Sadece özet,kitap sonu test ve geçmiş sorular yeterli mi?

Her Konuda Tartışabilirsiniz
dolma
Yardımcı Uzman

Sadece özet,kitap sonu test ve geçmiş sorular yeterli mi?

Mesaj gönderen dolma » 09 Ara 2010, 09:57

Arkadaşlar sınavlara yaklaşık 35 gün filan kaldı.15 tane kitap dolapta yatıyor.Ünite sonu özet ve test,geçmiş soruları çözmek sınavda başarılı olmama yeter mi ?Aksi takdirde zorluyo :(

Kullanıcı avatarı
MoRKedi
Acemi

Re: Sadece özet,kitap sonu test ve geçmiş sorular yeterli mi

Mesaj gönderen MoRKedi » 09 Ara 2010, 21:49

15 kitap dolapta yatıyor ve eğer sizde yatıyorsanız afedersiniz ama buraya bu tabir oldu yani
eğer vaktiniz varsa kitabın tümüne çalışın özete ve testlere ayrıca çalışın derim ben
zaten bir kitap en fazla 2 saatte bitiyor
ben kitaplar üzerinden çalışırım eğer önemli derslerse tarih veya coğrafya gibi kitabın yarısına bir gün harcarım eğer psikoloji, felsefe ya da dil anlatım gibiyse 1 günde yani yaklaşık 1-2 saatlik çalışmayla kitabım biter
bütün kitapları bitirdikten sonra geçmiş sınav sorularını çözerim her dersten 5 test desek her dersten 100 soru çözmüş oluyorsunuz bu da yetiyor
ancak bu söylediklerim sayısal dersler için geçerli değil

sınava az kaldı ama çalışmak isteyenler için hala zaman var
beni bekleyen 9 kitap daha var mesela
hepimize kolay gelsin
ALAN : SOSYAL BİLİMLER
TOPLAM DÖNEM : 8 AOL : 7
TOPLAM KREDİ : 168 ALAN KREDİ : 89

dolma
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen dolma » 09 Ara 2010, 22:02

Pekala yarın yeni bir gün,her gün 1 kitap hedefim..Ben takıntılı biriyim kitapları sular seller gibi ezberleyeceğimi sanmıştım bir kitaba 1 saat ayırıyorsanız bu işin kafaya takılcak bir yanı yok saygılar..

pence
Uzman

Mesaj gönderen pence » 10 Ara 2010, 18:26

Ders ne zaman sürede biter vs... gibi sorulara sizin temeliniz önemli biri 1 saatte bitirir diğeri ise 3 günde bitirir sadece özet çalışmakla olmaz mecvursunuz kitapları tek tek okumaya ve sıkılmadan çalışmaya uğraşın ve yavaş yavaş anlayarak çalışın ama ilk çalışmada hiçbi ders tam olmaz yani 1 veya 2 kez daha tekrar gerekir ancak anlayarak konun detayları vs... aklınızda kalmalı iş birazda sınavda çıkacak sorulara kalmış...

Kullanıcı avatarı
MoRKedi
Acemi

Mesaj gönderen MoRKedi » 12 Ara 2010, 01:35

diğer arkadaşın yorumuna katılıyorum ben 1-2 saatte bitiriyorum diye sizde öyle olacaksınız diye bir kural yok
herkesin kendine özgü bir çalışma yöntemi vardır ben size yardımcı olmak adına kendi yöntemimden bahsettim
eğer sözel derslere yatkınlığınız varsa okuma hızınız yüksekse ve severek ders çalışıyorsanız sizde benim gibi 1 saatte kitap bitirebilirsiniz
kimi konuyu hızlı kavrar kimi daha çok tekrar yapmak ister kendinizi gözlemleyerek sizin için hangi yöntem doğru karar verebilirsiniz
kolay gelsin
ALAN : SOSYAL BİLİMLER
TOPLAM DÖNEM : 8 AOL : 7
TOPLAM KREDİ : 168 ALAN KREDİ : 89

he-man
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen he-man » 15 Ara 2010, 00:14

yetmez :mrgreen:

bende pazar gününden itibaren tarih-1 çalışmaya başladım şöyle yapıyorum

önce ünitenin özetini deftere yazıyorum (tabi anlyarak :D )

daha sonra ilk sayfadadan itibaren çalışmaya başlıyorum ve önemli yerleri not alıyorum.Daha sonrada çıkmış sınav sorularına bakıyorum.

Eğer çıkmış sınav sorularında hiç birini yapamasan bile üzülme,yapamadıklarına tekrar baktığın için daha iyi anlıyorsun :D

Yazmak çok önemli,yazarken inanılmaz bi şekilde göz aşinalığı oluyor ve öğreniyorsun.evet biraz sıkıcı olabilir ama alıştıktan sonra sorun yok

Eğer vaktin varsa ayırabildiğin kadar çok vakit ayır

Benim vakti şimdi baya bi var.Kendime ''ulen internetin başında yada başka işlerle saatlerce zaman geçiriyosun hiç bi işe yaramıyo,bari ders çalışta giden zamana deysin '' dedim :lol: 6 saatimi falan derslere ayırabiliyorum,akşamda film seyrediyorum yatıyorum :)

Aslında bu kadar dar bi zamanda çalışmaya başlamasaydım daha iyi olcaktı ama napalım böyle oldu,herşeyde bi hayır var =)

Şu an hiç bişey için geç değil.Kendini sıkma,keyfine bak,ders çalış,yabileceğinin en iyisini yapmaya çalış.Önemli olan bu hatayı bi daha tekrarlamamak =)

Kafamızı duvarlara vurup ''bir ay kaldı napcam ben şimdi'' demek hiç bi fayda getirmez.Yukarda dediğim gibi yapabileceğimizin en iyisini yapalım,o da bişeydir :mrgreen:
aol'de okuduğu dönem:5

toplam kredi: 121 /alan kredisi:64

sosyal bilimler

dolma
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen dolma » 16 Ara 2010, 17:17

Evet dostum aynı senin dediğin gibi çalışıyorum bende.Özet ve Testleri ezberliyorum sonra kitapta önemli yerlerin altını çizip başka bir deftere geçiriyorum.Aklımda kalıyo geçmiş sınav sorularında başarılıyım.3 kitap sizlere ömür kaldı 12 kitap.Hedef 30 kredi..108 sayfalık kitaptan 7 8 sayfalık önemli yerler çıkarıp deftere geçiriyorum sonra ezberliyorum iş bitiyor.Herşey yolunda panik yok başarılar :arrow:

he-man
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen he-man » 16 Ara 2010, 23:26

geçmiş sorularda dikkat ettiysen nerdeyse hepsi aynı :D ilk gördüğümde baya şaşırdım,farklı sınavlarda hemen hemen aynı soruları sormuşlar :D

Matematik,fizik gibi dersleri pek yapamıyorum ama çıkmış sınav sorularını yapacak kadar bişey bilsem çok yüksek bi puanla olmasada geçerim :D

Benimde hedefim ilk sınavda 30 puan :)
aol'de okuduğu dönem:5

toplam kredi: 121 /alan kredisi:64

sosyal bilimler

pence
Uzman

Mesaj gönderen pence » 17 Ara 2010, 17:05

108 Sayfalık kitapdan 7-8 sayfa önemli yerleri çalışıyorum demişsiniz ancak ben hiç bi kitapda bunu görmedim yani ister 30 sayfa olsun ister 200 içinden 7-8 değil %90 nı bimek şart ister ezberle ister yazarak ikiside iyidir ama hiç bir kitapdan o kadar az özet çıkmaz Ünite bitimlerindeki özetler ise sıkıntılı özetinde özeti diye biliriz ya ezberliceksiniz tüm sayfaları yada öğrenip kağıta yazacaksınız bazen tüm çıkmışları çözüyoruz harika e sınav sonucuna bir bakıyoruz 1 2 soruyla gitmiş 2 kredi yani tüm sayfaları çalışmanız şart en sıkıntılı yerlerdeki bölümden soruyorlar bazende geçmiş sınav sorularından gördüklerimiz karşımıza çıkıyor.

dolma
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen dolma » 18 Ara 2010, 13:32

Arkadaşlar sizcede fazla abartmıyor muyuz?Ben 8 sayfa özet çıkardım içinde savaşlar antlaşmalar kimin dönemlerinde olduğu ve geçmiş tarih sorularını çözdüğümde 9 soruyu çok rahat yaptım..Yani amacım 20 de 20 yapmak değil.He man arkadaşımın dediği gibi sorular hep aynı.Zaten 2008'den 2010'a tam 10 sınav geçmiş.108 sayfalık kitapta 10 sınav soru geçmişini ezberlemek bence 9 doğru yapmanın temel kuralıdır.Çünkü zaten yeterince farklı soru sorulmuştur.Kitaplar her sene değişmiyor değil mi?Sizin fikirlerinize saygı duyuyorum ama buradaki diploma notu 76 olan bir abim bana,özet ve test sorularını online testleri ve geçmiş soruları ezberleyip,kitaptan önemli yerlerin altını çizip bu diploma notunu elde ettiğini söyledi.76 gayet iyi .Sınavlara 1 aydan kısa süre kaldı.Her kitabı okuyorum elbet ama onları ezberlemek işkence olur.Zaten açıköğretim'de görevli müdür bana günde 1 saatimi ayırmam durumunda çok rahat geçebileceğimi söylemişti.Lise 2'de bıraktığım için 54 kredim hazırda var çok şükür.Ayrıca kesin çıkar dediğiniz sorular varsa yazalım buraya yardımcı olalım herkeze..Allah yar ve yardımcımız olsun ..!

pence
Uzman

Mesaj gönderen pence » 18 Ara 2010, 22:13

Vakti bol olan arkadaşlar tabiki ezberler ancak dediğiniz gibi 14 ders değilde 7-8 ders ezberlenir diğerlerini de dediğiniz gibi yapınca yeterlidir saten

dolma
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen dolma » 26 Ara 2010, 23:05

Ya arkadaşlar içime kurt düşürdünüz.Ben nefret ediyorum ders çalışmaktan işte elimde değil okul hayatımdada 2 3 not tutardım hep zayıfsız geçerdim.Lise 2 de kendi isteğimle bıraktım.Ne yani geçmiş sorular online testler özetler bir kitap için yeterli olmazmı.Geçmiş sınav sorularıyla zaten bir kitapta sorulacak soru kalmamıştır.Ben geçmiş soruları online testleri ve özetleri ezberlemeyi tercih ederim.Mezun olan arkadaşlarımızz varsa cevap versin yeterli değilmi !!

eagle67
Uzman Doktor

Mesaj gönderen eagle67 » 29 Ara 2010, 18:22

Nefret etmek yok ,ders çalışmak soru çözmek var.ben bitiryorum kitabımı yanıma alıp vasıtalarda işyerim de evde orada burada çalıştım..aöl öğrencisi hem öğrencidir hem hocadır hem müfettiştir hem otokonrolördür.Çalışacaksınız lokantada bir porsiyon DOLMA bedavamı? Herşeyin bedeli var.
ALTYAPISINDA -DÜRÜSTLÜK - OLMAYAN HER EYLEM, BAŞARISIZLIKLA SONUÇLANIR.
FATİH VOLKAN YENİTÜRK.

MuhammedEmin
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen MuhammedEmin » 31 Ara 2010, 02:17

Ya Arkadaşlar Sizede Dua Ediyorum İnanın Azimle Herşey Başarılabilir Mezun bile olsam bu Forum u Bırakmadım Size Yardım etmek için inşallah hepiniz sağ sağlim liseyide bitirirsinizde kurtuluyorsunuz eagle67 abim için özellikle istiyorum zor olsa gerek hem calisip hem okumak :)

Ayrıca Sizin İçin bişey hazırlayacağım Bugun e Kadar Çıkmış Derslerin Testlerini Forumda Sizlerle Paylaşcam inşallah bana çok faydası dokundu eminim sizede dokunacaktır bulabilen yapan arkadaşlarımız varda ama bulamayan yeni başlayan arkadaşlarımız için çok yararlı olcağına inanıyorum.

Okul / Alan - Bölüm : AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ - 4 YILLIK / TÜRKÇE MATEMATİK
Öğrencilik Durumu : MEZUN
Toplam Dönemi : 8 AOL'de Okuduğu Dönem : 3
Toplam Kredi : 207 Alan Kredi : 84

Mezuniyet Tarihi : 09/08/2010
Diploma Notu : 67,07

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön