aktif oldumm lütfen yardım..

Yukarıdaki Başlıkların Dışında Kalan Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
epidoras
Uzman Doktor

Re: aktif oldumm lütfen yardım..

Mesaj gönderen epidoras » 10 Eki 2011, 18:39

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim beyler gördüğüm kadar ile ilk Fen bilimlerin 1-2 zorunlu diğer Kimya, Biyoloji, Fizik, 3,4,5,6,7 Seçmeli ders ben söylediğiniz gibi bunları seçeceğim mutlaka mezun olurkende bu dersleri verdiğim için etkisi görürüm değil mi? :)

Son olarak kafama takılan bir soru daha var dediğinizi yaptımı varsayın. Mesela Biyoloji ve Kimya 5,6,7 leri alamadan zorunlu (ortak)derslerimi bitirdiğim için beni direk mezun edebilirler mi? Yani senin ortak derslerin bitti güle güle şeklinde :)
Yani ben kaydımı yenileyip mezun olmadan eksik olduğumu düşündüğüm seçmeli dersleride almak istiyorum, Ortak derslere yetişeceğim diye Seçmeli derslerin hepsini bir eğitim döneminde hepsini seçemem malum :) kalırım yoksa

şimdiden teşekkür ederim karışık yazdığımın farkındayım anlayışınıza sığınıyorum ;)

Saygılar.

Cahillerle tartışmayın çünkü ben hiç yenemedim - Gazali
Cahille girme münakaşaya; ya sinirini zıplatır havaya ya da yazık olur adabına - Mevlana
Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Hz. Muhammed

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 10 Eki 2011, 20:43

Şimdi şöyle bir durum var. Senin mezun olabilmen için ortak dersleri bitirmen lazım, en az 192 krediyi bitirmen lazım ve en az 8 dönem okuman lazım. Hepsi bir araya yığılmaz mı demişsin. Sanırım yığılmaz. Şöyle ki:

Şimdi sen 2 dönem ortak dersleri seç ve mutlaka geçmeye çalış. Böylece zorunlu dersleri eriteceksin ve ileriki dönemlerde zaten ortak ders sayısı azalacak. Mesela ben kendimden bir örnek vereyim; her dönem önceliği KESİNLİKLE ortak derslerden yana yaptım ve 4. 5. 6. dönemlerde zaten ortak derslerin hepsini seçsem bile 12 krediyi ancak doldurabildim. İşte o zaman kalan kredi için seçmeli kimya seçmeli biyoloji........ artık hangi dersi görmek istiyorsan rahatlıkla seçersin. Tekrar etmemde yarar var; SEN İLK DÖNEMLERDE ÇOK SIKI TUT İŞİ VE DERSLERDEN MUAF OLMAYI DEĞİL SEÇİP GEÇMEYİ HEDEFLE. Böylece ileriki dönemlerde rahat edip istediğin seçmeli dersi seçersin.

Seçmeli kimya mat biyoloji vs...... seçmen şart değil mezuniyet için. Bu derslerin ilk 2 kitabını verdinmi tamam ama konuyu öğreneyim diyorsan seç tabi. Yine de eksik kalırsa üniversite sınavı çalışmaların esnasında o kalan konuları da çalışırsın.
Resim

epidoras
Uzman Doktor

Mesaj gönderen epidoras » 11 Eki 2011, 21:11

kripton yazdı:Şimdi şöyle bir durum var. Senin mezun olabilmen için ortak dersleri bitirmen lazım, en az 192 krediyi bitirmen lazım ve en az 8 dönem okuman lazım. Hepsi bir araya yığılmaz mı demişsin. Sanırım yığılmaz. Şöyle ki:

Şimdi sen 2 dönem ortak dersleri seç ve mutlaka geçmeye çalış. Böylece zorunlu dersleri eriteceksin ve ileriki dönemlerde zaten ortak ders sayısı azalacak. Mesela ben kendimden bir örnek vereyim; her dönem önceliği KESİNLİKLE ortak derslerden yana yaptım ve 4. 5. 6. dönemlerde zaten ortak derslerin hepsini seçsem bile 12 krediyi ancak doldurabildim. İşte o zaman kalan kredi için seçmeli kimya seçmeli biyoloji........ artık hangi dersi görmek istiyorsan rahatlıkla seçersin. Tekrar etmemde yarar var; SEN İLK DÖNEMLERDE ÇOK SIKI TUT İŞİ VE DERSLERDEN MUAF OLMAYI DEĞİL SEÇİP GEÇMEYİ HEDEFLE. Böylece ileriki dönemlerde rahat edip istediğin seçmeli dersi seçersin.

Seçmeli kimya mat biyoloji vs...... seçmen şart değil mezuniyet için. Bu derslerin ilk 2 kitabını verdinmi tamam ama konuyu öğreneyim diyorsan seç tabi. Yine de eksik kalırsa üniversite sınavı çalışmaların esnasında o kalan konuları da çalışırsın.
Çok teşekkür ederim verdiğin eşsiz bilgiler için :) Tek muaf olmak istediğim ders ingilizce :) umarım ondan muaf olmak sorun çıkartmaz :) onun dışında Tüm derslere gereken önemi göstereceğim :) Son olarak araştırdıysan ve bilgin(iz) varsa. Fen Bilimlerinin seçmeli derslerini tamamlayarak mezun olduğum taktirde bunun Üniversite girişinde faydası olacak mı? Malum Fen Lisesi mezunları Üniversite sınavında MF3 tercihlerinde sağlam puan geliyor liseden. Bende TIP Fakültesi istiyorum :) şimdiden günde 2 saat ders çalışır oldum biliyorum çok erken ama cevaplar benim azimimi arttıracaktır bu yüzden soruyorum :)

Saygılar ;)
Cahille girme münakaşaya; ya sinirini zıplatır havaya ya da yazık olur adabına - Mevlana

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 12 Eki 2011, 09:22

Aslında bundan sonra katsayılar tamamen kaldırılacak deniyor. Eğer kalkarsa, ne olacak Fen Bilimleri okursan, üniversite sınavından sonra yine Fen Bilimleri alanıyla ilgili bir tercih yaparsan, ek puan verilir mi şu an belli değil. Ama kesin olan birşey var ki, AÖL'den alacağın diploma notun üniversite sınavları için okul puanına çevrilecek (yani Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanına) önemi çok büyük. Eğer dediğin gibi sıkı çalışıyorsan en yüksek diploma notunu alırsan 75 gibi bir okul puanı gelir sana ve bu da üniversite yerleşmende hefefine seni çok yaklaştırır. Yani günde 2 saat çalışıyorsan, hız kesmeden devam et. İlerde Tıp Fakültesi'ne yerleşerek Açık Liselilerin gururu olabilirsin. Başarılar... :wink:
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

epidoras
Uzman Doktor

Mesaj gönderen epidoras » 16 Eki 2011, 08:05

emrahk yazdı:Aslında bundan sonra katsayılar tamamen kaldırılacak deniyor. Eğer kalkarsa, ne olacak Fen Bilimleri okursan, üniversite sınavından sonra yine Fen Bilimleri alanıyla ilgili bir tercih yaparsan, ek puan verilir mi şu an belli değil. Ama kesin olan birşey var ki, AÖL'den alacağın diploma notun üniversite sınavları için okul puanına çevrilecek (yani Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanına) önemi çok büyük. Eğer dediğin gibi sıkı çalışıyorsan en yüksek diploma notunu alırsan 75 gibi bir okul puanı gelir sana ve bu da üniversite yerleşmende hefefine seni çok yaklaştırır. Yani günde 2 saat çalışıyorsan, hız kesmeden devam et. İlerde Tıp Fakültesi'ne yerleşerek Açık Liselilerin gururu olabilirsin. Başarılar... :wink:
Açıklama için teşekkür ederim :)

“Diğer Konular Hakkında Sorularınız” sayfasına dön