Bi bakarmısınız aöl/aöf

Yükseköğretim / YKS (TYT, AYT, YDT) Hakkında Herşey
muratmuka

Bi bakarmısınız aöl/aöf

Mesaj gönderen muratmuka » 28 Ağu 2011, 02:02

Herkeze selam arkdaslar bir kac sorum olacaktı
şuanda aöl'de dönemim 10 ( bunun 6sı aöl 4üde lise terk oldugum icin verilen dönem ) toplam kredim 159 alan kredim 84 bölümüm sosyal bilimler
mezun olmam icin 33 krediye ihtiyacm var son sınavda 30 kredi aldım ocak sınavnda ortalama 25 - 30 kredi arası alırım diye tahmin ediyorum yani ocaktan sonra mezuniyetm icin cok az bir krediye ihtiyacım olacak geçmiş senelerde acaba ocakla mayıs arasında herhangi bir ek sınav yapıldımı yada yapılırmı beinm ygs ye girmem icin
bu konularda hic bir bilgiye sahip degilim kafama biraz geç dank dedigi icin 27 yasında mezun olacaz kısmetse :)

ygs ye girdikten sonra benim hangi sınava girmem lazım
ygs de ortala kac puan almam lazım
aöl den mezun oldugumda ortalama bana kac kredi verecekler ünüversite icin tahmini bişeyler yazsanızda yeter
aöf dısında normal bir ünüversiteye gitmem icin sadece yuksek puanmı almam gerekir yada normal bir ünüversiteye gidebilirmiyim
benim ünüversitede girmek istedigim bölüm bilgisayarla alakalı bir bölüm ama baktıgım kadarıyla aöf de bilgisayarla ilgili pek bölüm yok
aöf de sivil havacılık bölümü varmıdır acaba

şimdilik sorularım bu kadar biliyorum bu konularda baya bir cahilim daha önce hic ilgilenmedim ama mezuniyet yaklasınca insanı sıkıştırıyor :)
şimdiden teşekür ederim cevaplarınız icin...

sonbahar
Doktor

Re: Bi bakarmısınız aöl/aöf

Mesaj gönderen sonbahar » 28 Ağu 2011, 10:40

elimden geldiğince cevap vermeye çalışayım.
1-döneminiz 8 ve üzeri olduğu için eylül de yapılan ek sınavlara girip kredi eksiğinizi kapatabilir böylece üniversiteye girebilirdiniz.(tabi 2011 ygs ve lys ye girseydiniz)
2-ek sınavlar sadece 3.dönem sınavı olan ağustos ayındaki sınavdan sonra yapılır.onun haricinde yapılmaz.ki sizinde zaten ygs ye girmek için ek sınava ihtiyacınız yok.üniversitelerin açılma tarihine kadar mezun olma hakkınız olduğu için ygs ve lys lere girebilirsiniz.
3-eğer aöf yada önlisans okumak istiyorsanız ygs ye girmeniz yeterli.ama diğer bölümler için lys ye girmeniz şart.
4-üniversitede okulların yerleştirme puanları farklıdır.lys ye girmek için ygs de 140 barajını aşmanız gerekir.
5-aöl den mezun olduğunuzda okul size diploma puanınıza göre aobp verecek.en büyük 75,en küçük 15 tir.bu sizin başarı durumunuza bağlı.
6-normal bir üniversiteye tabiki gidebilirsiniz.yeter ki istediğiniz bölümün puanını alın.
7-maalesef aöf te bilgisayar ve sivil havacılıkla ilgili bölüm yok.
O Şimdi Üniversiteli

Schneizel

Re: Bi bakarmısınız aöl/aöf

Mesaj gönderen Schneizel » 13 Eki 2011, 21:44

benimde bildiğim kadarıyla ygs-lys sınavlarına girmek için mezun olman gerekmiyo.
ocak ayında başvurunu yap
sınavlara şimdiden çalış . sen lys nınavına girip puanlar açıklanana kadar 3 dönem var . sonra bunun ek sınavı da olabiliyo yazın . yani yaha rahat mezun olursun . sonra da ünüversiteyi kazanmış olursan açık lise diploman la gidip haydını yaptırırsın işl:)

“Yükseköğretim / YKS (TYT, AYT, YDT)” sayfasına dön