12. Sınıfta açığa geçmek (evet yine bu konu)

Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarını Paylaşabileceğiniz Bölüm
Kullanıcı avatarı
Redwyn

12. Sınıfta açığa geçmek (evet yine bu konu)

Mesaj gönderen Redwyn » 12 Eki 2016, 19:49

Okulda olağanüstü zaman kaybı yaşanması nedeniyle örgün eğitim dışına çıkmak ve okulda geçireceğim zamanda evde kendi kendime YGS/LYS çalışmak istiyorum. Herhangi bir dershane etüt veya özel kurs ile ilgilenmediğimi düşünürsek Aöl sınavları ne kadar zor olabilir? , çok programlı denilen bir lisede, düz sayısal bölümde "okumaktayım" açıköğretime geçtiğim zaman ilk üç yılın puanları kredi sistemine göre dönüştürülmesi ile mezun olmak için hangi derslerin sınavına gireceğim? En başta sormak gerekirdi ama şu an 12 ekim 2016 itibariyle açık öğretime geçebilirmiyim? Örgün eğitim dışına çıkma işlemlerini nerede nasıl yaparım?

yusuf12
Uzman

Re: 12. Sınıfta açığa geçmek (evet yine bu konu)

Mesaj gönderen yusuf12 » 12 Eki 2016, 23:05

Ortak sen normale devam et aöl sıkıntı valla

Kullanıcı avatarı
Redwyn

Mesaj gönderen Redwyn » 12 Eki 2016, 23:36

Aydınlat beni ortak neresi sıkıntı?

Kullanıcı avatarı
Redwyn

Mesaj gönderen Redwyn » 13 Eki 2016, 12:34

Okulda adam akıllı ve verimli matematik ve biyoloji dersleri verimli geçiyor. Okul 7 saat, bu zaman diliminde verimli geçen 1 1,5 saat var(ki bu saatlerde de matematik'te kitaptaki örneklerin Tahtaya yazılıp anlatılmasıyla geçiyor. Yani biz örnek veya uygulama yapmıyoruz. Biyolojide de zira konu anlatımı ve YAZI yazmayla geçiyor.) Diğer sözel derslerin yazı ile geçmesi ve beden eğitimi müzik rehberlik ingilizce din gibi dersler ile okulun tenefüsleri yoklama alma gibi lüzumsuz zamanları göz önüne alındığında evde tam konsantre bol bol uygulamalı ve test çözmeli ders çalışmanın okulfa kaybettiğim zaman arasında dağlar kadar fark olduğu aşikar. Tüm bunlar göz önüne alındığında açık lise en iyi seçenek gözükmez mi?

alonewlkan

Mesaj gönderen alonewlkan » 13 Eki 2016, 17:26

18 yaşımda 12. sınıfta aöl ye geçtim. Şuan 23 yaşındayım ve ek sınavla zor mezun oldum. Yerinde olsam bırakmam öyle bi hata yapmam kesinlikle.

Kullanıcı avatarı
Redwyn

Mesaj gönderen Redwyn » 13 Eki 2016, 20:40

Bugün ilçe eğitim merkezine gittim. Bu yılın 1. Dönem sınavların başvuru süresinin bittiğini söylediler. Doğal olarak mart ayındaki sınava ocak ayında kayıt olabilirim. Ama şöyle bir sıkıntı var ki, 1. Dönem sınavlarını kaçırdığım için mart ve Temmuz sınavlarına girebiliceğim ve bu kredimi 192 ye tamamlarmı bilemiyorum. Sonuçta bunu ygs ve lys ye daha iyi hazırlanmak için yapıyorum. Eğer kredi yetmezliği ile liseden mezun olamazsam üniversite sınavı çöpe gidicek. Hal böyle olunca okulun bana bu 3 yılda ne kadar kredi getireceğini öğrenmem gerek. Bunun içinse okuldan tastikname alıp aöl'ye kayıt yapmam gerekiyormuş. Açık liseyi düşünmeye başladığımdan beri aklımdaki fikir bana; bu sene mezun ol ygs lys ye gir kazanamazsan (ki büyük bi ihtimalle öyle olacak) seneye bir daha girersin. Diyor. Tüm bu yazdıklarımın yanı sıra ailemin açık liseye çok ters baktığı gerçeğide bulunmakta. Tüm bu olayları düşününce okulu bitirmeye karar verdim gibi bi şey. Bilemiyorum daha ocak ayına var. Belki hayatıma atraksiyon ve aksiyon katmak ve çılgın bir şey yapmak istersem açık liseye geçerim. Geçermiyim?

Kullanıcı avatarı
Redwyn

Mesaj gönderen Redwyn » 14 Eki 2016, 13:45

Hayatta risk almak eğlencelidir. Eğer alacağım risk beni daha iyi bir yerlere getirecekse ve daha önemlisi bu riski almasamda bir yıl kaybedeceksem neden bu riski almayayım. (Yani örgünden mezun olup seneye tekrar girmek ve bu sene aöl e geçip mezun olamama durumu) durumlar eşit gibi gözüküyor. Bunu değiştirmek için örgünde 12. Sınıfın 1. Döneminin sınavlarının kredi getirip getirmemesi ve buna göre mart ve Temmuz sınavları ile kredimi 192 ye tamamlayabilecek potansiyelde olup olmadığımı öğrenmem gerek. Çok fazla olasıkık var.

Örgünde devam edip üniversiteyi kazanmam veya seneye bir daha girmem
Aöl e ocak ayında geçmem ve 12. Sınıfın 1. Dönemi kredi olarak gelmesi eğer gelirse mezun olmam üniversiteyi kazanmam veya 2. Dönem geçtiğim için başarılı olamamam seneye bir daha girmem eğer gelmezse kredi yetmezliği ile mezun olamamam ve seneye bir daha girmem

alonewlkan

Mesaj gönderen alonewlkan » 15 Eki 2016, 02:00

demiştim ya 18 yaşında açık liseye geçtim hemde lise 4. sınıfta. hayatım karardı. Geçmez olaydım. 23 yaşında zor mezun oldum. ne üniversite okuyabildim ne lise. askerliğimi yaptım geldim. 4 senem boşa gitti. bence üzüleceğin davranışları yapma...

“Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme” sayfasına dön