askerlik tecil

Yükseköğretim / YKS (TYT, AYT, YDT) Hakkında Herşey
abdulhamit

askerlik tecil

Mesaj gönderen abdulhamit » 11 Nis 2015, 23:35

toplam kredim 130 dönemim 12
1) askerlimi açık liseden tecil ettildim 2015 sonuna bitiyor o zamana lise bitmiyecek gibi bu durumda en fazla 5 veya 6 ay bir işlem yapamam lazım 6 ayda kaçak durumuna düşermiyim ? lise diploması alsam bile 20 yaşından büyük olduğum için tecil olmaz dediler doğru mudur asker kaçağı olarak gözükünce üniversite sınavını kazansam bile kayıt yaparlarmı ?
2)mezüniyet şartlarında şöyle okudum 112 ortak ders kredisi 80 seçmeli ders kredisi olmalıymış doğrumu ?

Sienne
Yardımcı Asistan

Re: askerlik tecil

Mesaj gönderen Sienne » 12 Nis 2015, 02:20

Öncelikle 130 kredin var önümüzde mayıs ve ağustos sınavı hatta ek sınavda var bunlardan toplam 105 kredi gelecek. 105 krediden biraz çalışmayla 65 kredi toplayıp bu sene mezun olabilirsin. Mezun olduğun da lise diplomasını aldığında sorgusuz sualsiz 2 sene daha tecil ettirme hakkın olacak. Tabi kaç yaşında olduğuna göre değişir. Mesela tecil hakkı 29 yaşına kadardır sen de 29 yaşındaysan 31 yaşına kadar tecil etmezler diye tahmin ediyorum. Diyelim ki dediğin gibi bu sene mezun olamadın. Tekrardan HEM den Ek-C2 alıp askerlik şubesine gidersen tecil hakkını kullanabilirsin. Ancak şöyle bir şey okuduğumu hatırlıyorum kişinin 13 ve üzeri toplam dönemi varsa okuduğu süre boyunca tecil hakkını kaybeder. Bunu bir araştır çünkü dönemin 12, 2 kere daha sınava girsen 14 dönem olacak ve mezun olamazsan dönemin fazla diye tecil ederler mi bilmiyorum. En başta dediğim gibi 3 tane sınava gireceksin az dişini sık çalış diplomanı bu sene içerisinde alıp gidip 2 sene daha tecil ettir.

Bu arada zaten 2015 sonuna kadar tecil demişsin. Üniversite kayıtları Eylül ayında olduğundan hiç bir sıkıntı olmadan rahat rahat kayıt olabilirsin.

Kullanıcı avatarı
brutus1337
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen brutus1337 » 12 Nis 2015, 16:38

Ben 29 ekim 1996 acaba bu sene tecil yaptırmam lazımmı ? ve kaç yaşıma kadar tecil ettirebilirim
ResimResim
Mezun

abdulhamit

Mesaj gönderen abdulhamit » 12 Nis 2015, 17:35

ben soruyu eksik sordum doğum tarihim 1995 06 15 bu seneki üniversite sınavına girmedim önümüzdeki sene gireceğim tecil hakkımda 2015 sonuna bittiği için bu sitede şöyle bir bilgi okudum 20 yaş üzeri olanlar açık lise diploması ile tecil ettirme hakkına sahip değir bu bilgi doğrumu ? o yüzden ben 2016 daki ygs ve yls girdikten sonra 9 ay sonra üniversite kayıtları başlıyor ben bu süre içinde kaçak durumda olacam nasıl bir işlem yaptılırsam askerlik sıkıntısı kalmaz ve başka şekilde tecil işlemi yaptılamazmıyım ?
:(

Sienne
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen Sienne » 12 Nis 2015, 20:26

abdulhamit yazdı:ben soruyu eksik sordum doğum tarihim 1995 06 15 bu seneki üniversite sınavına girmedim önümüzdeki sene gireceğim tecil hakkımda 2015 sonuna bittiği için bu sitede şöyle bir bilgi okudum 20 yaş üzeri olanlar açık lise diploması ile tecil ettirme hakkına sahip değir bu bilgi doğrumu ? o yüzden ben 2016 daki ygs ve yls girdikten sonra 9 ay sonra üniversite kayıtları başlıyor ben bu süre içinde kaçak durumda olacam nasıl bir işlem yaptılırsam askerlik sıkıntısı kalmaz ve başka şekilde tecil işlemi yaptılamazmıyım ?

Tecil ettirebilirsin. Bende 95 doğumluyum ve bu sene mezun oluyorum ve benimde tecil hakkım 2015 sonunda bitiyor. Tecil ettirmeye gittiğimde orada ki memur bana ''2016 yılına kadar tecil ettirdin, ancak mezun olduğunda diplomanı al tekrar gel'' dedi kaldı ki açık öğretim ile örgün eğitim arasında bir fark yok. Yani diplomanı alınca 2 sene içerisinde tecil edebilirsin. Ancak 2016 yılına girmeden tekrar tecil ettirmen lazım. Düşünelim Ağustos sınavında mezun olsak kasımda diplomayı alıp hemen tecil ettirmeliyiz.

Kullanıcı avatarı
brutus1337
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen brutus1337 » 13 Nis 2015, 00:38

AOL'de Okuduğu Dönem : 6
Toplam Dönemi : 8

29.10.1996 ne kadar tecil ettirebilirim ustalar kaç yaşıma kadar ?
ResimResim
Mezun

Kullanıcı avatarı
foundreform
Doçent

Mesaj gönderen foundreform » 13 Nis 2015, 00:43

brutus1337 yazdı:Ben 29 ekim 1996 acaba bu sene tecil yaptırmam lazımmı ? ve kaç yaşıma kadar tecil ettirebilirim
Bu sene tecil yaptırmanız lazım çünkü askerlik yaşın gelmiş,29 yaşına kadar tecil hakkın var.Halk eğitim merkezinden Ek-c2 belgesi alıp askerlik şubesine gidip tecil ettirebilirsiniz,bazı askerlik şubeleri 1 dönem kayıt yenilemeyip pasif durumunda olursan bile tecil yapmıyormuş illa bütün dönemlerinin aktif olması lazımmış ama bu bütün şubeler için geçerli değil 1 dönemi pasif olanların tecilini bile yapan şubelerde var.
Sienne yazdı:
abdulhamit yazdı:ben soruyu eksik sordum doğum tarihim 1995 06 15 bu seneki üniversite sınavına girmedim önümüzdeki sene gireceğim tecil hakkımda 2015 sonuna bittiği için bu sitede şöyle bir bilgi okudum 20 yaş üzeri olanlar açık lise diploması ile tecil ettirme hakkına sahip değir bu bilgi doğrumu ? o yüzden ben 2016 daki ygs ve yls girdikten sonra 9 ay sonra üniversite kayıtları başlıyor ben bu süre içinde kaçak durumda olacam nasıl bir işlem yaptılırsam askerlik sıkıntısı kalmaz ve başka şekilde tecil işlemi yaptılamazmıyım ?

Tecil ettirebilirsin. Bende 95 doğumluyum ve bu sene mezun oluyorum ve benimde tecil hakkım 2015 sonunda bitiyor. Tecil ettirmeye gittiğimde orada ki memur bana ''2016 yılına kadar tecil ettirdin, ancak mezun olduğunda diplomanı al tekrar gel'' dedi kaldı ki açık öğretim ile örgün eğitim arasında bir fark yok. Yani diplomanı alınca 2 sene içerisinde tecil edebilirsin. Ancak 2016 yılına girmeden tekrar tecil ettirmen lazım. Düşünelim Ağustos sınavında mezun olsak kasımda diplomayı alıp hemen tecil ettirmeliyiz.
Ek-c2 ile 1 yıl,diploma ile 3 yıl tecil ediyorlar diye biliyorum,şu an tecillisiniz ama diplomayı alınca gel demişler bence mezun olamazsanız bile ek-c2 belgesi ile tekrardan tecil ettirebilirsiniz illa diploma alıpta gitmene gerek yok.Sonuçta bir erkeğin bütün dönemleri aktif olursa %100 29 yaşına kadar tecil hakkı vardır.
AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ - 4 YILLIK / ALAN YOK
TOPLAM KREDİ : 204 / MEZUN
MEZUNİYET TARİHİ : 10/08/2015

Sienne
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen Sienne » 13 Nis 2015, 02:17

brutus1337 yazdı:AOL'de Okuduğu Dönem : 6
Toplam Dönemi : 8

29.10.1996 ne kadar tecil ettirebilirim ustalar kaç yaşıma kadar ?
Bu sene HEM den gidip dosyayı al ve tecil ettir çünkü 96'lılar 2015 yılında muayene olması lazım. Eğer gidip yaptırmazsan yoklama kaçağı durumuna düşersin sonra yaparlar mı bilmiyorum. Okuyorsan 1 sene diploma ile 2 sene diye biliyorum ama şöyle bir şey var bak bir yerde okudum diye hatırlıyorum AÖL de okuyanların toplam dönemi 13 yada 12 den fazla olanlar tecil ettiremiyorlar.Çünkü düşünürsen bu durumda herkes tecil için sadece dönem başı 20 lira verirdi.

foundreform yazdı:
brutus1337 yazdı:Ben 29 ekim 1996 acaba bu sene tecil yaptırmam lazımmı ? ve kaç yaşıma kadar tecil ettirebilirim
Bu sene tecil yaptırmanız lazım çünkü askerlik yaşın gelmiş,29 yaşına kadar tecil hakkın var.Halk eğitim merkezinden Ek-c2 belgesi alıp askerlik şubesine gidip tecil ettirebilirsiniz,bazı askerlik şubeleri 1 dönem kayıt yenilemeyip pasif durumunda olursan bile tecil yapmıyormuş illa bütün dönemlerinin aktif olması lazımmış ama bu bütün şubeler için geçerli değil 1 dönemi pasif olanların tecilini bile yapan şubelerde var.
Sienne yazdı:

Ek-c2 ile 1 yıl,diploma ile 3 yıl tecil ediyorlar diye biliyorum,şu an tecillisiniz ama diplomayı alınca gel demişler bence mezun olamazsanız bile ek-c2 belgesi ile tekrardan tecil ettirebilirsiniz illa diploma alıpta gitmene gerek yok.Sonuçta bir erkeğin bütün dönemleri aktif olursa %100 29 yaşına kadar tecil hakkı vardır.
Yok tabi ki öyle mezun olamazsam tekrardan okuduğuma dair dosya alıp tecil ettirebilirim. Ancak bunu bu konu altında 3. belirtişim olacak. AÖL de okuduğu toplam dönem 12 yada 13 den fazla olmamak kaydıyla tecil ettirebilirsiniz. Çünkü bu durumda herkes dönem başı 20 lira verip öğrenci durumunu aktif tutarak 29 yaşına kadar askerliğini tecil ettirebilirdi o zaman da işin bir esprisi kalmazdı. Ayrıca diploma ile 2 yıl olması lazım.

Kullanıcı avatarı
brutus1337
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen brutus1337 » 13 Nis 2015, 02:54

Tamam hocam herşeyi kafandan çıkar benim arkadaşım var 1995 doğumlu bu şubat 2015 te tecil ettirdi 2016 nin sonuna kadar ben bu sene yaparsam banada 2016 nin sonuna kadar tecil verseler saçma değilmi sizce ? 1996 lıyım 2017 nin sonuna kadar tecil vermeleri gerekmezmi ????
ResimResim
Mezun

Kullanıcı avatarı
foundreform
Doçent

Mesaj gönderen foundreform » 13 Nis 2015, 11:39

brutus1337 yazdı:Tamam hocam herşeyi kafandan çıkar benim arkadaşım var 1995 doğumlu bu şubat 2015 te tecil ettirdi 2016 nin sonuna kadar ben bu sene yaparsam banada 2016 nin sonuna kadar tecil verseler saçma değilmi sizce ? 1996 lıyım 2017 nin sonuna kadar tecil vermeleri gerekmezmi ????
Bu her şubede farklılık gösterir 1 veya 3 yıl ara süreyle tecil yaparlar.Arkadaşın 2014 yılı içinde tecil işlemlerini yaptırması lazımdı 2015 yılında yaptırdığına göre kesin olarak değil ama muhtemelen kaçak durumundadır çünkü askere gidecek kişi 19 yaşında yoklamaya katılır 20 yaşında askere gider.Örneğin 96 doğumlu birisi 2015 yılında tecilini veya yoklamasını yaptırır,2016 yılında askere gider,tecil ettirirse askere geç gider uzatmış olur.

Sienne haklısın açık lisede 13 dönem ve üstü öğrenciler öğrencilik haklarından faydalanamaz ama öğrenimine devam eder,fakat 13 dönem ve üstü öğrencilerin tecil işlemlerinin yapılmaması hakkında kesin bir yazı yok fakat bende tecil yapılmadığını biliyorum.

SORU 16 : Açık öğretim veya uzaktan eğitim yapanlar ile açık öğretimde üst üste aynı sınıfta iki yıl kalanların askerlikleri ertelenecek mi?

CEVAP 16 : Öğrencilerin askerlik ertelemesinde, devam mecburiyeti veya açık öğretimde üst üste aynı sınıfta iki yıl kalma gibi bir şart aranmayacaktır.

http://www.asal.msb.gov.tr/kanun/1111_As.Kanunu.pdf Askerlik kanunu yazısına bakmakta fayda var.

apo.547

Mesaj gönderen apo.547 » 21 Nis 2016, 02:15

Merhaba arkadaşlar acilen yardımınız gerekli yoklama kaçağı durumuna düşmüşüm 1994 doğumluyum 200 kredim var ve tek zorunlu dersim sadece ingilizce-7 ve ondan girdimdede muafiyetten hak kazanıyorum ve toplam dönemim 14 yalnız ygsyede girdim ve 376 puan yaptım ygs 1 türünden lys içinde hak kazandım ve kayıt yaptırdım şimdi napabilirim?

Kullanıcı avatarı
foundreform
Doçent

Mesaj gönderen foundreform » 28 Nis 2016, 01:40

apo.547 yazdı:Merhaba arkadaşlar acilen yardımınız gerekli yoklama kaçağı durumuna düşmüşüm 1994 doğumluyum 200 kredim var ve tek zorunlu dersim sadece ingilizce-7 ve ondan girdimdede muafiyetten hak kazanıyorum ve toplam dönemim 14 yalnız ygsyede girdim ve 376 puan yaptım ygs 1 türünden lys içinde hak kazandım ve kayıt yaptırdım şimdi napabilirim?
Yoklama kaçağı olunca artık tecil olmuyor diye biliyorum.Ve bazı üniversitelerde kazandığın bölüme kayıt yaptırabilmen için askerlik yönünden sakınca olmadığını gösteren belge getirmeni istiyor.Zannedersem 1992 ve öncesi için.

“Yükseköğretim / YKS (TYT, AYT, YDT)” sayfasına dön