2018 Yılında YGS'ye Hangi Şartlar Altında Girebilirim?

YKS ( TYT, AYT, YDT ) Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
ardaayildiz

2018 Yılında YGS'ye Hangi Şartlar Altında Girebilirim?

Mesaj gönderen ardaayildiz » 26 Tem 2017, 19:31

Merhaba arkadaşlar öncelikle aranıza az önce katıldım kafamı karıştıran bir soru var pek bir cevapta bulamadım açıkçası onun için siz arkadaşlara sorma gereği duydum.

Şimdi arkadaşlar ben AÖL'de okuyorum ve bu sınav sonuçlarından sonra kredim tahminen 110 - 115 krediye yükselecek.

YGS'ye bildiğim kadarıyla 102 kredi ve 8 dönemden fazlası olanlar da girme hakkına sahipler, 2018 yılında ki YGS sınavına katılmak istiyorum ocak ayı gibi kayıt işlemleri başlayacak sanırsam buraya kadar bir sıkıntı yok fakat asıl kafamı kurcalayan şimdi bahsedeceğim kısımı.

1.) YGS'ye kayıt yaptırdım sınava girdim ve başarılı olup LYS'ye katılma hakkını da elde ettim LYS'yi de kazandım tercihte bulundum varsayıyorum bu süre içerisinde zaten 3 sınavımız oluyor 3 sınavda kredimi 192'ye tamamlayamadım seneye tekrar aynı sınavlara girmem gereklimi?

2.) AÖL'de kaç tane ek sınav yapılıyor?

3.) 2 yıllık ve 4 yıllık Üniversiteye girebilmek için taban puanlar nedir? Yani 180 puan barajını geçenler 2 yıllıklara gidebiliyor gibi bir söylenti var ne kadar doğru Bilgi verirseniz sevinirim her sitede her kafadan bir ses çıkıyor benimde kafam karıştı bildiğimi de unuttum gitti.

Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim iyi günler dilerim sevgilerimle herkese kolay gelsin...

bakansiz
Doktor

Re: 2018 Yılında YGS'ye Hangi Şartlar Altında Girebilirim?

Mesaj gönderen bakansiz » 26 Tem 2017, 20:41

115 kredi ile YGS'ye girebilirsin. 2018 yılında en geç ek sınavla mezun olman gerekiyor. Ek sınav konusunda kesin bilgi yok o 3. dönem sınavı açıklandıktan sonra belli oluyor. Her yıl kesin olur diye bir şey yok.YGS kredi şartı 17 yaş üzeri için 87'dir.

ardaayildiz

Mesaj gönderen ardaayildiz » 26 Tem 2017, 23:22

bakansiz yazdı:115 kredi ile YGS'ye girebilirsin. 2018 yılında en geç ek sınavla mezun olman gerekiyor. Ek sınav konusunda kesin bilgi yok o 3. dönem sınavı açıklandıktan sonra belli oluyor. Her yıl kesin olur diye bir şey yok.YGS kredi şartı 17 yaş üzeri için 87'dir.
Anladım yani 18 yaş ve üzeri bende dahil 87 krediden fazlası girebiliyor, peki 3. sınavdan sonra bu dönem ek sınava girme şansım var mı? YGS kayıtlı değilim ama girme hakkım varsa girerim benim için daha iyi olur.

Kullanıcı avatarı
Gamlı Baykuş
Acemi

Mesaj gönderen Gamlı Baykuş » 26 Tem 2017, 23:33

YGS'den 150 puan aldığında AÖF(önlisans) okumak için hak kazanıyorsun, 180'i geçtiğinde LYS sınavına girme hakkı kazanıyorsun, LYS'den 180 puan aldığında AÖF(lisans) bölümlerine kayıt yaptırma hakkı elde ediyorsun. Bunlar en taban puanlar, yüksek hedefleri olan insanlar çok daha yüksek puanlar almak zorunda.
Neyi bilmediğiniz hakkında hiçbir fikriniz yok.

bakansiz
Doktor

Mesaj gönderen bakansiz » 26 Tem 2017, 23:42

ardaayildiz yazdı:
bakansiz yazdı:115 kredi ile YGS'ye girebilirsin. 2018 yılında en geç ek sınavla mezun olman gerekiyor. Ek sınav konusunda kesin bilgi yok o 3. dönem sınavı açıklandıktan sonra belli oluyor. Her yıl kesin olur diye bir şey yok.YGS kredi şartı 17 yaş üzeri için 87'dir.
Anladım yani 18 yaş ve üzeri bende dahil 87 krediden fazlası girebiliyor, peki 3. sınavdan sonra bu dönem ek sınava girme şansım var mı? YGS kayıtlı değilim ama girme hakkım varsa girerim benim için daha iyi olur.
Normal koşullarda ek sınav için 157 ve üstü kredi gerekli. Olursa bu yıl girme şansın yok muhtemelen. Şartlar değişir kredi limiti kalkarsa o ayrı. Seneye girebilirsin ama.

ardaayildiz

Mesaj gönderen ardaayildiz » 27 Tem 2017, 00:16

Gamlı Baykuş yazdı:YGS'den 150 puan aldığında AÖF(önlisans) okumak için hak kazanıyorsun, 180'i geçtiğinde LYS sınavına girme hakkı kazanıyorsun, LYS'den 180 puan aldığında AÖF(lisans) bölümlerine kayıt yaptırma hakkı elde ediyorsun. Bunlar en taban puanlar, yüksek hedefleri olan insanlar çok daha yüksek puanlar almak zorunda.
AÖF zorunlumu açıktan lise okuyanlara ben içeriden okumak istiyorum da?

Kullanıcı avatarı
yorulmaz35
Uzman

Mesaj gönderen yorulmaz35 » 27 Tem 2017, 00:43

ardaayildiz yazdı:
Gamlı Baykuş yazdı:YGS'den 150 puan aldığında AÖF(önlisans) okumak için hak kazanıyorsun, 180'i geçtiğinde LYS sınavına girme hakkı kazanıyorsun, LYS'den 180 puan aldığında AÖF(lisans) bölümlerine kayıt yaptırma hakkı elde ediyorsun. Bunlar en taban puanlar, yüksek hedefleri olan insanlar çok daha yüksek puanlar almak zorunda.
AÖF zorunlumu açıktan lise okuyanlara ben içeriden okumak istiyorum da?
zorunlu değil. sen ygs ve lys den güzel puanlar çıkardığın sürece istediğin bölüme kayıt yaptırabilirsin. üniversite bölümlerinin taban puanlarını ve başarı sıralarını araştırabilirsin.
Resim

“YKS ( TYT, AYT, YDT )” sayfasına dön