Alan değişikliği ve sınavına girip geçtiğim ders

Her Konuda Tartışabilirsiniz
hyilmaz
Yardımcı Asistan

Alan değişikliği ve sınavına girip geçtiğim ders

Mesaj gönderen hyilmaz » 06 Kas 2010, 14:26

Ben genel kültür alanındaydım, şimdi alanımı Türkçe - Matematik olarak değiştirdim. Dil ve anlatım 3 dersinin sınavına girip geçmiştim fakat şu anda Zorunlu Dersler tablosuna Dil ve Anlatım 3 alan dersi olarak yeniden eklenmiş. Ben bu sınavına girip geçtiğim dersin sınavına yeniden mi gireceğim? Alanımı tekrar Genel Kültür'e çevirdiğimde, bu tabloya yeniden bakıyorum ve Dil ve Anlatım 3 o tablodan kalkıyor... Yani Alanımı TM yaptıgım için bu ders oraya tekrar ekleniyor (Sınavına girip geçtiğim ders) Ben bu derse tekrar mı gireceğim? Eğer tekrar gireceksem neden?

Kullanıcı avatarı
Deliyürek
Asistan

Re: Alan değişikliği ve sınavına girip geçtiğim ders

Mesaj gönderen Deliyürek » 08 Kas 2010, 11:39

Öyle bir şey olamaması lazım, sınavına girip başarılı olduğun her dersin zorunluluğu hangi alana geçersen geç kalkmıştır. Şu Aralar yeni bir düzenleme yapılıyor alanlarla ilgili ondan dolayı bir hata olabilir. Detaylı bilgi için (0312)444 83 83 numaralı danışma hattını arayarak öğrenebilirsin.

komikadam
Doktor

Mesaj gönderen komikadam » 08 Kas 2010, 17:41

O dersi tekrar vermen gerekiyor aradaki fark şu :

O dersi verdiğin zaman genel kültürdeydin ve alan ders diye geçmiyordu

TM olduğun için dil ve anlatım artık alan dersi ve kredisi daha yüksek bu yüzden yeniden eklendi ve o derse girip tekrar vereceksin benimde başıma gelmişti başka bi ders için..

Kullanıcı avatarı
deerrryyaaa
Uzman Doktor

Mesaj gönderen deerrryyaaa » 09 Kas 2010, 15:43

bende aynı durumu yaşadım evet tekrar gireceksin ve kredin yükselecek
bence güzel bi durum 2 kere aynı krediyi veriyolar ve bu sefer 5 kredi alacaksın
nihayet mezun :) diploma puanı:74,25

hyilmaz
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen hyilmaz » 09 Kas 2010, 21:04

Cevaplar için teşekkürler.. Peki ana kredimden düşer mi? Değiştirdiğim zaman herhangi bir düşüş olmadı fakat sonradan düşebilir mi?. Birde dikkatimi çeken bir şey daha oldu. Oradaki tüm alan derslerinin kredisini hesapladım. Tüm matematikler ve geometriler dahil 108 alan kredilik ders mevcut. Mezuniyet için 80 alan kredisi şartı koşuluyor. Hiçbir Mat ve Geo dersine girmemiş olsam bile 68 alan kredisini diğerlerinden toplamış oluyorum. (Dil ve Anlatım 28, Coğrafya 24, Edebiyat 16 kredi hepsi toplam 68 alan kredisi) Geriye 12 kredilik alan dersi kalıyor (80 tamamlayabilmek için.) Yani iki matematik bir geometri daha alınca + 12 kredi daha doluyor ve 80 ediyor. Tüm alan derslerinden sınava girme şartı var ama göründüğü kadarıyla 68 alan kredisini diğerlerinden toplayıp 12 kredilik mat geo alsam alan kredisi yine 80'e tamamlanıyor. Bunda bir yanlşlık mı var? Bu kadar az matematik dersiyle bu alandan nasıl mezun olunuyor?

komikadam
Doktor

Mesaj gönderen komikadam » 09 Kas 2010, 23:53

Ana kredinden düşüş olmaz. Diğer soruna gelince.

Şimdi dediğinin sadece şu kısmı doğru 80 e tamamlarsın iş biter fakat ZORUNLU DERSLER kısmında hiçbir ders kalmamak şartıyla.. Eğer kalıyorsa olmaz. Ha ordaki dersleri tamamlamak zorunda değilsin 1 kere sınavına girersin sallarsın bişeyler muaf olursun nasıl olsa 80 kredini diğerlerinden tamamlamış olacaksın. Yani kısacası 192 ye 80 olacak ve ZORUNLU DERSLER de hiç dersin kalmayacak. O kadar az matematikle bitirirsin evet sonuçta iş dediğim maddeye bakar. Kredini tamamladıktan sonra Mezun olursun.

MuhammedEmin
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen MuhammedEmin » 14 Kas 2010, 13:51

Merhabalar Arkadaşım Soruna Aciklik Getireyim.Alan veya okul değiştiren öğrenciler okumadıkları ortak ve alan dersleri ile okudukları halde haftalık ders saati sayısı farkı (1) den fazla olan ortak ve alan derslerinden sorumlu tutulurlar.Senin de Genel Kültür deyken Dil ve Anlatım Dersi 2 Kredi ve TM alanında 5 Kredi Kredi Farki 1 Den fazla olduğu için tekrar almak zorundasin Fakat Senin için yararli bişey olduğunu düsünüyorum tekrar kredi almış oluyorsun ama zorunlu olduğu için Dil ve Anlatım dersleri sorun cıkarmasin Sana Muafiyeti Olmayan bi ders sonuçta ama basit.
Okul / Alan - Bölüm : AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ - 4 YILLIK / TÜRKÇE MATEMATİK
Öğrencilik Durumu : MEZUN
Toplam Dönemi : 8 AOL'de Okuduğu Dönem : 3
Toplam Kredi : 207 Alan Kredi : 84

Mezuniyet Tarihi : 09/08/2010
Diploma Notu : 67,07

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön