Üniversiteye gidebiliyormuyum

Diploma ve Mezuniyet Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
granada

Üniversiteye gidebiliyormuyum

Mesaj gönderen granada » 05 Nis 2015, 03:38

Merhaba arkadaşlar benim 140 kredim var zorunlu dersim yok ek sınavıda sayarsak 3 tane sınava gireceğim büyük ihtimal bu 3 sınavda dersleri veririm ama bir aksilik oldu veremedim diyelim mesela 187 kredide kaldım diyelim bu aradada üniversiteyi kazandım,üniversiteye gidip kayıt olabiliyormuyum mazaretli kayıt diye bir şey varmış galiba ?

2.sorum ise ben ygsden 202 puan aldım obp puanım 55 hesaplamama göre bana aöl'den 33 puan gelecek tercih yaparken bu 33 puanıda hesaplayıp mı tercih yapmam gerekecek yoksa sade ygsden aldığım puanlamı tercih yapıcam ? eğer sade ygsden aldığım puanla tercih yapacaksam istediğim yere gidemiyorum 1 sene daha vakit geçirmek istemiyorum.

Tecrübeli arkadaşlarımdan yardım istiyorum

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Re: Üniversiteye gidebiliyormuyum

Mesaj gönderen kripton » 05 Nis 2015, 10:43

granada yazdı:Merhaba arkadaşlar benim 140 kredim var zorunlu dersim yok ek sınavıda sayarsak 3 tane sınava gireceğim büyük ihtimal bu 3 sınavda dersleri veririm ama bir aksilik oldu veremedim diyelim mesela 187 kredide kaldım diyelim bu aradada üniversiteyi kazandım,üniversiteye gidip kayıt olabiliyormuyum mazaretli kayıt diye bir şey varmış galiba ?

2.sorum ise ben ygsden 202 puan aldım obp puanım 55 hesaplamama göre bana aöl'den 33 puan gelecek tercih yaparken bu 33 puanıda hesaplayıp mı tercih yapmam gerekecek yoksa sade ygsden aldığım puanlamı tercih yapıcam ? eğer sade ygsden aldığım puanla tercih yapacaksam istediğim yere gidemiyorum 1 sene daha vakit geçirmek istemiyorum.

Merhaba, zorunlu dersin nasıl yok arkadaşım? Olması lazım gibi geldi bana. Toplam dönemin kaç.

Mezun olmak için 52 kredin kalmış. Ki bu 2 dönemde tamamlanır. Tabi mezun olmak için hiç zorunlu(ortak) dersin kalmamalı.

187 kredi ile üniye kayıt yaptıramazsın. 192 krediyi tamamlayıp, tüm ortak dersleri bitirip mezun olman şart. Mazeretli kayıt, ek sınav ile kesin mezun olacaklar için oluyor bildiğim kadarıyla.

Tercih yaparken obp yi de ekleyip yapacaksın tercihini.
Resim

granada

Mesaj gönderen granada » 05 Nis 2015, 18:50

kripton yazdı:
granada yazdı:Merhaba arkadaşlar benim 140 kredim var zorunlu dersim yok ek sınavıda sayarsak 3 tane sınava gireceğim büyük ihtimal bu 3 sınavda dersleri veririm ama bir aksilik oldu veremedim diyelim mesela 187 kredide kaldım diyelim bu aradada üniversiteyi kazandım,üniversiteye gidip kayıt olabiliyormuyum mazaretli kayıt diye bir şey varmış galiba ?

Merhaba, zorunlu dersin nasıl yok arkadaşım? Olması lazım gibi geldi bana. Toplam dönemin kaç.

Mezun olmak için 52 kredin kalmış. Ki bu 2 dönemde tamamlanır. Tabi mezun olmak için hiç zorunlu(ortak) dersin kalmamalı.

187 kredi ile üniye kayıt yaptıramazsın. 192 krediyi tamamlayıp, tüm ortak dersleri bitirip mezun olman şart. Mazeretli kayıt, ek sınav ile kesin mezun olacaklar için oluyor bildiğim kadarıyla.

Tercih yaparken obp yi de ekleyip yapacaksın tercihini.

Hocam zorunlu dersler bölümünde öğrencinin zorunlu dersi yoktur yazısı yazıyor, ortak derslerin yanındada muaf yazıyor halk eğitim merkezindede sormuştum senin zorunlu dersin yok 192'ye tamamladığın an mezun olursun demişti.

Şimdi benim yapmam gereken 3 sınavdada 52 krediyi almak olucak demi alamadığım an üniversite işi yalan oluyor anladığım kadarıyla ?

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 05 Nis 2015, 23:25

granada yazdı:
Hocam zorunlu dersler bölümünde öğrencinin zorunlu dersi yoktur yazısı yazıyor, ortak derslerin yanındada muaf yazıyor halk eğitim merkezindede sormuştum senin zorunlu dersin yok 192'ye tamamladığın an mezun olursun demişti.

Şimdi benim yapmam gereken 3 sınavdada 52 krediyi almak olucak demi alamadığım an üniversite işi yalan oluyor anladığım kadarıyla ?
O zaman sen uzun süredir okuyorsun, sanırım toplam dönemin 8 in üstündedir. Muaf olduğun ders sayısının çok olması lazım. Kredin bu yüzden düşük sanırım.

Şimdi sana kolay gelen seçmeli dersler ile 35 kredilik ders seçimi yaparsın. Derslerin nasıl bilmiyorum ama bu kredi bence kolay alınır. Biraz gayret et, yanmasın üniversite hakkın.

Tabi kredini tamamlamazsan mezun olamaz ve üni. ye gidemezsin.

Ama yine de ders seçimi yaparken "BU DÖNEM SEÇEBİLECEĞİNİZ DERSLER" listesinde yine de ortak yazan ders var mı yok mu kontrol et de işini sağlama al.
Resim

granada

Mesaj gönderen granada » 06 Nis 2015, 00:59

kripton yazdı:
granada yazdı:

O zaman sen uzun süredir okuyorsun, sanırım toplam dönemin 8 in üstündedir. Muaf olduğun ders sayısının çok olması lazım. Kredin bu yüzden düşük sanırım.

Şimdi sana kolay gelen seçmeli dersler ile 35 kredilik ders seçimi yaparsın. Derslerin nasıl bilmiyorum ama bu kredi bence kolay alınır. Biraz gayret et, yanmasın üniversite hakkın.

Tabi kredini tamamlamazsan mezun olamaz ve üni. ye gidemezsin.

Ama yine de ders seçimi yaparken "BU DÖNEM SEÇEBİLECEĞİNİZ DERSLER" listesinde yine de ortak yazan ders var mı yok mu kontrol et de işini sağlama al.
Hocam dönemim 8 üstü dediğiniz gibi biraz ders çalışsam şu an çoktan bitmişti ama iş yoğunluğu sebebiyle fazla çalışamıyordum şimdi biraz çalışmaya başladım işte.

Ders seçimi yaparken ortak derslerin hepsinde muaf yazıyor ben daha çok seçmeli aldım çünkü konuları bana daha yakın gördüğüm için yoksa ortaklarımı almalıydım ? ama zorunlu derslere tıkladığımda zorunlu ders yoktur yazısı çıkıyor halk eğitimdeki müdürde bakmıştı senin zorunlu dersin yok muafsın demişti ? Kafam karıştı şimdi siz böyle diyince

Kullanıcı avatarı
foundreform
Doçent

Mesaj gönderen foundreform » 06 Nis 2015, 01:25

Muaf olduğun için ortak dersleri seçmene gerek yok,çünkü muaf derslerden sorumlu değilsin fakat kredisini alamıyorsun muaf derslerin.Eğer not olarak 2 alıp geçerim diyorsan muaf olduğun ortak derslerinden de seçebilirsin.
AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ - 4 YILLIK / ALAN YOK
TOPLAM KREDİ : 204 / MEZUN
MEZUNİYET TARİHİ : 10/08/2015

granada

Mesaj gönderen granada » 06 Nis 2015, 01:55

Sıkı bir çalışmayla 3 sınavda dersleri verebileceğimi düşünüyorum derslere çalışan arkadaşlar nasıl bir yol izliyor acaba ? 2 tane türk edebiyatı kitabı almıştım geçmiş sorularada bakacağım

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 06 Nis 2015, 22:07

granada yazdı:Sıkı bir çalışmayla 3 sınavda dersleri verebileceğimi düşünüyorum derslere çalışan arkadaşlar nasıl bir yol izliyor acaba ? 2 tane türk edebiyatı kitabı almıştım geçmiş sorularada bakacağım
Yok kafan karışmasın. Eğer seçmeliler sana kolay geliyorsa onları seç tamamla kredini. Muaf olduğun dersi seçme zorunluluğun yok ama isteyen de seçebiliyor. Eğer geçemem dersen hiç de seçme.

Özellikle sözel derslerde mesela edebiyat, dil anlatım, din kültürü, trafik, psikoloji, sosyoloji ......gibi derslerde kitabı baştan sona oku ve önemli bulduğun yerlerin altını çiz. Sınava yakın bol bol geçmiş sorulardan çöz. Geçmiş sorulara ve cevaplarına bu http://www.aol.meb.gov.tr/sayfaoku.php?id=11 adresten ulaşabilirsin.
Resim

Kullanıcı avatarı
power6
Uzman
İletişim:

Mesaj gönderen power6 » 08 Nis 2015, 00:42

kardeşim benimde 154 kredim var ve durumumuz aynı, sana tavsiyem muaf olduğun (varsa) ve seçmeli dil anlatımları alman ilk önce, ben geçen dönem 3 ortak dersin dışında hep seçmeli dil anlatım aldım son 2 gün sadece kitapları okuyarak 33 kredi topladım, seçmeli edebiyat 1-2 kolaydır, tarih ve coğrafya da çok kek sınavlar oluyor geçmiş sorulardan bakarak onları seç, sayısallardan 1 çok kolay olur. Ben bu dönem seçmeli çağdaş türk ve dünya tarihi 1-2 yi seçtim toplam 8 kredi, yakın tarihe meraklı isen biraz dünya siyaseti takip ediyorsan 20de 10 yapabileceğin bir ders.
Mezun

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 08 Nis 2015, 15:41

Muaf olduğu bir ders eğer onun için çok zorsa ve geçemeyeceği bir ders ise kredisini alamayacağı için amaca hizmet etmez.
Resim

“Diploma ve Mezuniyet” sayfasına dön