ne yapacağımı bilmiyorum yardım edin :(

Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarını Paylaşabileceğiniz Bölüm
Kullanıcı avatarı
belalım
Acemi

ne yapacağımı bilmiyorum yardım edin :(

Mesaj gönderen belalım » 31 Mar 2015, 12:32

Öncelikle merhaba.Ben Anadolu lisesinde 11.sınıfım.Şu an 2.dönemdeyiz.Devamsızlık sınırındayım.10 gün devamsızlık hakkım var ve ben 8 gün gitmedim.Heralde 10 gün olunca sınıfta kalınıyormuş.Neyse ben okula gitmek istemiyorum okulu bırakacam.Zaten 2-3 ay kaldı bitmesine ama dayanamıyorum artık gitmek istemiyorum.Okulu bırakıp açık liseye geçeyim dedim ama kayıt tarihi geçmiş yani geç kalmışım.Bi sonraki tarihe kadar da beklemek zorundayım.Şimdi size soruyorum : okulu bıraksam (büyük ihtimal devamsızlıktan sınıfta kalacam) kayıt tarihi gelince de açık liseye geçsem nolur? böyle bir imkanım var mı? Sınıfta kalmam bir sorun oluşturur mu? Bide kaldığım dersleri verecem mi nolacak ? Açık liseye geçsem kaç senede mezun olurum ? Lütfen yardım edin,yardımlarınıza ihtiyacım var şu an çok kötü durumdayım ve hiç bir bilgiye sahip değilim bilgi almam lazım beni bilgilendirirseniz sevinirim.Şimdiden çok teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
foundreform
Doçent

Re: ne yapacağımı bilmiyorum yardım edin :(

Mesaj gönderen foundreform » 31 Mar 2015, 20:35

belalım yazdı:Öncelikle merhaba.Ben Anadolu lisesinde 11.sınıfım.Şu an 2.dönemdeyiz.Devamsızlık sınırındayım.10 gün devamsızlık hakkım var ve ben 8 gün gitmedim.Heralde 10 gün olunca sınıfta kalınıyormuş.Neyse ben okula gitmek istemiyorum okulu bırakacam.Zaten 2-3 ay kaldı bitmesine ama dayanamıyorum artık gitmek istemiyorum.Okulu bırakıp açık liseye geçeyim dedim ama kayıt tarihi geçmiş yani geç kalmışım.Bi sonraki tarihe kadar da beklemek zorundayım.Şimdi size soruyorum : okulu bıraksam (büyük ihtimal devamsızlıktan sınıfta kalacam) kayıt tarihi gelince de açık liseye geçsem nolur? böyle bir imkanım var mı? Sınıfta kalmam bir sorun oluşturur mu? Bide kaldığım dersleri verecem mi nolacak ? Açık liseye geçsem kaç senede mezun olurum ? Lütfen yardım edin,yardımlarınıza ihtiyacım var şu an çok kötü durumdayım ve hiç bir bilgiye sahip değilim bilgi almam lazım beni bilgilendirirseniz sevinirim.Şimdiden çok teşekkür ederim.
Merhaba,Şunun şurasında çok az bir zaman kalmış bu dönemi bitirmeye çalış.Rapor alıp okula götür veya ailen okula gelsin dilekçe versin bu durumda devamsızlık hakkın artıyormuş veya bir şeyler yapabiliyolarmış.Eğer devamsızlıktan kalırsan 2.dönem geçtiğin derslerden maalesef açık lisede tekrardan geçmen gerekecek ve 2.dönem sayılmayacak.11.sınıfı geçtikten sonra 12.sınıf için açık liseye kayıt yaptır.Açık lisede bir dönemde en fazla 35 kredilik ders seçimi yapabilirsin her dersin kredisi farklıdır,dil ve anlatım dersi hariç diğer zorunlu derslerden 3 kere kalınca muaf olursun yani geçmiş sayılırsın fakat kredisini alamazsın.Açık liseye geçince zaten örgün liseden geçtiğin derslerin kredisi eklenecek dönemde eklenecek yani baştan başlamayacaksın.Eğer devamsızlıktan kalırsan maalesef o dönem sayılmaz geçtiğin dersler olsa bile açık liseye kredisi yansıtılmaz.Örgün lise ile açık lise arasında çok bir fark olmamasına rağmen açık lisenin avantajı fazla.
AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ - 4 YILLIK / ALAN YOK
TOPLAM KREDİ : 204 / MEZUN
MEZUNİYET TARİHİ : 10/08/2015

Kullanıcı avatarı
belalım
Acemi

Mesaj gönderen belalım » 01 Nis 2015, 02:47

tamam teşekkür ederim son olarak açık lisenin avantajları fazla dediniz bu avantajlardan bahseder misiniz
Büyük insanların idealleri, sıradan insanların hevesleri vardır.

Kullanıcı avatarı
jass
Doktor

Mesaj gönderen jass » 21 Nis 2015, 22:48

belalım yazdı:tamam teşekkür ederim son olarak açık lisenin avantajları fazla dediniz bu avantajlardan bahseder misiniz

Anadolu lisesi bırakılırmı kardeşim ilerde çok pişman olursun.millet okumak için yırtınıyor.sen bırakmaya çalışıyorsun gerçi şuanki psikolojini bilmediğim için genel konuşuyorum ama gerçekten pişman olursun.liseyi bitirdiğinde zaten ygs yls ye çalışacaksın rahatlarsın önünde baya bir zaman var rahat olur senin için.açık lisenin avantajları 18 yaşından büyüksen yılda 3 kere sınava girersin rahat rahat gezersin karışan eden olmaz.

dezanvantajları. örgünde okuduğun gibi hocalardan yüzyüze eğitim alamassın sınavlara kendin çalışırsın. bence birkez daha düşün derin ben.. :yemek:

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 22 Nis 2015, 10:20

Anadolu lisesi bırakılır neden bırakılmasın. Benim kardeşim bıraktı lise 2 den sonra açık liseden devam etti. Çok da iyi oldu. Hiç pişman değiliz. O ortamda devam etmiş olsa daha iyi olmayacaktı hali şimdikinden. Şu an da örgün bir üniversite okuyor 4 yıllık.

Dayanabilirsen bu yılı bitirip geçiş yap. Eğer yarıda bırakırsan 1 dönem kaybın olur sanırım.

Diyelim bıraktın bu dönem bitmeden. Eğer 11. sınıfın ilk dönemini sayarlarsa 6. dönemden başlarsın 2016 da. 17 yaşını dolduranlar yılda 3 kez sınava girip daha erken bitirme şansına sahipler.

Şu an kredini, dönemini, derslere çalışma oranını bilmeden net konuşamam ama bir ihtimal 2016 ağustos ayında mezun olma şansın var gibi duruyor.

Açık lise çalışan, gayret eden öğrenci için avantajlarla dolu gerçekten. Bizzat yaşayarak tecrübe ettik. Çalışacaksın ama :ders:

Sınıftaki olumsuz ortamdan uzaksın. Çok çalışarak diploma notunu yükseltebilirsin. Evde kendi çalışma düzenini kendin ayarlarsın. 17 yaşını doldurdu isen daha erken mezun olabilirsin gibi......
Resim

Kullanıcı avatarı
belalım
Acemi

Mesaj gönderen belalım » 28 Nis 2015, 00:11

kripton yazdı:Anadolu lisesi bırakılır neden bırakılmasın. Benim kardeşim bıraktı lise 2 den sonra açık liseden devam etti. Çok da iyi oldu.
Çok sağol abi Allah senden razı olsun.İnşallah kendim çalışıp halledeceğim.Zaten ben başarılı biriydim liseye giriş puanım 500 üzerinden 484'tü.Ama işte yanlış bir okul tercih ettim ve çok pişman oldum,sonucunda da bunlar oldu; başka okula geçtim,alışamadım,okulu bıraktım,son zamanlarda da açık liseye geçme fikri var aklımda.Tek hedefim hayırlısıyla mezun olup iyi bir üniversite kazanmak ve tabiki ileride pişman olmayacağım hayatımı belirleyecek olan ve benim için hayırlı olan bir meslek sahibi olmam.Kendime güveniyorum.İnşallah son zamanlardaki psikolojik travmayı atıp kendime gelip ders çalışmaya başlarım ve hedefime ulaşırım.Neyse verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.Başka sorularım olursa sorarım.Tekrardan kripton abi sana çok teşekkür ederim beni rahatlattın mutlu ettin.Senin mesajının bi üstündeki mesajı okuyup yıkıldım senin mesajını okuyunca rahatladım mutlu oldum.Allah seni de mutlu etsin abi.Neyse çok konuştum kusuruma bakmayın.

Sağlıcakla...
Büyük insanların idealleri, sıradan insanların hevesleri vardır.

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 29 Nis 2015, 07:51

Güzel haberlerini bekleriz yaz buraya. İnşallah istediğin üniversiteye gidebilirsin. Ama lütfen dikkat et, çok çalış. Nasıl olsa kolay açık lise çalışmasam da olur havasına girme. Benim kardeşimin açık liseden yana hiç bir şikayeti olmadı ama daha çok çalışıp dersleri yüksek not ile geçebilseydi diploma notu daha yüksek olacaktı. Biliyorsun diploma notu üniversite tercihlerinde önemli.

Senin durumun iyiymiş derslerde. Hiç aksatma ve hedefin tüm derslerden 90-100 ile geçmek olsun. Bu çalışana zor değil. Bak ben bile o kadar işin gücün arasında yaşım da sizden ileride iken (13 yıl aradan sonra lise okudum) bazı derslerden bu notları aldıysam siz daha da iyisini yapabilirsiniz. Kardeşim benden kesin daha iyi not alabilecek durumda iken çalışmadığı için alamadı sadece. Bu yüzden derslere önem vermen konusunda bu kadar kelam ettim. Kolay gelsin.
Resim

Kullanıcı avatarı
jass
Doktor

Mesaj gönderen jass » 30 Nis 2015, 01:52

belalım yazdı:
kripton yazdı:Anadolu lisesi bırakılır neden bırakılmasın. Benim kardeşim bıraktı lise 2 den sonra açık liseden devam etti. Çok da iyi oldu.
Çok sağol abi Allah senden razı olsun.İnşallah kendim çalışıp halledeceğim.Zaten ben başarılı biriydim liseye giriş puanım 500 üzerinden 484'tü.Ama işte yanlış bir okul tercih ettim ve çok pişman oldum,sonucunda da bunlar oldu; başka okula geçtim,alışamadım,okulu bıraktım,son zamanlarda da açık liseye geçme fikri var aklımda.Tek hedefim hayırlısıyla mezun olup iyi bir üniversite kazanmak ve tabiki ileride pişman olmayacağım hayatımı belirleyecek olan ve benim için hayırlı olan bir meslek sahibi olmam.Kendime güveniyorum.İnşallah son zamanlardaki psikolojik travmayı atıp kendime gelip ders çalışmaya başlarım ve hedefime ulaşırım.Neyse verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.Başka sorularım olursa sorarım.Tekrardan kripton abi sana çok teşekkür ederim beni rahatlattın mutlu ettin.Senin mesajının bi üstündeki mesajı okuyup yıkıldım senin mesajını okuyunca rahatladım mutlu oldum.Allah seni de mutlu etsin abi.Neyse çok konuştum kusuruma bakmayın.

Sağlıcakla...

beni kastettin umarım benim mesajlarıma takılma sen. :) hangisi hayırlıysa senin için onu yap bak şimdi kendi başımdan geçenleri anlatayım sana belki fikir verir. yıl 2009 meslek lisesini bıraktım. :isyan: bu süre zarfında aylak aylak gezdim babam gile yardım ettim işlerde çalıştım çıraklık vs çalıştım vs askerlik çıktı bitti gitti. yaş oldu 22 pişmanım bıraktığıma ama neden sebebi 2009-2015 yeni kayıt yılım aradan 6 yıl geçti dile kolay ve derslerim fena değildi iyi kötü götürüyordum.ama bıraktıktan sonra direk açık liseye geçseydim benim için on numara olacaktı aptallık ettim şimdi kafamı duvarlara vuruyorum ama iş işten geçti diye. :isyan: niyede var bir umut içimde allah büyük hayırlısı. olur inşallah herkes için anadoluyu bırakıp direk liseye geçeceksen sonra çalışmaya başlayıpta dersleri boşlarsan büyük hayal kırıklığı yaşarsın illaki biter ama geç biter hayırlısı olsun inşallah. sitemizde hem çalışıp hem okuyan arkadaşlarımızda var yaş vs bahane aslında okumanın. yaşı yoktur yeter'ki okuyalım bilinçlenelim ben şuanda mesleği geçtim iş meslek sahibi bile olmasam lise ve üniv. okumayı düşünüyorum sebebini az çok bilirsiniz.kalın sağlıcakla.. :01:

“Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme” sayfasına dön