yeni kayıt oldum yardım istiyorum!

Yukarıdaki Başlıkların Dışında Kalan Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
semiha1

yeni kayıt oldum yardım istiyorum!

Mesaj gönderen semiha1 » 13 Şub 2012, 14:08

MERHABA

geçen ay 10 sene aradan sonra açık liseye kaydoldum öğrenciliğim hala aktif olmadı ama sormak istediklerim var

bölümümde alan yok 4 yıllık yazıyo
kısmet olursa yazın çocuk gelişimi bölümü için mesleki liseye geçiş yapıcam

1)9.sınıf bitene kadar toplam kaç sınava giricem?
2)9. sınıf kaç dönemden oluşuyor?
3)cumartesi günü yapılan sınavların saatleri kaç?saat 1e kadar çalıştığm için işyernden izin almam çok zor olucak hatta iizn alamıycam nasıl ayarlayabilirim saat olayını?
4)kredi nedir?:(
5)sayısal derslerim berbat zatn onca senden sonra çok zorlanıyorum çoğundan geçemiycek durumdayım onlardan kalıp muaf olursam kredileri seçmeli derslerden tammalasam olur mu?zatn 1 sene için . mesleki liseye geçince durum nasıl dvem edicek acaba aynı dersleri görücem mi?
6)bu sene ortak dersler kısmındaki tüm dersleri vermem mi gerekiyor?
7)sorularıma sabırla cevap verebilicek biri var mıdır acaba:(

Kullanıcı avatarı
Ceros
Doçent

Re: yeni kayıt oldum yardım istiyoruuuuuuummm!!!

Mesaj gönderen Ceros » 13 Şub 2012, 15:44

Merhaba ben sana kısaca özet geçiyim.
Her sınıf 2dönemden yani 2sınavdan oluşuyor ama 17 yaşını doldurmuş olanlar temmuz sınavlarınada girebiliyor. Buda 3dönem eder.
Yeni kayıt oldugun için alansız okuyacaksın ve 4 yıl. Ama yaşın 17den büyük olduğu için temmuz sınavlarınada katılıp sen bu 4yılı çalışıp sınavlardan iyi not alarak 2.5sene de bitirebilrsin.
Durumun birkaç hafta içinde aktifleşir. Merak etme.
Kredi ise her dersin bir kredisi var matematik 4 kredi mesela din kült. 1 kredi sen sınav zamanı gelince ders seçimi yapıcaksın karsına cıkan dersleri seçerek bir sınavda seçebilceğin max. 30krediyi tamamlıcaksın. Ve sınavda bu derslerden geçer not alırsan yani en az 9 doğru yapıp 45 not alırsan bu derslerin kredisini kaznıcaksın. AÖL'nden devam edersen 192 krediyi tamamlamak ve zorunlu derslerden geçmek yada 3kere o dersin sınavına girip başarısız olarak muaf olabilirsin. Dil ve Anlatım dersleri hariç onları kesinlikle başarmak zorundasın.
MAÖL'ne geçersen onların kredileri daha farklı oluyor. O konuda pek bilgi veremem ama onun yüzyüze eğitim dersleri var onlara gitmek zorundasın.
AÖL'de topladıgın krediler MAÖL'e geçincede onlarda aynı yada MAÖL'e göre tekrar hesaplanarak aktarılacaktır.
Sınavlar cumartesi ve pazar günleri oluyor. 4 oturumdan oluşuyor. 2 cumartesi 2 pazar yani. 1.oturum saat 10da başlıyor. 2.oturum saat 2de başlıyor. Ertesi gün de yine aynı. Sınava girmek için mecburen izin almak zorunda olucaksın yani.

Kadınlar hiç de karmaşık değil, sadece aşk istiyorlar, bir de ilgi, bir de şefkat, bir de çiçek, bir de anlayamadığınız bir kaç şey daha..

zeybak

Mesaj gönderen zeybak » 13 Şub 2012, 16:13

ceros arkadaşım ben de bir kaç soru sorabilirmiyim?...semiha arkadaşımla aynı durumdayım 10 yıl aradan sonra büyük bir hevesle okula yazıldım bu dönem.yani mesleğe geçmek üzere düz liseye yazıldım.şöyle bir sorunum varki mesleğe geçtiğim de yüz yüze eğitim var ve ben eşimin görevi nedeniyle köydeyim...en yakın okul 70 km ve gitmem mümkün değil.bu dönem ve seneye 1 yıl veya 2 yıl düz lise de kalsam diploma almadan önce mesleğe geçsem ne kadar yüz yüze eğitim almam gerek?...yada diplomamı alıp mesleğe çevirmek istesem bu benim ne kadar zamanımı alır?yani gene 3 yıl yüz yüze eğitime gitmek zorunda kalırmıyım yoksa sadece staj mı veririm?kafam çok karışık ve ben çocuk gelişimine çok gitmek istiyorum çünkü lisans da yapmak istiyorum sınavsız geçiş hakkımı kullanarak...düz lise diplomamla aöf okul öncesi öğretmenliği veya çocuk gelişimi ön lisans proğramına gidemem diye biliyorum.çok vakit de kaybetmek istemiyorum 25 yaşındayım,evliyim ve 3 yaşında oğlum var.okul için zaten çok zaman kaybettim yolumu belirlemem lazım...çok soru sordum ama yardım lütfen:)

Kullanıcı avatarı
Ceros
Doçent

Mesaj gönderen Ceros » 13 Şub 2012, 16:56

zeybak yazdı:ceros arkadaşım ben de bir kaç soru sorabilirmiyim?...semiha arkadaşımla aynı durumdayım 10 yıl aradan sonra büyük bir hevesle okula yazıldım bu dönem.yani mesleğe geçmek üzere düz liseye yazıldım.şöyle bir sorunum varki mesleğe geçtiğim de yüz yüze eğitim var ve ben eşimin görevi nedeniyle köydeyim...en yakın okul 70 km ve gitmem mümkün değil.bu dönem ve seneye 1 yıl veya 2 yıl düz lise de kalsam diploma almadan önce mesleğe geçsem ne kadar yüz yüze eğitim almam gerek?...yada diplomamı alıp mesleğe çevirmek istesem bu benim ne kadar zamanımı alır?yani gene 3 yıl yüz yüze eğitime gitmek zorunda kalırmıyım yoksa sadece staj mı veririm?kafam çok karışık ve ben çocuk gelişimine çok gitmek istiyorum çünkü lisans da yapmak istiyorum sınavsız geçiş hakkımı kullanarak...düz lise diplomamla aöf okul öncesi öğretmenliği veya çocuk gelişimi ön lisans proğramına gidemem diye biliyorum.çok vakit de kaybetmek istemiyorum 25 yaşındayım,evliyim ve 3 yaşında oğlum var.okul için zaten çok zaman kaybettim yolumu belirlemem lazım...çok soru sordum ama yardım lütfen:)
Zeybak senin için ufak bir araştırma yaptım MAÖL hakkında fazla bilgim yok ama şöyle bir yazı buldum.

Meslekî Açık Öğretim Lisesi 4 yılık sistemde yüz yüze eğitim 3. dönemden itibaren başlar (İmam Hatip Lisesi hariç).

Kayıt olduktan 1yıl sonra başlıyormuşsun yani yüz yüze eğitime. Diplomanı alıp mesleğe çevirmek gibi bir ihtimal yok. Ben gördüğüm kadarıyla yüzyüze eğitimi vermek zorundasın. Staj vs gibi durumlar söz konusu değil.

Birde şöyle bir yazı var.Bu aöl içinde geçerli mi bilmiyorum. Bilen bir arkadaşımız vardır ama.

Meslekî Açık Öğretim Lisesi 4 yıllık sisteme lise diploması ile kayıt yaptıranlar (herhangi bir liseden mezun olanlar), yüz yüze eğitimi bitirmek şartıyla, 4 dönemde mezun olurlar.

AÖL'den bitirip 4 dönem yani 2senede maöl'den de mezun olabiliyormuşsun.

Yani bir hesap yaparsak AÖL'ni 2.5 senede bitirip 2senede yüzyüze eğitim alırsan 4.5sene eder.

Kadınlar hiç de karmaşık değil, sadece aşk istiyorlar, bir de ilgi, bir de şefkat, bir de çiçek, bir de anlayamadığınız bir kaç şey daha..

zeybak

Mesaj gönderen zeybak » 13 Şub 2012, 17:20

ben tasdikname ile yazıldım(1.sınıf 1.dönem terkim) ve eylülde mesleğe geçmem halinde hemen yüz yüze eğitim başlıyor.peki düz lise diplomamla ygs sınavına girip aöf okul öncesi lisan veya çocuk gelişimi ön lisans proğramını tercih edebiliyormuyum?

Kullanıcı avatarı
Ceros
Doçent

Mesaj gönderen Ceros » 13 Şub 2012, 17:26

Aöf lisans ve ön lisans bölümlerine baktım ama çocuk gelişimi bölümü yok gibi görünüyor.

Kullanıcı avatarı
Ceros
Doçent

Mesaj gönderen Ceros » 13 Şub 2012, 17:28

Bölümleri yazıyım hatta.Belki başka bölüm tercih etmek istersin.

Uzaktan Eğitim Programları:

* Bilgi Yönetimi Ön Lisans Programı
* Coğrafi Bilgi Sistemleri Ön Lisans Programı
* Eczane Hizmetleri Ön Lisans Programı
* Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi Ön Lisans Programı
* Kimya Teknolojisi Ön Lisans Programı
* Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Ön Lisans Programı
* Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Ön Lisans Programı

Merkezi Açıköğretim Programları:

* Adalet Ön Lisans Programı
* Çağrı Merkezi Hizmetleri Ön Lisans Programı
* Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Ön Lisans Programı
* İlahiyat Ön Lisans Programı
* Laborant ve Veteriner Sağlık Ön Lisans Programı
* Tarım Ön Lisans Programı
* Felsefe Lisans Programı
* İngilizce Öğretmenliği Lisans Programı
* Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programı
* Sosyoloji Lisans Programı
* Tarih Lisans Programı
* Türk Dili ve Edebiyatı Lisans Programı

AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ ÖN LİSANS PROGRAMLARI

1-Adalet (Dönemlik-Kredili sistem)
2-Bankacılık ve Sigortacılık
3-Bilgi Yönetimi (Dönemlik-Kredili sistem)
4-Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
5-Coğrafi Bilgi Sistemleri (Dönemlik-Kredili sistem)
6-Dış Ticaret
7-Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı
8-Emlak ve Emlak Yönetimi
9-Ev idaresi
10-Fotoğrafçılık ve Kameramanlık(Dönemlik-Kredili sistem)
11-Halkla İlişkiler ve Tanıtım
12-İnsan Kaynakları Yönetimi
13-İşletme Yönetimi
14-Kültürel Miras ve Turizm
15-Laborant ve Veteriner Sağlık(Dönemlik-Kredili sistem)
16-Lojistik
17-Marka İletişimi
18-Medya ve İletişim
19-Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası
20-Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
21-Özel Güvenlik ve Koruma
22-Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi
23-Radyo ve Televizyon Programcılığı
24-Sağlık Kurumları İşletmeciliği
25-Sosyal Bilimler
26-Sosyal Hizmetler
27-Spor Yönetimi
28-Tarım (Dönemlik-Kredili sistem)
29-Turizm ve Otel İşletmeciliği
30-Turizm ve Seyahat Hizmetleri
31-Yerel Yönetimler

AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ LİSANS PROGRAMLARI

1-Felsefe (Dönemlik-Kredili sistem)
2-Sosyoloji (Dönemlik-Kredili sistem)

İKTİSAT FAKÜLTESİ LİSANS BÖLÜMLERİ

1-Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri
2-İktisat
3-Kamu Yönetimi
4-Maliye
5-Uluslararası ilişkiler

İŞLETME FAKÜLTESİ LİSANS BÖLÜMLERİ

1-İşletme
2-Konaklama İşletmeciliği

zeybak

Re: yeni kayıt oldum yardım istiyorum!

Mesaj gönderen zeybak » 13 Şub 2012, 17:46

ben de baktım var 2011 de kaç puanla aldıkları da var.meslek lisesi mezunları direk geçiş yapıyor.bu yılın taban puanlarına bakarsan görürsün.

Kullanıcı avatarı
Ceros
Doçent

Mesaj gönderen Ceros » 13 Şub 2012, 17:55

Pardon ozamn. Ama ne kadar araştırıp baksamda aöl'den aöf çocuk gelişimi bölümüne geçiş gibi herhangi bir yazıya rastlamadım. Önceden sanırım sadece kız meslek lisesnden mezun olanlar geçebiliyormuş şimdide heralde sadece maöl'den direk geçiş var. Sen en iyisi AÖF çağrı merkezini arayıp bilgi al derim. En iyi onlar bilirler sonuçta. Ben kesin bir bilgi bulamadım malesef. MAÖL okuyup bitirip ygs'den belirli bir puan alıp öyle geçiyorsun sanırım.

Kullanıcı avatarı
Doçent
Forum Moderatörü

Mesaj gönderen Doçent » 13 Şub 2012, 18:17

çocuk gelişimi ne kadar rağbet görüyoo :roll:
Hayat seni güldürmüyorsa espriyi anlamadın demektir.

Kullanıcı avatarı
Ceros
Doçent

Mesaj gönderen Ceros » 13 Şub 2012, 18:21

Bir ara sağlık meslek liseleri hemşirelik vs. gibi meslekler hitti. Şimdi sıra çocuk gelişiminde sanırım.

semiha1

Mesaj gönderen semiha1 » 13 Şub 2012, 18:37

bilgiler için çoook teşekkür ederim....zeybak bukadar benzerlik olurmuş bende 1.sınıf 1. dönem terkim+benimde 3 yaşında bi çocugum var+yaş da benziycekmiş ama ben senden 2 yaş kadar büyüğüm+bende çocuk gelişimi çook istiyorum.onca seneden sonra hem seviceğim hem yapabiliceğm bi mesleğimin olması çok iyi olucak inşşş:))))

bir de bu ders içeriklerini internetten indirdim ama bazı dersler açılmıyor tarih gibi mesela ???

bir de 45 yeterlimidir daha fazlasını almakla 45 almak arasında bi fark yok sanırım sonuçta önemli olan kredi???

zeybak

Mesaj gönderen zeybak » 13 Şub 2012, 21:25

ceros arkadaşım zaten düz liseden direk geçiş var demiyorum.düz lisenin de şansı varmı bu bölümde.meslekten var 2 yıllık ön lisansa geçiş.onun içinde sınava giriyorsun ygs 4 le baraj var onu geçenler yerleşiyor sanırım.öncelik meslek liselerininmiş geçişlerde.

Kullanıcı avatarı
Ceros
Doçent

Mesaj gönderen Ceros » 13 Şub 2012, 21:33

semiha1 yazdı:bilgiler için çoook teşekkür ederim....zeybak bukadar benzerlik olurmuş bende 1.sınıf 1. dönem terkim+benimde 3 yaşında bi çocugum var+yaş da benziycekmiş ama ben senden 2 yaş kadar büyüğüm+bende çocuk gelişimi çook istiyorum.onca seneden sonra hem seviceğim hem yapabiliceğm bi mesleğimin olması çok iyi olucak inşşş:))))

bir de bu ders içeriklerini internetten indirdim ama bazı dersler açılmıyor tarih gibi mesela ???

bir de 45 yeterlimidir daha fazlasını almakla 45 almak arasında bi fark yok sanırım sonuçta önemli olan kredi???
Rica ederim.=)
Geçtiğimiz derslerden aldığımız notların ortalaması diploma notu olarak hesaplanıyor. Ve bu ygs'ye girecekler için yerleştirme puanı hesaplanırken yardımcı oluyor tabi.
ekolhoca gibi siteler var orlardan da ders çalışarak başarabilirsiniz.

zeybak yazdı:ceros arkadaşım zaten düz liseden direk geçiş var demiyorum.düz lisenin de şansı varmı bu bölümde.meslekten var 2 yıllık ön lisansa geçiş.onun içinde sınava giriyorsun ygs 4 le baraj var onu geçenler yerleşiyor sanırım.öncelik meslek liselerininmiş geçişlerde.
Bende öyle diyorsun demiyorum zaten. Düzliselilerin geçebilceğine dair herhangi bir yazı, duyuru, bilgi bulamadım. Ben araştırıp bulduklarımı paylaştım. Sana yardımcı olamadıysam başkasına olurum diyerekten. Bu konu hakkında kesin bilgisi olan biri varsa er yada geç yazacaktır elbet.

zeybak

Mesaj gönderen zeybak » 13 Şub 2012, 21:37

yok arkadaşım tşk ederim emeğin için...gerçekten Allah razı olsun.hedef belirlemek istiyorum sadece çabam bu

“Diğer Konular Hakkında Sorularınız” sayfasına dön