Kitaplar ve kredi sistemi..

Sınavlar Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
yorulmaz35
Uzman

Re: Kitaplar ve kredi sistemi..

Mesaj gönderen yorulmaz35 » 11 Kas 2017, 03:54

Derach yazdı:
1) Aynı şeyi anladığımızdan emin olayım, Fizik dersi bir daha önüne çıkmaz derken Fizik-1'den mi bahsediyoruz yoksa genel olarak Fizik dersinden mi?

2) Seçip derken? Onlar zaten şu an otomatik olarak seçildi (saçma bir şey mi dedim ben :))

3 tamam :D
1- Fizik-1den bahsediyorum.

2- Sen şuan yeni kayıtsın ve sistem sadece 1. dönem derslerini otomatik seçer. 2. dönemden itibaren ek sınavlar da dahil sınavlarda gireceğin dersleri sen seçersin.

Resim

Derach
Çırak

Mesaj gönderen Derach » 11 Kas 2017, 03:58

yorulmaz35 yazdı:
Derach yazdı:
1) Aynı şeyi anladığımızdan emin olayım, Fizik dersi bir daha önüne çıkmaz derken Fizik-1'den mi bahsediyoruz yoksa genel olarak Fizik dersinden mi?

2) Seçip derken? Onlar zaten şu an otomatik olarak seçildi (saçma bir şey mi dedim ben :))

3 tamam :D
1- Fizik-1den bahsediyorum.

2- Sen şuan yeni kayıtsın ve sistem sadece 1. dönem derslerini otomatik seçer. 2. dönemden itibaren ek sınavlar da dahil sınavlarda gireceğin dersleri sen seçersin.
Bütün dersleri (Türkçe dili ve edebiyatı hariç) ben mi seçiyorum? 0'dan?

Kullanıcı avatarı
yorulmaz35
Uzman

Mesaj gönderen yorulmaz35 » 11 Kas 2017, 04:09

Derach yazdı: Bütün dersleri (Türkçe dili ve edebiyatı hariç) ben mi seçiyorum? 0'dan?
Aynen öyle ama Türk dil ve edebiyatı hariç diye bir şey yok. Bütün derslerini sen seçersin. Ders seçme ekranı zor bişey değil öncelikle bu durum seni korkutmasın. üst kısımda derslerin ve yanında zorunlu(ortak) ibaresi bulunur ve sen de derslerini 35 kredi limiti dahilinde seçersin bu kadar basit.

mesela örnek ders seçme ekranı. dersin kredisi ve zorunlu(ortak) olup olmadığı yazar. sen tek tuşla seçersin sadece
Resim
Resim

Derach
Çırak

Mesaj gönderen Derach » 11 Kas 2017, 04:23

yorulmaz35 yazdı:
Derach yazdı: Bütün dersleri (Türkçe dili ve edebiyatı hariç) ben mi seçiyorum? 0'dan?
Aynen öyle ama Türk dil ve edebiyatı hariç diye bir şey yok. Bütün derslerini sen seçersin. Ders seçme ekranı zor bişey değil öncelikle bu durum seni korkutmasın. üst kısımda derslerin ve yanında zorunlu(ortak) ibaresi bulunur ve sen de derslerini 35 kredi limiti dahilinde seçersin bu kadar basit.

mesela örnek ders seçme ekranı. dersin kredisi ve zorunlu(ortak) olup olmadığı yazar. sen tek tuşla seçersin sadece
Resim
Peki başarılı çıkmadığımız zorunlu ders olursa örnek o aynı Fizik-1, 2. dönemde Fizik-1'i zorunlu olarak seçiyorum ya, Fizik-2 de seçiyor muyum?

Matematik-1'den başarılı çıkıyorsam da eğer arzu edersem önüme Matematik çıkmayacak yani 2. dönemde? Eğer mezun olmak istiyorsam da önümdeki 10 zorunlu dersten en az bir kez başarılı çıkmalıyım yani bu doğru ise?

(Ekran görüntüsü için çok teşekkür ederim)

Kullanıcı avatarı
yorulmaz35
Uzman

Mesaj gönderen yorulmaz35 » 11 Kas 2017, 04:34

Derach yazdı: Peki başarılı çıkmadığımız zorunlu ders olursa örnek o aynı Fizik-1, 2. dönemde Fizik-1'i zorunlu olarak seçiyorum ya, Fizik-2 de seçiyor muyum?

Matematik-1'den başarılı çıkıyorsam da eğer arzu edersem önüme Matematik çıkmayacak yani 2. dönemde? Eğer mezun olmak istiyorsam da önümdeki 10 zorunlu dersten en az bir kez başarılı çıkmalıyım yani bu doğru ise?

1- istersen seçebilirsin. 35 kredilik ders seçme hakkın var sonuçta bunun bir algoritması yok. kendi kafanda organize edersin dersleri ve seçersin. ders seçiminde özgürsün.

2- matematik-1 den başarılı veya 3 kere başarısız olup muaf olursan önüne bi daha çıkmaz. kardeşim zorunlu derslerini bitirmeye çalışırken ne kadar kredi toplarsan o kadar iyi yani öyle düşün.
Resim

Derach
Çırak

Mesaj gönderen Derach » 11 Kas 2017, 04:57

yorulmaz35 yazdı:
Derach yazdı: Peki başarılı çıkmadığımız zorunlu ders olursa örnek o aynı Fizik-1, 2. dönemde Fizik-1'i zorunlu olarak seçiyorum ya, Fizik-2 de seçiyor muyum?

1- istersen seçebilirsin. 35 kredilik ders seçme hakkın var sonuçta bunun bir algoritması yok. kendi kafanda organize edersin dersleri ve seçersin. ders seçiminde özgürsün.

2- matematik-1 den başarılı veya 3 kere başarısız olup muaf olursan önüne bi daha çıkmaz. kardeşim zorunlu derslerini bitirmeye çalışırken ne kadar kredi toplarsan o kadar iyi yani öyle düşün.
O zaman aklıma gelen şeyler üzerinden küçük bir özet yapayım.

1) AÖL'den mezun olmanın şartlarından bir tanesi, bana ilk dönemde zorunlu olarak verilen derslerin hepsinden bu 3 dönem içerisinde mezun olmak, veya 3 dönem boyunca da başarısız olursam, o 3. dönemi geçtikten sonra muafiyete başvurup o 3 kez üst üste başarısız olduğum dersleri sonsuza denk silmek.

2) Eğer şartlar oluşursa senede bir veya iki kez ek sınava girip kredimi yükseltebilirim.

3) Matematik-1'den başarılı çıktım, başka bir zorunlu dersten başarılı çıkamadım (Allah korusun). 2. dönemde aynı derslerle devam ediyorum ama tek değişiklik Mat yerine 6 puanlık ders seçimi yapabilirim. (örnek olarak ikinci bir dil dersi alabilirim)

Hadi yine bir teşekkür edelim :))

Kullanıcı avatarı
yorulmaz35
Uzman

Mesaj gönderen yorulmaz35 » 11 Kas 2017, 05:05

Derach yazdı: O zaman aklıma gelen şeyler üzerinden küçük bir özet yapayım.

1) AÖL'den mezun olmanın şartlarından bir tanesi, bana ilk dönemde zorunlu olarak verilen derslerin hepsinden bu 3 dönem içerisinde mezun olmak, veya 3 dönem boyunca da başarısız olursam, o 3. dönemi geçtikten sonra muafiyete başvurup o 3 kez üst üste başarısız olduğum dersleri sonsuza denk silmek.

2) Eğer şartlar oluşursa senede bir veya iki kez ek sınava girip kredimi yükseltebilirim.

3) Matematik-1'den başarılı çıktım, başka bir zorunlu dersten başarılı çıkamadım (Allah korusun). 2. dönemde aynı derslerle devam ediyorum ama tek değişiklik Mat yerine 6 puanlık ders seçimi yapabilirim. (örnek olarak ikinci bir dil dersi alabilirim)

dostummmmmmm :D bak bi kez daha özet geçiyorum

1- Aölde mezuniyet şartı 8 dönem (8 kere sınava girmiş olmak) ve 192 krediye sahip olmak ve Dil Anlatım dersini başarmak. "3 dönem içinde mezun olmak" gibi yanlış türkçeni fransada yaşamana bağlıyorum ve bu sorunun üzerinde çok durmuyorum çünkü anlamadım :D

muafiyete başvurmak gibi bişey yok mat-1 dersini 3 kez geçemezsen otomatikman muaf olur ve bi daha mat-1 dersini seçmek zorunda kalmazsın. karşına çıkmaz.

2- aynen öyle.

3- bu bilgiyi kafandan sil. çünkü her dönem sıfırdan ders seçimi yaparız öncelik dersler zorunlu(ortak) seçeriz. ikinci dil alamazsın çünkü daha seçmeli derslere gelmedin.
Resim

Derach
Çırak

Mesaj gönderen Derach » 11 Kas 2017, 05:36

yorulmaz35 yazdı:
Derach yazdı: O zaman aklıma gelen şeyler üzerinden küçük bir özet yapayım.

dostummmmmmm :D bak bi kez daha özet geçiyorum

1- Aölde mezuniyet şartı 8 dönem (8 kere sınava girmiş olmak) ve 192 krediye sahip olmak ve Dil Anlatım dersini başarmak. "3 dönem içinde mezun olmak" gibi yanlış türkçeni fransada yaşamana bağlıyorum ve bu sorunun üzerinde çok durmuyorum çünkü anlamadım :D

muafiyete başvurmak gibi bişey yok mat-1 dersini 3 kez geçemezsen otomatikman muaf olur ve bi daha mat-1 dersini seçmek zorunda kalmazsın. karşına çıkmaz.

2- aynen öyle.

3- bu bilgiyi kafandan sil. çünkü her dönem sıfırdan ders seçimi yaparız öncelik dersler zorunlu(ortak) seçeriz. ikinci dil alamazsın çünkü daha seçmeli derslere gelmedin.
Alındım bak hocam yanlış Türkçe falan :)) Aşk olsun

Cevabı tam şu an kendim buldum zaten.

"öncelik dersler zorunlu(ortak) seçeriz. ikinci dil alamazsın çünkü daha seçmeli derslere gelmedin."

Nasıl geliniyor ki hocam? Şimdi benim 2. dönemde seçeceğim derslerin hepsi ortak dersler mi olmalı?

Kullanıcı avatarı
yorulmaz35
Uzman

Mesaj gönderen yorulmaz35 » 11 Kas 2017, 06:09

Derach yazdı: Alındım bak hocam yanlış Türkçe falan :)) Aşk olsun

"öncelik dersler zorunlu(ortak) seçeriz. ikinci dil alamazsın çünkü daha seçmeli derslere gelmedin."

Nasıl geliniyor ki hocam? Şimdi benim 2. dönemde seçeceğim derslerin hepsi ortak dersler mi olmalı?
hahahahs :D

"Şimdi benim 2. dönemde seçeceğim derslerin hepsi ortak dersler mi olmalı?"

evet. ilk önce zorunlu derslerini temizlemelisin çünkü zorunlu derslerini temizlemeden mezun olamazsın.

zorunlu derslerin bitince ortalama 100 civarı kredin olucak ve geriye kalan 92 krediyi seçmeli derslerden kazanıcaksın. yani sen sözelciyim demiştin. sözel derslere abanıp 92 krediyi çıkardın mı 192 krediye ulaşıp mezun olabilirsin. ama şu aşamada tek amacın zorunlu derslerini ortadan kaldırmak ve alabildiğince çok kredi almak.
Resim

Derach
Çırak

Mesaj gönderen Derach » 11 Kas 2017, 06:22

yorulmaz35 yazdı:

evet. ilk önce zorunlu derslerini temizlemelisin çünkü zorunlu derslerini temizlemeden mezun olamazsın.

zorunlu derslerin bitince ortalama 100 civarı kredin olucak ve geriye kalan 92 krediyi seçmeli derslerden kazanıcaksın. yani sen sözelciyim demiştin. sözel derslere abanıp 92 krediyi çıkardın mı 192 krediye ulaşıp mezun olabilirsin. ama şu aşamada tek amacın zorunlu derslerini ortadan kaldırmak ve alabildiğince çok kredi almak.
Hocam tam bunu söylemek istiyordum işte mezun kelimesini yanlış kullandığım kesimde. Mezun olmanın şartlarının bir tanesi zorunlu derslerden başarılı çıkmak diye ama söyleyeyim mi söylemeyeyim mi diye düşündüm çünkü sonuç olarak 3 dönemden sonra başarısız olduğum zorunlular ortadan tamamen kalkıyor

bakansiz
Doktor

Mesaj gönderen bakansiz » 11 Kas 2017, 06:24

Ben hiç muaf ders olmadan mezun oldum. Diploma notum biraz düştü ama yine de başardım. Muaf olmak iyi değil bence. Muaf hesabı yapmayın çalışın derim.

Kullanıcı avatarı
yorulmaz35
Uzman

Mesaj gönderen yorulmaz35 » 11 Kas 2017, 06:28

bakansiz yazdı:Ben hiç muaf ders olmadan mezun oldum. Diploma notum biraz düştü ama yine de başardım. Muaf olmak iyi değil bence. Muaf hesabı yapmayın çalışın derim.
Yok hocam tabiki muaf olmak iyi değil ama başarısız olduğumuz zorunlu dersleri ortadan kalırmak için faydalı
Resim

Kullanıcı avatarı
yorulmaz35
Uzman

Mesaj gönderen yorulmaz35 » 11 Kas 2017, 06:31

Derach yazdı:
yorulmaz35 yazdı:

Hocam tam bunu söylemek istiyordum işte mezun kelimesini yanlış kullandığım kesimde. Mezun olmanın şartlarının bir tanesi zorunlu derslerden başarılı çıkmak diye ama söyleyeyim mi söylemeyeyim mi diye düşündüm çünkü sonuç olarak 3 dönemden sonra başarısız olduğum zorunlular ortadan tamamen kalkıyor
Zorunlu derslerin hepsini başarmak gibi bi şart yok sadece dil anlatım dersini başarmak zorundasın o kadar.
Resim

Whocares386

Mesaj gönderen Whocares386 » 12 Kas 2017, 19:57

@Derach arkadaşım merhaba, sadece meraktan soruyorum acaba Fransa'da genel olarak matematik daha mı kolay ve anlaşılır ? TR'de eğitim sistemi bozuk olduğu için ve sürekli değiştiği için biz öğrenciler olarak hep mağdur oluyoruz maalesef ben Avrupa'da ve ABD'de de matematiğin daha anlaşılır ve kolay anlatıldığını duymuştum.

Derach
Çırak

Mesaj gönderen Derach » 13 Kas 2017, 18:13

Whocares386 yazdı:@Derach arkadaşım merhaba, sadece meraktan soruyorum acaba Fransa'da genel olarak matematik daha mı kolay ve anlaşılır ? TR'de eğitim sistemi bozuk olduğu için ve sürekli değiştiği için biz öğrenciler olarak hep mağdur oluyoruz maalesef ben Avrupa'da ve ABD'de de matematiğin daha anlaşılır ve kolay anlatıldığını duymuştum.

Selamün aleyküm kardeşim, sana şunu söyleyeyim. Fransa'da kolej/liseye gittiğim zamanlarda mat dersinde başarılı olan çok kişi tanımadım. Sınıflarımda genellikle bir başarısızlık varolmuştur her zaman bu derste. En nefret edilen ders mat burada. Fransızlar mat ve yabancı dil derslerinde genellikle başarısız. Mat zaten genellikle sevilmeyen bir derstir, ama Fransa'daki zorluk derecesini sorarsan ben sana orta seviye derim. Dersler iyi anlatılır, hocalar kalitelidir, bir sorun varsa hoca sen anlayana kadar anlatım yapar, yeter ki iste. Oradaki öğretim hayatım boyunca sadece 2 tane bozuk hoca rastlamışımdır ama bozuklukları daha çok hal ve hareketleri ile alakalıydı. Türkiye'de örgünden eğitim almış olsaydım sana daha kapsamlı bir cevap verirdim, maalesef nasip olmadı, başka bir sorun varsa seve seve cevap veririm. :)

“Sınavlar” sayfasına dön