz ki Arap özentisi bir nesil yetiştiriliyor cumhuriyete karşı ve ben Osmanlicayi araya olabildiğince katmaya ya calistim demek istediğim nokta Cumhuriyetin güzelliği bunda anlaşılmayacak bir şey yok Osmanliciya sıcak baktığı mi daha önce de dile getirdim seçmeli olmak kaydıyla tabi eski lafları cabuk unutuyorlar ha birde afedersiniz ama ben o dili öğrenmeye gerek yok demedim dilden hani bahsetmedim hani latin alfabesi ile bu ülke cahil kaldı ya ben onun için yazdım çok sağlam carpitiyorsunuz ben asla araya dili senin kullandığın şekilde karmaşık bunda anlaşılmayacak ne var ? Ki orada belirttim de her kez biliyor ülkeyi ne hale getirmek istediklerini Araplaştırma çabalarını devletin halka karşı ben asla karşı olmadığı mi söyledim ama daha demin Emrah a yazdığım yazıyı bununla beraber carpitmayalim anlayan anladı !
Sonuna kadar savaşmaya hazırım ve elimden geleni yapıcam !

Kullanıcı avatarı
emrah42
Onursal Üye
İletişim:

Mesaj gönderen emrah42 » 31 Oca 2015, 10:22

Cartenza yazdı:
emrah42 yazdı:Asıl şimdi türkçeyi mahvediyorlar nasılmı dışarı çık bak bir sürü tabela ingilizce esnaflarımız bile ilgi çeksin diye ingilizce tabele yaptılar. Sanki latin alfabesiyle teknoljiyi yakaladık sanır Git bak yapılan icatların çogu yabancıların elinde biz anca latin alfabesiyle Avrupanın kültürünü aldık Seni islamiyetden uzaklaştırdılar ruhun bile duymuyor ne mi oldu latin afabesi gelince

Peki Türkiyenin 4 biri yani işgal altındayken bize Kürt kardeslerlerimizden başka hangi arap devlet yardim etti ? Kim düşmüş Osmanlıyı ayakta tutmak için yardım etti hangi Arap bize yardim etti bunları da düşünmek gerek Atatürk ve yüce askerlerimiz o gün savasmasaydi bugün emin ol senin halin bundan beter olacaktı bunu da unutma bu coğrafya yı sana bana birakmazlardi ! Mustafa Kemal Atatürk ve Türk Milleti bu ülkeyi Kürt halkıyla savundu o ozendiginiz Arapların hangisi bayrağını alıp geldi hiç biri !

Allah neyi taktir ettiyse o olur. Her cephede vatanı savunan komutanlar vardı canını sper etmiş asker var ya bu saydıklarım olmasaydı bu vatan ne olurdu. Biz insanlar bazı şeylere vesileyiz. Kurtuluş savaşında pakistanın yardımı çanakkale savaşında Araplardan dahi savaşa katılıp ölenler oldu ama bizleri müslümanlardan uzaklaştırmak için Türkün Türkden başka dostu yok vb. bir çok söz türettiler neyse tamam kapatalım bu konuyu bundan sonra ne yazarsanız yazın cevap vermek istemiyorum ancak konuyu uzatıyoruz fikir ve düşüncelerimizde en ufak bir degişiklik olmuyor Bu osmalıca degil de Almanca dersi gelecek olsa insanlar bu kadar tartışmazdı ben de bunu anlamıyorumm.

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 31 Oca 2015, 12:12

Bu arap meselesi de aslında ayrı bir mevzu. Detaylı bilgim olmadığı için çok fazla yazmak istemedim ama şu kadarını yazayım:

Evet belki bir kısmı hainlik yapmış olabilir ama bunu neden tüm araplara teşmil ederiz. Bir ikincisi o zamanlarda dış güçlerin, ingilizin bu olaylardaki parmağını unutmamak lazım. Kardeşi kardeşle, çeşitli desiseler ile düşman haline getirmek en çok kimin işine gelmiştir?

Bugün arap özentisi bir nesil yetiştirilmek isteniyor sözü de bence abartılı. Ben bu iktidara oy vermedim, eleştirdiğim çok yönleri de var, evet eleştirelim ama bu konuda da çok insafsız hareket edildiğini gözlemliyorum. Eleştirinin de bir adabı var.

Arapların neyine özeniyoruz ki? Türk olduğum için her zaman şükreden biri olarak ben ancak islam dininin güzelliklerine özenebilirim. Tekrar yazıyorum; islama taraftar olmak arap özentisi olmak değildir. Ha araplar ile de aramızda din kardeşliği vardır. Diğer müslümanlarla olduğu gibi. Eğer samimi bir şekilde birlik olmayı becerebilirsek bundan neden korkalım. Bu durumu tarihte olduğu gibi bugün de istemeyen dış güçler olacaktır ve aynen o zamandaki gibi bir takım yalanlara, desiselere başvurmaktan geri kalmayacaklardır. Aklımız ile hareket etmemiz lazım.
Resim

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 31 Oca 2015, 12:56

Müslümanlar şunu bir türlü anlayamıyor; "bir insanı Müslüman olduğu için değil; insan olduğu için sevmek." Hz. Muhammed Arap diye Arapları kayıtsız şartsız sevmek zorunda değilsiniz. İçlerindeki iyileri severim çünkü ben tüm iyi insanları seviyorum. Arap, İngiliz, Fransız, Amerikan fark etmez, ben dua bile edince "yeryüzündeki tüm iyi insanları koruması için" dua ederim Allah'a.

Şu söz alelade bir söz değildir; "Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur!" Tarih boyunca besleyip iş aş verdiğimiz nice milletlerin bize ettiği nankörlüklerle boğuşup durduk biz ve bu gösterdi ki bize bizden başka dost yok dünyada. Bugün Doğu Türkistan'da Çin'in zulmettiği Türkler, Suriye'de Türkmenler, Azerbaycan'da Ermenilerin zulmettiği Azeriler yani soydaşlarımız bizim önceliğimizdir. Ve bu soydaşlarımız zulüm görürken geçenlerde ölümü üzerine Türkiye'de yas (!) ilan ettiğimiz ve milyar Dolalar içinde yüzen Arabistan Kralı kılını kıpırdatmış mıdır acaba?

İşin özü, kimse ırkçı değil ama hiçbir ırkı da diğerlerine üstün görüp onlara fazlasıyla değer vermem. Ben Türk'üm ve önceliğim soydaşlarımdır...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 31 Oca 2015, 13:48

kripton yazdı:Bu arap meselesi de aslında ayrı bir mevzu. Detaylı bilgim olmadığı için çok fazla yazmak istemedim ama şu kadarını yazayım:

Evet belki bir kısmı hainlik yapmış olabilir ama bunu neden tüm araplara teşmil ederiz. Bir ikincisi o zamanlarda dış güçlerin, ingilizin bu olaylardaki parmağını unutmamak lazım. Kardeşi kardeşle, çeşitli desiseler ile düşman haline getirmek en çok kimin işine gelmiştir?

Bugün arap özentisi bir nesil yetiştirilmek isteniyor sözü de bence abartılı. Ben bu iktidara oy vermedim, eleştirdiğim çok yönleri de var, evet eleştirelim ama bu konuda da çok insafsız hareket edildiğini gözlemliyorum. Eleştirinin de bir adabı var.

Arapların neyine özeniyoruz ki? Türk olduğum için her zaman şükreden biri olarak ben ancak islam dininin güzelliklerine özenebilirim. Tekrar yazıyorum; islama taraftar olmak arap özentisi olmak değildir. Ha araplar ile de aramızda din kardeşliği vardır. Diğer müslümanlarla olduğu gibi. Eğer samimi bir şekilde birlik olmayı becerebilirsek bundan neden korkalım. Bu durumu tarihte olduğu gibi bugün de istemeyen dış güçler olacaktır ve aynen o zamandaki gibi bir takım yalanlara, desiselere başvurmaktan geri kalmayacaklardır. Aklımız ile hareket etmemiz lazım.
ne diyebilirimki yazmam gerekenlerin hepsini Kripton akadaşımız yazmış... ona sonuna kadar katılıyorum
benim anlamadığım siz insanların hepsini aynı mı görüyorsunuz bir kaç kişinin yanlışından ötürü
şimdi hristiyanlarda IŞİD'i görüp tüm müslümanlar öyledir dese doğru mu olurdu sizce
lütfen araplar hakkında olan görüşlerinizi kendinize saklayın
ben türk kökenli bir arap olarak bu tartışmanın burda son bulmasını istiyorum lütfen arkadaşlar

“Sınavlar” sayfasına dön