Mesleki Açık Öğretim Lisesi Ek Puan Sorusu

YKS ( TYT, AYT, YDT ) Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
Optimized
Acemi

Mesleki Açık Öğretim Lisesi Ek Puan Sorusu

Mesaj gönderen Optimized » 27 Mar 2015, 20:02

Merhabalar ben mesleki açık lise bilgisayar bölümü son sınıf öğrencisiyim, liseyi bitirip mezun olduktan sonra 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımla üniversiteye geçip bu bölümü de bitirdikten sonra YGS-LYS'ye girip bilgisayar mühendisliğini kazanırsam okul ek puan verir mi? Ama 2 yıllık bölüm bitirdikten sonra YGS-LYS'ye girdiğimde verir mi diyorum? Bir de 2 yıllık üniversite bitirdim diye bu 2 yıllık üniversite önlisans bölümünden mezun olduktan sonra YGS-LYS'ye girersem herhangi bir puan düşmesi yaşanır mı?

emrahk
Onursal Üye

Re: Mesleki Açık Öğretim Lisesi Ek Puan Sorusu

Mesaj gönderen emrahk » 27 Mar 2015, 21:37

Merhaba, meslek lisesi mezunu olarak sınavsız bir Meslek Yüksek Okuluna yerleşirsen, bitirdiğinde tekrar YGS-LYS'ye değil; Dikey Geçiş Sınavı'na yani DGS'ye girmen gerekir. DGS sınavında başarı sağlarsan Bilgisayar Mühendisliği alanına 3. sınıftan başlarsın ve mezun olunca mühendislik diploman olur. Yani, 2 yıllık MYO bitirip, tekrar sınavlara girip 1. sınıftan başlamana gerek yok.

DGS sonunda kendi alanın olan Bilişim bölümünü tercih edeceğin için bitireceğin MYO'dan sana ek puan gelecektir...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Optimized
Acemi

Mesaj gönderen Optimized » 27 Mar 2015, 22:39

emrahk yazdı:Merhaba, meslek lisesi mezunu olarak sınavsız bir Meslek Yüksek Okuluna yerleşirsen, bitirdiğinde tekrar YGS-LYS'ye değil; Dikey Geçiş Sınavı'na yani DGS'ye girmen gerekir. DGS sınavında başarı sağlarsan Bilgisayar Mühendisliği alanına 3. sınıftan başlarsın ve mezun olunca mühendislik diploman olur. Yani, 2 yıllık MYO bitirip, tekrar sınavlara girip 1. sınıftan başlamana gerek yok.

DGS sonunda kendi alanın olan Bilişim bölümünü tercih edeceğin için bitireceğin MYO'dan sana ek puan gelecektir...
Hmm,mesleki açık liseden gelmiyor yani 2 yıllık bitirdikten sonra YGS-LYS'ye girersem ek puan.Onun yerine diyelim ki MYO'da 2 yıllık Bilgisayar Programcılığı okudum bu bölümü bitirdikten sonra DGS için Ek puan MYO'dan geliyor yani söylediğinize göre,peki DGS ile ODTÜ,Boğaziçi vb. gibi üniversiteler de kazanılıp yerleşilebilir mi ? Ben bir DGS sitesinde sormuştum bazı üniversiteler 1.sınıftan başlatıyor felan demişlerdi ODTÜ,Boğaziçi vb. gibi büyük üniversiteler, eğer bu büyük üniversiteleri kazanabiliyorsam DGS ile Bilgisayar Mühendisliği bölümünü, o zaman DGS'ye girerim yoksa ODTÜ,Boğaziçi vb. üniversitelerin Bilgisayar Müendisliği bölümünü kazanabilmem için YGS-LYS'ye girmem gerekir doğru değil mi?

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 28 Mar 2015, 08:38

Hazır 2 yıllık bitirmişken DGS ile 3. sınıftan başlarsın diye söyledim. Yoksa istersen tabi YGS-LYS'ye girip kazanırasan baştan başlayabilirsin, bu sana kalmış. ODTÜ veya Boğaziçi'nin DGS ile gelenleri bile ilk yıldan başlattığını duymadım açıkçası. Olabilir tabi, bilmiyorum...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Optimized
Acemi

Mesaj gönderen Optimized » 28 Mar 2015, 13:36

emrahk yazdı:Hazır 2 yıllık bitirmişken DGS ile 3. sınıftan başlarsın diye söyledim. Yoksa istersen tabi YGS-LYS'ye girip kazanırasan baştan başlayabilirsin, bu sana kalmış. ODTÜ veya Boğaziçi'nin DGS ile gelenleri bile ilk yıldan başlattığını duymadım açıkçası. Olabilir tabi, bilmiyorum...
Sanırım İngilizce hazırlık sınıfı bu söyledikleri, DGS ile 3.sınıftan başlarım dediğiniz gibi ODTÜ ya da Boğaziçini kazanabiliyor muşuz DGS ile araştırdım internetten, cevabınız için teşekkürler.

“YKS ( TYT, AYT, YDT )” sayfasına dön