Bilgi paylasimi,tanisma

Foruma Yeni Katılan Arkadaşlar, Kendiniz Burdan Tanıtınız. Not: İsim, Yaş, Şehir Şeklinde...
yener2013

Bilgi paylasimi,tanisma

Mesaj gönderen yener2013 » 22 Nis 2013, 20:53

Selam.Foruma yeni katildim.Adim devrim.35 yasindayim.Hollandada yasiyorum.Daha once Turkiyede yasarken kendi sacmaliklarimdan dolayi ve uzun sure bu olaya ilgisiz kalmamdan dolayi devam etmedigim lise egitimimi bitirmek istiyorum.2000 senesinde lise 3. siniftan tasdiknamemi aldim ve acik liseye kayit yaptirdim.daha sonra 1 kez acik lise sinavlarina girdim.2002 yilindan itibaren hic kayit yenileme yaptirmadim ve dolayisiyla sinavlarada istirak etmedim.Toplamda 82 kiredim var.192 krediye ihtiyacim oldugunu varsayarsak,daha onumde uzun bir sure var mezun olmak icin.Ama hic birsey icin gec olmadigini dusunuyorum.Kararimi verdim liseyi bitirip,yuksek ogretim yapacam.Sizlerden bana yardimci olacak ipuclari istiyorum.mesela,derslere nasil calismaliyim?ders kitaplarini nerden temin edebilirim?Bir donemde toplamda kac kiredi alabilirim?1 sene icinde kac donem oluyo?(normalde 2 donem diye biliyorum ama,kayit yenilemede 3. donem kayitlari diye bi ayrinti okudum onun icin sordum)Yardimlariniz icin simdiden cok tesekkur ediyorum,saglicakla kalin

emrahk
Onursal Üye

Re: Bilgi paylasimi,tanisma

Mesaj gönderen emrahk » 23 Nis 2013, 03:16

Merhaba Devrim Bey, AÖL Forum'a hoşgeldiniz. Okumanın yaşı yoktur diye klişe bir söz vardır malum ve çok haklıdır. Aslında bazen geç okuman daha bilinçli okumayı beraberinde getirdiği için iyi bile olabiliyor. AÖL'de birkaç yıldır 2 değil, yılda 3 sınav yapılıyor. Ocak, Mayıs ve Temmuz aylarında yapılan bu sınavlarda toplamda 90 kredi kazanma şansı var.

Ders kitaplarını her dönem kayıt yenilediğiniz Halk Eğitimi Merkezlerinden alabilirsiniz. Derslere nasıl çalışmalı konusunda da kişiden kişiye fark ediyor haliyle, ben mesela hiç not tutmazdım, sadece kitabı baştan sona okur, diğer derse geçerdim. Ama bu yöntem yanlış tabi ki, sizler vaktiniz oldukça ders kitaplarının sınavda çıkabileceği kısımlarını özetler halinde not tutmaya gayret edin. Sayısal derslerde başınızda anlatıcı bir öğretmen olmadığı için zorlanırsınız ama onun için de internette ekolhoca.com gibi bir çok canlı ders anlatan siteler mevcut, bu kaynaklardan faydalanabilirsiniz.

Sözel dersler çok zor değildir, bir iki gözden geçirmeyle başarılabilir. Ama hiç kitaplara elini sürmeyen, hatta zahmet edip kitap almayan bir arkadaşım sınavlarda 5-6 krediyi zor alıyor. :) Yani her dersin kitabını almak ve okumak şart. Ayrıca internette geçmiş yılların sınavlarında çıkan soru ve cevapları paylaşılıyor, bu şekilde zaten çok benzer olan sorulara çalışabilir ve sınavlarda avantaj elde edebilirsiniz: http://www.aciklise.net/genel/acik-lise-soru-arsivi.html
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Doçent
Forum Moderatörü

Mesaj gönderen Doçent » 23 Nis 2013, 07:08

hollandada yaşıyormuş orda halk eğitim merkezi var mı :D aöl sayfasında batı avrupa programına baksan daha faydalı olur sna :wink:
Hayat seni güldürmüyorsa espriyi anlamadın demektir.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 23 Nis 2013, 17:09

pskolog yazdı:hollandada yaşıyormuş orda halk eğitim merkezi var mı :D aöl sayfasında batı avrupa programına baksan daha faydalı olur sna :wink:
Haklısın, Hollanda'da da AÖL Avrupa programı büroları vardır herhalde, oradan alır artık kitaplarını... :mrgreen:
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

yener2013

Mesaj gönderen yener2013 » 23 Nis 2013, 19:39

Tesekkur ederim arkadaslar.

“Kendinizi Tanıtın” sayfasına dön