YGS BAŞVURUSU

Yükseköğretim / YKS (TYT, AYT, YDT) Hakkında Herşey
Kullanıcı avatarı
simala
Asistan

Re: YGS BAŞVURUSU

Mesaj gönderen simala » 03 Oca 2012, 05:32

emrahk üyesinden Alıntı;
"emrahk"Sayım Simala, öncelikle teşekkür ederim. Ancak üsttede dediğim gibi puanın düşük veya yüksek gelmesi 1 veya 3
yazmaya bağlı değil. İsteyen istediğini yazar, diploma notu 80'i aşan bir Açık Liseli 1'de yazsa, 3'de yazsa AOBP'si tam puan olan 500 gelecektir...

Sevgili Emrah; sanırım sen ÖSYM 'de alınacak en yüksek puan olan 500 ile AOBP puanı karıştırıyorsun. Açık Öğretim Lisesinde diploma notu 100 olan öğrencinin alabileceği en yüksek AOBP puanı 80'dir.
En son simala tarafından 03 Oca 2012, 05:33 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 03 Oca 2012, 05:33

Hayır, en yüksek AOBP örgün olsun, açık olsun tüm öğrenciler için 500 puandır. (yani 75 puana denk gelir pratikte)

Dolayısıyla 80 ve üstü (veya 82'de olabilir, değişkendir) diploma puanı ile mezun olan bir Açık Liseli, en yüksek AOBP olan 75 puanı alır. ÖSYM sisteminde en yüksek AOBP 75'tir...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
simala
Asistan

Mesaj gönderen simala » 03 Oca 2012, 05:47

Peki sevgili Emrah;
Madem aynı her ikisi arasında bir fark yok, Sence ÖSYM neden 1 yada 3 diye bir ayırıma gitmiş sence?

2011-2012 ÖĞRETİM YILINDA BİR ORTAÖĞRETİM KODU
KURUMUNDAN MEZUN OLABİLECEK DURUMDA OLANLAR
Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında okumaktayım. 1
Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında beklemeliyim. 2
Okul dışından ortaöğretimi bitirme sınavlarına giriyorum. 3

OSYM klavuzu sayfa 5 bakarsan haklı olduğumu göreceksin.

Bu sebeble 3 yazanların puanı Okul dışından ortaöğretimi bitirme sınavlarına girenlere göre hesaplanacağından notu daha yüksek olacaktır.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 03 Oca 2012, 05:55

Aslına bakarsan, 3 numaralı seçimin AÖL için olduğu bile şüpheli. Okul dışından demekle belki de örgün okullarda sorumlu dersleri olduğu için beklemeli olan öğrenciler kastedilmiştir. Sonuçta AÖL'de bir ortaöğretim kurumu. Tabi ben kesin sadece 1. seçenek olacak demiyorum, 1'de olsa, 3'te farketmeyecek diyorum. ÖSYM karışıklığı önlemek için çeşitli seçenekler koymuş olabilir ama okul ve alan kodlarını doğru yazan bir öğrenci 1 veya 3 işaretlese bir sorun teşkil etmez...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 03 Oca 2012, 05:59

Ki, geçen sene bende senin dediğin gibi 3 olarak işaretlemenin mantıklı olduğunu düşündüğüm halde Halk eğitim 1 işaretlenecek demişti. Forumda da birçok arkadaşımıza da aynısı denmişti. Neyse tartışılacak konu bile değil aslında bu... :)

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
simala
Asistan

Mesaj gönderen simala » 03 Oca 2012, 06:21

Ben senin gibi normal örgün okula her sabah çantamla gidip liseyi bitirmedim.
Zira ben ortaöğretimi dışardan sınavlara girerek Açık Öğretim Lisesini bitirdiğim için senin kadar tecrübeli olmadığımdan 3 yazdım. Sanırım ÖSYM bana yanlışlıkla benimle aynı durumda olan ancak 1 yazan öğrencilerden fazla puan verdi :wink:
En son simala tarafından 03 Oca 2012, 13:26 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 03 Oca 2012, 06:25

Evet ben haklıyım, ve mütevazı olamam çook daha tecrübeliyim senden. Ama birşeyi merak ettim, ÖSYM'nin sana fazla puan verdiğini nerden çıkardın? Sana mail mi attılar, "bravo 3 yazmışsın, al sana fazla puan" diye? :lol:

Mustafa Kemal Atatürk

KGamze
Doçent

Mesaj gönderen KGamze » 03 Oca 2012, 06:46

Bir de şöyle bir şey var bende bunu anlamadım. Şimdi ben III. dönem sınavından sonra mezun olabiliyorum anca ve "alan yok" diye bir şey mi var!? ben genel kültür alanındayım yani benim için geçerli değil değil mi!?

Açık Öğretim Lisesinde Alan yok olarak kayıtlı ve 27-28 Temmuz 2012 tarihinde yapılacak III. Dönem sınavı sonrasında mezun olabilecek durumda olan öğrencilerimiz kodlama yaparken 9009- Diğer seçeneğini işaretleyeceklerdir.

Kullanıcı avatarı
MeteHAN
Site Admin

Mesaj gönderen MeteHAN » 03 Oca 2012, 06:53

Simala;
Okul puanı konusunda verdiğin bilgiler doğru ama eskimiş bilgi. Senin döneminde okul puanı 40-80 aralığındaydı. Ancak yeni yönetmeliğe göre okul puanı 15-75 aralığındadır. Bu konuda Emrah haklı.

Emrah;
YGS formundaki 11.maddeye Açık Öğretim Lisesi öğrencileri "Okul dışından ortaöğretimi bitirme sınavlarına giriyorum" yazıp yanındaki kutucuğa 3 yazacaklardır. Bu konuda Simala haklı.

Durum şu an 1-1.
Emrah simala son mesajında sana kinaye yapmış.

Forumumuzun biri eski biri yeni iki güzide öğrencimizin medeni şekilde tartışmasını gururla izliyoruz...

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 03 Oca 2012, 06:58

Metehan, durumu maç skoru gibi düşünmeye lüzum yok bence, 1 yazmak veya 3 yazmak farketmez dedim baştan beri, puan düşme imkanı da yok. 1 yazanlar çoğunlukta olacaktır dediğim gibi. O kinaye yapmış (!) olabilir ama ben çok ciddiydim o cevabımda kimse kusura bakmasın... :wink:

Mustafa Kemal Atatürk

cedric
Doktor

Mesaj gönderen cedric » 03 Oca 2012, 08:07

az önce internetten ösym şifremi yazdım ösym aday işlemlerinden başvurumu yapayım dedim ama '' bu sınava ancak başvuru merkezlerinden başvurabilirsiniz, internet üzerinden başvuramazsınız! '' dedi

birazdeli
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen birazdeli » 03 Oca 2012, 18:21

hay allah şimdi 1 olanı mı yazayım 3 olanı mı :oops: :oops:

yunus46

Mesaj gönderen yunus46 » 03 Oca 2012, 19:59

:arrow: arkadaşlar açıklisede alansız üçüncü dönemim ygs başvurusu yapabilirmiyim

gzm18
Çırak

Mesaj gönderen gzm18 » 03 Oca 2012, 22:07

arkadaşlar şu yazışma badresi ne oluyo ne yazıcaz semt adres ili falan var bi yardımcı olun :(

cedric
Doktor

Mesaj gönderen cedric » 03 Oca 2012, 22:21

evet yazışma adresi ev adresin oluyor. ev adresini yazacaksın

“Yükseköğretim / YKS (TYT, AYT, YDT)” sayfasına dön