Yeni Sisteme TEOG Modeli

Her Konuda Tartışabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Yeni Sisteme TEOG Modeli

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 27 Nis 2015, 11:15

Üniversiteye girişte TEOG modeli geliyor

'TEOG'a benzer bir sistemin, 2016'dan itibaren üniversiteye girişte de devreye sokulacağı belirtiliyor

Üniversiteye girişte uygulanan sınav sistemi 2016'dan itibaren bitiyor. Yeni sistemle LYS ve YGS kaldırılacak. Öğrenci, lise sınavlarında aldığı not ve ilgi alanına göre istediği üniversiteye başvuracak.

Akşam Gazetesi’nde yer alan habere göre Başbakan Ahmet Davutoğlu'na, Milli Eğitim Bakanlığı'nda (MEB) verilen brifingde de aktarılan projeye göre, liseye geçişte uygulanan 'TEOG'a benzer sistem, üniversiteye girişte devreye sokulacak.

Öğrencinin lise boyunca performans ve notları belirleyici olacak. Atılacak adımlar, aralıktaki Milli Eğitim Şurası'nda da masaya gelecek. İşte 2015'teki dershane dönüşümüne paralel olarak devreye sokulacak uygulama:

- Dershanelerin özel okula ya da etüt merkezine dönüşmesi sürecinde, devlet okullarındaki ücretsiz kurslar artırılacak. Bunları farklı öğretmenlerin vermesi sağlanacak.

TEOG BENZERİ UYGULAMA

- 'Orta Öğretimden Yüksek Öğretime Geçiş Sistemi' de değişecek. Üniversiteye girişte LYS ve YGS olmayacak. 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren, yeni sistem hayata geçecek.

- Tıpkı TEOG'da olduğu gibi, lise döneminde birkaç kez temel derslerden oluşan merkezi sınavlar yapılacak. MEB'nin gerçekleştireceği bu sınavlar, üniversiteye geçişte belli yüzdelerle ağırlık taşıyacak.

- Ders notlarının yanı sıra öğrencinin sanat, spor ve boş zaman etkinliklerinden oluşan ders dışı uğraşları puanlandırılacak. Böylece öğrencinin düzeyi ve ilgi alanı şekillenmiş olacak.

- Bu ölçümler yapılırken, teknolojiden en üst düzeyde yararlanılacak. Tablet bilgisayarlarla dersler, interaktif uygulamalar öngörülüyor. İstanbul'daki ve Hakkari'deki öğrenci aynı sunumu görecek.

PERFORMANSA BAKILACAK

- Öğrenci, lise sonrasında ilgi alanı ve yeteneklerine göre, üniversiteye başvuruda bulunacak. Üniversiteler de, öğrencinin performansına bakarak karar verecek.

- Her ilde üniversite kurulduğundan, öğrencilerin bulundukları yerlerdeki fakültelere başvurması mümkün olacak.

Alıntıdır...
En son Köylü Kızı tarafından 27 Nis 2015, 11:23 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Re: Yeni Sisteme TEOG Modeli

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 27 Nis 2015, 11:18

Ya ben anlamadım, peki seneyeki 2015-2016 YGS sistemi aynı mı kaldı? Bu sistem 2016-2017 de uygulanacakmış.
Bu yıl(2015-2016) uygulansa keşke :26: yaa... Anlamadığım seneyeki YGS sistemi ne olacak yaa kafam karıştı :tipik:

abdulhamit

Mesaj gönderen abdulhamit » 28 Nis 2015, 01:16

bu bilgi kesin mi acaba bir kaç yerde gelecek sene var veya yok yazıyor şimdi önümüzdeki sınavda sistem eskimi yenimi ?

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 28 Nis 2015, 09:44

abdulhamit yazdı:bu bilgi kesin mi acaba bir kaç yerde gelecek sene var veya yok yazıyor şimdi önümüzdeki sınavda sistem eskimi yenimi ?
Bu bilginin kesinleşmesi için AKP'nin 7 Haziran seçimlerinde kazanması gerekiyorki uygulansın.
Ben de önümüzdeki yıl değişecek diye biliyordum ama 2016-2017 yılında gerçekleşecekmiş.
Önümüzdeki yıl ne olacak onu anlamış değilim daha. Eskisi gibi mi olacak acaba?? :o

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 28 Nis 2015, 21:52

YÖK, bu sistemin uygulanmasının mümkün olmadığını açıkladı. Önümüzdeki yıllarda da adı YGS-LYS kalır mı bilmem ama bugünkü gibi bir sistemle öğrenci alınacaktır...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 28 Nis 2015, 23:25

Hiç bişey anlamadım valla :22: önümüzdeki yıl karşımıza ne çıkacak merak ediyorum :roll:

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön