YGS BAŞVURUSU

Yükseköğretim / YKS (TYT, AYT, YDT) Hakkında Herşey
emrahk
Onursal Üye

Re: YGS BAŞVURUSU

Mesaj gönderen emrahk » 03 Oca 2012, 22:23

birazdeli yazdı:hay allah şimdi 1 olanı mı yazayım 3 olanı mı :oops: :oops:

3 yaz en iyisi, baksana fazla puan veriyormuş ÖSYM 3 olarak işaretleyenlere... :mrgreen:

..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

birazdeli
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen birazdeli » 03 Oca 2012, 22:37

emrahk yazdı:
birazdeli yazdı:hay allah şimdi 1 olanı mı yazayım 3 olanı mı :oops: :oops:

3 yaz en iyisi, baksana fazla puan veriyormuş ÖSYM 3 olarak işaretleyenlere... :mrgreen:
:D :D

Geçen senenin ygs konusu vardı forumda tekrar bulamadım. Yine orada da 1-3 tartışması vardı. Hatta arkadaşın teki 3 yazıp gitmiş. Görevli bilgileri sisteme girerken hata vermiş kayıt olamamış. Görevli orayı 1 olarak düzeltince kaydı tamamlayabilmiş. Ben 1 yazıp gideceğim

birazdeli
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen birazdeli » 03 Oca 2012, 23:20

Ve evet arkadaşlar :)

Biliyorsunuz geçen günlerde AÖL sitesinde duyuru yayınlamışlardı. Bugün tekrar gireyim dedim iyice okuyayım ve yeni bölüm eklemişler

Başvuru İşleminde Tereddüte Düşülen Konular 8)

Ve yazıyor ki; (Kırmızı yere dikkat)

2011-2012 ÖĞRETİM YILINDA BİR ORTAÖĞRETİM KURUMUNDAN MEZUN OLABİLECEK DURUMDA OLANLAR
1 Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında okumaktayım.
(Okulumuz öğrencileri "1" kodlayacak)
2 Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında beklemeliyim.
3 Okul dışından ortaöğretimi bitirme sınavlarına giriyorum.

OKUL KODU
Öğrencinin okul kodu belirlenirken sistemde beyan ettiği adresin ili referans alınacaktır. İllere göre okul kodları aşağıdaki bağlantıda verilmiştir.

Orayı sürekli takip edin arkadaşlar başka şeylerde ekleyebilirler :wink:

Bu arada Emrah hocam 3-0 hükmen galipsin :P :P :lol:

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 03 Oca 2012, 23:33

Galibiyet benim için önemli değil, ama "kesin böyle" deyip kestirip atmamak lazım bazı şeyleri, burada 3 seneye yakındır sayısız arkadaşa yardımcı olmaya çalışıyorum ve doğal olarakta her gün yeni şeyler öğreniyorum. Ve emin olmadığım hiçbir şeyi de konuşmamaya özen gösteriyorum. Herkesten de aynı duyarlılığı bekliyorum sadece bu.

Bu arada AÖL yetkilileri formumuzu takip ediyorlar bunu zaten biliyoruz ama dün buradaki tartışmayı kesin okudular ki, duyurularını güncellemişler ve özellikle "kırmızı ile işaretlemişler" ne yazılması gerektiğini.. :D
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
simala
Asistan

Mesaj gönderen simala » 04 Oca 2012, 05:46

kripton yazdı:
bu 3 mü 1 mi tartışmasının devamını okursan emrahk nın dediği doğru sanırım.( simala da yanıldığını kabul etti ) Yazıyı bir kez daha okuyacağım ve sanırım emrahk nın dediğ gibi 1 yazacağım

Sevgili kripton yazdığım iletiyi okursan tekrardan orada kinaye yaptığımı anlarsın. Yazdığım konuda ısrar ediyorum.
Geçmiş senelerde Açık Öğretim Lisesi 3 yazdırdı. Bunu daha önceki yıllarda hem müdür yardımcılarına hemde okul müdürüne onaylatmıştık.
Bugün bir yakınım için tekrar emin olmak adına çağrı merkezine yazı yazdım.Gelen yanıt aşağıdadır.

"Mezun olabilmeniz için toplam kredinizin 192 olması gereklidir ve zorunlu derslerinizin hepsinden sınava katılıp başarılı ya da muaf olmalısınız.(Dil ve Anlatım derslerinin muafiyeti yoktur mutlaka başarılmalıdır)
Üniversite başvurusunun yapıldığı sürede mezun olmadığınız için okuduğunuzu belirten şıkkı işaretlemeniz şarttır ve sınav sonucunda kazandığınız yer olursa mezun olduğunuz takdirde kayıt olabiliyorsunuz.
Ayrıca Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin formda doldurması gereken \"okul dışından ortaöğretimi bitirme sınavlarına giriyorum\" olacak."

Gelen yazıdan benim haklı olduğum net bir şekilde gösteriyor. Ama yine emin olamk için telefonla aradığım Açık Öğretim Lisesi yetkilisi
"okul dışından ortaöğretimi bitirme sınavlarına giriyorum" kodu 3 şekilde işaretlememi söyledi.

Evet bugünkü Açık lise sitesindeki yazıyıda gördüm. Oradaki yazıda 1 işaretlenmesini söylüyorlar.

Kendileri ile çelişki halindeler, yada yetkililerin birbirinden haberleri yok. İddaa ediyorum o yazı çok yakında düzeltilecek. Ben sonuç ne olursa olsun yakınım için 3 yazacağım.

Sevgili Emrah;
Alıntı:Bu arada AÖL yetkilileri formumuzu takip ediyorlar bunu zaten biliyoruz ama dün buradaki tartışmayı kesin okudular ki, duyurularını güncellemişler ve özellikle "kırmızı ile işaretlemişler" ne yazılması gerektiğini..

Aöl yetkililerinin forumu okuyup duyuru güncellemesi diye bir şey söz konusu olamaz. Zira bununla ilgili Son 1 haftadır Açık Öğretim Lisesine ve Çağrı merkezine binlerce soru ve telefon gittiği için yeni bir açıklama yaptılar.

Bu konuyu okuyanlar bilmeliki, burdaki amaç asla ve asla inatlaşmak değil doğru olanı bulmaktır. Galibiyet veya malumiyet sözkonusu bile olamaz. Sonuç ne olursa olsun kazanan Açık Öğretim Lisesi öğrencileri olacaktır.

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 04 Oca 2012, 05:52

Elbette simala, emrahk nın da senin de inatlaşmak için değil bizleri bilgilendirmek için bunları yazdığınıza eminiz. Fakat kafamız oldukça karışmış durumda. Bir yandan resmi bir açıklama var. Bizler bu formu bu akşam doldurup yarın onaylatacağız ve sen de resmi açıklamayı değiştireceklerini söylüyorsun. Bu durumda birkaç gün daha beklememiz mi doğru olur. Gerçi çok aşırı bir fark oluşturmaz sanırım. Sonuçte 1 yazanların da 3 yazanlarında başvuruları geçerli oluyor değil mi
Resim

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 04 Oca 2012, 05:55

kripton yazdı:Elbette simala, emrahk nın da senin de inatlaşmak için değil bizleri bilgilendirmek için bunları yazdığınıza eminiz. Fakat kafamız oldukça karışmış durumda. Bir yandan resmi bir açıklama var. Bizler bu formu bu akşam doldurup yarın onaylatacağız ve sen de resmi açıklamayı değiştireceklerini söylüyorsun. Bu durumda birkaç gün daha beklememiz mi doğru olur. Gerçi çok aşırı bir fark oluşturmaz sanırım. Sonuçte 1 yazanların da 3 yazanlarında başvuruları geçerli oluyor değil mi

Kripton sakın tereddüte düşme, 1 olacak diye resmi yazı yazmış AÖL kırmızı puntolarla, artık kimsenin üstüne konuşmasına lüzum yok. Ki kesin forumdaki bu gereksiz tartışmayı görmüşlerdir bu duyuruyu yapma gereği duymadan önce. Birşey iddia ederken, emin olunmalı öyle konuşulmalı diyorum ve konuyu kapatıyorum...

Mustafa Kemal Atatürk

Büüşra
Çırak

Mesaj gönderen Büüşra » 05 Oca 2012, 01:02

kafam çok karışı şimdi benim öğrenim durumuma;
1 Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında okumaktayım.
2 Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında beklemeliyim.
3 Okul dışından ortaöğretimi bitirme sınavlarına giriyorum. bunlardan hangisini yazmam gerekiyor? :roll:

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 05 Oca 2012, 03:47

Büşra ben emrahk nın dediğini yazdım ( 1 ) ve bugün kayıdımı yaptırdım. Hayırlısı bakalım. Çok da kafan karışmasın. Sonuçta resmi açıklama da yapıldı.
Resim

Büüşra
Çırak

Mesaj gönderen Büüşra » 05 Oca 2012, 04:52

tamam bende (1) yaptım ve 1. Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında okumaktayım. bunu yazdım hadi hayırlısı :)

muratmuka

Mesaj gönderen muratmuka » 06 Oca 2012, 01:11

bende dün gidip basvurumu yaptım bekledigimden kolay geçti :D sanırım fazla stres yaptım bu kayıt konusunda hep bi aksilik cıkacak diye korkuyordum Allaha şükür hiç bir pürüz cıkmadı ve tamamladık şifremizide aldık :D

şimdi nisandaki sınava giricez ben fen ve matematikten anlamam onları boş bırakıcam sanırım dogrumudur acaba?
benim istedigim bölüm fotografcılık ve kameramanlık 2yıllık açık ögretim kılavuzda bölümün yanında (YGS*) var bu sayfanın sonunda en yüksek ygs puanı hesaplanaktır yazıyor bu nedemek birisi anlatabilirmi acaba? :( şimdi sadece sosyal bilimler sorularınımı yapmam lazım yoksa türkçe mi yada ikisinide yapıp hangisinin puanı yuksek olursa ondanmı hesaplanacak kafam iyice karıstı

son bi soru daha :) türkçe ve sosyal bunlardan kaçar soru yada kaç soru yapmam lazımki bu 140 barajını aşabileyim açık ögretim istedigim için sanırım diploma puanı ile ygs puanı çarpılıp bölünüp toplanıp cıkartılmıcak :?: :D

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 09 Oca 2012, 22:57

muratmuka yazdı:bende dün gidip basvurumu yaptım bekledigimden kolay geçti :D sanırım fazla stres yaptım bu kayıt konusunda hep bi aksilik cıkacak diye korkuyordum Allaha şükür hiç bir pürüz cıkmadı ve tamamladık şifremizide aldık :D

şimdi nisandaki sınava giricez ben fen ve matematikten anlamam onları boş bırakıcam sanırım dogrumudur acaba?
benim istedigim bölüm fotografcılık ve kameramanlık 2yıllık açık ögretim kılavuzda bölümün yanında (YGS*) var bu sayfanın sonunda en yüksek ygs puanı hesaplanaktır yazıyor bu nedemek birisi anlatabilirmi acaba? :( şimdi sadece sosyal bilimler sorularınımı yapmam lazım yoksa türkçe mi yada ikisinide yapıp hangisinin puanı yuksek olursa ondanmı hesaplanacak kafam iyice karıstı

son bi soru daha :) türkçe ve sosyal bunlardan kaçar soru yada kaç soru yapmam lazımki bu 140 barajını aşabileyim açık ögretim istedigim için sanırım diploma puanı ile ygs puanı çarpılıp bölünüp toplanıp cıkartılmıcak :?: :D

Başvurun hayırlı olsun. Nisan'da yapılan YGS sınavında sayısal-sözel alan ayrımı yok. Yani her öğrenci (sayısal olsun, sözel olsun) tüm sorulardan sorumlu. Tabi sayısal altyapısı olmayanlar "fen bilimleri" ve "matematik" alanındaki soruları yapmam ben diyor. Ben de ısrarla atın kafadan o zaman boş bırakmaktansa diyorum. Örneğin o soruları (ki fen ve matematik 80 soru toplamda) kafadan atsanız ve size yanlışların doğruyu götürmesiyle birlikte 5-6 net gelse, bu 5-6 doğru sizin tüm YGS puan türlerinize yansıtılıyor. Yani YGS sayısal puanı olan YGS-3 puan sistemine bile sayısaldan atarak aldığınız 5-6 sorunun puanı eklenip bu puan türünüzde artış oluyor. Boş bırakırsanız ne oluyor "hiçbir şey" ee o zaman atarak tutturma imkanı varken, neden boş bırakılır ki. Tabi sözel olan "türkçe" ve "sosyal bilimler" testinden ise hiçbir soruyu kafadan atmayın ve bilemediklerinizi boş bırakın.

Konunun özü şu ki, sayısal testten atacağınız cevapların yanlış olanları sözel testinizin notunu düşürmeyeceğinden. Atıpta tutturduğunuz sayılsal şıkları düşünerek boş bırakmayın hepsini atın diyorum...

En yüksek YGS puan türünden hesaplanacak şu demek, YGS sınav sonuçları sonucu YGS-1 .... YGS-6 arası puanlar yazacak sisteminde. Ve sen YGS-5'ten 300, YGS-4'ten ise 270 puan aldıysan, daha yüksek olan YGS-5 senin yerleştirme puanın olacak ve AÖF için o değerlendirilecek. Yani menfaatine olan birşey bu. Kaç soruyla barajı aşarım dersen, baraj aşmak çok aman aman birşey değil, sadece sözelden 15-20 doğru bile çıkarsan baraj aşarsın. Hedefin sadece AÖF ise, yüksekleri düşünmezsen bu sana yeter...

Mustafa Kemal Atatürk

ozgur06
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen ozgur06 » 23 Oca 2012, 11:06

emrahk hocam atın demişsinizde sayısaldan hiç anlamayan birisi için kumar oynamak gibi birşey bu dediginiz. 5 -6 net gelir diyorsunuz ama -5 -6 olursa nolacak?

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 23 Oca 2012, 12:21

Şöyle ki, diyelim sayısaldan anlamayan bir öğrenci YGS'de Fen ve Mat soruları olan toplam 80 soruyu boş bıraktı ve sadece sözel yaptı. Bu öğrencinin, YGS-1, Ygs-2, .... YGS-6 puan türlerinin hesaplanmasında sadece sözelden aldığı puanlar eklenecek ve düşük bir puan alacak. Ki YGS-1 ve YGS-2 puan türleri sayısal ağırlıklı olarak hesaplandığı için, sayısal çözmeyen bu öğrenci, bu puan türlerinden çok düşük bir puan alacak.

Bu öğrenci benim dediğim gibi, Fen ve Mat sorularının 80 tanesini de kadasından atsa, yanlışların doğruları götürmesiyle birlikte kendisine kalan doğru sayısı 5-6 bile olsa, tüm YGS puan türlerine bu sorulardan aldığı puanlar eklenecek.

Tereddüt ettiğiniz kısma cevap vereyim, Mat ve Fen testlerini atsanız da, boşta bıraksanız, sadece sayısal testlerin notunu düşürür. Yani Mattan dediğim gibi tüm soruları atan bir öğrenci, hiçbir doğru tutturmasa bile, sözel derslerin puanını düşürmez. Ama doğru yaparsa, tüm derslerin puanını yükseltir...

Mustafa Kemal Atatürk

“Yükseköğretim / YKS (TYT, AYT, YDT)” sayfasına dön