Mezun Olma Şartları

Her Konuda Tartışabilirsiniz
faker
Çırak

Mezun Olma Şartları

Mesaj gönderen faker » 04 May 2010, 00:47

sa arkadşlar ben mebin açıklise sitesinde gezerken mezun olma şartları arasında şöyle birşey gördüm

* Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
* Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
* Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması (ortak derslerden 3 kez sınava girdiği halde başarılı olunamamışsa bunun yerine seçmeli derslerden gerekli kredi miktarında ders seçilir). Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,
* Alan kredisinin 80 veya üzerinde olması (Genel Kültür alanı hariç),
* Alan derslerinin tamamından en az bir defa sınava girilmiş olunması,
* Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması,
* Genel Kültür alanındaki öğrencilerin ortak derslerden 80 veya üzerinde kredi almaları gerekmektedir.

şimdi mezun olabilmem için yukardakiş şartlardan hepsinimi tamamlamam gerekiyor yoksa bu şartlardan 1 tane sini sağlamakta yetiyormu eğer 1 tanesi yetiyorsa kırmızı ile belirttiğim " Alan derslerinin tamamından en az bir defa sınava girilmiş olunması" şartı nasıl oluyor yani alan derslerinin tamamından en az bir kere sınava girip o sınavı veremesek bile mezun olabiliyormuyuz ve son olarak eğer yukardaki ili şey evet ise ben kendimi camdan aşşağıya atıcam :mrgreen: :mrgreen:

Okul / Alan - Bölüm : AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ - 4 YILLIK / SOSYAL BİLİMLER
Öğrencilik Durumu : AKTİF
Toplam Dönemi : AOL'de Okuduğu Dönem : 4
Toplam Kredi : 136 alan kredisi : 62

asus34
Doktor

Re: Mezun Olma Şartları

Mesaj gönderen asus34 » 04 May 2010, 02:09

tabiki şartlardan hepsinin tamamlanması gerekiyor :D evet alan derslerinin tamamından en az bir kere sınava girip o sınavı veremesen bile kredini (192 ve 80) tamamladığın sürece mezun oluyorsun.
Okul / Alan - Bölüm : AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ - 4 YILLIK / GENEL KÜLTÜR
Öğrencilik Durumu : MEZUN
Toplam Dönemi : 11 AOL'de Okuduğu Dönem : 8
Toplam Kredi : 199 Ortak Kredi : 80
Mezuniyet Tarihi : 25/07/2011

sonbahar
Doktor

Mesaj gönderen sonbahar » 04 May 2010, 06:28

dur bekle beraber atlayalım camdan.çünkü ben dönem şartı yüzünden bu sene üniversite sınavına giremedim. :(
O Şimdi Üniversiteli

faker
Çırak

Mesaj gönderen faker » 04 May 2010, 10:42

asus34 yazdı:tabiki şartlardan hepsinin tamamlanması gerekiyor :D evet alan derslerinin tamamından en az bir kere sınava girip o sınavı veremesen bile kredini (192 ve 80) tamamladığın sürece mezun oluyorsun.
hocam yani sadece kalan alan derslerimden sınava girsem 1 tane bile girmediğim alan dersi kalmasa bile 192 krediyi tutturmama gerek kalmadan mezunmu olabiliyorum ?

Kullanıcı avatarı
gülbeyaz
Doçent

Mesaj gönderen gülbeyaz » 04 May 2010, 12:34

faker yazdı:
asus34 yazdı:tabiki şartlardan hepsinin tamamlanması gerekiyor :D evet alan derslerinin tamamından en az bir kere sınava girip o sınavı veremesen bile kredini (192 ve 80) tamamladığın sürece mezun oluyorsun.
hocam yani sadece kalan alan derslerimden sınava girsem 1 tane bile girmediğim alan dersi kalmasa bile 192 krediyi tutturmama gerek kalmadan mezunmu olabiliyorum ?
maalesef 192 yi tutturmada mezun olamazsın orda yazan bütün şartları harfi harfine yerine getirmek zorundasın

faker
Çırak

Mesaj gönderen faker » 04 May 2010, 13:33

ya arkadşlar yalnız benim şöyle bi durumum var benim 3-4 tane alan dersim kalmasına rağmen alan kredim 42 olarak gözüküyor ben bunu 80 e nasıl tamamlıcam yahu :s:s:s 3-4 tane derse girip versem alan kredim max 60 olur e kalan 20 krediyi nerden bulucam :s:s:s

Kullanıcı avatarı
gülbeyaz
Doçent

Mesaj gönderen gülbeyaz » 04 May 2010, 13:41

faker yazdı:ya arkadşlar yalnız benim şöyle bi durumum var benim 3-4 tane alan dersim kalmasına rağmen alan kredim 42 olarak gözüküyor ben bunu 80 e nasıl tamamlıcam yahu :s:s:s 3-4 tane derse girip versem alan kredim max 60 olur e kalan 20 krediyi nerden bulucam :s:s:s
iyide arkadaşım sözelde alan derslerinin toplam kredisi 112 dir.Yani sen rahat rahat 80 alan kredisini toplayabilirsin.

faker
Çırak

Mesaj gönderen faker » 04 May 2010, 13:49

saol gülbeyaz nicli arkadaşım

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön