ÖSYM'den Basın Açıklaması...!

Her Konuda Tartışabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

ÖSYM'den Basın Açıklaması...!

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 19 Mar 2015, 12:44

BASIN AÇIKLAMASI

2015-YGS Sonrası Gelişmeler Hakkında

15 Mart 2015 Pazar günü saat 10.00’da başlayarak gerçekleştirilen 2015 Yükseköğretime Geçiş Sınavından (2015-YGS) bir gün sonra, bir soru kitapçığı içerisindeki sayfalardan birisinin görüntüsünü sosyal medya üzerinden paylaşarak asılsız bir iddia olan “ÖSYM’den soru sızdı” yakıştırmasına yol açan adayın İstanbul’da sınava giren İ.Y. olduğu tespit edilmiştir. Paylaşılan soru kitapçığı sayfası üzerindeki soruların ve cevap şıklarının dizilişinden hareket ile söz konusu sayfanın 83930984 numaralı soru kitapçığına ait olduğu belirlenmiştir. Sınavda kullanılan kitapçıklar arasından bu adaya ait olan kitapçık bulunmuş ve kitabın 11. ve 12. sayfalarını içeren yaprağının yırtılarak alınmış olduğu görülmüştür. Adayın ilgili yaprağı kopartarak sınav salonu dışına çıkartıp sınav sonrasında sosyal medya üzerinden sayfanın görüntüsünü paylaştığı belirlenmiştir. 6114 sayılı yasa kapsamında bu adayın sınavı iptal edilecek, 2 yıl boyunca adayın ÖSYM sınavlarına girmesine müsaade edilmeyecek ve hakkında adli işlem başlatılacaktır. Bu vesile ile sınavın tamamlanmasından sonra ortaya çıkan bu durumdan, olayın sınav sonrası bir adayın sorumsuzluğuna ilişkin olduğu yönündeki tüm duyuru ve uyarılarımıza rağmen "KRİZ" çıkarmaya, toplumda infial uyandırmaya çalışan, sınava giren gençlerimizi endişeye sevk etmekten çekinmeyen Hürriyet Gazetesinin iki muhabiri ile yandaşlarının kamuoyundan nasıl özür dileyeceklerini takip etmekteyiz.

ÖSYM, tüm sistemleri ve hizmetleri ile ilgili olarak toplumda oluşan sorulara karşı cevaplarını, yeni sistemleri ve projeleri ile ilgili bilgi ve belgeleri sadece kendi internet sitesi üzerinden paylaşmaya devam edecektir.

Adaylara, kamuoyuna ve sorumlu medya kuruluşlarına duyurulur
ÖSYM BAŞKANLIĞI

KAYNAK: http://www.osym.gov.tr/belge/1-23396/ba ... da-1-.html

Kullanıcı avatarı
Dersatatürk
Uzman Doktor

Re: ÖSYM'den Basın Açıklaması...!

Mesaj gönderen Dersatatürk » 19 Mar 2015, 13:14

Nasıl bir kurum ve kuruluştur bu , sen bırak kitapçıktan soruları yırtıp dışarı çıkarsınlar sınavda fotoğraf çeksinler . Orada ki gözetmenleri direk diye mi koydunuz acaba bence orada ki gözetmenlere'de işlem yapılmalı . ÖSYM nin geçmiş yıllarda ki skandallarını'da zaten biliyoruz utanmadan birde çirkefçe gazetenin yaptığı habere suçu yığ . Ankara barosu'da ÖSYM ye dava açtı biliyorsunuzdur , Danıştay ÖSYM ye soruların tümünü açıklamasını söylemesine rağmen sadece % 20 si açıklandı . Nasıl bir memleket haline geldik biz .
Dünya vatanım, tüm insanlar kardeşim ve iyilik yapmak dinimdir. #Deizm

Resim

Okulun vereceği ilim ve irfan sayesindedir ki Türk Milleti, Türk Sanatı, Ekonomisi, Türk Şiir ve Edebiyatı bütün güzellikleriyle gelişir.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Kullanıcı avatarı
foundreform
Doçent

Mesaj gönderen foundreform » 19 Mar 2015, 13:52

İ.Y isimli aday sınav kitapçığından sayfayı kopartıp internette paylaşmış fakat bir de kitapçıktaki kopardığı sayfaya adını ve soyadını yazmış...Beni daha kolay bulsunlar da sınavımı iptal etsinler diye.. :22:
AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ - 4 YILLIK / ALAN YOK
TOPLAM KREDİ : 204 / MEZUN
MEZUNİYET TARİHİ : 10/08/2015

Kullanıcı avatarı
rüfeyde
Doçent

Mesaj gönderen rüfeyde » 19 Mar 2015, 13:58

sınavda çekmemiş bence baksanıza ne diyor sınavda sayfa koparmış sonrasında çekmiştir resmen bize hakaret etmiş kız hakkım helal degil kesinlikle !! :27:
Bunda ösym'nin hiçbir suçu yok o kızada oh olsun :43:
Gülene neden gülüyorsun diye sorulmaz; ama ağlayana neden ağladığı sorulur.
Sen de dualarında ağla ki, Rabbin sebebini sorsun!

Kullanıcı avatarı
Dersatatürk
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Dersatatürk » 19 Mar 2015, 14:21

''rüfeyde'' Sınavda çekilen fotoğrafta var , boş yere laf kalabalığı olsun diye yazmıyorum . Biraz araştırırsan bulursun ve ya istersen link atayım sana mesaj olarak .
Dünya vatanım, tüm insanlar kardeşim ve iyilik yapmak dinimdir. #Deizm

Resim

Okulun vereceği ilim ve irfan sayesindedir ki Türk Milleti, Türk Sanatı, Ekonomisi, Türk Şiir ve Edebiyatı bütün güzellikleriyle gelişir.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 19 Mar 2015, 14:28

bence sınavda çekmiştir. çünkü kağıdı herkesin önünde koparamaz ses çıkarır ama gizlice fotoğraf çekebilir yani mantıklı değil, bilmiyorum yaa, anlamadım hiç bişey :22:

Kullanıcı avatarı
rüfeyde
Doçent

Mesaj gönderen rüfeyde » 19 Mar 2015, 14:28

Dersatatürk yazdı:''rüfeyde'' Sınavda çekilen fotoğrafta var , boş yere laf kalabalığı olsun diye yazmıyorum . Biraz araştırırsan bulursun ve ya istersen link atayım sana mesaj olarak .
baktım bulamadım ben açıklamada sayfa koparılmıs deniliyor ayrıca benim fikrimce bütün hata onu yapan adayın sorumsuzlugu tabi gözetmenlerdede vardır görmedikleri için ama onlarda o kadar heyecanlıydılar ki insana bir sorumluluk verilmiş şunlar şunlar yasak denilmiş yasakları yıkma çabası yerine şartlara uygun yaşama çabasına girişsek bunların hiçbiri olmaz öyle değilmi bunları yapanların hepsi bulunsun ve umudum o ki ağır bir ceza alsınlar hayatlarını etkilesin ki böyle insanların hakkına girmemeyi öğrensinler :tava:

linke gelince atabilirsin bakabilirim merak ettim

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 19 Mar 2015, 14:38

foundreform yazdı:İ.Y isimli aday sınav kitapçığından sayfayı kopartıp internette paylaşmış fakat bir de kitapçıktaki kopardığı sayfaya adını ve soyadını yazmış...Beni daha kolay bulsunlar da sınavımı iptal etsinler diye.. :22:
evet ismini gördüm, ÖSYM ile dalga mı geçiyor acaba, ya da akli dengesi yerinde değil herhalde :22:

Kullanıcı avatarı
foundreform
Doçent

Mesaj gönderen foundreform » 19 Mar 2015, 14:39

rüfeyde yazdı:sınavda çekmemiş bence baksanıza ne diyor sınavda sayfa koparmış sonrasında çekmiştir resmen bize hakaret etmiş kız hakkım helal degil kesinlikle !! :27:
Abla sayfayı koparıp sınav dışına çıkaran kız değil erkek.Bahsettiğin kız "aramalar güzel değildi telefonumla sınava girdim,bilmediklerime internetten baktım"diyen kız değilmi? o kız sonrasında şaka yapmak için yazdım dedi yanlış anlamayın dedi,bir ceza alır mı bilmiyorum ama sınav sayfasını koparan kişi hakkında işlem başlatılmış.

Sınava cep telefonu ile girilebilir ama sınavda telefonu çıkarıp fotoğraf çekmek veya bilmediğin sorulara internetten bakmaya kimse cesaret edemez sınavda 2 tane görevli var kesin görürler.Bence sınavdan sonra fotoğrafını çekip internete koymuş fakat bu da bir suç.

Kullanıcı avatarı
rüfeyde
Doçent

Mesaj gönderen rüfeyde » 19 Mar 2015, 14:41

yada başka bir amacı var :43:
nedense bana inandırıcı gelmiyor resimleri gördüm bende şimdi ama bunu ögrenci yapmamışta olabilir belki de bir gözetmen yaptı :22:

Kullanıcı avatarı
rüfeyde
Doçent

Mesaj gönderen rüfeyde » 19 Mar 2015, 14:43

foundreform yazdı:
rüfeyde yazdı:sınavda çekmemiş bence baksanıza ne diyor sınavda sayfa koparmış sonrasında çekmiştir resmen bize hakaret etmiş kız hakkım helal degil kesinlikle !! :27:
Abla sayfayı koparıp sınav dışına çıkaran kız değil erkek.Bahsettiğin kız "aramalar güzel değildi telefonumla sınava girdim,bilmediklerime internetten baktım"diyen kız değilmi? o kız sonrasında şaka yapmak için yazdım dedi yanlış anlamayın dedi,bir ceza alır mı bilmiyorum ama sınav sayfasını koparan kişi hakkında işlem başlatılmış.

Sınava cep telefonu ile girilebilir ama sınavda telefonu çıkarıp fotoğraf çekmek veya bilmediğin sorulara internetten bakmaya kimse cesaret edemez sınavda 2 tane görevli var kesin görürler.Bence sınavdan sonra fotoğrafını çekip internete koymuş fakat bu da bir suç.
evet kardeşim bende bunu diyorum zaten ama bunu ögretmende yapmış olabilir çünkü şu olay bile devlete mal ediliyo :43: bunu bilenler bölücülük yapmak icinde yapmış olabilir bunu

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 19 Mar 2015, 14:45

kesinlikle sana katılıyorum ablam, bunların sınavdaki amacı başka, ordaki gözetmenlerinde suçu var zaten.. çok dikkatsizler..

Kullanıcı avatarı
foundreform
Doçent

Mesaj gönderen foundreform » 19 Mar 2015, 14:52

rüfeyde yazdı:yada başka bir amacı var :43:
nedense bana inandırıcı gelmiyor resimleri gördüm bende şimdi ama bunu ögrenci yapmamışta olabilir belki de bir gözetmen yaptı :22:
Dediğin gibi de olabilir bu da bir ihtimal,sadece o fotoğraf değil,başka insanların kitapçığının sayfalarını çekip internete koyduğu fotoğraflar da var komplo olacağını zannetmem.Sınavdan sonra ösym soruları %20 açıkladı fakat internette bütün soruları paylaşanlar oldu yani tedbirsizlik ve ihmal var,bütün sınav salonlarında kameralı saat yoktu kitapçıkta kamera ile gözetleniyorsunuz yazıyordu bende bakıyorum kamera nerede ki diyorum :D sonradan öğrendim kamera dijital saatin içindeymiş.

Kullanıcı avatarı
rüfeyde
Doçent

Mesaj gönderen rüfeyde » 19 Mar 2015, 14:52

Köylü Kızı yazdı:kesinlikle sana katılıyorum ablam, bunların sınavdaki amacı başka, ordaki gözetmenlerinde suçu var zaten.. çok dikkatsizler..
valla bizimkiler çok dikkatli idi ya aşırı yani bunları yapan çok kul hakkına girdi rabbim affeder de kul hakkı helallik almadan affedilmez o kişiler ahiretlerini kaybettiler resmen şahsen ben hakkımı helal etmem etmiyorum da gerekçelerimiz mazeretlerimiz olduğu halde biz kurallara uyduk onlarında uyması lazımdı..

sınavda arkamdaki kız 11 oldu saat cıkmak istedi gözetmen cıkıs yok 12 den sonra dedi kız ma benım cıkmam lazım yaa dıyıp durdu o kadar rahatsız oldum kı gitti 10 dk toparlayamadım kafamı hocaya baktım hoca kızı uyardı kız ayaklarını yere surttu resmen gıcıklıgına kalkıp sacını basını yolasım geldi :sopa: :lol:

Kullanıcı avatarı
rüfeyde
Doçent

Mesaj gönderen rüfeyde » 19 Mar 2015, 14:56

foundreform yazdı:
rüfeyde yazdı:yada başka bir amacı var :43:
Dediğin gibi de olabilir bu da bir ihtimal,sadece o fotoğraf değil,başka insanların kitapçığının sayfalarını çekip internete koyduğu fotoğraflar da var komplo olacağını zannetmem.Sınavdan sonra ösym soruları %20 açıkladı fakat internette bütün soruları paylaşanlar oldu yani tedbirsizlik ve ihmal var,bütün sınav salonlarında kameralı saat yoktu kitapçıkta kamera ile gözetleniyorsunuz yazıyordu bende bakıyorum kamera nerede ki diyorum :D sonradan öğrendim kamera dijital saatin içindeymiş.
yaa valla sunu dıyım canım benım pardusemın dugmesı koptu egıldım almak ıcın gozetmen uyardı sınavdan cıkarkende kapının dısına geldı dedı ki kameralar var ben dugmenın koptugunu biliyorum ama ordaki goruntuler bılmez ne olur ne olmaz ıstersen sınav sonrası al dedi bende bi dugme ıcın gerek yok hocam dedım cıktım yani bu kadar tedbirli idiler ben anlamadım valla bunu yapanlar nasıl yapmıs :tipik:

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön