Tecil hakkında ikilemde kaldım

Askerlik Tecili ve İşlemleri Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
KarinaLot

Tecil hakkında ikilemde kaldım

Mesaj gönderen KarinaLot » 11 Şub 2016, 00:57

Arkadaşlar merhaba, 96 nisan doğumluyum, 2012 ekim ayında anadolu lisesinden ayrılıp açık öğretim lisesine geçiş yaptım. Geçiş yapmamın sebebi ailevi problemlerin okumama elverişsiz olmasıydı, 2012 2. ve 3. dönem kayıt yenileyemedim, ondan sonra 2015-2'ye kadar kaydımı yeniledim, sınavlara ağırlık veremedim, çünkü bir işte çalışıyordum onun için bugüne dek uzadı. 2015 ağustos ayında üniversite sınavına hazırlık yapma kararı aladım ama yine ailevi nedenlerden ötürü hazırlanamadım ve üniversiteyi bir yıl daha erteleme noktasında karar kıldım. 2015 aralık ayında ek-c2 belgesi ile 31.12.2016 tarihine dek tecil ettirdim, e-devlette şu an öyle yazıyor. Şimdi şöyle bir sorum var, Üniversite sınavım 2017 mart ayında olacak, benim 149 kredim var, üstüne düşersem haziranda mezun olabilirim ama olamayabilirim de. Haziranda mezun olursam aralık'a kadar vakit olduğu için diploma ile yapılan tecil hakkından yararlanabilirim ve üniversite sınavı ve üniversite kayıt tarihine kadar tecilim olmuş olur. Fakat mezun olamazsam eğer, şu an 9 aol, 2 de örgün olmakla birlikte toplamda 11 dönemim var, haziran sınavının kayıt yenilemesiyle aol sitesindeki askerlik tecil işlemleri bölümündeki 12 dönem uyarısının tam üzerine basmış oluyorum. Sanırım biraz karıştırdım mevzuyu, affeyleyin, sormak istediğim özetle şu: Haziran'da mezun olabilirsem diploma ile tecil ettirebiliyorum sıkıntı olmuyor. Fakat haziran sınavında yeter kredi alamazsam eğer, Ocak'taki sınavda mezun oluyorum ve diplomasıydı, sınavların açıklanmasıydı derken, tecil tarihim 2-3 ay kadar geçmiş olacak ki, sanırım kaçak sayılırım. Yani Ocak'a yetişirsem eğer, diplomayla tecil olmuyor. Peki, 2012, 2. ve 3. dönemdeki kayıt yenilemenin olmaması, benim muhtemel bir ekim-kasım ayında ek-c2 ile askerlik şubesine başvurduğumda problem çıkartır mı? Bir de sıkça söz edilen ama halen net bir cevap bulamadığım, emin olamadığım bir mevzuu ki, toplam dönemi 12'den yüksek olanlar, ek-c2 ile tecil ettirebiliyorlar mı? Arkadaşlar çok uzattığımın farkındayım ama netlik kazandırayım diye bütün ayrıntıyı yazmaya gayret ettim.. Bu çok önemli, eğer benim şu anki durumum 2017'deki üniversite sınavına tecil ederek ulaşmamı engelliyorsa, başka çarem yok diyerek var gücümle, temelsiz, altyapı olmadan 1 ay sonraki ygs sınavına hazırlanmam gerek.. Cevaplarınızı bekliyor ve şimdiden okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

“Askerlik Tecili” sayfasına dön