açık lisenin yardımcı melekleri

Forumumuzda yer almayan konu ve başlıkları burada oluşturabilirsiniz.

Fays
Uzman Doktor

Re: açık lisenin yardımcı melekleri

Mesaj gönderen Fays » 20 Tem 2011, 22:33

emrahk yazdı:Ya inanır mısın ben keşke şu lise bitmeseydi deme noktasındayım. İki ucu pis değnek misali, bir bölümü düşünüyorsun avantajları var öte yanını düşününce birden dezavantaja dönüyor işler. Evet bazı bölümlerde AÖF yazıyor ama yazmasa da zaten yazmayanların da herkes AÖF olduğunu anlıyor. Matematiğimiz sıfır ancak AÖF'de her bölümde sayısal dersler var. Hatta duyduğum kadarıyla çoğu bölümün 1 ve 2. sınıflarının dersleri ortak olduğu için aynıymış. 3-4'den sonra değişiyormuş. Birde formasyon olayını bir siteden okudum, Anadolu Üniversitesi'nin röktörü sanırım Felsefe, Sosyoloji ve Türk Dili Edebiyatı bölümlerine formasyon verdiklerini söylemiş. Ama kriterler ne o tabi bir muamma. Birde dediğim gibi Türk Dili Edebiyatı bölümüne bu sene 8000 kontenjan var ve YGS'den en düşük 305 puanla öğrenci kabul ediliyormuş. Yani İngilizce Öğretmenliği bölümüyle birlikte Edebiya'ta öğrenci alırken puana bakıyor...

Formasyon ile ilgili http://acikogretim.sozel.org adresinden alıntı,

Açıköğretim Fakültesi’nde, 2009-2010 öğretim yılında açılacak olan Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyoloji ve Felsefe bölümlerinden mezun olarak formasyon alanlar öğretmen olabilecek.

Açıköğretim Fakültesi bünyesinde 2009-2010 öğretim yılında açılacak olan Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyoloji ve Felsefe bölümlerinden mezun olarak formasyon alan öğrenciler, öğretmen olmaya hak kazanacak.

Açıköğretim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür, “Bir insan kendini Türk Dili ve Edebiyatı’nda geliştirmek istiyorsa ve bunun sonucunda gerekli koşulları sağlamışsa tabii ki öğretmen olacaktır. Öğretmen olmanın koşulları bellidir. Öğrenci mezun olacak, formasyon alacak, Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda başarılı olacak ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın açacağı kadrolara müracaat edecek. Bunların tamamı Açıköğretim Fakültesi mezunları için de geçerlidir. Bunun koşullarını biz değil, Milli Eğitim Bakanlığı belirliyor” dedi. Prof. Dr. Özgür, yaşam boyu eğitim anlamında, bireylerin kendilerini geliştirmeleri, bilgilerini artırmaları ve yaşamlarını zenginleştirmelerini hedeflediklerini kaydederek, “Kendini geliştirmek isteyen herkesin yerleştiği birer program sunmak istiyoruz” dedi.

“Eğitim anlamında her şey denk”
Açıköğretim ile örgün programlar arasında eğitim anlamında hiçbir fark olmadığının altını çizen Özgür, “Bizim denklik kaygımız yok. Kendimize eğitim ve öğretim anlamında çok güveniyoruz. Bugün, Türkiye’de üniversiteden mezun olan hiçbir bireyin kariyer planlamasını üniversiteler yapmaz. Zaten kontenjanlar da Türkiye’nin ihtiyaçlarına göre belirlenmiyor. Binlerce insan üniversite kapılarında bekliyor. Biz bekleyenlere yeni seçenekler sunarak hayata kazandırmaya çalışıyoruz” dedi. Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür, ulusal basında çıkan eleştirilerin bilinçsizce ve bilgisizce yapıldığına dikkat çekerek, amaçlarının nitelikli eğitim vermek olduğunu sözlerine ekledi.

Meltem Türkeri

Dediğim gibi formasyon konusu hala netliğe kavuşturulmuş değil. Bunun bir nedeni de yeni açılan bölümlerin daha mezun vermemiş olması.

Sen de sayısal mağdurusun benim gibi sanırım..AÖF'de 4 yıllıklar da Sosyoloji de sayısal ders yok denebilir. Bir tek istatistik var.

Felsefe de bir tek Sembolik Mantık var, bir tek o zorlar.

Türk Dili ve Ed. bölümünde de sayısal ders yok sanırım.

2 yıllık ön lisans bölümlerin sözel olanlarında da,mesela benim önceki mesajımda bahsettiğim, sosyal bilimler mesela. Bu bölümde sayısal ders yok. Sosyal hizmetler, halkla ilişkiler, büro yönetimi vs gibi bölümlerde de sayısal ders yok. Tam hatırlamıyorum ama olsa da birinci sınıfta ve sadece "iktisada giriş" ve "temel işletme" tarzında kolay dersler var.

tufan741

Mesaj gönderen tufan741 » 20 Tem 2011, 23:52

selam ben yaklaşık 5 yıl önce açık liseye kayıt yaptırdım. mesleki bölüme kayıt olmuştum. fakat bir iki kez derslere gittim ve birdaha gitmedim. şimdi yeniden kayıt yaptırmak istiyorum. yalnız düz liseye kayıt olmak istiyorum böyle bi geçiş münkün mü. bana kayıt olacagım zaman bidaha bölüm deiştiremeyecegim solen mişti. bide ben silik durumdayım galiba herşey silbaştan olacak demi.şimdiden teşekkürler.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 21 Tem 2011, 09:14

Fays yazdı:
emrahk yazdı:Ya inanır mısın ben keşke şu lise bitmeseydi deme noktasındayım. İki ucu pis değnek misali, bir bölümü düşünüyorsun avantajları var öte yanını düşününce birden dezavantaja dönüyor işler. Evet bazı bölümlerde AÖF yazıyor ama yazmasa da zaten yazmayanların da herkes AÖF olduğunu anlıyor. Matematiğimiz sıfır ancak AÖF'de her bölümde sayısal dersler var. Hatta duyduğum kadarıyla çoğu bölümün 1 ve 2. sınıflarının dersleri ortak olduğu için aynıymış. 3-4'den sonra değişiyormuş. Birde formasyon olayını bir siteden okudum, Anadolu Üniversitesi'nin röktörü sanırım Felsefe, Sosyoloji ve Türk Dili Edebiyatı bölümlerine formasyon verdiklerini söylemiş. Ama kriterler ne o tabi bir muamma. Birde dediğim gibi Türk Dili Edebiyatı bölümüne bu sene 8000 kontenjan var ve YGS'den en düşük 305 puanla öğrenci kabul ediliyormuş. Yani İngilizce Öğretmenliği bölümüyle birlikte Edebiya'ta öğrenci alırken puana bakıyor...

Açıköğretim Fakültesi’nde, 2009-2010 öğretim yılında açılacak olan Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyoloji ve Felsefe bölümlerinden mezun olarak formasyon alanlar öğretmen olabilecek.

Açıköğretim Fakültesi bünyesinde 2009-2010 öğretim yılında açılacak olan Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyoloji ve Felsefe bölümlerinden mezun olarak formasyon alan öğrenciler, öğretmen olmaya hak kazanacak.

Açıköğretim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür, “Bir insan kendini Türk Dili ve Edebiyatı’nda geliştirmek istiyorsa ve bunun sonucunda gerekli koşulları sağlamışsa tabii ki öğretmen olacaktır. Öğretmen olmanın koşulları bellidir. Öğrenci mezun olacak, formasyon alacak, Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda başarılı olacak ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın açacağı kadrolara müracaat edecek. Bunların tamamı Açıköğretim Fakültesi mezunları için de geçerlidir. Bunun koşullarını biz değil, Milli Eğitim Bakanlığı belirliyor” dedi. Prof. Dr. Özgür, yaşam boyu eğitim anlamında, bireylerin kendilerini geliştirmeleri, bilgilerini artırmaları ve yaşamlarını zenginleştirmelerini hedeflediklerini kaydederek, “Kendini geliştirmek isteyen herkesin yerleştiği birer program sunmak istiyoruz” dedi.

Açıköğretim ile örgün programlar arasında eğitim anlamında hiçbir fark olmadığının altını çizen Özgür, “Bizim denklik kaygımız yok. Kendimize eğitim ve öğretim anlamında çok güveniyoruz. Bugün, Türkiye’de üniversiteden mezun olan hiçbir bireyin kariyer planlamasını üniversiteler yapmaz. Zaten kontenjanlar da Türkiye’nin ihtiyaçlarına göre belirlenmiyor. Binlerce insan üniversite kapılarında bekliyor. Biz bekleyenlere yeni seçenekler sunarak hayata kazandırmaya çalışıyoruz” dedi. Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür, ulusal basında çıkan eleştirilerin bilinçsizce ve bilgisizce yapıldığına dikkat çekerek, amaçlarının nitelikli eğitim vermek olduğunu sözlerine ekledi.

Meltem Türkeri

Dediğim gibi formasyon konusu hala netliğe kavuşturulmuş değil. Bunun bir nedeni de yeni açılan bölümlerin daha mezun vermemiş olması.

Sen de sayısal mağdurusun benim gibi sanırım..AÖF'de 4 yıllıklar da Sosyoloji de sayısal ders yok denebilir. Bir tek istatistik var.

2 yıllık ön lisans bölümlerin sözel olanlarında da,mesela benim önceki mesajımda bahsettiğim, sosyal bilimler mesela. Bu bölümde sayısal ders yok. Sosyal hizmetler, halkla ilişkiler, büro yönetimi vs gibi bölümlerde de sayısal ders yok. Tam hatırlamıyorum ama olsa da birinci sınıfta ve sadece "iktisada giriş" ve "temel işletme" tarzında kolay dersler var.
Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde sayısal ders var mı bilmem ama Osmanlı Grameri diye bir ders varmış ve çok zormuş diye duydum. Zaten Edebiyat bölümünün çok zor bir bölüm olduğunu biliyorum. Ben tecilli olduğum için henüz askere gitmedim. Üniversiteye yazılırsam 4 yıllık istiyorum bu yüzden, sonuçta kısa dönem askerliğe hayır demez kimse. Birde malum yaş geçiyor ve 1.5 senemi de askerde geçirirsem benim için hiç iyi olmaz. Birde 1 sene bile kalmayacağımız bir bölüme yazılmalıyız. Çünkü bir sene kaybedecek lüksümüz yok artık...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 21 Tem 2011, 12:35

Allah yardımcınız olsun. Baya bi zor bu tercih olayı. İnşallah sizin için hayırlı olacak tercihlerde bulunursunuz
Resim

Fays
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Fays » 21 Tem 2011, 16:24

emrahk yazdı:
Fays yazdı:

Meltem Türkeri

Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde sayısal ders var mı bilmem ama Osmanlı Grameri diye bir ders varmış ve çok zormuş diye duydum. Zaten Edebiyat bölümünün çok zor bir bölüm olduğunu biliyorum. Ben tecilli olduğum için henüz askere gitmedim. Üniversiteye yazılırsam 4 yıllık istiyorum bu yüzden, sonuçta kısa dönem askerliğe hayır demez kimse. Birde malum yaş geçiyor ve 1.5 senemi de askerde geçirirsem benim için hiç iyi olmaz. Birde 1 sene bile kalmayacağımız bir bölüme yazılmalıyız. Çünkü bir sene kaybedecek lüksümüz yok artık...

Kesinlikle kardeşim,

Türk dili konusunda çok iyi düşünmelisin. Zira bu bölümde okuyanlardan da edindiğim izlenimlere göre sözel falan fişman ama oldukça çok zor bir bölüm. Eğer fazla ders çalışamam ya da burada okurken aynı zamanda bir işte çalışacağım dersen bu bölümü seçmeni tavsiye etmem. Dersler çok ayrıntılı ve zormuş. Yoğun çaba gerektiriyor anlayacağın..

LYS sonuçları da açıklandı bu arada.. Kaç aldın dostum ? ben askerde girmeme rağmen 348 aldım. AÖF düşündüğüm için LYS'ye bile gerek yoktu ama bir deneyeyim diye girdim.
kripton yazdı:Allah yardımcınız olsun. Baya bi zor bu tercih olayı. İnşallah sizin için hayırlı olacak tercihlerde bulunursunuz
Eyvallah arkadaşım sağolasın...

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 21 Tem 2011, 18:07

Evet hem okuyup hem de çalışacağım. Zira halen de çalışıyorum. Evet Türk Edebiyatı çok zor. Ne yapacağız bilmiyorum, sen tabi diğer forumun moderatörü de olduğun için AÖF hakkında daha çok bilgin var, Sence 4 yıllık en mantıklı seçim ne olur? Bu arada LYS'den 315 almışım dışı olduğu ama alan içi olan MF puan türünde çakmışım. 315 puan alan içi olsaydı senin kadar almış olurdum. Katsayı uygulandı malesef..

@Kripton, Allah sana da yardımcı olsun sınavda başarılar...

Ek olarak: şu açtığım başlıktaki AÖF için ne düşünüyorsun?

http://www.aciklise.net/Forum/viewtopic.php?f=29&t=5579
En son emrahk tarafından 22 Tem 2011, 11:26 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Fays
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Fays » 22 Tem 2011, 11:12

emrahk yazdı:Evet hem okuyup hem de çalışacağım. Zira halen de çalışıyorum. Evet Türk Edebiyatı çok zor. Ne yapacağız bilmiyorum, sen tabi diğer forumun moderatörü de olduğun için AÖF hakkında daha çok bilgin var, Sence 4 yıllık en mantıklı seçim ne olur? Bu arada LYS'den 315 almışım dışı olduğu ama alan içi olan MF puan türünde çakmışım. 315 puan alan içi olsaydı senin kadar almış olurdum. Katsayı uygulandı malesef..

@Kripton, Allah sana da yardımcı olsun sınavda başarılar...

Ek olarak: şu açtığım başlıktaki AÖF düşünüyorsun?

http://www.aciklise.net/Forum/viewtopic.php?f=29&t=5579

Dostum,

Az çok sayısal yaparım dersen sana İşletme-İktisat Ya da Kamu Yönetimi oku derim. Zira bunları bitirince Anadolu Üni. diplomasına sahip oluyorsun. Yok, sayısalım sıfır dersen, o zaman Türk dili ve edebiyatı derim. Ama bu bölümde haddinden fazla zor. Bence en makul 4 yıllık bölüm Sosyoloji gibi duruyor. Ben mesela karar aşamasında bütün bölümlerin geçmiş yıllarının sorularına baktım. Sosyoloji bana en kolay geleni. Bana göre Sosyoloji yani.. Felsefe'yi soracak olursan, o da biraz zor. Zira ilk yıl sembolik mantık dersi var ve oldukça zor. Diğer derslerde zor baya. Felsefeyle ilgili değilsen baya kasar seni. Zira ben felsefeyle ilgili olduğum halde bana bile zor geldi. Felsefe okursam mutlaka derslerine çalışmalıyım.

Verdiğin linkteki haberi daha önce duymuştum. Bu çok güzel ama fazla bölüm yokmuş. Felsefe ve Coğrafya varmış. Bir araştır eğer kafana yatarsa tercih yap derim.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 22 Tem 2011, 14:38

Kamu yönetimi bölümünü en kolay diyenler var. Ama tabi yabancı olduğumuz bir sistem ve ne olacağı belli değil. İstanbul Üniversitesi'nde açılan AÖF şansımıza bu sene sadece iki tane bölüme kontenjan vermiş. Seneye Sosyoloji dahil birçok bölüm açılacakmış.. Bu arada püf noktası zaten çalışmak. Çalışmayana zaten diploma yok...

Mustafa Kemal Atatürk

“Yeni Forum Konuları Oluşturun” sayfasına dön