Askerlik Hakkında [Önemli]

Askerlik Tecili ve İşlemleri Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
Chamberlain

Askerlik Hakkında [Önemli]

Mesaj gönderen Chamberlain » 24 Şub 2016, 12:12

Merhaba arkadaşlar mayıs 1995 doğumluyum ve 2011'den beri açık lise öğrencisiyim şimdiye kadar hiç bir dönem kayıt yenilememi aksatmadım ancak benim merak ettiğim şu dediğim gibi mayıs 95 doğumlu olmama rağmen bana hiç bir şekilde askerlik kağıdı vb ulaşmadı ve bende hiç umursamadım açıkcası sizce açık lise tecilimi otomatik olarak yapmış olabilirmi? Şuanda 13. dönemimdeyim tecil hakkımı kaybettim denebilir ancak martta mezunum ve diplomamla tecil edebilirmiyim? Bu hakkım yanarmı sizce? Hiç bir şekilde şimdi askere gidemem gitmemem lazım 2017 de üniversiteye gideceğim çünkü yaşım şuan 20 şimdi askere gitmem demek üniversite okumamam demek.

Ayrıca bu işte benim ne kadar suçum varsa devletinde o kadar suçu var her türlü kağıt geliyorda askerlik kağıdı neden gelmiyor?

Kullanıcı avatarı
foundreform
Doçent

Re: Askerlik Hakkında [Önemli]

Mesaj gönderen foundreform » 24 Şub 2016, 20:30

Eskiden askerlik kağıdı geliyordu,artık gelmiyor.Otomatik tecil dediğiniz açık öğretim fakültesinde var.Açık lisede sizin ek-c2 belgesi alıp tecil ettirmeniz lazım.Diplomanız ile en az 3 yıl kadar tecil ediliyor diye biliyorum.
12.dönemden sonra tecil edip etmeme durumu askerlik şubelerine göre değişiyor...
Askerlik durumunuzu e-Devlet üzerinden görebilirsiniz.
AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ - 4 YILLIK / ALAN YOK
TOPLAM KREDİ : 204 / MEZUN
MEZUNİYET TARİHİ : 10/08/2015

Chamberlain

Mesaj gönderen Chamberlain » 24 Şub 2016, 21:04

Açıkcası diplomayı almadan önce hiç girmek istemiyorum o topa, hadi askere deseler hiç bir güvencem yok. Lise diplomasıyla hiç değilse bir güvencem olur. Benim için önemli olan tecilimi yaparlarmı ve sadece para cezasıyla yırtarmıyım? Harıl harıl 2017 ygs'ye çalışıyordum ve bu askerlik mevzusu beni cidden paramparça etti resmen olan hakkımı kullanmadığım için berbat bir duruma düştüm.

Birde martta mezun olacağım diploma elime geçtiğinde 21 yaşına girmiş olurum herhalde bu sebeple tecil etmeme gibi bir problem yaşamam değilmi?

Kullanıcı avatarı
jass
Doktor

Mesaj gönderen jass » 25 Şub 2016, 02:00

askerlik bambaşka bir olay gözaltına bile alınabilirsin kagıt felan gelmedimi şubeden onu senin gidip ögrenmen gerek şubeye gideceksin oradan halledeksin bütün işlerini.

Kullanıcı avatarı
mertgumus34
Çırak

Mesaj gönderen mertgumus34 » 25 Şub 2016, 14:42

Ben tecil ettirdim dilersen yardimci olurum ekce 2 vs konularda tecrubeliyim
Eskiden imza mi vardı :hehe: :hehe:

Chamberlain

Mesaj gönderen Chamberlain » 25 Şub 2016, 15:39

mertgumus34 yazdı:Ben tecil ettirdim dilersen yardimci olurum ekce 2 vs konularda tecrubeliyim
Yardım etmeni isterim, özel mesaj gönderdim.

Kullanıcı avatarı
foundreform
Doçent

Mesaj gönderen foundreform » 26 Şub 2016, 21:52

Chamberlain yazdı:Açıkcası diplomayı almadan önce hiç girmek istemiyorum o topa, hadi askere deseler hiç bir güvencem yok. Lise diplomasıyla hiç değilse bir güvencem olur. Benim için önemli olan tecilimi yaparlarmı ve sadece para cezasıyla yırtarmıyım? Harıl harıl 2017 ygs'ye çalışıyordum ve bu askerlik mevzusu beni cidden paramparça etti resmen olan hakkımı kullanmadığım için berbat bir duruma düştüm.

Birde martta mezun olacağım diploma elime geçtiğinde 21 yaşına girmiş olurum herhalde bu sebeple tecil etmeme gibi bir problem yaşamam değilmi?
Askerlik şubesine gitmek istemiyorsanız,e-Devlet'den askerlik durumunuzu görebilirsiniz.
Askerlik durumu önemli şöyle ki,üniversite kazansanız bile sizden askerliğinizle ilgili sıkıntı olmadığına dair belge isterler.Bunuda ya şubeden ya da e-Devlet'den alırsınız.Eğer sıkıntı varsa kayıt yapmayabilirler.
Şöyle ki Anadolu Üniversitesi yeni kayıt olan öğrencilerden 1993 ve daha önce doğumlulardan askerlik durum belgesi istiyordu.Üniversite meselesi yüzünden askerlik konusu önemli bu sorunu halletmeye çalışın.
Eskiden hapis cezası vardı fakat şimdi para cezası var.
Birde şu var ki,95 doğumluların askerlik tecil işlemleri falan geçti çünkü 95 doğumluların askerlik yaşı geldi.96 doğumluların bile askerlik tecil işlemleri geçti şimdi 96 doğumlular askere gidiyor bu sene.Bunu şu yüzden dedim;Eğer asker kaçağı durumuna düştüyseniz tecilinizin olmayacağını zannediyorum.Öyle asker kaçaklarını hemen topluyup askere göndermiyorlar.
Bu durumu askerlik şubesine gitmeden en iyi şekilde e-Devlet'den öğrenirsiniz.Asker kaçağı olduysanız hakkınızda dava açarlar bunu da sistemden görürsünüz.
AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ - 4 YILLIK / ALAN YOK
TOPLAM KREDİ : 204 / MEZUN
MEZUNİYET TARİHİ : 10/08/2015

“Askerlik Tecili” sayfasına dön