TM-1 hakkında yorumlarınıza ihtiyacım var

Her Konuda Tartışabilirsiniz
Batuhann
Çırak

TM-1 hakkında yorumlarınıza ihtiyacım var

Mesaj gönderen Batuhann » 09 Ağu 2013, 22:19

Merhaba,

Direk konuya girmek istiyorum... "MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ - 4 YILLIK / BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALanI"nda okuyorum. 3. sınıfa geçiyorum bu dönem. Üniversite için de artık hedefimi koyuyorum.

"OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ Yönetim Bilişim Sistemleri (İÖ) TM-1 52 244,073 270,854"

Gitmek istediğim bölüm budur. Açıkcası üniversite konusunda pek bilgim yok. Hemen soruma geçersem; puan olarak 250 almayı hedefliyorum. Sözel bakımından gayet iyi net çıkaracağımı düşünüyorum. Ancak sayısalda tamamen sallarım.

Sizce dershaneye gitmeye gerek var mıdır? Evde düzenli olarak test/kitap bakımından çalışmam yeterli olur mu? Düşüncelerinizi bekliyorum.

KGamze
Doçent

Re: TM-1 hakkında yorumlarınıza ihtiyacım var

Mesaj gönderen KGamze » 10 Ağu 2013, 01:11

İki yıllık bir bölüm herhalde 250 puan çok rahat alırsın. Ben 3 matematik 2 fen bilimleri çözdüm eşit ağırlık ygs puanım 250 nın çok çok üzerinde geldi. Lys gelince gene aynı şekilde 2-3 tane matematik çözdüm gene daha yüksekti puanım. Kendi alanını iyi yap sonra zaten diploma notudur falan birazda olsa yükseliyor puanın.

İki yıllık için dershaneye gitme parana yazık evde al o parayla soru bankası deneme çözersin.
Hem bu yıl 250 puan ile millet sınıf öğretmenliği okuyor.

Batuhann
Çırak

Mesaj gönderen Batuhann » 10 Ağu 2013, 01:14

KGamze yazdı:İki yıllık bir bölüm herhalde 250 puan çok rahat alırsın. Ben 3 matematik 2 fen bilimleri çözdüm eşit ağırlık ygs puanım 250 nın çok çok üzerinde geldi. Lys gelince gene aynı şekilde 2-3 tane matematik çözdüm gene daha yüksekti puanım. Kendi alanını iyi yap sonra zaten diploma notudur falan birazda olsa yükseliyor puanın.

İki yıllık için dershaneye gitme parana yazık evde al o parayla soru bankası deneme çözersin.
Hem bu yıl 250 puan ile millet sınıf öğretmenliği okuyor.
Merhaba,

Bölüm 4 yıllık hocam, lise 1'den sonra maol'a geçiş yaptım. Çok azda olsa lise temelim var yani. Her dersin soru bankalarına çalışmam yeterli olur mu sizce? Korkuyorum biraz çok düşük puan alırsam diye.

kenan16
Uzman

Mesaj gönderen kenan16 » 10 Ağu 2013, 01:21

Kardeşim en basit kendimi örnek vermek istiyorum ben 2 yıl lisede kaldım ve okul hayatım bitmişti resmen sonra açıköğretim lisesine kayıt oldum ve bu benım 3. yılım lise biticek ek sınavla birlikte inşallah ve bu sene üniversite sınavlarına girdim bilecik üniversitesi iktisat bölümünü kazandım 4 yıllık ben dershaneye gittim ama gitmesemde evde çalısarak yapabilirdim bana sadece matematikte biraz katkısı oldu.İstersen evde bile yapabilirsin matematik yapamıyorsan edebiyat ve coğrafyayı çok iyi yapman gerekicek ayrıyeten diploma puanını yüksek tut benım diploma notum 60 tı bana okuldan 36 puan geldi üniversiteye yerleşmek kolay yeterki hedeflerinin peşinden koş daha iyisini yapabilirsin kendini tek hedefle sınırlama

Batuhann
Çırak

Mesaj gönderen Batuhann » 10 Ağu 2013, 02:08

kenan16 yazdı:Kardeşim en basit kendimi örnek vermek istiyorum ben 2 yıl lisede kaldım ve okul hayatım bitmişti resmen sonra açıköğretim lisesine kayıt oldum ve bu benım 3. yılım lise biticek ek sınavla birlikte inşallah ve bu sene üniversite sınavlarına girdim bilecik üniversitesi iktisat bölümünü kazandım 4 yıllık ben dershaneye gittim ama gitmesemde evde çalısarak yapabilirdim bana sadece matematikte biraz katkısı oldu.İstersen evde bile yapabilirsin matematik yapamıyorsan edebiyat ve coğrafyayı çok iyi yapman gerekicek ayrıyeten diploma puanını yüksek tut benım diploma notum 60 tı bana okuldan 36 puan geldi üniversiteye yerleşmek kolay yeterki hedeflerinin peşinden koş daha iyisini yapabilirsin kendini tek hedefle sınırlama
Teşekkür ediyorum hocam. Peki çalışma planı konusunda tavsiyeleriniz olur mu? YGS'i kolay geçebileceğimi düşünüyorum ancak LYS TM-1'den korkuyorum. Bazıları dershane şart, bazıları da kolaylıkla yapabilirsin diyor. Dediğim gibi sadece lise 1'den temelim var. Gerisini artık Körfez video gibi dersleri izleyerek ve deneme testleri ile geçmeyi istiyorum.

Kullanıcı avatarı
matias26
Doktor

Mesaj gönderen matias26 » 10 Ağu 2013, 02:18

tm-1 falan bunlardan anlamıyorum da ben :)

ygs3 puanım 218 di üstüne de okul puanı geldi ygs3 254 oldu bu puanla tercih yaptım

bu puanı 2 aylık yarım yamalak bir çalışma sonucunda aldım zor değil eğer ygs3 tm-1 se..
Genel kültür/Mezun!

Adalet!

kenan16
Uzman

Mesaj gönderen kenan16 » 10 Ağu 2013, 03:21

Öncelikle düzenli bir ders programı ayarlamalısın kendine hatta şimdi başlaman gerekıyordu ders çalışmaya çünkü gerçekten yetişmiyor konular ygs yapabileceğini düşünüyorum hatta ygs matematik yoruma dayalıdır ve kolaydır problemlerin mantıgını kavrarsan yapabilirsin sayılar konusuda kolaydır genellikle kolay konular var ygs matematikte.Türkçeye gelirsek sana en cok puan buradan gelicek hergün düzenli olarak 1 test paragraf soruları çöz bu çok önemli düzenli olarak yaparsan sınavda senın adına kolaylık olucaktır.Tarihe diyecek birşeyim yok sadece ezber.Cografyaya biraz göz gezdirmen gerekicek ama genellikle yoruma dayalı sorular var ygsde felsefe biraz zorlayabilir seni.Lysye gelicek olursak burada çok çalısan kazanıyor çünki tamamen bilgiye dayalı bir sınav mat 2 çok zordur bir dünya formül var.Edebiyattan 56 soru cıkıyor bu kısım cok önemli senin için sana kitap önericem onu al ve çalış çok faydasını görüceksin limit edebiyat el kitabı ve limit soru bankası düzenli olarak çalısırsan 40 netin altında yapmazsın.Lys cografya bu sene kolaydı ama hersene bu sene gibi olmayabilir sözel dersleri çalısarak yapabilirsin ancak ygs matematik üzerine durursan 10 net rahat yaparsın matematik 2 konusunda Limit,Matris konuları bana biraz kolay geldi onun dısındakileri yapamıyorum.Sana tavsiyem kendine önce bir ders programı hazırla günde 1 saat düzenli çalısmak şuan için senın adına yeterli olucaktır.Edebiyatı ihmal etme sakın senın için en önemli olan edebiyat suan halk edebiyatı,tanzimant,serveti fünün,fecri ati kolaydır en uzun cumhuriyet edebiyatı ve önemlidir şimdiden kolay gelsin kardeşim Allah yardımcın olsun inşallah kazanırsında forumda bizimle paylaşırsın

Batuhann
Çırak

Mesaj gönderen Batuhann » 10 Ağu 2013, 04:17

matias26 yazdı:tm-1 falan bunlardan anlamıyorum da ben :)

ygs3 puanım 218 di üstüne de okul puanı geldi ygs3 254 oldu bu puanla tercih yaptım

bu puanı 2 aylık yarım yamalak bir çalışma sonucunda aldım zor değil eğer ygs3 tm-1 se..
Ygs3 ile TM-1 arasında pek fark yok sanırım, bende fazla anlamıyorum.:) Ham olarak 240 civarı puan yapsam yeterli bana, okuldan da gelir zaten.
kenan16 yazdı:Öncelikle düzenli bir ders programı ayarlamalısın kendine hatta şimdi başlaman gerekıyordu ders çalışmaya çünkü gerçekten yetişmiyor konular ygs yapabileceğini düşünüyorum hatta ygs matematik yoruma dayalıdır ve kolaydır problemlerin mantıgını kavrarsan yapabilirsin sayılar konusuda kolaydır genellikle kolay konular var ygs matematikte.Türkçeye gelirsek sana en cok puan buradan gelicek hergün düzenli olarak 1 test paragraf soruları çöz bu çok önemli düzenli olarak yaparsan sınavda senın adına kolaylık olucaktır.Tarihe diyecek birşeyim yok sadece ezber.Cografyaya biraz göz gezdirmen gerekicek ama genellikle yoruma dayalı sorular var ygsde felsefe biraz zorlayabilir seni.Lysye gelicek olursak burada çok çalısan kazanıyor çünki tamamen bilgiye dayalı bir sınav mat 2 çok zordur bir dünya formül var.Edebiyattan 56 soru cıkıyor bu kısım cok önemli senin için sana kitap önericem onu al ve çalış çok faydasını görüceksin limit edebiyat el kitabı ve limit soru bankası düzenli olarak çalısırsan 40 netin altında yapmazsın.Lys cografya bu sene kolaydı ama hersene bu sene gibi olmayabilir sözel dersleri çalısarak yapabilirsin ancak ygs matematik üzerine durursan 10 net rahat yaparsın matematik 2 konusunda Limit,Matris konuları bana biraz kolay geldi onun dısındakileri yapamıyorum.Sana tavsiyem kendine önce bir ders programı hazırla günde 1 saat düzenli çalısmak şuan için senın adına yeterli olucaktır.Edebiyatı ihmal etme sakın senın için en önemli olan edebiyat suan halk edebiyatı,tanzimant,serveti fünün,fecri ati kolaydır en uzun cumhuriyet edebiyatı ve önemlidir şimdiden kolay gelsin kardeşim Allah yardımcın olsun inşallah kazanırsında forumda bizimle paylaşırsın
Çok teşekkür ediyorum hocam. Önerdiğiniz kitapları alıcam mutlaka. Yazlıktan dönünce artık düzenli bir çalışma içerisine girmeyi düşünüyorum. Peki dershanenin çok fazla katkısı olur mu?

kenan16
Uzman

Mesaj gönderen kenan16 » 10 Ağu 2013, 04:22

Ygs 3-4 sözel bölümü puanıdır.Tm-1 ile alakası yok kardeşim.Eğer düzenli çalısıcaksan ve maddi durumunuz el vermiyorsa evde çalısınız.Ama dershane düzenli olarak çalışmanıza bir araç oluyor

Kullanıcı avatarı
nemesis
Uzman

Mesaj gönderen nemesis » 10 Ağu 2013, 05:31

evde çalışıp daha yüksek puan yapabilirsin

Batuhann
Çırak

Mesaj gönderen Batuhann » 10 Ağu 2013, 05:44

kenan16 yazdı:Ygs 3-4 sözel bölümü puanıdır.Tm-1 ile alakası yok kardeşim.Eğer düzenli çalısıcaksan ve maddi durumunuz el vermiyorsa evde çalısınız.Ama dershane düzenli olarak çalışmanıza bir araç oluyor
Anladım. Maddi bakımdan değil ancak dershaneye gitmeyi pek istemiyorum. Evde çalışma ile olacak bir işse dershaneye gerek yok diye düşünüyorum.
nemesis yazdı:evde çalışıp daha yüksek puan yapabilirsin
Umarım dediğiniz gibi olur, teşekkür ediyorum.

besy
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen besy » 10 Ağu 2013, 06:38

Kesinlikle katılıyorum, evde çalışarak daha yüksek yapabilirisn. Daha en başından neden hedefini bu kadar düşük tuttun? Eğer gerçekten isteyerek çalışırsan çok daha yüksek puan alarak daha iyi üniversitelere bile yerleşebilirsin. Çünkü baktığım üzere bölümün puanları pek yüksek değil.
Çalışma yöntemi olaraksa: bir an önce matematik çalışmaya başla derim. Evde hazırlanacaksan ekolhoca.com sana yardımcı olabilir. Anlamadığın bir konu olduğunda tekrar tekrar izleyip anlamaya çalış. Benim aynı dersleri 3-4 kez izlemişliğim var. Bol bol soru çöz. eğer imkanın olursa tek bir kaynaktan değil bir kaç farklı kaynaktan çalış, bunun için 2. el kitaplar daha uygun. Türkçe için sıkıntı yapmana gerek yok, konuyu bir kez anlayıp, soru çözerek pekiştirince kolayca yaparsın.
Aklıma şimdilik bunlar geldi, geldikçe yazarım. (:

Batuhann
Çırak

Mesaj gönderen Batuhann » 10 Ağu 2013, 07:09

besy yazdı:
Kesinlikle katılıyorum, evde çalışarak daha yüksek yapabilirisn. Daha en başından neden hedefini bu kadar düşük tuttun? Eğer gerçekten isteyerek çalışırsan çok daha yüksek puan alarak daha iyi üniversitelere bile yerleşebilirsin. Çünkü baktığım üzere bölümün puanları pek yüksek değil.
Çalışma yöntemi olaraksa: bir an önce matematik çalışmaya başla derim. Evde hazırlanacaksan ekolhoca.com sana yardımcı olabilir. Anlamadığın bir konu olduğunda tekrar tekrar izleyip anlamaya çalış. Benim aynı dersleri 3-4 kez izlemişliğim var. Bol bol soru çöz. eğer imkanın olursa tek bir kaynaktan değil bir kaç farklı kaynaktan çalış, bunun için 2. el kitaplar daha uygun. Türkçe için sıkıntı yapmana gerek yok, konuyu bir kez anlayıp, soru çözerek pekiştirince kolayca yaparsın.
Aklıma şimdilik bunlar geldi, geldikçe yazarım. (:
Öncelikle yorumunuz için teşekkür ediyorum. Nedense üniversiteye karşı kazanamama gibi bir korkum var. Tabii ki çok daha iyi bölümleri kazanmak isterim ancak 250 puanı bile alabilir miyim diye düşünüyorum. Sınavda herhangi bir stres yapmam, oldukça alışkanım test çözmeye. Ama nedense üniversiteye karşı korkuyorum. Ekolhoca ve korfez video'dan dersleri izlerim, ayrıca yukarıda arkadaşın bahsettiği kitaplarıda alıcam. Düzenli bir şekilde çalışmayı hedefliyorum. Umarım istediğim puanı yapabilirim.

besy
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen besy » 10 Ağu 2013, 07:19

Batuhann yazdı:
Öncelikle yorumunuz için teşekkür ediyorum. Nedense üniversiteye karşı kazanamama gibi bir korkum var. Tabii ki çok daha iyi bölümleri kazanmak isterim ancak 250 puanı bile alabilir miyim diye düşünüyorum. Sınavda herhangi bir stres yapmam, oldukça alışkanım test çözmeye. Ama nedense üniversiteye karşı korkuyorum. Ekolhoca ve korfez video'dan dersleri izlerim, ayrıca yukarıda arkadaşın bahsettiği kitaplarıda alıcam. Düzenli bir şekilde çalışmayı hedefliyorum. Umarım istediğim puanı yapabilirim.
Bence hedefini yüksek tut, çünkü hiç kasmadan zaten 250 puan yapabilirsin. Şaka yapmıyorum bence direkt boun için çalış(en yüksek puan 480 ile o sanırım), daha sonra kendini sınayarak ona göre kesin hedef belirlersin. Çünkü hiç çalışmadan, lise bilgileriyle ygs'de rahatlıkla 300 ve üzeri puan alabilirsin. Lys için de sıkı çalışırsan istediğin her bölüme girersin.
Şimdiden başarılar.
En son besy tarafından 10 Ağu 2013, 18:19 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Batuhann
Çırak

Mesaj gönderen Batuhann » 10 Ağu 2013, 07:28

besy yazdı:
Batuhann yazdı:
Bence hedefini yüksek tut, çünkü hiç kasmadan zaten 250 puan yapabilirsin. Şaka yapmıyorum bence direkt bou için çalış(en yüksek puan 480 ile o sanırım), daha sonra kendini sınayarak ona göre kesin hedef belirlersin. Çünkü hiç çalışmadan, lise bilgileriyle ygs'de rahatlıkla 300 ve üzeri puan alabilirsin. Lys için de sıkı çalışırsan istediğin her bölüme girersin.
Şimdiden başarılar.
Hocam yalnız lise 1 temelim var, ondan sonra mesleki açığa geçtim. Pek fazla lise temelim var diyemem. Yani liseyi normal şekilde okuyor olsaydım dershaneye gitmeyi bile düşünmezdim. Sadece lise 1'de ders gördüğüm için acaba evde çalışmak yeterli olur mu diye ister istemez düşünüyorum. İnşallah kazanabilirim sınavı. İyi dilekleriniz için teşekkür ediyorum.

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön