Yardım lütfen..

Diploma ve Mezuniyet Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
thehardworkingbee

Yardım lütfen..

Mesaj gönderen thehardworkingbee » 26 Şub 2017, 14:14

Merhaba,

Açık lisede 4 dönem okudum. Kredim daha 43. Bir temelim de yok çalışmaya yeni başladım. Sadece sormak istediğim örnek ben mat -1 ve mat-8 içerikli bütün konulara girdikten uzun bir süre sonra mı mezun olacağım..?
Daha 192 krediye çok var.. Yapamadığımı düşünüyorum.. Hiç bir zaman mezun olamayacağım ve üniversiteye giriş olmayacak gibi. Gerçekten kredi toplarsam 2 yıl içinde mezun olabilecek miyim?
Bir diğer sorum 3. dönem sınavına geçen sene 2000 doğumlu olduğumdan girememiştim. Bu sene o kurtarma sınavına girebilir miyim?

Gerçekten yardımınıza ihtiyacım var. Üzgünüm.. Nasıl çalışmalıyım ve ne zamana mezun olabilirim? :( :(

Kullanıcı avatarı
engintraceur
Asistan
İletişim:

Re: Yardım lütfen..

Mesaj gönderen engintraceur » 26 Şub 2017, 14:30

Bende 2000 liyim 2000'in 8'2inci ayında doğdum

aol e 4 dönemininn sınavına giriceğim 18-19 martta 2 yılı doldurmumuş oluyorum yanani 61 Kredim var
acaba 3 dönem sınavlarına bu yıl girebillirmiyimm ?? ve sana önerim çalış çalışınca oluyor

Kullanıcı avatarı
engintraceur
Asistan
İletişim:

Mesaj gönderen engintraceur » 26 Şub 2017, 14:31

Benen alanlı okduğum için ztn Aol'den 120 kredi yaparsam yeterli bide dersleri geçsem zorunlu dersleri
alan beniim için bebek işi

djivangasparyan
Acemi

Mesaj gönderen djivangasparyan » 26 Şub 2017, 15:12

thehardworkingbee yazdı:Merhaba,

Açık lisede 4 dönem okudum. Kredim daha 43. Bir temelim de yok çalışmaya yeni başladım. Sadece sormak istediğim örnek ben mat -1 ve mat-8 içerikli bütün konulara girdikten uzun bir süre sonra mı mezun olacağım..?
Daha 192 krediye çok var.. Yapamadığımı düşünüyorum.. Hiç bir zaman mezun olamayacağım ve üniversiteye giriş olmayacak gibi. Gerçekten kredi toplarsam 2 yıl içinde mezun olabilecek miyim?
Bir diğer sorum 3. dönem sınavına geçen sene 2000 doğumlu olduğumdan girememiştim. Bu sene o kurtarma sınavına girebilir miyim?

Gerçekten yardımınıza ihtiyacım var. Üzgünüm.. Nasıl çalışmalıyım ve ne zamana mezun olabilirim? :( :(
Matematik-8e kadar gelmenize gerek yok. Siz sadece Matematik-4'e kadar sorumlusunuz. 4'ten sonrası sadece kredi yükseltmek için. Açık Lise'de okuyup dersleri veremiyorum, mezun olamayacağım gibi şeyler söyleyen öğrencilerin bir çoğu ne yazık ki derslere yeterli çalışmadıkları için böyleler. Açık Lise soruları inanılmaz kolay. Seçtiğiniz derslere düzenli ve verimli bir şekilde çalışırsanız mezun olmanız işten bile değil. Ayrıca 2000 doğumluymuşsunuz neden şimdiden mezun olamayacağım demeye başladınız ki. Bir sınavda en fazla 35 kredi alabilirsiniz. 149 krediye ihtiyacınız olduğunu düşünürsek en erken 5 sınavda mezun olabilirsiniz. 3.dönem sınavına gelince; bir başka konuda yine 2000 doğumlu bir arkadaş bunu sormuştu. Sonrasında 147'yi aradığını ve girip giremeyeceğinin 2.dönem sonunda belli olacağını söylediler demişti. 3 dönem haricinde ek sınavlar da yapılıyor. Ek sınava girmek için mezun olmaya belirli bir miktar krediniz kalmış olması gerekiyor fakat yinede bir avantaj. Siz güzelce çalışın. Büyük ihtimalle 3. dönem sınavlarına girersiniz. Eğer sıkılıp bırakmayıp güzelce çalışırsanız 2018de mezun olabilirsiniz.

djivangasparyan
Acemi

Mesaj gönderen djivangasparyan » 26 Şub 2017, 15:15

thehardworkingbee yazdı:Merhaba,

Temeliniz yoksa Karekök Sıfır serisi gibi temelden konu anlatım yapan kitaplar alın. Youtube'den videolu konu anlatım yapan kanalları izleyin. AÖL sitesinden ders notlarına çalışın. Aöl sitesinden kitapları pdf olarak indirin özetler çıkartın. Çıkmış soruları çözün. Tekrar tekrar çözün. Yanlış çıkan sorularınız hangi konudaysa o konuyu tekrar edin. Bu şekilde bir çalışma stili izleyebilirsiniz.

thehardworkingbee

Mesaj gönderen thehardworkingbee » 26 Şub 2017, 19:07

Öncelikle yardımınız için çok teşekkür ederim. Tabii çalışacağım bundan böyle boş vakitim zaten yok çalışmamak için.. Emin olabilirsiniz. Sonucu da yazarım merak ederseniz fakat bu dönem mat-2,3 ve fizik-1,2, y.dil gibi zor dersleri vereceğim için endişeliydim.. Başka tavsiyeniz olursa söyleyebilirsiniz. Çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.

djivangasparyan
Acemi

Mesaj gönderen djivangasparyan » 26 Şub 2017, 19:20

Sınava yaklaşık 20 gün kaldığından bahsettiğiniz dersleri yetiştirmeniz zor olabilir ama emin olun çalışırsanız çok kolay bitirirsiniz. Sonuçları yazın tabi, aldığınız sonuçlara göre yine konuşuruz ne yapacağınızı

thehardworkingbee

Mesaj gönderen thehardworkingbee » 26 Şub 2017, 19:53

djivangasparyan yazdı:Sınava yaklaşık 20 gün kaldığından bahsettiğiniz dersleri yetiştirmeniz zor olabilir ama emin olun çalışırsanız çok kolay bitirirsiniz. Sonuçları yazın tabi, aldığınız sonuçlara göre yine konuşuruz ne yapacağınızı

Sıkı çalışırsam 45 belki bu puanla kredimi toplarım. 73 kredi eder. Sizce hangisini önce ve ya sonra çalışmalıyım?

ALDIĞIM DERSLER;
FİZİK 1-2
MAT 2-3
KİMYA-2
BİYOLOJİ-3
Y.DİL-2,3

sağlıkbilgisi ve din mantık sorusuyla geçerim 9 net.

diğer önce yazdıklarım bu sıraya göre 20 gün yeter gibi..? ne de olsa fulleyemem.
Tabii önce mutlaka şunu çalış derseniz, yaparım.

Yeniden ilginiz için teşekkürler. Cevaplamasanız bile olur. Ben motivasyon yeterince aldım.. ^-^

thehardworkingbee

Mesaj gönderen thehardworkingbee » 26 Şub 2017, 20:10

djivangasparyan yazdı:Sınava yaklaşık 20 gün kaldığından bahsettiğiniz dersleri yetiştirmeniz zor olabilir ama emin olun çalışırsanız çok kolay bitirirsiniz. Sonuçları yazın tabi, aldığınız sonuçlara göre yine konuşuruz ne yapacağınızı

Ygs'ye gelecek sene yaşım dolacak ve kredi olursa yani önceki dediklerinize göre girebilir miyim? Zaten ygs ve lys çalışır gibi çalışıyorum. Mezun olmak şart değil diye bilsem de siz daha doğrusunu bilirsiniz

djivangasparyan
Acemi

Mesaj gönderen djivangasparyan » 26 Şub 2017, 20:58

thehardworkingbee yazdı:

Sıkı çalışırsam 45 belki bu puanla kredimi toplarım. 73 kredi eder. Sizce hangisini önce ve ya sonra çalışmalıyım?

ALDIĞIM DERSLER;
FİZİK 1-2
MAT 2-3
KİMYA-2
BİYOLOJİ-3
Y.DİL-2,3

diğer önce yazdıklarım bu sıraya göre 20 gün yeter gibi..? ne de olsa fulleyemem.

Yeniden ilginiz için teşekkürler. Cevaplamasanız bile olur. Ben motivasyon yeterince aldım.. ^-^
Biyoloji-3 ile başlayın çalışmaya. Mitoz ve eşeysiz üreme ile mayoz ve eşeyli üreme konusu var Biyoloji-3'de. Yazarak çalışırsanız geçersiniz. Ardından eğer bir miktar da olsa ingilizceniz varsa yabancı dil çalışın yoksa boşverin. Sonrasında Fizik-1'e çalışın. Genel olarak temel kavramlar, maddenin özellikleri vesaire var kolayca geçersiniz. Kimyaya çalışın. Biraz zorlayabilir iyonik-kovalent bağlar, kimyasal değişim konuları var.Fizik-2, Matematik 2-3 ve eğer hiç ingilizceniz yoksa Yabancı Dil 2-3'ü en sona bırakın. Fizik zor bir derstir zaten ve yetersiz olan matematiğiniz ile hiç bulaşmayın derim. Matematik 2-3 ağırlıklı olarak geometri konularını içeriyor. Bir ton formül ezberlemeniz gerek ki bunu da şimdilik boşverin. Bu derslerin hepsini 20 güne zor da olsa bir şekilde sıkıştırıp belki düşük notlarla da olsa geçebilirsiniz ama şöyle bir durum var diploma notunuz hesaplanırken bu derslerden aldığınız notlar ile kredileri çarpılacak. Matematik 6, İngilizce 4, Biyoloji 3 kredi. Düşük not almanız halinde diploma notunuza da etkisi düşük olacaktır. Diploma notunuzun düşük olması da ygs de alacağınız ek puanı düşürecektir. Diploma notundan gelen ek puan sıralamada sizi yüzlerce kişinin önüne geçirecek bu yüzden buna önem vermek lazım. Lise mezunu olmak için acele etmeyin geç kalmış değilsiniz. Bırakın yaşıtlarınızdan bir sene sonra mezun olun. 1 sene daha geç de olsa daha iyi hazırlanmış olursunuz. Hızlı ve yetersiz şekilde çalışıp lise sınavında bu dersleri verseniz dahi ygs/lysde karşınıza çıkacak o yüzden ilk başta yazdığım bu derslere güzelce çalışıp iyi not almaya bakın. Ardından diğerlerine çalışmaya başlayın. Özetlemem gerekirse şu lise biran önce bitsin diyerek çalışmayın. Ygs/Lys hedefinizi baz alarak çalışın. 1 sene daha erken üniversiteye girip ygs'den gastronomi okuyacağınıza bir sene daha geç girer Mf'den çevre mühendisliği okursunuz. Şimdi feda edeceğiniz bir sene geleceğinizin daha güzel şekillenmesini sağlayacak.

djivangasparyan
Acemi

Mesaj gönderen djivangasparyan » 26 Şub 2017, 21:04

thehardworkingbee yazdı:

Ygs'ye gelecek sene yaşım dolacak ve kredi olursa yani önceki dediklerinize göre girebilir miyim? Zaten ygs ve lys çalışır gibi çalışıyorum. Mezun olmak şart değil diye bilsem de siz daha doğrusunu bilirsiniz
Ygs'ye girmek için mezun olmanıza gerek yok evet fakat belirli bir kriteri var. Örneğin; mezun olmak için en fazla 30 kredisi kalanlar ve okuduğu dönemler 6 ve üstü olanlar Ygs'ye girebilir gibi. Tam olarak hatırlamıyorum hangi şartları sağlamak gerektiğini ancak 147'yi arar veya Halk Eğitim Merkezine giderseniz yardımcı olurlar. Gerçi forumda bu durum ile alakalı bir konu açılmıştır muhakkak. Arama kısmından araştırabilirsiniz.

thehardworkingbee

Mesaj gönderen thehardworkingbee » 26 Şub 2017, 21:23

djivangasparyan yazdı:
thehardworkingbee yazdı:

ALDIĞIM DERSLER;
FİZİK 1-2
MAT 2-3
KİMYA-2
BİYOLOJİ-3
Y.DİL-2,3

Biyoloji-3 ile başlayın çalışmaya. Mitoz ve eşeysiz üreme ile mayoz ve eşeyli üreme konusu var Biyoloji-3'de. Yazarak çalışırsanız geçersiniz. Ardından eğer bir miktar da olsa ingilizceniz varsa yabancı dil çalışın yoksa boşverin. Sonrasında Fizik-1'e çalışın. Genel olarak temel kavramlar, maddenin özellikleri vesaire var kolayca geçersiniz. Kimyaya çalışın. Biraz zorlayabilir iyonik-kovalent bağlar, kimyasal değişim konuları var.Fizik-2, Matematik 2-3 ve eğer hiç ingilizceniz yoksa Yabancı Dil 2-3'ü en sona bırakın. Fizik zor bir derstir zaten ve yetersiz olan matematiğiniz ile hiç bulaşmayın derim. Matematik 2-3 ağırlıklı olarak geometri konularını içeriyor. Bir ton formül ezberlemeniz gerek ki bunu da şimdilik boşverin. Bu derslerin hepsini 20 güne zor da olsa bir şekilde sıkıştırıp belki düşük notlarla da olsa geçebilirsiniz ama şöyle bir durum var diploma notunuz hesaplanırken bu derslerden aldığınız notlar ile kredileri çarpılacak. Matematik 6, İngilizce 4, Biyoloji 3 kredi. Düşük not almanız halinde diploma notunuza da etkisi düşük olacaktır. Diploma notunuzun düşük olması da ygs de alacağınız ek puanı düşürecektir. Diploma notundan gelen ek puan sıralamada sizi yüzlerce kişinin önüne geçirecek bu yüzden buna önem vermek lazım. Lise mezunu olmak için acele etmeyin geç kalmış değilsiniz. Bırakın yaşıtlarınızdan bir sene sonra mezun olun. 1 sene daha geç de olsa daha iyi hazırlanmış olursunuz. Hızlı ve yetersiz şekilde çalışıp lise sınavında bu dersleri verseniz dahi ygs/lysde karşınıza çıkacak o yüzden ilk başta yazdığım bu derslere güzelce çalışıp iyi not almaya bakın. Ardından diğerlerine çalışmaya başlayın. Özetlemem gerekirse şu lise biran önce bitsin diyerek çalışmayın. Ygs/Lys hedefinizi baz alarak çalışın. 1 sene daha erken üniversiteye girip ygs'den gastronomi okuyacağınıza bir sene daha geç girer Mf'den çevre mühendisliği okursunuz. Şimdi feda edeceğiniz bir sene geleceğinizin daha güzel şekillenmesini sağlayacak.

Dediklerinizi anlamış bulunmaktayım. Aynen dediğiniz gibi yapacağım. Hayatım söz konusu bunun farkındayım. Temelden başlasam da siz yazmadan fizikle başlamıştım.. biraz zorlansamda anlamaya başladım. onu bırakıp biyolojim iyi onları bitirip iyi puan almaya bakacağım. Ve sizinle irtibatımı koparmasam iyi olucak benim için..

thehardworkingbee

Mesaj gönderen thehardworkingbee » 26 Şub 2017, 21:26

djivangasparyan yazdı:
thehardworkingbee yazdı:

Ygs'ye girmek için mezun olmanıza gerek yok evet fakat belirli bir kriteri var. Örneğin; mezun olmak için en fazla 30 kredisi kalanlar ve okuduğu dönemler 6 ve üstü olanlar Ygs'ye girebilir gibi. Tam olarak hatırlamıyorum hangi şartları sağlamak gerektiğini ancak 147'yi arar veya Halk Eğitim Merkezine giderseniz yardımcı olurlar. Gerçi forumda bu durum ile alakalı bir konu açılmıştır muhakkak. Arama kısmından araştırabilirsiniz.

Anlayış gösterip ilgilendiğiniz için teşekkürler

djivangasparyan
Acemi

Mesaj gönderen djivangasparyan » 26 Şub 2017, 21:47

thehardworkingbee yazdı:
djivangasparyan yazdı:
thehardworkingbee yazdı:

ALDIĞIM DERSLER;
FİZİK 1-2
MAT 2-3
KİMYA-2
BİYOLOJİ-3
Y.DİL-2,3

Dediklerinizi anlamış bulunmaktayım. Aynen dediğiniz gibi yapacağım. Hayatım söz konusu bunun farkındayım. Temelden başlasam da siz yazmadan fizikle başlamıştım.. biraz zorlansamda anlamaya başladım. onu bırakıp biyolojim iyi onları bitirip iyi puan almaya bakacağım. Ve sizinle irtibatımı koparmasam iyi olucak benim için..
Fizik-2 konularını tam bilmiyorum. Eğer fizik çalışmanız iyi gidiyorsa, anlıyorsanız boşvermenize gerek yok ona da çalışın. Ama Biyoloji 3 kredi olduğundan önce ona çalışsanız daha iyi olur. Biyoloji-3 notlarını deftere yazıp ardından o notları tekrar ederseniz geçersiniz. O notları defterinize yazmak 2 gününüzü alır. Geri kalan zamanlarda da diğer derslere çalışırsınız. Ne zaman isterseniz soru sorabilirsiniz. Pm de atabilirsiniz.

djivangasparyan
Acemi

Mesaj gönderen djivangasparyan » 26 Şub 2017, 21:47

thehardworkingbee yazdı:
djivangasparyan yazdı:
thehardworkingbee yazdı:

Anlayış gösterip ilgilendiğiniz için teşekkürler
Rica ederim.

“Diploma ve Mezuniyet” sayfasına dön