YGS sonucuma bir bakar mısınız?

Yükseköğretim / YKS (TYT, AYT, YDT) Hakkında Herşey
Profiterol
Acemi

YGS sonucuma bir bakar mısınız?

Mesaj gönderen Profiterol » 21 Mar 2015, 00:19

Arkadaşlar ben ilk defa giriyorum bu sınava.(Yaşım da 27)
Aşağıda ki sonuçlar nasıl sizce?
Süre yetmediği için Matematik ve Feni boş bırakmak zorunda kaldım

Ayrıca merak ettiğim bir konu daha var.
Bu YGS1 - YGS2- YGS3 giye giden sıralama ne anlama geliyor onu bilmiyorum?
En yüksek puanı YGS4 den almışım.YGS4 ne anlama geliyor?

Mesela bu sonuçlar ile Önlisans başvurusu yapsam şansım nedir?Sizce 2 yıllık bir yere girer miyim?
Bir başka merak ettiğim konuda mesela bu sınavdan aldığım puan ile LYS den aldığım puanlar toplanacak mı?
İki sınavın puanı toplanıp öyle mi başvuru yapılıyor üniversiteye?
Yadımcı olursanız iyi olur çünkü hiç bir şey bilmiyorum ben sınav sistemi ve üniversite hakkında.

Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Re: YGS sonucuma bir bakar mısınız?

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 21 Mar 2015, 00:51

YGS-4 yani sosyal, siz sosyalden yüksek yapmışınız...
barajı geçmişsiniz ama aöf için yeterli olmayabilir, artık aöfnin puanları arttı
http://www.acikogretim.me/2-yillik-aof- ... -bolumleri

Profiterol
Acemi

Mesaj gönderen Profiterol » 21 Mar 2015, 01:12

Köylü Kızı yazdı:YGS-4 yani sosyal, siz sosyalden yüksek yapmışınız...
barajı geçmişsiniz ama aöf için yeterli olmayabilir, artık aöfnin puanları arttı
http://www.acikogretim.me/2-yillik-aof- ... -bolumleri
AOF e girmeyeceğim zaten ona gerek yok.

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 21 Mar 2015, 01:15

örgünden 2 yıllıklarda puanları yüksek gibi
http://www.universitetabanpuanlari.org/ ... umler.html

Profiterol
Acemi

Mesaj gönderen Profiterol » 21 Mar 2015, 01:36

Köylü Kızı yazdı:örgünden 2 yıllıklarda puanları yüksek gibi
http://www.universitetabanpuanlari.org/ ... umler.html
Bir şey daha soracağım.Listede "Turizm ve Seyahat Hizmetleri Bölümü Taban Puanları" denen yere girdim.

Aşağıda ki tablo da YGS5 yazıyor.Beb bu bölümlere YGS4 puanımla başvurabilir miyim?İlla YGS5puanı mı istiyor?

Resim

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 21 Mar 2015, 01:38

YGS-5 puanınızdan alıyorlar, siz 178 almışsınız bide diploma notunuzdan alınan OBP puanı eklenince yeterli gibi görünüyor

Profiterol
Acemi

Mesaj gönderen Profiterol » 21 Mar 2015, 01:48

Bırak yaaa üniversite hayali suya düştü başlarım böyle işe.Hata bende zaten bu yaşta sınava giriyorum.Zaten çevremde dalga geçti bu yaşta ne sınavı diye.
Ben en iyisi hayata atılıyım

İşin yoksa asgari ücrete amelelik yap yine

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 21 Mar 2015, 01:52

Profiterol yazdı:Bırak yaaa üniversite hayali suya düştü başlarım böyle işe.Hata bende zaten bu yaşta sınava giriyorum.Zaten çevremde dalga geçti bu yaşta ne sınavı diye.

niye öyle düşünüyorsunuz, başka bölümlere bakın hem okumanın yaşı yokturki, bence biraz daha araştırın daha tercihlere çok var

Kullanıcı avatarı
Doçent
Forum Moderatörü

Mesaj gönderen Doçent » 21 Mar 2015, 14:39

görüyoruz ki çevren cahil insanlarla doluymuş :01:

sen bu puanla örgün okuyamassın ama en azından aöf'te bir şansın var açıktan okuyarak amellikten kurtulabilirsin :25:
Hayat seni güldürmüyorsa espriyi anlamadın demektir.

tayfun29
Uzman Doktor

Mesaj gönderen tayfun29 » 22 Mar 2015, 01:19

Profiterol yazdı:Bırak yaaa üniversite hayali suya düştü başlarım böyle işe.Hata bende zaten bu yaşta sınava giriyorum.Zaten çevremde dalga geçti bu yaşta ne sınavı diye.

Merhaba haftalardır girmiyodum bi uğrayıp çıkayım derken sizin konunuzu gördüm iyi ki görmüşüm.Üniversite hayali neden suya düşsün ki siz ygs puanlarına bakmışsınız.Turizm ve otelcilik tutturamamış olabilirsiniz ama Turizm fakültesi bölümünü kazanabilirsiniz haziranda ki sınavda.Hemde öyle ahım şahım bir puan almanız gerekmiyor.Günde 3 saat baksanız yeterli.Oradan daha iyi yerlere gelebilirsiniz.Ygs dediğiniz sınav bir eleme sistemiydi.Siz bunu geçtiniz ve hiç bırakmadan lys ye çalışacaksınız.Şimdi turizm fakültesi için hangi derse çalışacağınızı bilmiyor olabilirsiniz onuda yazayım.Matematik,edebiyat,coğrafya bu kadar.Hemde 4 yıllık okullar bunlar.
Kaç tane yapmanız gerekiyor biliyormusunuz ?
Edebiyat 56 sorudan 30 net çıkartsanız yeterli.
Coğrafya 24 sorudan 12 net çıkartsanız yeterli.
Matematik 50 sorudan 5 net çıkartsanız yeterli.
Her sınava ayrı ayrı giriyorsunuz puanı çok rahat bir şekilde yapıp istediğiniz bölüme gidebilirsiniz sık sık giremiyorum derslerden dolayı siz yazın ben cevap vermeye çalışacağım.
Etrafında ki kurt görünümlü kuzulara değil kuzu görünümlü kurtlara dikkat et

Profiterol
Acemi

Mesaj gönderen Profiterol » 23 Mar 2015, 00:41

tayfun29 yazdı:

Merhaba haftalardır girmiyodum bi uğrayıp çıkayım derken sizin konunuzu gördüm iyi ki görmüşüm.Üniversite hayali neden suya düşsün ki siz ygs puanlarına bakmışsınız.Turizm ve otelcilik tutturamamış olabilirsiniz ama Turizm fakültesi bölümünü kazanabilirsiniz haziranda ki sınavda.Hemde öyle ahım şahım bir puan almanız gerekmiyor.Günde 3 saat baksanız yeterli.Oradan daha iyi yerlere gelebilirsiniz.Ygs dediğiniz sınav bir eleme sistemiydi.Siz bunu geçtiniz ve hiç bırakmadan lys ye çalışacaksınız.Şimdi turizm fakültesi için hangi derse çalışacağınızı bilmiyor olabilirsiniz onuda yazayım.Matematik,edebiyat,coğrafya bu kadar.Hemde 4 yıllık okullar bunlar.
Her sınava ayrı ayrı giriyorsunuz puanı çok rahat bir şekilde yapıp istediğiniz bölüme gidebilirsiniz sık sık giremiyorum derslerden dolayı siz yazın ben cevap vermeye çalışacağım.
Bir şey daha soracağım.
LYS 5 adet sınavdan oluşuyor.Benim bu sınavların hepsine girmem gerekir mi?
Turizm olarak daha kesin karar vermedim ben.
Mesela ben LYS nin bütün sınavlarına girdim diyelim .Üniversite olarak yine 4 yıllık değil de 2 yıllık yazabilir miyim?

Ayrıca hala merak ettiğim bir konuda YGS1-2-3-4-5-6 sıralaması nedir?Ben mesela YGS 4 den en yüksek puanı almışım.

tayfun29
Uzman Doktor

Mesaj gönderen tayfun29 » 23 Mar 2015, 03:03

Profiterol yazdı:
tayfun29 yazdı:

Bir şey daha soracağım.
LYS 5 adet sınavdan oluşuyor.Benim bu sınavların hepsine girmem gerekir mi?
Turizm olarak daha kesin karar vermedim ben.
Mesela ben LYS nin bütün sınavlarına girdim diyelim .Üniversite olarak yine 4 yıllık değil de 2 yıllık yazabilir miyim?

Ayrıca hala merak ettiğim bir konuda YGS1-2-3-4-5-6 sıralaması nedir?Ben mesela YGS 4 den en yüksek puanı almışım.
YGS için 1-2-3-4-5-6 diye puan türleri belirlemişler bunların Eski sistemdeki karşılığı;
YGS1-2 (Sayısal-1)
YGS 3-4 (Sözel-1)
YGS 5-6 (EA-1)
YGS-1: Temel Matematik (Yüzde 40), Fen Bilimleri (Yüzde 30), Türkçe (Yüzde 20), Sosyal Bilimler (Yüzde 10)
YGS-2: Fen Bilimleri (Yüzde 40) ve Temel Matematik (Yüzde 30), Türkçe (Yüzde 20), Sosyal Bilimler (Yüzde 10)
YGS-3: Türkçe (Yüzde 40), Sosyal Bilimler (Yüzde 30), Temel Matematik (Yüzde 20), Fen Bilimleri (Yüzde 10)
YGS-4: Sosyal Bilimler (Yüzde 40), Türkçe (Yüzde 30), Temel Matematik (Yüzde 20), Fen Bilimleri (Yüzde 10)
YGS-5: Türkçe (Yüzde 37), Temel Matematik (Yüzde 33), Sosyal Bilimler (Yüzde 20), Fen Bilimleri (Yüzde 10)
YGS-6: Temel Matematik (Yüzde 37), Türkçe (Yüzde 33), Fen Bilimleri (Yüzde 20), Sosyal Bilimler (Yüzde 10).

Sınavın hepsine girebilirsin ama sen sözel derslerden girdiğinde matematik yapamasanda sözel derslerini etkilemez sayısal derslerini etkiler.Örneğin TS-1 TS-2 Sözel derslerdir matematik full çeksende puan bu bölüme değilde TM1-TM2-TM3 e gelir.Sen hepsine girersin bende öyle yapacağım.Hangisinden iyi çıkarsa ona göre tercih yaparım.Ama diyorsan ki hangisine girmemi tavsiye edersin.Şöyle söyliyebilirim lys kolay bir sınav değil bir savaş düşün o savaşın adını hatırlamanı değil tarihini,savaşanları,yerini,kimle kim arasında olduğunu yani en ince ayrıntısına kadar ister.2 ay gibi bir sürede bu kadar derside ince ayrıntısına kadar çözemeyiz.O yüzden istediğimiz meslek türlerinin alanı neyse ona ait derslere çalışmak bizim için öncelik olmalı.He ben ne yapıcam mesela hukuk istiyorum ve işletme istiyorum bunların ikiside ortak derslerden yüksek yapmamı istiyor coğrafya-edebiyat-matematik-geometri ben bunlar haricinde ders çalışmıyorum.Diğer dersler bana ne yaparsam yapayım bu bölümlerde fayda sağlamayacak ama ben o derslerin sınavına çalışmadan gireceğim belki o puan türüne ait bölümlerde iyi bir yer gelir.
Etrafında ki kurt görünümlü kuzulara değil kuzu görünümlü kurtlara dikkat et

“Yükseköğretim / YKS (TYT, AYT, YDT)” sayfasına dön