Tasdiknameliyim 166 kredim var. Neye göre ders seçicem?

Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarını Paylaşabileceğiniz Bölüm
efesem

Tasdiknameliyim 166 kredim var. Neye göre ders seçicem?

Mesaj gönderen efesem » 04 Mar 2015, 22:29

Merhaba;

Ben düz liseden tasdikname ile AOL ye kayıt yaptırdım.
166 kredim var. 16 tane ortak ders görünüyor sistemde.
Bunların tamamını almak zorundamıyım? Daha az dersle 192 tamamlarsam mezun olabilirmiyim?
Bir de bu 16 dersi tek dönemde alabilirmiyim?

Saygılarımla

Kullanıcı avatarı
foundreform
Doçent

Re: Tasdiknameliyim 166 kredim var. Neye göre ders seçicem?

Mesaj gönderen foundreform » 04 Mar 2015, 23:18

efesem yazdı:Merhaba;

Ben düz liseden tasdikname ile AOL ye kayıt yaptırdım.
166 kredim var. 16 tane ortak ders görünüyor sistemde.
Bunların tamamını almak zorundamıyım? Daha az dersle 192 tamamlarsam mezun olabilirmiyim?
Bir de bu 16 dersi tek dönemde alabilirmiyim?

Saygılarımla
192 kredi tamamlanınca kesin olarak mezun olman için döneminin 8 olması lazım,ortak(zorunlu) derslerden geçmen lazım veya muaf olman lazım.16 tane ortak dersin varmış,her dersin kredisi farklı eğer bütün ortak derslerin kredileri toplamı 35 e yakın olur veya düşük olur.
Muaf:Ortak bir dersten 3 kere kalınca muaf olursun,kredisini alamazsın,sorumlu olmazsın muaf olduğun dersi bir daha seçebilirsin eğer geçersen kredisini alırsın.Dil ve anlatım dersinde muaf olmak yok kesinlikle not olarak 2 alman lazım.
AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ - 4 YILLIK / ALAN YOK
TOPLAM KREDİ : 204 / MEZUN
MEZUNİYET TARİHİ : 10/08/2015

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 05 Mar 2015, 00:45

merhaba, öncelikle dönemin kaç onu yazmamışsın...???

16 dersi seçmek zorundasın -ya da her bir dersi 3 defa girip muaf olursun-

26 krediye ihtiyacın var ama o 16 ders 26 kredi ediyorsa sadece bu zorunlu dersleri seçebilirsin

efesem

Mesaj gönderen efesem » 06 Mar 2015, 00:08

Köylü Kızı yazdı:merhaba, öncelikle dönemin kaç onu yazmamışsın...???

16 dersi seçmek zorundasın -ya da her bir dersi 3 defa girip muaf olursun-

26 krediye ihtiyacın var ama o 16 ders 26 kredi ediyorsa sadece bu zorunlu dersleri seçebilirsin
Toplam dönem 7 yazıyor. Bu 7. dönemde mi yoksa 8. dönemdemiyim demek?
Kalan zorunlu ders sayısında 22 yazıyor ama ders seçme kısmında 17 ders ortak ders var.

Dersten geçmek için kaç almamız lazım?

Acemi olduğum için yardıma ihtiyacım var.

Teşekkürler

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 06 Mar 2015, 00:13

dönemin 7... 22 zorunlu dersin var ve 17 zorunlu ders görünüyor çünkü diğer 5 ders 8. dönemde açılır, o beş ders 8. dönemin dersleridir(döneminden önceki dersleri seçemezsin)
bir dersten geçmek için en az 50 alman lazım yani geçme notu 50... :gozkırkma:

efesem

Mesaj gönderen efesem » 06 Mar 2015, 02:25

Köylü Kızı yazdı:dönemin 7... 22 zorunlu dersin var ve 17 zorunlu ders görünüyor çünkü diğer 5 ders 8. dönemde açılır, o beş ders 8. dönemin dersleridir(döneminden önceki dersleri seçemezsin)
bir dersten geçmek için en az 50 alman lazım yani geçme notu 50... :gozkırkma:
O zaman deneyimli birisi olarak senin fikrini almak isterim.

Her halükarda en erken 2 dönemde bitirebiliyorum liseyi.
Dolayısı ile 22 dersi 2 ye bölsem 11 ders şimdi, 11 ders diğer döneme kalsa.

Sizce bu mantıklımı?

Ayrıca seçmeli ders seçmek zorundamıyım bu konuda bilgin vardır mutlaka. Öyle bir şart varmı,mesela her dönem 3 seçmeli ders yada 2 seçmeli ders olmak zorunda gibi?

Saygılarımla

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 06 Mar 2015, 10:45

efesem yazdı:
Her halükarda en erken 2 dönemde bitirebiliyorum liseyi.
Dolayısı ile 22 dersi 2 ye bölsem 11 ders şimdi, 11 ders diğer döneme kalsa.

Sizce bu mantıklımı?

Ayrıca seçmeli ders seçmek zorundamıyım bu konuda bilgin vardır mutlaka. Öyle bir şart varmı,mesela her dönem 3 seçmeli ders yada 2 seçmeli ders olmak zorunda gibi?

Saygılarımla
Öncelikle seçmeli ders seçmek zorunluluğu yok. Seçmeli dersi öğrenci 2 sebeple seçebilir:

1- O dersi seviyorsundur ve okumak istersin.

2- Mezun olmak için gereken krediye ulaşmak için zorunlu dersler yeterli değildir, o zaman 2-3 tane seçmeli ders ile bu eksik kalan krediyi tamamlarsın.

Ama böyle bir sebebin yoksa boş yere ders yükü etmeye gerek yok. Enerjini zorunlu(ortak) dersleri geçmek için harca.

Bu ders bölme işini kendi durumuna göre ayarla. Şimdi ben senin derslerdeki durumunu, muaf olmak istediğin ders var mı yok mu bunu ....vs bilmediğim için net bir şey yazamam ama son yıla (son iki döneme) 22 tane zorunlu ders kaldıysa bu demektir ki sen önceki dönemlerde biraz ihmal etmişsin ve baya ders birikmiş demektir.

Hepsini seçtiğin zaman bir dönemde 17 dersi çalışabilecek misin bu da bir faktör. Ama muaf olmak istediklerin varsa seçim işini ona göre yapman lazım.

Eğer kendinden eminsen ve ben ikiye bölerim. Ve geçip mezun olurum dersen olur mantıklı.

Ama muaf olmak istediklerin varsa onları seç ki bir an önce muaf olabilesin. Biliyorsun bir dersten muaf olmak için 3 kez sınava girmek gerekiyor. Bu da belli bir zamanı gerektiriyor doğal olarak.
Resim

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 06 Mar 2015, 11:09

kripton arkadaşım çok iyi açıklamış... :11:

Mantıklı öyle yapman Ama bu dönem 11 ders seçip bide üstüne ek olarak seçmeli ekle derim çünkü krediyede ihtiyacın var.
bu 17 dersin kredileri ne kadar onlarıda yazarsan daha kolay yardımcı olurum
en iyisi bana göre tabi 11 zorunlu ders seç ve üstüne seçmeli ekle
sonraki dönem de kalan zorunlu dersleri seçersin tabi bu benim görüşüm..

sonuçta zorunlu dersler bitsede kredileri tamamlaman lazım dimi... yinede sen bilirsin :26:

bak sen en iyisi şimdi seçtiğin dersleri burda paylaş sana fikir verelim 2 dönemin kaldı ve iyi değerlendirmelisin :gozkırkma:

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 06 Mar 2015, 23:39

Köylü kızı, bu arkadaşın kredi sorunu yok. 166 kredisi varmış ve mezun olması için sadece 26 krediye ihtiyacı var. 22 ders, 2 dönem havada, karada bu krediyi karşılar. Tabi yine baksın arkadaş zorunlu derslerinin toplam kredisine, işini sağlama alsın. Tabi şunu da unutmasın muaf olmak istediği dersler varsa onların kredisini alamaz. Hesabını ona göre yapıp gerekirse o zaman seçmeli ders eklesin. Yoksa şunca dersin içinde extra yük olabilir.
Resim

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 07 Mar 2015, 00:32

kripton yazdı:Köylü kızı, bu arkadaşın kredi sorunu yok. 166 kredisi varmış ve mezun olması için sadece 26 krediye ihtiyacı var. 22 ders, 2 dönem havada, karada bu krediyi karşılar. Tabi yine baksın arkadaş zorunlu derslerinin toplam kredisine, işini sağlama alsın. Tabi şunu da unutmasın muaf olmak istediği dersler varsa onların kredisini alamaz. Hesabını ona göre yapıp gerekirse o zaman seçmeli ders eklesin. Yoksa şunca dersin içinde extra yük olabilir.
haklısınız tabi.. ama şöyle bir durum var o zorunlu derslerden muaf olma gibi bir durum olursa kredi ihtiyacı olur ve işini garantiye alsın diyorum ben. Ama sizde haklısınız eğer çalışırsa sadece bu zorunlu dersler ona yeterli olur :26:

“Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme” sayfasına dön