Yeni sorun: Bu elbise ne renk?

Herşey serbest...

Sizce hangi renk?

Altın sarısı - beyaz
4
44%
Mavi - siyah
5
56%

Toplam oy: 9

KGamze
Doçent

Re: Yeni sorun: Bu elbise ne renk?

Mesaj gönderen KGamze » 01 Mar 2015, 00:57

Kardeşim mavi siyah görüyor ben hala altın sarısı ve beyaz görüyorum. Kendimi çok tuhaf hissediyorum. Bu elbise mevzusu herhangi bir göz kusurunu göstermiyor kesinlikle değil mi? yoksa benim gözlerde iş geçmiş. :37:

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 01 Mar 2015, 00:59

ya ben mavi siyah görüyorum
sarı ile alakası yokki hayda nasıl bişey bu yaa

tebessümm
Doçent

Mesaj gönderen tebessümm » 01 Mar 2015, 01:03

Hala sarı ve beyaz :tipik: :tipik:
Kredi:193
Dönem:8
<3mezun<3 :tipik:

Kullanıcı avatarı
foundreform
Doçent

Mesaj gönderen foundreform » 01 Mar 2015, 01:12

KGamze yazdı:Kardeşim mavi siyah görüyor ben hala altın sarısı ve beyaz görüyorum. Kendimi çok tuhaf hissediyorum. Bu elbise mevzusu herhangi bir göz kusurunu göstermiyor kesinlikle değil mi? yoksa benim gözlerde iş geçmiş. :37:
Göz kusuru yok,sadece algı meselesi ve resmin kalitesinden dolayı farklı görülmeler oluyor...
AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ - 4 YILLIK / ALAN YOK
TOPLAM KREDİ : 204 / MEZUN
MEZUNİYET TARİHİ : 10/08/2015

Kullanıcı avatarı
rüfeyde
Doçent

Mesaj gönderen rüfeyde » 01 Mar 2015, 01:20

foundreform yazdı:
KGamze yazdı:Kardeşim mavi siyah görüyor ben hala altın sarısı ve beyaz görüyorum. Kendimi çok tuhaf hissediyorum. Bu elbise mevzusu herhangi bir göz kusurunu göstermiyor kesinlikle değil mi? yoksa benim gözlerde iş geçmiş. :37:
Göz kusuru yok,sadece algı meselesi ve resmin kalitesinden dolayı farklı görülmeler oluyor...
aynen kardeşim haklısın cunkü ekranı karartınca mavi- siyaha dönüşüyor yavasca :gozkırkma:
Gülene neden gülüyorsun diye sorulmaz; ama ağlayana neden ağladığı sorulur.
Sen de dualarında ağla ki, Rabbin sebebini sorsun!

Kullanıcı avatarı
Narbe
Uzman

Mesaj gönderen Narbe » 01 Mar 2015, 01:36

Asıl rengi mavi-siyah :isyan:
      • Bende esamesi yok .

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 01 Mar 2015, 15:25

Tamamen ışıkla ilgili. Geçen gün ilk baktığımda beyaz gold görmüştüm. Dün akşam arkadaşın gösterdiğine bir kaç kişi beyaz gold dedi ve sonra bana gösterdi ve ben de eminim beyaz göreceğime ama şok oldum siyah mavi gördüm.

Ama olayı şu an çözdüm emrahk. Senin eklediğin resmi de ilk başta beyaz gold gördüm. Ama şu an ikisini de görebiliyorum şöyle ki:

Resim ekranın alt tarafında iken beyaz gold, ekranın üstüne yaklaştırınca mavi siyaha dönüyor. Ayrıca ekrana sol taraftan bakınca beyaz, sağdan bakınca mavi siyah oluyor.
Resim

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 01 Mar 2015, 15:42

Ben şu an emrahk nın paylaştığı resmi hem beyaz gold, hem de mavi siyah görmenin bahtiyarlığına erişmiş bulunmaktayaım :sandalye:

Tamamen yanılsama. Burada renkler tam beyaz ya da siyah seçilmemiş. Ara tonlarda ve gözün ve ışığın ayarına göre farklı görülebiliyor. Paintten rengi seçip tonlarına bakın.

Mesela çok güneşli bir ortamdan az ışık alan bir yere girdiğimizde nasıl göremiyoruz ama biraz durunca seçmeye başlıyoruz eşyaları ve renkleri. Ya da elimizin birini sıcak su dolu kapta, diğerini buz gibi suda beklettikten sonra, iki elimizi de oda sıcaklığındaki su kabını batırınca nasıl bir elimize sıcak diğerine soğuk gibi geliyor aynı derecedeki su.

Bu da bu şekilde bir yanılsama. Ortalığı karıştırmaya gerek yok. Yok mavi görenler depresifmiş de beyaz gören böyleymiş de... Biraz teknik ve fizik bilgisi işi hallediyor. İşe efsun katmaya gerek yok :D

Bunu piyasaya süren de akıllı adammış :06:
Resim

Kullanıcı avatarı
foundreform
Doçent

Mesaj gönderen foundreform » 01 Mar 2015, 16:01

kripton yazdı:Ben şu an emrahk nın paylaştığı resmi hem beyaz gold, hem de mavi siyah görmenin bahtiyarlığına erişmiş bulunmaktayaım :sandalye:

Tamamen yanılsama. Burada renkler tam beyaz ya da siyah seçilmemiş. Ara tonlarda ve gözün ve ışığın ayarına göre farklı görülebiliyor. Paintten rengi seçip tonlarına bakın.

Mesela çok güneşli bir ortamdan az ışık alan bir yere girdiğimizde nasıl göremiyoruz ama biraz durunca seçmeye başlıyoruz eşyaları ve renkleri. Ya da elimizin birini sıcak su dolu kapta, diğerini buz gibi suda beklettikten sonra, iki elimizi de oda sıcaklığındaki su kabını batırınca nasıl bir elimize sıcak diğerine soğuk gibi geliyor aynı derecedeki su.

Bu da bu şekilde bir yanılsama. Ortalığı karıştırmaya gerek yok. Yok mavi görenler depresifmiş de beyaz gören böyleymiş de... Biraz teknik ve fizik bilgisi işi hallediyor. İşe efsun katmaya gerek yok :D

Bunu piyasaya süren de akıllı adammış :06:
Aslında piyasaya süren adam elbisenin bu kadar tartışılacağını zannetmiyordur :) Ben hangi açıdan bakarsam bakayım mavi ve siyah görüyorum değişmiyor bende

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 01 Mar 2015, 18:16

Kripton, ben ilk başta gördüğüm beyaz-altın renkleri şimdi hangi ekranda, hangi açıdan bakarsam bakayım göremiyorum. Bunun monitörle veya açıyla ilgisi yok. Aynı fotoğrafa iki kişi aynı açıyla bakıp da farklı renkleri görmek beynimizin renkleri farklı yorumladığının kanıtı.

Mesela baştan beri mavi görenler hiçbir zaman beyaz görmüyormuş ama benim gibi başta beyaz görenler bir süre sonra mavi görmeye başlıyor. Yani değişiklik gösteren taraf bizimkisi. Renk körlüğü olmasa bile, beynimiz farklı mı çalışıyor nedir? :D
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 01 Mar 2015, 20:49

emrahk yazdı:Kripton, ben ilk başta gördüğüm beyaz-altın renkleri şimdi hangi ekranda, hangi açıdan bakarsam bakayım göremiyorum. Bunun monitörle veya açıyla ilgisi yok. Aynı fotoğrafa iki kişi aynı açıyla bakıp da farklı renkleri görmek beynimizin renkleri farklı yorumladığının kanıtı.

Mesela baştan beri mavi görenler hiçbir zaman beyaz görmüyormuş ama benim gibi başta beyaz görenler bir süre sonra mavi görmeye başlıyor. Yani değişiklik gösteren taraf bizimkisi. Renk körlüğü olmasa bile, beynimiz farklı mı çalışıyor nedir? :D
Ben şimdi bakınca yine açık bir şekilde beyaz gold gördüm. Gözümü iyiyce kısıp bakınca mavi siyah oldu. Siz de gözlerinizi iyice kısıp bir bakın arkadaşlar renkte değişme oluyor mu?

Bence her iki rengi de görenler daha zeki olabilir :mrgreen: beynimiz tek yönlü değil daha kompleks çalışabiliyor demek ki 8)

Gerçi bu söylediklerim yukarıda yazdıklarımla çelişiyor ama :07:
Resim

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 01 Mar 2015, 21:44

kripton yazdı:
emrahk yazdı:Kripton, ben ilk başta gördüğüm beyaz-altın renkleri şimdi hangi ekranda, hangi açıdan bakarsam bakayım göremiyorum. Bunun monitörle veya açıyla ilgisi yok. Aynı fotoğrafa iki kişi aynı açıyla bakıp da farklı renkleri görmek beynimizin renkleri farklı yorumladığının kanıtı.

Ben şimdi bakınca yine açık bir şekilde beyaz gold gördüm. Gözümü iyiyce kısıp bakınca mavi siyah oldu. Siz de gözlerinizi iyice kısıp bir bakın arkadaşlar renkte değişme oluyor mu?

Bence her iki rengi de görenler daha zeki olabilir :mrgreen: beynimiz tek yönlü değil daha kompleks çalışabiliyor demek ki 8)

Gerçi beyaz görenler için bazılar "gidin bir doktora görünün" :25: diyorlar ama bence de beynimizi daha fazla kullanıyoruz biz. Ben şuan beyaz görmesem de ilk bakışta o şerefe nail oldum... :mrgreen:
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
foundreform
Doçent

Mesaj gönderen foundreform » 01 Mar 2015, 22:21

emrahk yazdı:
kripton yazdı:

Gerçi beyaz görenler için bazılar "gidin bir doktora görünün" :25: diyorlar ama bence de beynimizi daha fazla kullanıyoruz biz. Ben şuan beyaz görmesem de ilk bakışta o şerefe nail oldum... :mrgreen:
Beyaz görenler için bilgisayar,tasarım,renk bu gibi işlerle daha fazla uğraştıklarını söylüyorlar ama ben ilk önce dediğim gibi gene algı meselesi olarak görüyorum.Ekranın rengini değiştirince mavi siyah ve beyaz sarı gördüklerini söyleyenler var mesela kripton hocam.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 01 Mar 2015, 23:03

Foundreform, kesinlikle algı meselesi. Ben daha önce herkesin farklı renk gördüğü bir cisim görmedim. Optik illüzyonlar ile ilgili belgeseller izledim ama oradaki ilginçlikleri tüm insanlar aynı görüyordu. Yani herkesin beyni oyun oynuyordu kendisine. Ama, bu elbise gibi bir cisim gösterilip de benim farklı, senin farklı renk gördüğün bir duruma hiç şahit olmadım. Eğer bildiğiniz varsa link atarsanız sevinirim...

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 02 Mar 2015, 00:54

foundreform yazdı:
Aslında piyasaya süren adam elbisenin bu kadar tartışılacağını zannetmiyordur :) Ben hangi açıdan bakarsam bakayım mavi ve siyah görüyorum değişmiyor bende
aynen... bende ilk gördüğümden beri hep mavi-siyah, yani hiç değişmedi :tipik:

“Serbest Kürsü” sayfasına dön