Lütfen Yardım.

Forumumuzda yer almayan konu ve başlıkları burada oluşturabilirsiniz.

umutbektasan

Lütfen Yardım.

Mesaj gönderen umutbektasan » 09 Tem 2011, 20:40

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ MEZUNİYET ŞARTLARI
(Aşağıdaki şartlar öğrenimlerine Genel Kültür, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Yabancı Dil ve Türkçe Matematik alanında devam eden öğrenciler için geçerlidir.)

Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,
Alan kredisinin 80 veya üzerinde olması (Genel Kültür alanı hariç),
Alan derslerinin tamamından en az bir defa sınava girilmiş olunması,
Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması.

AÖL Resmi sitesinden alıntıdır.

Arkadaşlar burada benim dikkatimi 1. Madde çekti yani, Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması. yani bu durum sadece aöl için mi geçerli yoksa okuduğumuz örgün dönemlerde buna dahil mi? Ben 3 yıllık müfredatta lise son sınıfta bırakmak zorunda kaldım, 5 dönem örgün okudum daha sonra açıköğretim lisesine kayıt oldum. Okuldan 104 kredi geldi bana şu an 3. dönem sınavlarına hazırlanıyorum. 1. Dönem sınavlarından 30 kredi 2. Dönem sınavlarından 24 kredi topladım yani toplamda 158 kredim var ve 3. dönem sınavlarında da 30 kredi toplamayı hedefliyorum 30 kredi topladığımı varsayarsak 188 kredi yapar mezun olmam için 4 krediye ihtiyacım kalır, onun için 2011-2012 eğitim yılının 1. döneminde tekrar sınava gireceğim o sınavdan 4 kredi aldığım takdirde de mezuniyet kredisi olan 192 yi toplamış bulunacağım ama 4. dönem olmuş olacak. Ben bu durumda mezun mu olacağım yoksa 8 dönemimi tamamlayacağım bir de eğer mezun olursam gelecek yıl için ygs ye basvuru da bulunabilir miyim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

emrahk
Onursal Üye

Re: Lütfen Yardım.

Mesaj gönderen emrahk » 09 Tem 2011, 21:21

Merhaba, dönem şartı Açık Lisede okuduğun dönemi değil, toplam dönemi kapsar. Öğrenci girişinden Toplam Dönem kısmında ne yazıyorsa o geçerlidir. Eğer Temmuz sınavında 188 krediye ulaşırsan, döneminde 8 olmuşsa, bu sene de her sene yapıldığı gibi yapılacak diye umduğumuz ek sınavda yapılırsa, ek sınavla bile mezun olabilirsin...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

umutbektasan

Mesaj gönderen umutbektasan » 10 Tem 2011, 07:13

emrahk yazdı:Merhaba, dönem şartı Açık Lisede okuduğun dönemi değil, toplam dönemi kapsar. Öğrenci girişinden Toplam Dönem kısmında ne yazıyorsa o geçerlidir. Eğer Temmuz sınavında 188 krediye ulaşırsan, döneminde 8 olmuşsa, bu sene de her sene yapıldığı gibi yapılacak diye umduğumuz ek sınavda yapılırsa, ek sınavla bile mezun olabilirsin...
Çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için..

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 10 Tem 2011, 16:04

Rica ederim.. Başarılar..
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

umutbektasan

Mesaj gönderen umutbektasan » 11 Tem 2011, 10:38

Tekrar merhaba

ortak derslerden basarısız olmamak gerekiyor ben 2 ortak dersten basarısız oldum bu durum da ne yapmam lazım o dersleri tekrar secip basarılı olsam düzelir mi?

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 11 Tem 2011, 11:02

Ortak derslerden sorumluluğun kalkması için ya o derse girip geçmek yada 3 kez sınava girip kalarak muaf olmak gerekiyor. 3 kez kalarak muaf olunca da artık o dersin sınavına girmek gerekmiyor, tabi o muaf dersin kredisi kazanılmış sayılmıyor. Yerine başka ders seçilerek devam ediliyor. Eğer 2 dersi girip kaldıysan yine seçmelisin. Bu derslerden 2 kere daha kalırsan muaf oluyorsun otomatikman...

Mustafa Kemal Atatürk

umutbektasan

Mesaj gönderen umutbektasan » 11 Tem 2011, 14:17

Yardımların için çok teşekkür ederim emrahk. Bir soru daha soracağım benim mezun olmam için 34 krediye ihtiyacım var. 23-24 temmuz daki sınavlarda full bile ceksem, mezun olmak için 4 krediye ihtiyacım kalacak ağustos ayında sınav olma ihtimali varmış sınav olmayacağını varsayarsak diğer sınav ocak ta olacak ocak ayında ygs basvuruları bitiyor hatta ösym nin okullara gönderdiği yazıya göre ygs bu yıl ocak ayında yapılacakmış. ben bu durumda ygs basvuru hakkına sahipmiyim yoksa mezun olmak için 1 yıl daha mı bekleyeceğim? Tekrar teşekkür ederim..

Kullanıcı avatarı
gülbeyaz
Doçent

Mesaj gönderen gülbeyaz » 11 Tem 2011, 14:58

umutbektasan yazdı:Yardımların için çok teşekkür ederim emrahk. Bir soru daha soracağım benim mezun olmam için 34 krediye ihtiyacım var. 23-24 temmuz daki sınavlarda full bile ceksem, mezun olmak için 4 krediye ihtiyacım kalacak ağustos ayında sınav olma ihtimali varmış sınav olmayacağını varsayarsak diğer sınav ocak ta olacak ocak ayında ygs basvuruları bitiyor hatta ösym nin okullara gönderdiği yazıya göre ygs bu yıl ocak ayında yapılacakmış. ben bu durumda ygs basvuru hakkına sahipmiyim yoksa mezun olmak için 1 yıl daha mı bekleyeceğim? Tekrar teşekkür ederim..
izin verirsen bu soruyu ben yanıtlayayım :)
eğer öğretim yılı içinde mezun olma durumun varsa ygs/lys sınavlarına girebilirsin sen zaten ocak ayında bitireceğin için başvurunda bir sorun olmaz.

umutbektasan

Mesaj gönderen umutbektasan » 11 Tem 2011, 15:13

Sana da teşekkür ederim gülbeyaz.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 11 Tem 2011, 16:49

Gülbeyaz'a ek olarak eğer ek sınav yapılırsa, Ocak sınavına bile kalmadan mezun olabilirsin. Ama staj kredisini alman için yüzyüze eğitim dersleri için kesin kurtarma sınavı yapılmalı...

Mustafa Kemal Atatürk

“Yeni Forum Konuları Oluşturun” sayfasına dön