Diplomasız Askerlik Tecili

Diploma ve Mezuniyet Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
mustak123

Diplomasız Askerlik Tecili

Mesaj gönderen mustak123 » 04 Oca 2018, 18:28

Arkadaşlar ben aöl'den yeni mezun oldum.Diplomalar daha basılmadığı için gidip halk eğitim merkezinden mezuniyet çıktısı aldım.Askerlik şubesine bu belgenin fotokopisiyle gideceğim.Çünkü bu belge bir kereye mahsus veriliyormuş.Askerlik şubesi kesin kabul eder mi,diploma mı ister, yoksa aöl diye kabul etmez mi? Çünkü bazı arkadaşların konularına baktım.Çıktı olmaz deyip diploma isteyen şubeler varmış.Diplomalar daha basılmadı basılması 2-3 ayı bulacak.Diploma isterlerse kaçak duruma düşeceğim.Mezun olup da erteleten arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa sevinirim.Ayrıca kaç yıl erteliyorlar? Kabul etmezlerse ne yapmalıyım bilmiyorum.

leny151180
Acemi

Re: Diplomasız Askerlik Tecili

Mesaj gönderen leny151180 » 05 Oca 2018, 02:24

mustak123 yazdı: 04 Oca 2018, 18:28 Arkadaşlar ben aöl'den yeni mezun oldum.Diplomalar daha basılmadığı için gidip halk eğitim merkezinden mezuniyet çıktısı aldım.Askerlik şubesine bu belgenin fotokopisiyle gideceğim.Çünkü bu belge bir kereye mahsus veriliyormuş.Askerlik şubesi kesin kabul eder mi,diploma mı ister, yoksa aöl diye kabul etmez mi? Çünkü bazı arkadaşların konularına baktım.Çıktı olmaz deyip diploma isteyen şubeler varmış.Diplomalar daha basılmadı basılması 2-3 ayı bulacak.Diploma isterlerse kaçak duruma düşeceğim.Mezun olup da erteleten arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa sevinirim.Ayrıca kaç yıl erteliyorlar? Kabul etmezlerse ne yapmalıyım bilmiyorum.
Aynı durumu 2 gün önce yaşamış biri olarak sana anlatayım.

1. Halk eğtime gittim bana liseyi bitirdiğime dair bir belge verdiler o belge ile askerlik şubesine tecil etmeye gittiğim de bu belge ile olmadığını "çıkma belgesi" getirmemi söylediler. Çıkma belgesi de şuan size verilen diplomanızı almanız için tekrar geri istenecek olan belge. O olmadan tecil olmaz bu geçersiz dediler.

2. Gittim halk eğitim merkezine size verilen ve ancak bir defaya mahsus verilen belgeyi istedim. Onlar da verdiler ama aynen sizi dediklerini banada dediler. Bende o belge ile askerlik şubesine gidip fotokobisini vermeyi düşündüm ancak bir baktım saat çok geçmiş kendi şubeme gitsem yetişemem bende en yakın başka askerlik şubesine gittim.

3. Gittiğim askerlik şubesine o bir defaya mahsus verilen belgeyi değil de ilk o eski belgeyi yani diğer şubenin bunla olmaz dediği belgeyi verdim ne hikmetse onlar o belge ile tecil etti :D ve o bir defaya mahsus verilen belge elimde kaldı :D yarın bir gün diploma almak için o belgeyi rahatça halk eğitim merkezine geri verebileceğim :D

Yani bu yazdıklarımı örnek al dostum. İstanbul da yaşıyorsan eğer GÜNGÖREN ASKERLİK ŞUBESİNE git o diğer olmaz denilen belge ile tecil yapıyorlar o bir defaya mahsus verilen belgeyi istemiyorlar.

Burdan da şu çıkıyor: Devlet kurumları içeresinde hala yetersiz bilgisiz vatandaşı başından atıp sürekli oraya git buraya git bunu al şunu yap diyen insanlar dolu. Sırf o diğer askeri şubedeki memur yüzünden 3 günüm boşa gitti.

Mrronaldo
Doktor

Mesaj gönderen Mrronaldo » 05 Oca 2018, 04:03

Benimde şubem halıcıoğlu bi sonra ki sınavda mezun olucam o zaman ne yapmam gerektiğini sordum.Dedi ki kadın memur
bi sonra ki sınavda mezun olunca e-devlette geçici mezun belgen gözükünce çıkartırız onunla tecil ederiz ve asıl diplomanı alıncada onunla tecil ederiz dedi bende dün tecil ettirdim.Sen memura dedi ki diplomalar basılmadığını geçici belgenin 6 ay geçerli olduğunu ve asıl diploma çıkınca zaten onunla tekrar tecil için geleceğini söyle .

mustak123

Mesaj gönderen mustak123 » 05 Oca 2018, 04:27

leny151180 yazdı: 05 Oca 2018, 02:24
mustak123 yazdı: 04 Oca 2018, 18:28 Arkadaşlar ben aöl'den yeni mezun oldum.Diplomalar daha basılmadığı için gidip halk eğitim merkezinden mezuniyet çıktısı aldım.Askerlik şubesine bu belgenin fotokopisiyle gideceğim.Çünkü bu belge bir kereye mahsus veriliyormuş.Askerlik şubesi kesin kabul eder mi,diploma mı ister, yoksa aöl diye kabul etmez mi? Çünkü bazı arkadaşların konularına baktım.Çıktı olmaz deyip diploma isteyen şubeler varmış.Diplomalar daha basılmadı basılması 2-3 ayı bulacak.Diploma isterlerse kaçak duruma düşeceğim.Mezun olup da erteleten arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa sevinirim.Ayrıca kaç yıl erteliyorlar? Kabul etmezlerse ne yapmalıyım bilmiyorum.

1. Halk eğtime gittim bana liseyi bitirdiğime dair bir belge verdiler o belge ile askerlik şubesine tecil etmeye gittiğim de bu belge ile olmadığını "çıkma belgesi" getirmemi söylediler. Çıkma belgesi de şuan size verilen diplomanızı almanız için tekrar geri istenecek olan belge. O olmadan tecil olmaz bu geçersiz dediler.

2. Gittim halk eğitim merkezine size verilen ve ancak bir defaya mahsus verilen belgeyi istedim. Onlar da verdiler ama aynen sizi dediklerini banada dediler. Bende o belge ile askerlik şubesine gidip fotokobisini vermeyi düşündüm ancak bir baktım saat çok geçmiş kendi şubeme gitsem yetişemem bende en yakın başka askerlik şubesine gittim.

3. Gittiğim askerlik şubesine o bir defaya mahsus verilen belgeyi değil de ilk o eski belgeyi yani diğer şubenin bunla olmaz dediği belgeyi verdim ne hikmetse onlar o belge ile tecil etti :D ve o bir defaya mahsus verilen belge elimde kaldı :D yarın bir gün diploma almak için o belgeyi rahatça halk eğitim merkezine geri verebileceğim :D

Yani bu yazdıklarımı örnek al dostum. İstanbul da yaşıyorsan eğer GÜNGÖREN ASKERLİK ŞUBESİNE git o diğer olmaz denilen belge ile tecil yapıyorlar o bir defaya mahsus verilen belgeyi istemiyorlar.

Burdan da şu çıkıyor: Devlet kurumları içeresinde hala yetersiz bilgisiz vatandaşı başından atıp sürekli oraya git buraya git bunu al şunu yap diyen insanlar dolu. Sırf o diğer askeri şubedeki memur yüzünden 3 günüm boşa gitti.
Cevap verdiğiniz için teşekkürler.Fakat size liseyi bitirdiğinize dair verdikleri belge ile çıkma belgesi arasında ki fark nedir? Ben halk eğitim merkezine gittim tecil için diploma çıktısı istediğimi söyledim bana bu belgeyi verdiler.

mustak123

Mesaj gönderen mustak123 » 05 Oca 2018, 04:29

Mrronaldo yazdı: 05 Oca 2018, 04:03 Benimde şubem halıcıoğlu bi sonra ki sınavda mezun olucam o zaman ne yapmam gerektiğini sordum.Dedi ki kadın memur
bi sonra ki sınavda mezun olunca e-devlette geçici mezun belgen gözükünce çıkartırız onunla tecil ederiz ve asıl diplomanı alıncada onunla tecil ederiz dedi bende dün tecil ettirdim.Sen memura dedi ki diplomalar basılmadığını geçici belgenin 6 ay geçerli olduğunu ve asıl diploma çıkınca zaten onunla tekrar tecil için geleceğini söyle .
Cevabınız için teşekkürler.Ben yarın gidip tecil ettiricem.Diyelim tecil ettiler.Diplomayı aldığım gibi tekrar gitmem gerekecek mi?

leny151180
Acemi

Mesaj gönderen leny151180 » 05 Oca 2018, 05:32

mustak123 yazdı: 05 Oca 2018, 04:27
leny151180 yazdı: 05 Oca 2018, 02:24

Cevap verdiğiniz için teşekkürler.Fakat size liseyi bitirdiğinize dair verdikleri belge ile çıkma belgesi arasında ki fark nedir? Ben halk eğitim merkezine gittim tecil için diploma çıktısı istediğimi söyledim bana bu belgeyi verdiler.
İşte dediğim gibi bir standart olsa benim yaşadığım durumu yaşamazsanız. Tamami ile işi o memurun anlık ruh haline bırakmışlar standart bir kural yok. Size o kağıtı vermişler direk bana o kağıtı vermeyip başka bir kağıt verdiler. İkinci sefer gittiğim de size verilen kağıt verildi bana. Oda benim ısrarım sonucu verildi yoksa onu da vermiyorlardı diplomanı bekle falan dedi dedim asker kaçağı durumuna düşücem üniversite sınavına hazırlanıyorum saçmalamayın falan dedim devreye bir üst amiri girdi halk eğitim çalışanının onun sayesinde aldım.

leny151180
Acemi

Mesaj gönderen leny151180 » 05 Oca 2018, 05:34

mustak123 yazdı: 05 Oca 2018, 04:29
Mrronaldo yazdı: 05 Oca 2018, 04:03 Benimde şubem halıcıoğlu bi sonra ki sınavda mezun olucam o zaman ne yapmam gerektiğini sordum.Dedi ki kadın memur
Cevabınız için teşekkürler.Ben yarın gidip tecil ettiricem.Diyelim tecil ettiler.Diplomayı aldığım gibi tekrar gitmem gerekecek mi?
Yok eğer tecil ederlerse bir daha gitmene gerek yok. 3 yıl ediyorlar direk. Ama o kağıtı vermemeye bak. O kağıtı verirsen onlara diplomanı alman zora girer. Bunla ilgili bir madde var. Notere falan başvuruyorsun tekrar o kağıttan çıkartmak için.

mustak123

Mesaj gönderen mustak123 » 05 Oca 2018, 13:02

Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.Bu durumu başka yaşayan ve merak eden varsa bilgilensin diye yazıyorum.Bugün askerlik şubesine "çıkma belgesinin fotokoposi" ile gittim.Memur sadece diplomamın ne zaman basılacağını sordu onun dışında çıkma belgesinin aslını istedi ama sonra geri iade etti.3 yıl tecil ettirdim.

Mrronaldo
Doktor

Mesaj gönderen Mrronaldo » 05 Oca 2018, 15:41

mustak123 yazdı: 05 Oca 2018, 04:29
Evet tekrar tecil için gitmen gerekicek 6 ay geçerli o belge.Zaten 1 veya 2 aya diploman çıkar.

“Diploma ve Mezuniyet” sayfasına dön