ÖSYS 2011 Tercihleri

Her Konuda Tartışabilirsiniz
emrahk
Onursal Üye

Re: ÖSYS 2011 Tercihleri

Mesaj gönderen emrahk » 27 Tem 2011, 10:39

colin_erkan yazdı:bende tercihimi daha yapmadım ve hala kararsızım iü açıköğretim coğrafyayı düşünüyodum ama yaptığım iş muhasebe ve mezun olduğum bölüm ticaret meslek lisesi ilerde coğrafyanın bana ne gibi faydası olur oda var en son ihtimal aöf işletme yazıcam kafam çok karışık bi fikri olan varmı arkadaşlar?
Aynı durumdayız. Bende meslek mezunuyum ve saçma sapan bir şekilde kendi bölümümüzü 4 yıllık okumamız için LYS'den MF puan türünden en az 420 ve üstü puan almamız gerekiyor. Bu kadar puanı nasıl alacaksınız diyen yok. Tamam Coğrafya alanımızla ilgili değil ama sözel bir bölüm. AÖF İşletme İÜ'de ancak seneye açılacak. Anadolu Üniversitesi'nde İşletme tercih yapacaksan bölümlerinin derslerini iyice araştır, geçmiş sınav sorularını kontrol et sonra sana en uygunu ve başarabileceğini seç....

..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
colin_erkan
Doktor

Mesaj gönderen colin_erkan » 27 Tem 2011, 10:44

doğru sölüyosun abi.keşke işletme bölümü bu sene açılsaydı ya.peki bu ilk sene coğrafya okuyup ikinci sınıfta işletme açıldığına geçebilirimiyiz acaba böyle bişey mümkünmü?
CeHeNNeM Buz TuTana Kadar BAYRAMPAŞALIYIZ....!!!
(2008 yılında foruma ilk üye olduğumda atmıştım bu imzayı malesef Bayrampaşadan ayrıldım ama bir gün tekrar geri döneceğim...)

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 27 Tem 2011, 10:47

Böyle birşeyin olup olmayacağını bilmiyorum. Belki tekrar YGS'ye girip, Coğrafya'dan kaydını sildirenler yazılabilir. (Ki buda 1 sene kayıp demek olur.) Ama dediğim gibi bilmiyorum...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

accursed
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen accursed » 27 Tem 2011, 10:51

Sanırım öyle bir şey yapman için tekrar öss ye girmen lazım.

Kullanıcı avatarı
gülbeyaz
Doçent

Mesaj gönderen gülbeyaz » 27 Tem 2011, 10:53

coğrafyanın tek olumlu yanı formasyon alıp öğretmen olabilmek ama formasyon almak içinde 4 üzerinde2.5 not ortalaması istiyorlarmış ve bunu 3 e çıkaracaklarmış yani iyi düşünüp karar vermek gerek. ama araştırdığımda coğrafyanın öğretmenlik dışındada yapılabilecek bir meslek olduğunu öğrendim çeşitli bakanlıklarda görev alınabiliyormuş.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 27 Tem 2011, 10:58

Evet formasyon almak için çok çalışmak gerekiyor. Yalnız AÖF malumunuz üzere Açık Liseden çok daha zor. Bu yüzden İşletme gibi sayısal bölümleri seçecek arkadaşlar çok iyi düşünmeli. Ben ilk tercihimi Coğrafya yazacağım, ikinci Felsefe olur mu hala kararsızım. Kısaca fena ikilemdeyim... :?

Mustafa Kemal Atatürk

accursed
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen accursed » 27 Tem 2011, 11:01

Devlette su an Rehber öğretmeni eksikliği var felsefe psikoloji sosyoloji gibi bölümlerden mezun olursanız rehber öğretmen için formasyon alabilirsiniz ama 4 sene sonra kadrolarda ne olur bilemem. Ama ikinci tercihinizde bu gibi bölümler varsa olsun. Bir şeyin olması hiç olmamasından daha iyidir.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 27 Tem 2011, 11:05

accursed yazdı:Devlette su an Rehber öğretmeni eksikliği var felsefe psikoloji sosyoloji gibi bölümlerden mezun olursanız rehber öğretmen için formasyon alabilirsiniz ama 4 sene sonra kadrolarda ne olur bilemem. Ama ikinci tercihinizde bu gibi bölümler varsa olsun. Bir şeyin olması hiç olmamasından daha iyidir.
Benim Felsefe konusunda tereddüt etmemin sebebi çok yoğun ders çalışma, dikkat ve ezber gerektirdiği için. Bakalım araştırmalar sürüyor...

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
gülbeyaz
Doçent

Mesaj gönderen gülbeyaz » 27 Tem 2011, 11:15

felsefe iy hoşta dünya kadar filozof bir okadarda farklı düşünceler varki hepsini ezberleyip kimin hangi görüşü savunduğunu öğrenip üstüne birde mantık dersi görmek var ki mantık ortalamarı epey düşürür.

serenity
Doktor

Mesaj gönderen serenity » 27 Tem 2011, 11:24

ilk başa iü- rus dili ve edebiyatı yazdım. umarım gelir ya, geçen sene 4800 ile kapatmış ama benim sıralamam 5150 :(

accursed
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen accursed » 27 Tem 2011, 12:02

Anadolu Üniversitesi Rus Dilive Edebiyatı da var ama rusça çok zor bir dil ona göre tercihini yapo, o sıralamalarla bir çok ingiliz dili ve edebiyatını yakalayabilirsin.

Gülbeyaz sana gelince bu hayatta hiç bir şey kolay değil maalesef :(

serenity
Doktor

Mesaj gönderen serenity » 27 Tem 2011, 12:09

evet rusça zor bir dil ama orta seviyede bildiğim için benim için sorun değil yani =) anadolu üniversitesinde de var ama ben istanbulda oturduğum için istanbul dışı yazamam :(

accursed
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen accursed » 27 Tem 2011, 12:33

Oarası olmazsa kocaeli 1. öğretim ingiliz dili ve edebiyatı yaz o da olmadı ikinci öğretim kocaeli ide yaz ama ikinci öğretimin harçları pahalıdır ve servisle gidip gelmen lazım.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 27 Tem 2011, 14:52

serenity yazdı:ilk başa iü- rus dili ve edebiyatı yazdım. umarım gelir ya, geçen sene 4800 ile kapatmış ama benim sıralamam 5150 :(
Moralini yüksek tut. Tercih formunda geçen senenin sıralamaları yazıyor. Bu sene tabiki farklı sıralamalardan öğrenci alacaklar. Arada çok fark olmadığı için yerleşme olasılığında yüksek...

Mustafa Kemal Atatürk

serenity
Doktor

Mesaj gönderen serenity » 27 Tem 2011, 15:24

teşekkür ederim gerçekten. umarım öyle olur. sizler de gönlünüzden geçen bir yeri kazanırsınız inşallah...

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön