Arkadaşlar Yeni Kayıt için Yardım

Her Konuda Tartışabilirsiniz
epidoras
Uzman Doktor

Arkadaşlar Yeni Kayıt için Yardım

Mesaj gönderen epidoras » 24 May 2011, 12:15

Herkese selamlar,

Ben gelecek kayıt döneminde Açık liseye kayıt yaptıracağım fakat engin bilgilerinize ve tecrübelerinize dayanarak birkaç soruma cevap istiyorum şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

Üniversite olarak MTF3 Yani Sağlık alanı düşündüğümden daha hiç Lise okumamış biri olarak Açık Liseye kayıt yaptırırken Fen Bilimlerini seçecektim lakin dün Açık Lise danışma hizmeti veren birime attığım mail de Fen Bilimlerinin (Alanların kaldırıldığı) kaldırıldığı dönüşü yapıldı.

Ben sayısal okuyarak bir şekilde TIP Fakültesi düşünmekteyim her ne kadar zor olsa da imkânsız olmadığı düşündüğüm bu bölümüme gidecek en ve atılması gereken en doğru adımlar hakkında sizden yardım istiyorum.

Yeni Açık Lise kayıtlarında Fen Bilimleri kaldırılmış bilginiz var mı?
Eğer Fen bilimleri alanı kaldırıldı ise, yeni kayıt olacak öğrenciler standart düz lise eğitimi mi almaktadır? Yada prosedür ne şekilde işlemektedir. Sayısal bir tercih yapılabiliyor mu? eğer tercihler yeni kayıt olacak öğrenciler için varsa benim için en doğru tercih ne olmalı? varsa yeni kayıt olan veya bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar yol gösterirse çok memnun olurum.

Açık Öğretim Lisesine sorduğum soru ve gelen cevap aşağıdadır:
----------------
Bu Sene Açık Öğretim Lisesi 1. Sınıf kayıt yaptıracağım fakat öğrenmek istediğim bir konu var yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Açık Öğretim Liseleri incelendiğinde 5 Alan olarak ayrılmaktadır:

1 Genel Kültür
2 Fen Bilimleri
3 Sosyal Bilimler
4 Türkçe Matematik
5 Yabancı Dil

Bu alanların Üniversite Sınavına Girerken OBP (Ortaöğretim Başarı Puan) farkı var mı yoksa tüm alanlar Açık lise genelleme olarak mı puanlandırılıyor? ve Mümkünse bu alan(lar)ın bulunduğumuz yıl üniversite sınavındaki OBP söyleyebilir misiniz, eğer bu sene ki puanlar henüz sınavların devam etmesinden dolayı hesaplanmadı ise, geçen seneki puanları iletirseniz çok memnun olurum. Ayrıca Puan sistemi il bazında ise İL olarak İstanbul.
-----------------
Gelen Cevap:
-----------------
Daha önce hiç lise okumadıysanız ve ilk lise eğitiminiz olacaksa Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptırdığınız zaman alan seçiminiz olmayacak yani bu belirtmiş olduğunuz 5 alan kaldırılmıştır, alansız olarak eğitim devam etmektedir. Orta Öğretim Başarı Puanınız diploma notunuza göre ÖSYM tarafından hesaplanmaktadır.
-----------------

Cahillerle tartışmayın çünkü ben hiç yenemedim - Gazali
Cahille girme münakaşaya; ya sinirini zıplatır havaya ya da yazık olur adabına - Mevlana
Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Hz. Muhammed

Kullanıcı avatarı
gülbeyaz
Doçent

Re: Arkadaşlar Yeni Kayıt için Yardım

Mesaj gönderen gülbeyaz » 24 May 2011, 12:31

epidoras yazdı:Herkese selamlar,

Ben gelecek kayıt döneminde Açık liseye kayıt yaptıracağım fakat engin bilgilerinize ve tecrübelerinize dayanarak birkaç soruma cevap istiyorum şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

Üniversite olarak MTF3 Yani Sağlık alanı düşündüğümden daha hiç Lise okumamış biri olarak Açık Liseye kayıt yaptırırken Fen Bilimlerini seçecektim lakin dün Açık Lise danışma hizmeti veren birime attığım mail de Fen Bilimlerinin (Alanların kaldırıldığı) kaldırıldığı dönüşü yapıldı.

Ben sayısal okuyarak bir şekilde TIP Fakültesi düşünmekteyim her ne kadar zor olsa da imkânsız olmadığı düşündüğüm bu bölümüme gidecek en ve atılması gereken en doğru adımlar hakkında sizden yardım istiyorum.

Yeni Açık Lise kayıtlarında Fen Bilimleri kaldırılmış bilginiz var mı?
Eğer Fen bilimleri alanı kaldırıldı ise, yeni kayıt olacak öğrenciler standart düz lise eğitimi mi almaktadır? Yada prosedür ne şekilde işlemektedir. Sayısal bir tercih yapılabiliyor mu? eğer tercihler yeni kayıt olacak öğrenciler için varsa benim için en doğru tercih ne olmalı? varsa yeni kayıt olan veya bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar yol gösterirse çok memnun olurum.

Açık Öğretim Lisesine sorduğum soru ve gelen cevap aşağıdadır:
----------------
Bu Sene Açık Öğretim Lisesi 1. Sınıf kayıt yaptıracağım fakat öğrenmek istediğim bir konu var yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Açık Öğretim Liseleri incelendiğinde 5 Alan olarak ayrılmaktadır:

1 Genel Kültür
2 Fen Bilimleri
3 Sosyal Bilimler
4 Türkçe Matematik
5 Yabancı Dil

Bu alanların Üniversite Sınavına Girerken OBP (Ortaöğretim Başarı Puan) farkı var mı yoksa tüm alanlar Açık lise genelleme olarak mı puanlandırılıyor? ve Mümkünse bu alan(lar)ın bulunduğumuz yıl üniversite sınavındaki OBP söyleyebilir misiniz, eğer bu sene ki puanlar henüz sınavların devam etmesinden dolayı hesaplanmadı ise, geçen seneki puanları iletirseniz çok memnun olurum. Ayrıca Puan sistemi il bazında ise İL olarak İstanbul.
-----------------
Gelen Cevap:
-----------------
Daha önce hiç lise okumadıysanız ve ilk lise eğitiminiz olacaksa Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptırdığınız zaman alan seçiminiz olmayacak yani bu belirtmiş olduğunuz 5 alan kaldırılmıştır, alansız olarak eğitim devam etmektedir. Orta Öğretim Başarı Puanınız diploma notunuza göre ÖSYM tarafından hesaplanmaktadır.
-----------------
evet alanlar kaldırılıdı ama sadece açık lisede değil örgün eğitimdede kaldırıldı.
yani sen normal liseye kayıt olmak istesen o zamanda alan seçmeyeceksin.

epidoras
Uzman Doktor

Mesaj gönderen epidoras » 24 May 2011, 12:52

Verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim, bir kaç şey daha sormak istiyorum eğer mümkünse.

Alanlar kaldırıldı peki benim okumak istediğim bölümle alakalı olarak yapabileceğim herhangi bir çözümüm var mı? Biliyorsunuz Üniversite girişlerde buna göre sınıflandırılıp puan alıyoruz ya da alıyorduk (alan içi, alan dışı). Sağlık Bilimlerine (TIP fakültesine) girmek için sayısal okumam gerekiyor, sayısal seçme gibi bir lüksüm olacak mı, eğer olacaksa bunu kayıt olurken mi yoksa kayıt sonrası ders seçerken mi dikkat etmem gerekiyor. Bu konuda da beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum :), Teşekkür ederim.

Saygılarımla.
Cahillerle tartışmayın çünkü ben hiç yenemedim - Gazali
Cahille girme münakaşaya; ya sinirini zıplatır havaya ya da yazık olur adabına - Mevlana
Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Hz. Muhammed

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 24 May 2011, 16:36

Alanların kalkması durumu daha çok yeni bu öğretim yılı başında oldu. Bugünün ÖSYM sisteminde sayısal-sözel sistemi var ancak, siz ve diğer yeni yazılacaklar için YÖK yeni düzenleme yapıp sayısal-sözel sistemi değiştirecektir, şuan çok yeni bir sistem olduğu için bu sene ve belki seneye ÖSYS sınavlarına girenler için alan içi-alan dışı gibi kavramlar mevcut ama dediğim gibi yeni sistem mezunları için ilerde bunlar değişecektir, şu an için şöyle olur demek yanlış olur. Bekleyip göreceğiz. Açık Lise'de Başarılar...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön