ygs ve mezuniyet

Diploma ve Mezuniyet Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
devran_kilinc

ygs ve mezuniyet

Mesaj gönderen devran_kilinc » 29 Mar 2017, 04:53

s. a hocam ben ygs sınavından 180 puan çıkardım açık liseyi bitirmem için 12 kredi kaldı ama gelecek sınav temmuzda olacak ve 31 temmuzda sonuçlar açıklanacak ygs tercihleride temuzz ile ağustos ayları arasında olacak benim sorum şöyle olacak sınav sonucu açıklandığında ygs tercihlerine çok az bi süre kalacak hatta belki tercihler kapanır sınav sonuçları açıklanana kadar şimdi bn tercih verirsem 180 puan üzerinden verecem ama ben obp puanınında eklenmesini ve öyle tercih yapmayı istiyorum yani yaklaşık 25-30 puan obpden gelecek 200 puan üzerinden tercih yapmak istiyorum beni bu konuda aydınlatrsanız çok sevinirim teşekkürler

Kullanıcı avatarı
Gamlı Baykuş
Acemi

Re: ygs ve mezuniyet

Mesaj gönderen Gamlı Baykuş » 29 Mar 2017, 11:23

Mezun olamasan da kayıt yaptırabiliyorsun.Üniversiteler açıldığında mezun olamazsan kaydın siliniyor.Korkacak bir durum yok
Neyi bilmediğiniz hakkında hiçbir fikriniz yok.

Kullanıcı avatarı
iremx
Doktor

Mesaj gönderen iremx » 29 Mar 2017, 16:25

devran_kilinc yazdı:s. a hocam ben ygs sınavından 180 puan çıkardım açık liseyi bitirmem için 12 kredi kaldı ama gelecek sınav temmuzda olacak ve 31 temmuzda sonuçlar açıklanacak ygs tercihleride temuzz ile ağustos ayları arasında olacak benim sorum şöyle olacak sınav sonucu açıklandığında ygs tercihlerine çok az bi süre kalacak hatta belki tercihler kapanır sınav sonuçları açıklanana kadar şimdi bn tercih verirsem 180 puan üzerinden verecem ama ben obp puanınında eklenmesini ve öyle tercih yapmayı istiyorum yani yaklaşık 25-30 puan obpden gelecek 200 puan üzerinden tercih yapmak istiyorum beni bu konuda aydınlatrsanız çok sevinirim teşekkürler
Yanılmıyorsam obp'de temmuz sınavları eklenmiyor. Çünkü diploma notları çoktan hesaplanıp gitmiş oluyor yani martta girdiğin son sınavı baz alarak hesaplıyorlar. Fakat diyelim ki bu sene tercih yapmayıp, seneye sınava girmiş olsaydın temmuzda başarılı olduğun dersler de diploma notuna eklenirdi. Ayrıca lys sınavlarına hazırlanarak puanını yükseltebilirsin. Fakat puan değil, sıralama önemli. Tabi üniversiteyi açıktan okuyacaksan o kısmı bilmiyorum.

Yani işin özü tercih yaparken zaten her şey tamamlanmış, puanın sıralaman belli olmuş oluyor. Temmuzda gireceğin sınav diploma notuna bu sene etki etmez, mezun olup olmayacağını belirler

Şunu da söyleyelim, zaten obp'de 25-30 artık ne gelirse gelsin, lys sınavları bittikten sonra ygs puanına da eklenmiş olacak. Yani tercih yaparken bu seneki temmuz sınavı hariç ondan önce girdiğin sınavlardan hesaplanan obp eklenmiş olacak

devran_kilinc

Mesaj gönderen devran_kilinc » 29 Mar 2017, 16:58

Beni çok aydınlattın mart sınavına girdim çalışmaya fırsat olmadığı için mezun olacağımı sanmıyorum 21 kredi kalmış en fazla 10 - 15 kredi alırım son yazdığın cümle aslında sorumun yanıtı oldu yani temmuzda gireceğim dersler hariç diğer bütün dersler ygsye obp olarak yansıyacak doğru mu anladım

Kullanıcı avatarı
iremx
Doktor

Mesaj gönderen iremx » 29 Mar 2017, 17:33

devran_kilinc yazdı:Beni çok aydınlattın mart sınavına girdim çalışmaya fırsat olmadığı için mezun olacağımı sanmıyorum 21 kredi kalmış en fazla 10 - 15 kredi alırım son yazdığın cümle aslında sorumun yanıtı oldu yani temmuzda gireceğim dersler hariç diğer bütün dersler ygsye obp olarak yansıyacak doğru mu anladım
Evet başarılı olduğun dersler obpye yansıyacak. Önümüzdeki dönem diploma notu için değil, mezun olmak için giriyosun yani sınava

“Diploma ve Mezuniyet” sayfasına dön