büyük kararsızlık yaşıyorum lütfen yardım

Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarını Paylaşabileceğiniz Bölüm
Kullanıcı avatarı
ghettoboy

büyük kararsızlık yaşıyorum lütfen yardım

Mesaj gönderen ghettoboy » 05 Şub 2017, 01:59

arkadaşlar ben ilk dönem sınavlarında sadece ilk gün ve 1. oturuma girebildim. yani ctesi 2. oturuma giremedim pazar ise hiç giremedim. istanbulda olanlar bilir felaket bir kar yağışı vardı ve sınavı ertelemediler. büyük bir rezillikti. velhasıl kelam girdiğim tek ders türk edebiyatıydı ondan da 65 aldım. geri kalanlarda ise doğal olarak SINAVA GİRMEDİ yazıyor.. büyük ihtimalle geçemeyeceğim bu sene.. sizce bir umut diyerek yeni dönemin kaydını yenileyip ders seçimlerini yapayım mı? yoksa ilk dönemde girmediğim sınavlardan dolayı düşündüğüm gibi geçemiyor muyum?..

Kullanıcı avatarı
ican

Re: büyük kararsızlık yaşıyorum lütfen yardım

Mesaj gönderen ican » 05 Şub 2017, 15:40

Girmediğin sınavdan geçemezsin.Mezun olma şartları ortada.Onlara göre kendi durumunu kıyas edebilirsin.Ama ne olursa olsun bırakma devam et.
Elinden bir şey gelmeyince kabullenmek kolaydır.Mühim olan kendine, elimden gelen her şeyi yaptım mı diye sormaktır.

Kullanıcı avatarı
ghettoboy

Mesaj gönderen ghettoboy » 05 Şub 2017, 19:49

ican yazdı:Girmediğin sınavdan geçemezsin.Mezun olma şartları ortada.Onlara göre kendi durumunu kıyas edebilirsin.Ama ne olursa olsun bırakma devam et.
benim ilk ders seçimini sistem otomatik yapmıştı. haliyle zor dersler vardı mat, kimya, biyoloji gibi. 2. dönemdeki ders seçimlerini kolay sözel derslerden yaparsam ilk dönemdeki sayısal fen dersleri ne olacak? onları tekrar seçip ortalamasını yükseltmem mi gerekiyor? ki yükseltmek için de 80 gibi notlar almam lazım ve bu benim için imkansıza yakın.

Kullanıcı avatarı
foundreform
Doçent

Mesaj gönderen foundreform » 05 Şub 2017, 20:02

Negatif düşünme,kayıt yenileyip sınavlara gir her geçtiğin ders sana kredi olarak dönecek.Geçtiğin derslerden bir daha sınava girmiyorsun.Dil ve anlatım dersi hariç diğer zor derslerden sınava girip işaretleme yapman şartıyla eğer 3 kere geçemezsen muaf oluyorsun o dersi geçmiş "sayılıyorsun" ama kredisini alamıyorsun.Seçmeli derslerden ve ortak olan kolay derslerden kredini tamamlarsın.İstediğin sürede yavaş bir şekilde okulu bitirirsin süre sınırlaması yok.Her sınavda 20-25 kredi alsan yine iyi.İlla ki 35 alman şart değil.Açık lisede sınıf sistemi yok kredi sistemi var.Diğer dersleri geçemedin diye geçtiğin dersleri sana geri seçtirtmezler.Karamsar olmana gerek yok.Derslerden 2 alıp geçerek yine bitirip mezun olursun ama diploma notun biraz düşük olur.Eğer derslerden geçiyim ama diploma notum da yüksek olsun dersen derslerden en az not olarak 3-4 alman yeterli.
Not:Çıkmış sınav soruları,ders notları sana yardımcı olur.
AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ - 4 YILLIK / ALAN YOK
TOPLAM KREDİ : 204 / MEZUN
MEZUNİYET TARİHİ : 10/08/2015

Kullanıcı avatarı
ghettoboy

Mesaj gönderen ghettoboy » 05 Şub 2017, 20:45

foundreform yazdı:Negatif düşünme,kayıt yenileyip sınavlara gir her geçtiğin ders sana kredi olarak dönecek.Geçtiğin derslerden bir daha sınava girmiyorsun.Dil ve anlatım dersi hariç diğer zor derslerden sınava girip işaretleme yapman şartıyla eğer 3 kere geçemezsen muaf oluyorsun o dersi geçmiş "sayılıyorsun" ama kredisini alamıyorsun.Seçmeli derslerden ve ortak olan kolay derslerden kredini tamamlarsın.İstediğin sürede yavaş bir şekilde okulu bitirirsin süre sınırlaması yok.Her sınavda 20-25 kredi alsan yine iyi.İlla ki 35 alman şart değil.Açık lisede sınıf sistemi yok kredi sistemi var.Diğer dersleri geçemedin diye geçtiğin dersleri sana geri seçtirtmezler.Karamsar olmana gerek yok.Derslerden 2 alıp geçerek yine bitirip mezun olursun ama diploma notun biraz düşük olur.Eğer derslerden geçiyim ama diploma notum da yüksek olsun dersen derslerden en az not olarak 3-4 alman yeterli.
Not:Çıkmış sınav soruları,ders notları sana yardımcı olur.
negatif düşünmekten değil hocam. biraz da gerçekçi düşünmek lazım. eğitim hayatım hep sıkıntılı geçti. herhangi bir çaba, emek sarfetmedim bugüne kadar. ve eğer bu sene mezun olmam için az bile bir ihtimal varsa ben başaracağımı düşünmüyorum. çünkü benim mezun olmam için en azından orta bir ihtimal lazım.

ancak dediğinizi yanlış anlamadıysam, önceki senelerde kazandığımız kredilerin şuana kadar biriktiğini iddia ettiniz değil mi? böyle bir şey inşallah vardır. öyleyse bu dönem birkaç basit dersten geçip mezun olabilirim. çünkü uzun süre oldu açık liseye ilk kaydımı yapalı. 2014 ağustosta yapmıştım. o zamandan bu yana kredim birikmiştir. eğer dediğinizi yanlış anlamadıysam söyleyin, eve gidip sistemden bakıp ne kadar kredim olduğunu söyleyeyim. daha somut konuşuruz.

Kullanıcı avatarı
foundreform
Doçent

Mesaj gönderen foundreform » 05 Şub 2017, 21:46

Doğru anladınız önceki senelerde geçtiğin derslerin kredisi birikti sistemde duruyor.Açık lisede kredi sistemi var sınıf geçme sistemi yok.

Kullanıcı avatarı
ghettoboy

Mesaj gönderen ghettoboy » 06 Şub 2017, 18:07

foundreform yazdı:Doğru anladınız önceki senelerde geçtiğin derslerin kredisi birikti sistemde duruyor.Açık lisede kredi sistemi var sınıf geçme sistemi yok.
kredim 142 imiş. sizce bu dönem mezun olabilir miyim? ve nasıl bir ders seçimi yapmalıyım. yabancı dil ve sözel derslere yatkınım ancak kredisi az gibi duruyor. 8 şubat son günmüş az vaktim kaldı bir an önce kayıt yenilemeliyim ama derslere karar vermem lazım. bunlar da muaf olduğum dersler.

Resim

ancak yanılmıyorsam muaf olduğumuz dersleri tekrar yazabiliyoruz.

sirff090

Mesaj gönderen sirff090 » 06 Şub 2017, 18:56

ghettoboy yazdı:
foundreform yazdı:Doğru anladınız önceki senelerde geçtiğin derslerin kredisi birikti sistemde duruyor.Açık lisede kredi sistemi var sınıf geçme sistemi yok.
kredim 142 imiş. sizce bu dönem mezun olabilir miyim? ve nasıl bir ders seçimi yapmalıyım. yabancı dil ve sözel derslere yatkınım ancak kredisi az gibi duruyor. 8 şubat son günmüş az vaktim kaldı bir an önce kayıt yenilemeliyim ama derslere karar vermem lazım. bunlar da muaf olduğum dersler.

Resim

ancak yanılmıyorsam muaf olduğumuz dersleri tekrar yazabiliyoruz.
OLURSUN 70 kredi yatıyorrrr önünde abi sana kalmis

Kullanıcı avatarı
ghettoboy

Mesaj gönderen ghettoboy » 06 Şub 2017, 23:51

tamam da nasıl bir ders seçimi yapmalıyım konuya hiç hakim değilim. bilgili bir arkadaş yardımcı olursa çok sevinecem.

Kullanıcı avatarı
foundreform
Doçent

Mesaj gönderen foundreform » 07 Şub 2017, 00:18

Bu sene mezun olma şansınız var.Muaf dersleri tekrar seçebiliyorsunuz,aslında tarih 1-2,biyoloji 1-2,T.C.İnkilap tarihi 1,Türk Edebiyatı 5-6.Bu yazdığım dersler aslında sözel derslerdir ve kolaydır.Kredisine takılmayın yapabileceğiniz dersler hangisiyse onu seçin.Kredisi yüksek diye yapamayacağınız dersi seçip kalmanız daha kötü.
Öğrenci sayfanızdaki bütün seçebileceğiniz derslerin listesini bana gönderirseniz size ders seçimi konusunda yardım olabilirim.Kendi öğrenci sayfamdaki geçtiğim derslerden size tavsiye etmek isterdim ama mezun olduğum için sisteme giriş yetkisi kaldırılmış.

Kullanıcı avatarı
ghettoboy

Mesaj gönderen ghettoboy » 07 Şub 2017, 06:01

foundreform yazdı:Bu sene mezun olma şansınız var.Muaf dersleri tekrar seçebiliyorsunuz,aslında tarih 1-2,biyoloji 1-2,T.C.İnkilap tarihi 1,Türk Edebiyatı 5-6.Bu yazdığım dersler aslında sözel derslerdir ve kolaydır.Kredisine takılmayın yapabileceğiniz dersler hangisiyse onu seçin.Kredisi yüksek diye yapamayacağınız dersi seçip kalmanız daha kötü.
Öğrenci sayfanızdaki bütün seçebileceğiniz derslerin listesini bana gönderirseniz size ders seçimi konusunda yardım olabilirim.Kendi öğrenci sayfamdaki geçtiğim derslerden size tavsiye etmek isterdim ama mezun olduğum için sisteme giriş yetkisi kaldırılmış.
http://i.hizliresim.com/Qvr8MG.jpg http://i.hizliresim.com/X9Q84j.jpg http://i.hizliresim.com/bkzZb0.jpg

buyrun hocam. şu dönem mezun olursam sizin sayenizde olacak valla. şimdiden sağolun. yabancı dil ve sözellerden geçeceğime inanıyorum. tek isteğim verdiği kredi mezun olmama yetsin.

Kullanıcı avatarı
ghettoboy

Mesaj gönderen ghettoboy » 07 Şub 2017, 06:05

ghettoboy yazdı:
foundreform yazdı:Bu sene mezun olma şansınız var.Muaf dersleri tekrar seçebiliyorsunuz,aslında tarih 1-2,biyoloji 1-2,T.C.İnkilap tarihi 1,Türk Edebiyatı 5-6.Bu yazdığım dersler aslında sözel derslerdir ve kolaydır.Kredisine takılmayın yapabileceğiniz dersler hangisiyse onu seçin.Kredisi yüksek diye yapamayacağınız dersi seçip kalmanız daha kötü.
http://i.hizliresim.com/Qvr8MG.jpg http://i.hizliresim.com/X9Q84j.jpg http://i.hizliresim.com/bkzZb0.jpg

buyrun hocam. şu dönem mezun olursam sizin sayenizde olacak valla. şimdiden sağolun. yabancı dil ve sözellerden geçeceğime inanıyorum. tek isteğim verdiği kredi mezun olmama yetsin.

bu arada biyoloji zor olur diye kadraja almadım ancak eski sorulardan çıkacaksa ezber yöntemiyle geçebilirim eğer çok seçmemi tavsiye ederseniz.

Kullanıcı avatarı
ghettoboy

Mesaj gönderen ghettoboy » 07 Şub 2017, 18:21

kaydı yeniledim sadece ders seçimi yapmak için yardım bekliyorum yarın akşam 5e kadar süre var.

Kullanıcı avatarı
foundreform
Doçent

Mesaj gönderen foundreform » 08 Şub 2017, 00:18

Gördüğüm kadarıyla ortak dersler kalmamış,muaf olmuşsun.Yüksek kredili sözel derslerden seçtim.

Seçmeli felsefe 1 (2 kredi)
Seçmeli felsefe 2 (2 kredi)
Tarih 5 (4 kredi)
Tarih 6 (4 kredi)
Coğrafya 5 (4 kredi)
Coğrafya 6 (4 kredi)
Coğrafya 7 (4 kredi)
Coğrafya 8 (4 kredi)
Seçmeli Dil ve Anlatım 5 ( 3 kredi)
Seçmeli Dil ve Anlatım 6 (3 kredi)
Demokrasi ve insan hakları 1 (1 kredi)
Toplam=35 Kredi.