Açık liseye geçmek istiyorum okuldan bıktım fakat...

Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarını Paylaşabileceğiniz Bölüm
Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Re: Açık liseye geçmek istiyorum okuldan bıktım fakat...

Mesaj gönderen kripton » 25 Şub 2015, 22:19

evcin14 yazdı:Dostum sana arkadaşların yazdığının aksine düşünüyorum.ben okulu bırakma derim sana hiç öyle görüldüğü kadar kolay değil senin düşündüğün gibi düşündüm ve açığa geçtim hayatımın hatası oldu bu. Sen sen ol açığa geçme. Hakkında hayırlısı olsun iyi düşün derim
Reel hayatında başarılar.
Kişiden kişiye göre değişir bu. Çalışmayacaksa evet hata dediğin gibi. Ama çalışan için açık lise o kadar avantajlı ki. Bizzat tecrübe etmesem yazmam yani.

Resim

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 25 Şub 2015, 22:22

sienne yazdıkların mantıklı.

İsmail, tayfun bence şunu demek istemiş; örgün eğitimde ders çalışmayan lay lay lom gidip gelen biri açık da da yapamaz. Evet doğrudur. Yukarıda yazdım ya kişi örgün de de okusa açıkta da fark etmiyor. Yani birinde yaptım da birinde yapamadım yok. Her ikisinde de ders çalışmak şarttır. Lay lay lom açık lisede sıkıntı insana.

Ama çalışırım diyorsa avantajları çok bence açık lisenin. Her şey için disiplin şart.
Resim

ismail_12
Acemi

Mesaj gönderen ismail_12 » 25 Şub 2015, 22:24

kripton yazdı:sienne yazdıkların mantıklı.

İsmail, tayfun bence şunu demek istemiş; örgün eğitimde ders çalışmayan lay lay lom gidip gelen biri açık da da yapamaz. Evet doğrudur. Yukarıda yazdım ya kişi örgün de de okusa açıkta da fark etmiyor. Yani birinde yaptım da birinde yapamadım yok. Her ikisinde de ders çalışmak şarttır. Lay lay lom açık lisede sıkıntı insana.

Ama çalışırım diyorsa avantajları çok bence açık lisenin. Her şey için disiplin şart.
Tabiki benim son sene Ygs var onun için geçtim ben doğru yanlış konuşuyor işte o da

Kullanıcı avatarı
foundreform
Doçent

Mesaj gönderen foundreform » 25 Şub 2015, 23:22

Mesela örgün eğitimde 5 dersten geçtin diğerlerinden kaldın ve sınıf tekrarı yaptın...Bir sonraki sene gene aynı sınıfı tekrar okuyacaksın ve geçtiğin derslerden tekrar sınavlara gireceksin.Ama açık öğretim öyle değil,geçtiğin derslerden bir daha sınava girmiyorsun.Ortak derslerden 3 kere kalınca muaf olursun ama örgün eğitimde muaf olamazsın.Dil ve anlatım dersinde muaf olmak yok ondan kesin geçmen lazım.Örgün eğitimde devamsızlık problemi var ve açık öğretimde yok,eğer mesleki açık lisede okursan devamsızlık problemi var.Bu saydıklarım bir sebep olarak gösterilemez ama açık öğretimde sorumluluğun az olur.Tabi artı yönleri olduğu kadar eksi yönleri de var ve bu tartışılır..Eksi yönleri ise şöyle açıktan okuduğun için mecburen de çalışman lazım,tabi arkadaş ortamı sınıf ortamı olmayacak tek ve kendi başına derslere çalışacaksın öğrenmeye çalışacaksın başında bir öğretmen olmayacak..Fakat halk eğitim merkezleri bazı dersler için ücretsiz kurs düzenliyormuş ama tam olarak bir bilgim yok.Tabi açıktan okursan halk eğitimde bir meslek kursu da öğrenebilirsin.Sonuçta diplomalar aynı....
AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ - 4 YILLIK / ALAN YOK
TOPLAM KREDİ : 204 / MEZUN
MEZUNİYET TARİHİ : 10/08/2015

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 26 Şub 2015, 00:02

kişiden kişiye değişiyor ve burda yazılanlar bunu çok iyi açıklıyor
mesela ben örgün okumayı tercih ederim ama imkanım yoktu kız çocuğuyum diye
açıklise çok güzel iyiki açıklisede okuyorum, foundreform arkadaşımın dediği gibi bir çok kolaylıklar var zaten birçoğunu saymış arkadaşım,
ama şunu da bil; sen eğer okumak istiyorsan açıklisede olsa örgünde olsa her türlü yaparsın çünkü imkansız diye bişey yok ve çalışarak bunu başarabilirsin, çünkü çalışmak şart :gozkırkma:
başarılar....

YELİZ
Doktor
İletişim:

Mesaj gönderen YELİZ » 26 Şub 2015, 02:26

:22:
En son YELİZ tarafından 26 Şub 2015, 02:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
        • İnsanların YAPAMAZSIN Dediklerini YAPMAK En Büyük Zevktir
          passion100.blogspot.com

YELİZ
Doktor
İletişim:

Mesaj gönderen YELİZ » 26 Şub 2015, 02:27

YELİZ yazdı:
tayfun29 yazdı:İçinde açık liseye geçme isteği var ama o bir anlık heves.Eğer mantıklı birşey okumak istiyorsan yazdıklarımı göz ardı etmemelisin.
Örgünde okumadıysan açıkta hiç okumassın burasını unutma bu istisna değildir.Ki annen babanın da tavrını başta ortaya koymuş işe yollayacaklar işten geleceksin yorgsun zaten bir iki saat dinleniyim dersin çalışamazsın çalışırım deme çalışamazsın ben kaç yıl çektim bu çileyi çünkü.
Ayrıca en önemli sebeplerinden birisi düzenli bir şekilde oturtamazsın her dönem farklı ders alırsın ya da geçmiş konuları tekrar etmediğinden lise sona geldiğinde 1.yılda ki bilgilerini unutursun.En kötüsü bi problemin olduğunda sorunu soracak kimse bulamazsın.Ama sınıfta olsa gider hocana sorarsın yardım alırsın yani o avantaj varken elinde neden negatif duruma düşüyorsun anlamış değilim.Büyüklerimiz gerçekten güzel bir söz söylemiş davulun sesi uzaktan hoş gelir diye.Ayrıca iş falan hikaye aklını onlarla bulandırma ben senin yaşında olsam önüme 40 milyar koysalar yine açıktan okumayı tercih etmem.Örgüne giderim.

Bencede niye okuyamasın ki ?
Örgün ortamı zaten kötü liseleri görüyoruz hiç düzelecegide yok eger bi insan hedefinden şaşmaz ise işe girerse işi agır olmazsa molalarda kitabını okur test çözer ben kendi gözlerimle şahit oldum sanayide çocuk açık lise kitaplarına kafasını gömmüş ve işiylede ilgileniyordu biraz yanlış yönlendiriyorsunuz ..
        • İnsanların YAPAMAZSIN Dediklerini YAPMAK En Büyük Zevktir
          passion100.blogspot.com

tayfun29
Uzman Doktor

Mesaj gönderen tayfun29 » 26 Şub 2015, 13:41

ismail_12 yazdı:
tayfun29 yazdı:İçinde açık liseye geçme isteği var ama o bir anlık heves.Eğer mantıklı birşey okumak istiyorsan yazdıklarımı göz ardı etmemelisin.
Örgünde okumadıysan açıkta hiç okumassın burasını unutma bu istisna değildir.Ki annen babanın da tavrını başta ortaya koymuş işe yollayacaklar işten geleceksin yorgsun zaten bir iki saat dinleniyim dersin çalışamazsın çalışırım deme çalışamazsın ben kaç yıl çektim bu çileyi çünkü.
Ayrıca en önemli sebeplerinden birisi düzenli bir şekilde oturtamazsın her dönem farklı ders alırsın ya da geçmiş konuları tekrar etmediğinden lise sona geldiğinde 1.yılda ki bilgilerini unutursun.En kötüsü bi problemin olduğunda sorunu soracak kimse bulamazsın.Ama sınıfta olsa gider hocana sorarsın yardım alırsın yani o avantaj varken elinde neden negatif duruma düşüyorsun anlamış değilim.Büyüklerimiz gerçekten güzel bir söz söylemiş davulun sesi uzaktan hoş gelir diye.Ayrıca iş falan hikaye aklını onlarla bulandırma ben senin yaşında olsam önüme 40 milyar koysalar yine açıktan okumayı tercih etmem.Örgüne giderim.
çok yanlış örgünde okumyan niye açıkta okumaz ?
Yukarıda yazdıklarımdan anlayamadınız sanırım.Örgün daha sıkıdır bi zaman sonra okula gitmedin mi dersleri boşladın mı sıkıntı yapar.Ama açık öğretim de öyle mi evdekiler sorsa bile öğrenci şöyle yaptım böyle yaptım diyip geçiştirebiliyor.Baskı yok üstünde rahatlık çok olacak o yüzden.Yani baştan sona görmüş birisi olarak söylüyorum bunları.
Etrafında ki kurt görünümlü kuzulara değil kuzu görünümlü kurtlara dikkat et

tayfun29
Uzman Doktor

Mesaj gönderen tayfun29 » 26 Şub 2015, 13:46

ismail_12 yazdı:

Tabiki benim son sene Ygs var onun için geçtim ben doğru yanlış konuşuyor işte o da
Bak benim bahsettiğim olay çok farklı senin bahsettiğin olay çok farklı.
Senin açığa geçme amacın son sene boş derslere girip zaman kaybı yapmadan seneyi iyi değerlendirmen.Ama o çocuk diyor ki ben sabahın şu saatinde kalkamıyorum burada ki amaç çok farklı anlatabiliyormuyum.Sen inanıyormusun açığa geçtiğinde daha başarılı olacağına ben inanmıyorum.Yanlış anlaşılmasın ben burda aölü kötülemiyorum bende örgünden okusaydım son sene açığa geçerdim daha fazla çalışabilmek için ama baştan açığa gitmezdim.Dersleri öğrenebileceğim konu anlatırken direk soru sorarak kendimi geliştirebileceğim.İstediğimiz zaman anlamadığımız konuyu bize anlatacak birileri varken neden diğer türlüsünü seçeyim ki ?
Ayrıca bu yazdıklarım istisna değildir mantıklı düşünmelisiniz ve şuna bir açıklık getirmek istiyorum açık öğretim lisesinde okuyarak sabah akşam aöl kitaplarından ders çalışan bir adam üniversite sınavında çok iyi bir başarı elde edemez.Ben bana sağladığı özgürlükleri düşünmüyorum eğitimini düşünüyorum.Matematik dersini açık öğretimde geliştirebilen kaç kişi var arkadaşlar bana söylermisiniz ? Siz sadece sözel dersleri aldığınız için size kolay geliyor matematik-2 derslerine baksanız bir abartısız söylüyorum bakın 100 saat çalışsanız yinede anladım diyemeyeceğiniz dersler var.Örneğin 3-4 konu vereyim türev,integral,trigonometri,limit sadece 3-4 konu ve hangi kitaba bakarsanız bakın bu konuların her biris en az 200 sayfadır.Bunlar sadece 4 konu 800 sayfa eder ki 10'larca konu var ve bunlar sözel gibi ezberledin mi bitmiyor birde bunlardan binlerce soru çözmek var.Sen bu soruları kime gösterip te kafanda oturtacaksın.Nasıl bunları iyice anlayacaksın ? Sizin baktığınız sadece bardağın dış yüzü.Yani bunları açıköğretimde öğrenemezsiniz ben internetten dinliyorum yine de çok ama çok zor geliyor.Ne diyeyim artık gerisi size kalmış.
Etrafında ki kurt görünümlü kuzulara değil kuzu görünümlü kurtlara dikkat et

Kullanıcı avatarı
foundreform
Doçent

Mesaj gönderen foundreform » 26 Şub 2015, 16:51

tayfun29 yazdı:
ismail_12 yazdı:

Bak benim bahsettiğim olay çok farklı senin bahsettiğin olay çok farklı.
Senin açığa geçme amacın son sene boş derslere girip zaman kaybı yapmadan seneyi iyi değerlendirmen.Ama o çocuk diyor ki ben sabahın şu saatinde kalkamıyorum burada ki amaç çok farklı anlatabiliyormuyum.Sen inanıyormusun açığa geçtiğinde daha başarılı olacağına ben inanmıyorum.Yanlış anlaşılmasın ben burda aölü kötülemiyorum bende örgünden okusaydım son sene açığa geçerdim daha fazla çalışabilmek için ama baştan açığa gitmezdim.Dersleri öğrenebileceğim konu anlatırken direk soru sorarak kendimi geliştirebileceğim.İstediğimiz zaman anlamadığımız konuyu bize anlatacak birileri varken neden diğer türlüsünü seçeyim ki ?
Ayrıca bu yazdıklarım istisna değildir mantıklı düşünmelisiniz ve şuna bir açıklık getirmek istiyorum açık öğretim lisesinde okuyarak sabah akşam aöl kitaplarından ders çalışan bir adam üniversite sınavında çok iyi bir başarı elde edemez.Ben bana sağladığı özgürlükleri düşünmüyorum eğitimini düşünüyorum.Matematik dersini açık öğretimde geliştirebilen kaç kişi var arkadaşlar bana söylermisiniz ? Siz sadece sözel dersleri aldığınız için size kolay geliyor matematik-2 derslerine baksanız bir abartısız söylüyorum bakın 100 saat çalışsanız yinede anladım diyemeyeceğiniz dersler var.Örneğin 3-4 konu vereyim türev,integral,trigonometri,limit sadece 3-4 konu ve hangi kitaba bakarsanız bakın bu konuların her biris en az 200 sayfadır.Bunlar sadece 4 konu 800 sayfa eder ki 10'larca konu var ve bunlar sözel gibi ezberledin mi bitmiyor birde bunlardan binlerce soru çözmek var.Sen bu soruları kime gösterip te kafanda oturtacaksın.Nasıl bunları iyice anlayacaksın ? Sizin baktığınız sadece bardağın dış yüzü.Yani bunları açıköğretimde öğrenemezsiniz ben internetten dinliyorum yine de çok ama çok zor geliyor.Ne diyeyim artık gerisi size kalmış.
Biz seni anladık yanlış anlaşıldığını zannetme,diğer arkadaşlar ise kendince bir savunma veya önerilerde bulunmuş.Bu arada bende örgün eğitimde bir şey anlamıyordum yapamıyordum ama açık lisede memnunum ve burada bir şeyler yapıyorum.Tabiki siz bu sebeplerden daha çok diğer sebepleri göz önünde bulunuruyorsunuz örgünde dersleri öğretmenlerden öğrenir işte yardımlaşacağı arkadaş çevresi olur vs. vs. Tamam ama arkadaş yolun başında bir kere okuldan sıkıldıysa bir daha okumak istemez,ağır taşı kimse kaldıramaz ama iş öyle değil çünkü okumak isteği olsa bile okul ortamı,çevre kötü olduğu için derslerden bir şey anlayamaz çünkü bunu bende yaşadım.Matematik konusuna gelirsek örgün eğitime gittiği halde matematiği öğrenemeyen insanlar var.Dediğiniz gibi matematik konularından hepsini öğrenemeseler genede öğrendikleri konular olur elbette.

Konuyu başlatan arkadaş ne yaptın,kararın nedir merak ettik :mrgreen:

Menthol
Çırak

Mesaj gönderen Menthol » 26 Şub 2015, 18:01

Yardımcı olan herkese çok çok teşekkür ederim herkesin yazdığını okudum anneme de gösterdim hepsini okudu. Kararımız bu senede örgün de devam etmekten yana. Zaten bu sene de başaramazsam seneye aöl deyim :D ama ben başaracağıma inanarak devam edeceğim zaten derslerde beynimi şişiren sıra arkadaşım okulu bıraktı artık derslere daha iyi konsantre olabileceğimi düşünüyorum. Umarım 3-4 sene sonra bu konuya bakıp gülerim tekrar yardımcı olan herkese teşekkür ederim... :)

Menthol
Çırak

Mesaj gönderen Menthol » 12 Mar 2015, 18:10

Değerli forum üyeleri, sınıfta kalmış durumdayım ve artık geri dönüşü yok artık kesin yani. Ben biliyodum böyle olacağını kayıtlar kapanmadan kaydımı yaptıralım demiştim ama çok geç. Şimdi size sorum okula sınav günleri gidip sınav olsam ve gelecek yıl 9.sınıf için kredi alsam nasıl olur böyle bir şey mümkünmüdür ? Sınıfta kaldığım halde bu sene geçtiğim derslerin kredisini alabilirmiyim ve bu derslerin kredisini alırsam gelecek yıl açık lisede bu derslerin sınavına girmem gerekiyormu ? Yardımcı olursanız çok mutlu olurum iyi ki böyle böyle bir forum var. Teşekkürler :)

Kullanıcı avatarı
foundreform
Doçent

Mesaj gönderen foundreform » 12 Mar 2015, 18:46

Menthol yazdı:Değerli forum üyeleri, sınıfta kalmış durumdayım ve artık geri dönüşü yok artık kesin yani. Ben biliyodum böyle olacağını kayıtlar kapanmadan kaydımı yaptıralım demiştim ama çok geç. Şimdi size sorum okula sınav günleri gidip sınav olsam ve gelecek yıl 9.sınıf için kredi alsam nasıl olur böyle bir şey mümkünmüdür ? Sınıfta kaldığım halde bu sene geçtiğim derslerin kredisini alabilirmiyim ve bu derslerin kredisini alırsam gelecek yıl açık lisede bu derslerin sınavına girmem gerekiyormu ? Yardımcı olursanız çok mutlu olurum iyi ki böyle böyle bir forum var. Teşekkürler :)
Geçmiş olsun,sende açık liseden diploma alırsın dert etme.Örgünde geçtiğin derslerin kredisini alırsın ve geçtiğin derslerden aöl de sınava girmezsin.Ama şöyle bir durum var sınıfta kalmana devamsızlıkta eklenirse dönem olarak sayılmıyor,geçtiğin derslerin kredisini de alamazsın.Lisede 1 sene aöl de 2 dönem olarak sayılır.

Menthol
Çırak

Mesaj gönderen Menthol » 12 Mar 2015, 18:56

Merhabalar, devamsızlıktan kaldım yani bu demek oluyor ki hiç bir şekilde kredi alamayacağım sıfırdan başlayacağım doğrumudur ? :(

Kullanıcı avatarı
foundreform
Doçent

Mesaj gönderen foundreform » 12 Mar 2015, 20:14

Menthol yazdı:Merhabalar, devamsızlıktan kaldım yani bu demek oluyor ki hiç bir şekilde kredi alamayacağım sıfırdan başlayacağım doğrumudur ? :(

Tasdikname girişleri yapılırken devamsızlıklar nasıl değerlendirilecektir?

Tasdikname not girişleri yapılırken öğrencilerin notlarının yanında devamsızlık durumuna da mutlaka dikkat edilmelidir. Öğrenci devamsızlıktan sınıf tekrarı yapmamışsa dönem ve notları normal olarak girilmelidir. Öğrenci tasdiknameyi yıl sonunda almış ve devamsızlıktan kaldığı belirtilmişse 2. Dönemin notları ve dönemi işlenmez (dönemden sayılmaz) 1. Dönem sonunda veya içinde almışsa o dönem notları ve dönemi geçersiz sayılır.
(Ekleme tarihi: 05 Mart 2013)

“Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme” sayfasına dön