Yurt Dışına Gideceğim Sorun Olurmu ? Yardım Lütfen !

Askerlik Tecili ve İşlemleri Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
servetinanc
Doktor

Yurt Dışına Gideceğim Sorun Olurmu ? Yardım Lütfen !

Mesaj gönderen servetinanc » 17 Şub 2017, 23:09

Arkadaşlar merhaba, Nisan ayın'da ingiltereye 1 yıllığına dil eğitimine gideceğim.. gideceğim okul biletim vs hepsi ayarlandı , fakat şöyle bir sorun var.. Askerliğimi tecil edemiyorum, daha önce açık öğretim sınavlarına giremediğim için, askeriye askerliğimi tecil etmiyor. yoklama kaçağı olarak görünüyorum şuan da. Sınavların tamamına girmiş olmam gerektiğini söylediler ve bu yüzden askerlik tecil olmuyor.. Yurt dışına çıkarken, pasaport kontrol noktasın da sorun yaşar mıyım? lütfen bilgili arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim.. Yurt dışına çıkarken pasaport kontrol kısmın da yoklama kaçağı olduğumdan dolayı bir problem olur mu? lütfen yardımcı olun :(

v2rabb1t

Re: YURT DIŞINA GİDECEĞİM SORUN OLUR MU? YARDIM LÜTFEN!

Mesaj gönderen v2rabb1t » 18 Şub 2017, 04:11

Askerlik için yoklama zamanı geçtiği için şu dakikadan sonra tecil ettirme gibi bi sanşın yok diye biliyorum. Yinede google dan araştırmakta fayda var. Ama 22 Şubata kadar kayıt yaptırır ve ya yenilersen ( durumuna göre) işler değişebilir. En sağlıklı doğru bilgiyi almak için ise halk eğitim merkezine gidip sormanı tavsiye ederim.

servetinanc
Doktor

Mesaj gönderen servetinanc » 20 Şub 2017, 17:14

şuan askerliğim tecil edilmiyor, bu yüzden tecil edemiyorum.. mesela GBT kontrolüne girdiğim zaman askeriyeye götürüyorlar, orada bir kagıt imzalatıyorlar, para cezası kesiyorlar sadece ve sonra serbest bırakıyorlar.. Yani eskisi gibi zorla askere göndermiyorlar, para cezası kesip bırakıyorlar geri.. ama benim merak ettiğim, yurt dışına çıkarken sorun yaşar mıyım? pasaport kontrolün de , yurt dışına çıkamazsın vs gibi birşey derler mi bana acaba? lütfen tecrübeli olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim :(

djivangasparyan
Acemi

Mesaj gönderen djivangasparyan » 20 Şub 2017, 20:45

Hayır çıkış yaparken herhangi bir sorun yaşamazsınız. Şu linkten: BAĞLANTI aynı sorunu yaşayan kişilerin yorumuna ve daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

servetinanc
Doktor

Mesaj gönderen servetinanc » 21 Şub 2017, 17:35

hocam çok teşekkür ederim yardımınız için, içim rahatladı biraz.. simdi attığınız linki kontrol edeceğim, yardım için tekrar çok teşekkürler.

djivangasparyan
Acemi

Mesaj gönderen djivangasparyan » 21 Şub 2017, 22:07

servetinanc yazdı:hocam çok teşekkür ederim yardımınız için, içim rahatladı biraz.. simdi attığınız linki kontrol edeceğim, yardım için tekrar çok teşekkürler.
Rica ederim :)

ütopya

Mesaj gönderen ütopya » 04 Kas 2017, 00:30

nasıl hallettin hocam aradan baya geçmiş ne oldu durum

servetinanc
Doktor

Mesaj gönderen servetinanc » 04 Kas 2017, 01:44

agustos 6 da yurt disina ciktim ve hic bir sorun olmadk. hatta askere gidip askerden kaçmadiktan sonra, yoklama kacagi olmak hic bir sorun teskil etmiyor. askere gidip daha sonra askerden kaçanlar yurt disina cikamaz. ama hic askere gitmemis ve yoklama
kacagi olanlar yurt disina cikmada sorun yasamiyor. zaten pasaport kontrolun de polise sordum, zorla goturme olayi yok artik. her yakalandigin da para cezasi kesiyorlar o kadar.

ErayUs
Acemi

Mesaj gönderen ErayUs » 04 Kas 2017, 11:56

Daha sonra daha büyük bir para cezası kesilmiyor mu uzun süre kaçınca? Ben öyle biliyorum inşallah yoktur gerçi. Hatta yanlış hatırlamıyorsam bir arkadaşa (bu forumda olabilir akşam bir bakarım) bir sene kaçtıktan sonra 12.000 TL gibi bir ceza kesilmişti. Keşke şu askerlik olayı biraz yumuşatılsa zaten Türkiye'de hemen hemen hiç birimiz hayallerimizi tam kovalayamıyoruz bari kovalayabildiğimiz kadarını istediğimiz kadar kovalayabilsek en azından geçerli sebeplerde tecil olayı biraz hafifletilebilse.. :roll:

servetinanc
Doktor

Mesaj gönderen servetinanc » 04 Kas 2017, 14:30

aynen öyle valla, keske yumuşatsalar bu askerlik olayini. tam ayaklarimiz yere basacakken askerlik olayi engel oluyor bir cok şeye.. sanirim her yakalandigin da para cezasi katlaniyor. ama
zorla alip goturme olayi kesinlikle yok.

bakansiz
Doktor

Mesaj gönderen bakansiz » 05 Kas 2017, 03:22

servetinanc yazdı:agustos 6 da yurt disina ciktim ve hic bir sorun olmadk. hatta askere gidip askerden kaçmadiktan sonra, yoklama kacagi olmak hic bir sorun teskil etmiyor. askere gidip daha sonra askerden kaçanlar yurt disina cikamaz. ama hic askere gitmemis ve yoklama
kacagi olanlar yurt disina cikmada sorun yasamiyor. zaten pasaport kontrolun de polise sordum, zorla goturme olayi yok artik. her yakalandigin da para cezasi kesiyorlar o kadar.
Bizim millet para cezasından daha çok korkar.
Para cezası ilk geldiği günü hatırlıyorum. Herkes koşa koşa askerlik şubesine gitti. Bütün kaçaklar söz konusu para olunca vatan sever kesildi. :hehe: :hehe:

Yoklama kaçağı olmak iyi değil yine de. Ben diploma alıp gidiyorum bu sene hayırlısıyla. Herkese tavsiyem budur. Çanakkale'de 15likler şehit oldu. Boyları kadar silahlar taşıdı. 12 ay yatmaya mı üşeniyoruz şimdi biz ?

ErayUs
Acemi

Mesaj gönderen ErayUs » 05 Kas 2017, 05:59

bakansiz yazdı:
servetinanc yazdı:agustos 6 da yurt disina ciktim ve hic bir sorun olmadk. hatta askere gidip askerden kaçmadiktan sonra, yoklama kacagi olmak hic bir sorun teskil etmiyor. askere gidip daha sonra askerden kaçanlar yurt disina cikamaz. ama hic askere gitmemis ve yoklama
Para cezası ilk geldiği günü hatırlıyorum. Herkes koşa koşa askerlik şubesine gitti. Bütün kaçaklar söz konusu para olunca vatan sever kesildi. :hehe: :hehe:

Yoklama kaçağı olmak iyi değil yine de. Ben diploma alıp gidiyorum bu sene hayırlısıyla. Herkese tavsiyem budur. Çanakkale'de 15likler şehit oldu. Boyları kadar silahlar taşıdı. 12 ay yatmaya mı üşeniyoruz şimdi biz ?
Hocam dediğin şeyi çok ayıp buluyorum. Savaş çıksa ben bilgisayar başında oturup oyun mu oynayacağım, evde falan mı pinekleyeceğim? Hayır. Kanımın son damlasına kadar savaşacağım gerekirse mezarsız kalırım ama hayalim tıp ve bu ülkenin doktora da ihtiyacı var. Arkadaş dil eğitimine gidecek dil bilme oranımız ülkece çok mu yüksek arkadaş eğitime gitmek yerine askere gitsin? Kat'iyyen gidenleri kötülemiyorum daha bir sene evvel sözleşmeli erliğe başvuracakken (başvuru formunu dahi doldurdum hatta çantamı dahi hazırladım) elim olaylar sonucu kararımı değiştirip tıpa yöneldim. Yani demem o ki Çanakkale'de şehit olan 15'liklerle benim ve tecil için koşturan bir çok arkadaşın tek farkı savaş olmayan bir Türkiye'de yaşamamamız.

Atatürk'ün şu güzel sözleriyle yazıyı sonlandırayım:
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

bakansiz
Doktor

Mesaj gönderen bakansiz » 05 Kas 2017, 06:19

ErayUs yazdı:
bakansiz yazdı:

Hocam dediğin şeyi çok ayıp buluyorum. Savaş çıksa ben bilgisayar başında oturup oyun mu oynayacağım, evde falan mı pinekleyeceğim? Hayır. Kanımın son damlasına kadar savaşacağım gerekirse mezarsız kalırım ama hayalim tıp ve bu ülkenin doktora da ihtiyacı var. Arkadaş dil eğitimine gidecek dil bilme oranımız ülkece çok mu yüksek arkadaş eğitime gitmek yerine askere gitsin? Kat'iyyen gidenleri kötülemiyorum daha bir sene evvel sözleşmeli erliğe başvuracakken (başvuru formunu dahi doldurdum hatta çantamı dahi hazırladım) elim olaylar sonucu kararımı değiştirip tıpa yöneldim. Yani demem o ki Çanakkale'de şehit olan 15'liklerle benim ve tecil için koşturan bir çok arkadaşın tek farkı savaş olmayan bir Türkiye'de yaşamamamız.

Atatürk'ün şu güzel sözleriyle yazıyı sonlandırayım:
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!
Okuyup tecil ettiren herkese saygım var. Bu arkadaş tecilli değil yoklama kaçağı farkındaysanız. Kaçak yani. Resmi olarak okuyup askerliğini tecil ettirdiğin sürece kimse bir şey diyemez zaten.

servetinanc
Doktor

Re: Yurt Dışına Gideceğim Sorun Olurmu ? Yardım Lütfen !

Mesaj gönderen servetinanc » 05 Kas 2017, 11:35

bunun savaşla falan ne alakasi var kardeşim, genç adamim hayallerim var, okuyup elim ekmek tutsun istiyorum. askerden kacmakla ne alakasi var? yada askere gitmemekle ne alakasi var? görense askere gitmemek için kaçiyoruz sanacak. savaş ciksa sizden önce ilk biz giderjz merak etmeyin. yurt disinda burslu dil egitimi kazandim, o yuzden. okulu bitirip yurt disinda hukum okicam. askerligi tecil ettiremedigim için bu şekil de. benim durumu
da olan milyonlarca insan var. tabi sizin icin hersey rahat, kimin ne durumda oldugundan haberiniz yok.

“Askerlik Tecili” sayfasına dön