kosova savaşı yardımmmmmmmm

Tarih dersi hakkında sorularınızı, cevaplarınızı, bildiklerinizi paylaşabilirsiniz...
belgin_34_34

kosova savaşı yardımmmmmmmm

Mesaj gönderen belgin_34_34 » 30 Ağu 2010, 20:31

kosova savaşını önemi nedir? savası ayrıntıları ile istemiyorum sadece önemini istiyorum her yerde ayrıntıları var nasıl oldu nasıl bttti ama ben önemini istiyorum yardım ederseniz sevinirim.

cananulku

Re: kosova savaşı yardımmmmmmmm

Mesaj gönderen cananulku » 03 Eyl 2010, 10:27

anlamadığım birinci kosova savaşı mı ikinci kosova savaşı mı sorduğunuz ama ben her ikisininde bildiğim önemlerini söyleyeyim size.kaynaklara göre birinci kosova savaşında sultan 1.murat han savaş meydanında dolaşırken yaralı bir sırp askeri tarafından bıçaklanarak öldürülmüştür bir başka bilgiye göre bu kişi Lazar ın damadı ve bir sırp asilzadesi olan miloş obiliç tir. sulatana bir mülteci gibi yaklaşarak henüz savaşın sonucu alınmamışken kendisini hançerleyerek yaralamıştır sultan ağır yaralı halde olmasına rağmen komutayı elden bırakmamıştır bu sebeple savaş türklerin lehine sonuçlanmıştır ve şöyle bir şeyde var 1.dünya savaşının sözde nedeni osmanlı padişahının bu miloş denen kişi tarafından öldürülmesi olduğuna göre:: sanırım 1.kosava savaşı 1.dünya savaşı için sözde bir bahane ve zemin hazırlamıştır bu çokkk önemli bir sonuç olduğuna göre sorunuza cevap olmuştur herhalde
bir kere gidersen hep yolcusundur..ben yoruldum artık gitmektende kalmaktanda..gidememek yada kalamamak arasında sıkışmaktanda..ben olmaktanda..olamamaktanda..sen..??

cananulku

Re: kosova savaşı yardımmmmmmmm

Mesaj gönderen cananulku » 03 Eyl 2010, 10:42

EN SON YAZDIĞIM ŞEYLER TAMAMEN BENİM YORUMUMDUR ASLINDA TARİHLER ARASINDA ÇOK DERİN BİR UÇURUM VAR AMA DEDİĞİM GİBİ BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞININ SÖZDE BAŞLAMA SEBEBİ OSMANLI PADİŞAHININ BU ŞEKİLDE ÖLDÜRÜLMESİ DİYE BİLİYORUM SİZ YİNEDE BAŞKALARINA SORUN MUTLAKA BENİM DE KAFAMA ÇOK TAKILDI MUTLAKA ARAŞTIRICAM ikinci kosova savaşının kitapta yazan sonucuna gelecek olursak bu savaşla osmanlı balkanlara iyice yerleşmiş ve yenilen macarlar 1456 belgrat kuşatmasına kadar osmanlılarla savaşamamış özellikle istanbul un fethine seyirci kalmıştır
bir kere gidersen hep yolcusundur..ben yoruldum artık gitmektende kalmaktanda..gidememek yada kalamamak arasında sıkışmaktanda..ben olmaktanda..olamamaktanda..sen..??

“Tarih” sayfasına dön