Nasıl derslerden muaf olunur?????

Yukarıdaki Başlıkların Dışında Kalan Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
MeteHAN
Site Admin

Re: Nasıl derslerden muaf olunur?????

Mesaj gönderen MeteHAN » 21 Tem 2008, 23:22

Ortak Dersler:

Ortak Dersler, Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilmek için alınması gereken derslerdir. Bu dersler başarılamazsa tekrar alınması gerekir.

a. 3 yıllık siteme tabi olan öğrencilerde;

· Üç kez sınava girilerek başarısız olunan ortak dersten muaf olunur. Muaf olunan dersin kredisi kazanılmış olmaz, sadece başarma zorunluluğu ortadan kalkar. Muaf olunan ortak ders, istenirse tekrar alınabilir.

b. 4 yıllık siteme tabi olan öğrencilerde;

· Üç kez sınava girilerek başarısız olunan ortak dersten muaf olunur. Muaf olunan dersin kredisi kazanılmış olmaz, sadece başarma zorunluluğu ortadan kalkar. Muaf olunan ortak ders, istenirse tekrar alınabilir.

· Dil ve Anlatım Dersi başarılması zorunlu olan derstir. Bu dersten muaf olunmaz.

gülşah26

Mesaj gönderen gülşah26 » 08 Mar 2012, 12:12

merhaba ben 1 sınıf öğrencisiyim 1.dönemden 9 tane dresden başarısız oldum bu dersleri 3 kere veremezse eğer başarısız olduğum derslerden muaf oluyormuşum ve seçme zorunluluğu ortadan kalkıyormuş benim anlamadığım o derslerden muaf olunca 4 senede bitecek olan açık lise daha uzun sürede mi bitiyor beni bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
ozgur
Uzman Doktor

Mesaj gönderen ozgur » 08 Mar 2012, 12:55

açık lise normalinde dört senede bitmez:) sıfırdan başlarsan 2,5 yılda bitirirsin çalışırsan. calışmassan dediğin doğru ama:) bence hepsinden muaf olmayı deniyeceğine yapabildiğin kadar çalışmayı dene hem dönem uzamaz hem sen kararlı cıkarsın
o şimdi ıspartalı; ) Süleyman Demirel üniversitesi.

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 08 Mar 2012, 15:20

gülşah26 yazdı:merhaba ben 1 sınıf öğrencisiyim 1.dönemden 9 tane dresden başarısız oldum bu dersleri 3 kere veremezse eğer başarısız olduğum derslerden muaf oluyormuşum ve seçme zorunluluğu ortadan kalkıyormuş benim anlamadığım o derslerden muaf olunca 4 senede bitecek olan açık lise daha uzun sürede mi bitiyor beni bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.
Muaf olunan derslerin kredisi alınamıyor. Dolayısıyla krediyi tamamlamak için seçmeli dersler ile eksik kalan kredi tamamlanıyor. Biraz dönem uzayabilir ama kesin şu kadar uzar diyemem. Doğru bir strateji ile bu dönem uzama işi en aza indirilebilir.
Resim

Kullanıcı avatarı
Doçent
Forum Moderatörü

Mesaj gönderen Doçent » 08 Mar 2012, 17:05

böyle bir mantık olabilir mi hepsinden muaf olup mezun olmak :mrgreen: dil anlşatımı başarıp diğerlerini muaf olarak mezunluk bunu yapan var mı acaba :roll:
Hayat seni güldürmüyorsa espriyi anlamadın demektir.

Kullanıcı avatarı
ozgur
Uzman Doktor

Mesaj gönderen ozgur » 08 Mar 2012, 18:02

Yapan varmış psikologo yukarda ıste uzasın istiyor öğrenme aşkı:d
o şimdi ıspartalı; ) Süleyman Demirel üniversitesi.

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 08 Mar 2012, 23:57

Bu da bir strateji 8)
Resim

Edaca

Mesaj gönderen Edaca » 19 Mar 2012, 17:23

Arkadaşlar mesela matematik-1 den muaf olunca matematik 2-3-4-5 gibi bunlardandamı muaf oluyoruz.Yoksa sadece matematik-1 denmi?

Kullanıcı avatarı
bursa_sezen
Uzman Doktor

Mesaj gönderen bursa_sezen » 19 Mar 2012, 17:31

matematık 1den muhaf oluyorsun

nusret13

Mesaj gönderen nusret13 » 16 May 2012, 22:30

ARkadaşlar şu an mezun olabilecek kredilerim ve dönemim var. Geçen hafta girdiğim sınavlarda bir kaç dersi yapamadım. ONlarda Analitik geometri ve Geometri. Eğer ben bu dersleri geçemezsem mezun olamayacak mıyım? Şu an kredim 198 alan kredimde 91. Yardım edebilir misiniz?

therebeder

Mesaj gönderen therebeder » 18 May 2012, 01:56

bu konuda banada yardımcı olabilirmisiniz
kredim 195 alan kredim 152 sadece dil ve anladım 6 kaldı alan dersim olarak ,onuda bu sınavda büyük ihtimal geçtim fakat
başarısız derslerim var türk edebiyatı 4 5 6 7 8 hemen hemen hepsinden birer kez sınava girdim muaf olunması için 2 kez daha mı girmek zorundamıyım _?veya geçmem mi lazım

“Diğer Konular Hakkında Sorularınız” sayfasına dön