Son Dönemde Açığa Geçmekle İlgili Sorular

Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarını Paylaşabileceğiniz Bölüm
Kullanıcı avatarı
life360

Son Dönemde Açığa Geçmekle İlgili Sorular

Mesaj gönderen life360 » 30 Eki 2017, 14:38

Merhaba,
Ben AİHL 12. sınıf öğrencisiyim. 2.dönem açığa geçmeyi düşünüyorum. Normal Açık Liseye.
Kredimi hesapladım ve 157 çıktı.(9-10-11 ve 12.sınıf 1.dönem toplamı.)

192 kredi tamamlama 35 kredi kaldı ve bildiğim kadarıyla bir dönemde en fazla 35 kredi kazanabiliyoruz.

1) Üniversiteye hazırlandığım için açığa geçmek istiyorum. Üniversite sınavına kadar mezun olabilir miyim?
2) Açıköğretimde bir yılda kaç dönem var? Ne kadar kredi kazanabilirsiniz?
3) 11. sınıfta Kuran dersini geçemediğim için sorumluyum. Bu dersi vermeden geçebilir miyim?(Normal açık liseye geçeceğim, mesleki değil)
4)10. sınıfta sınıf tekrarı yapmıştım. Kaldığım yıldan kredi alabilir miyim veya olumsuz etkiler mi?
5) Ders seçerken sadece bulunduğum dönemden mi seçmek zorundayım? Mesela, dil ve anlatım 1'i geçtim tekrar seçebilir miyim?
6)17 yaşını dolduran, en az 8 dönem okuyan ve 162 üstü kredisi olanlara ek sınav yapılıp kredi kazanabildiğimizi okumuştum. Doğru mu?
7) Açıköğretim zor mu? Üniversite sınavına odaklanmak için açığa geçmek istiyorum ama doğru mu yapıyorum?

Teşekkürler.

Jezxy
Onursal Üye

Re: Son Dönemde Açığa Geçmekle İlgili Sorular

Mesaj gönderen Jezxy » 30 Eki 2017, 18:11

1 - Sınavlarda Gerekli Kredi Tamamlayıp Zorunlu Derslerinden Kurtulduktan Sonra Üniversite Sınavına Kadar Mezun Olabilirsin.
2 - Bir Yılda 3 DÖNEM VAR YANİ 3 SINAV 3 SINAV x 35 Kredi = 105 Kredi Toplayabiliyorsunuz.
3 - Şuan Okuduğunuz Mesleki Bölümden Sadece Düz Lise Olarak Açık Liseye Geleceğinizden Mesleki Puanlarınız Sizin Tamamlayama Çalıştığınız Alan Kredisi Olan 192 Krediye Karışmıyıcak Sadece Öğrenci Bilgilerinde Puan Olarak Kayıtta Durucak. Mesleki Bölümü BIRAKMIŞ OLUCAKSINIZ.
4 - Açık Liseye Geçtiğiniz Zaman Kaldığınız Muaf Olduğunuz Dersler Var İse Tekrar Alabilirsiniz İsterseniz Tabi Bu Sayede Diploma Puanınızı Yükseltirsiniz.
5 - Bulunduğunuz Dönem Ve Bir Üstü Dönemi Seçebiliyorsunuz. Başarılı Olduğunuz Derslerden Tekrar Sınava Giremiyorsunuz. Onun Seçmeli Dersleri Oluyor 192 Krediyi Tamamlamak İçin Fakat Her Seçmeli Ders Dönem Şartı Var Eğer Dönemiz Yeten Seçmeli Ders Var İse Onuda Ders Seçimine Dahil Edebilirsiniz.
6 - EK SINAV ŞARTLARI HER SENE AYNI KALMIYOR AÇIK LİSEYE BAĞLI BAZEN DÖNEM ŞARTI EKLİYORLAR BAZEN KREDİ ŞARTI BAZEN SADECE SON 1 DERSİ KALAN KİŞİLER VEYA ÜNİVERSİTEYİ KAZANMIŞ KİŞİLER GİREBİLİR DİYE ŞART KOYUYOR. HER DÖNEM BİR GARANTİSİ YOK MAALESEF
7 - Açık Lise Kolay Fakat Örgün Eğitimden Gelen Biri EV ORTAMINA VE KENDİNİ BİR ÇALIŞMA DÜZENİNE DİSİPLİNİNE SOKABİLİRSE ASLA MANTIKSIZ BİR HAREKET DEĞİL.

Kullanıcı avatarı
life360

Mesaj gönderen life360 » 02 Kas 2017, 13:58

Jezxy yazdı:
1 - Sınavlarda Gerekli Kredi Tamamlayıp Zorunlu Derslerinden Kurtulduktan Sonra Üniversite Sınavına Kadar Mezun Olabilirsin.
2 - Bir Yılda 3 DÖNEM VAR YANİ 3 SINAV 3 SINAV x 35 Kredi = 105 Kredi Toplayabiliyorsunuz.
3 - Şuan Okuduğunuz Mesleki Bölümden Sadece Düz Lise Olarak Açık Liseye Geleceğinizden Mesleki Puanlarınız Sizin Tamamlayama Çalıştığınız Alan Kredisi Olan 192 Krediye Karışmıyıcak Sadece Öğrenci Bilgilerinde Puan Olarak Kayıtta Durucak. Mesleki Bölümü BIRAKMIŞ OLUCAKSINIZ.
4 - Açık Liseye Geçtiğiniz Zaman Kaldığınız Muaf Olduğunuz Dersler Var İse Tekrar Alabilirsiniz İsterseniz Tabi Bu Sayede Diploma Puanınızı Yükseltirsiniz.
5 - Bulunduğunuz Dönem Ve Bir Üstü Dönemi Seçebiliyorsunuz. Başarılı Olduğunuz Derslerden Tekrar Sınava Giremiyorsunuz. Onun Seçmeli Dersleri Oluyor 192 Krediyi Tamamlamak İçin Fakat Her Seçmeli Ders Dönem Şartı Var Eğer Dönemiz Yeten Seçmeli Ders Var İse Onuda Ders Seçimine Dahil Edebilirsiniz.
6 - EK SINAV ŞARTLARI HER SENE AYNI KALMIYOR AÇIK LİSEYE BAĞLI BAZEN DÖNEM ŞARTI EKLİYORLAR BAZEN KREDİ ŞARTI BAZEN SADECE SON 1 DERSİ KALAN KİŞİLER VEYA ÜNİVERSİTEYİ KAZANMIŞ KİŞİLER GİREBİLİR DİYE ŞART KOYUYOR. HER DÖNEM BİR GARANTİSİ YOK MAALESEF
7 - Açık Lise Kolay Fakat Örgün Eğitimden Gelen Biri EV ORTAMINA VE KENDİNİ BİR ÇALIŞMA DÜZENİNE DİSİPLİNİNE SOKABİLİRSE ASLA MANTIKSIZ BİR HAREKET DEĞİL.
Hocam yani 157 kredim var ve 105 kredi toplayabildiğimize göre rahat mezun olurum gibi geliyor. Sınavlar nasıl kolay mı zor mu?
Ve benim okulumda "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi" adında ders yok. Önceki yıllarda da yoktu. Bunların hepsinden(1-2-3-4-5...) sorumlu olacak mıyım?

Jezxy
Onursal Üye

Mesaj gönderen Jezxy » 02 Kas 2017, 15:57

Hocam yani 157 kredim var ve 105 kredi toplayabildiğimize göre rahat mezun olurum gibi geliyor. Sınavlar nasıl kolay mı zor mu?
Ve benim okulumda "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi" adında ders yok. Önceki yıllarda da yoktu. Bunların hepsinden(1-2-3-4-5...) sorumlu olacak mıyım?

Resim

Hocam SINAVLAR Zor Değil Tabiki Az Temel Eğitim ve Beceri İstiyor Gireceğin Sınavlardaki Dersler Hakkında Azcık Temel Bilgin Ve Becerin Var İse Rahatlıkla Geçerli Not Alabilirsin.

Şu Yukardaki Listedeki Derslerden Açık Liseye Geçtiğinde Sorumlu Olucaksın. Bunlar ORTAK ZORUNLU DERSLERİMİZ

HANGİSİNİ LİSEDE GÖRMEDİ İSEN VEYA HİÇ KARŞILAŞMADIYSAN

O DERSLER SANA ZORUNLU OLARAK GELİCEK

DİN DERSİ TEK SINAVDA BÜTÜN 1-8 KADAR SEÇİP VEREBİLİRSİN O DERSİ ÇOK ÇOK BASİT Bİ DERS HİÇ GÖZÜNDE BÜYÜTME.

Kullanıcı avatarı
life360

Mesaj gönderen life360 » 03 Kas 2017, 15:52

Cevaplarınız için çok teşekkürler hocam. İki sorum daha var
1) 3. dönem sınavları nasıl oluyor. Ders listesinde 2 dönem var her sınıfta. 3. Dönem sınavları ekstra mı?
2) Sınıfta kaldığım senedeki derslerden de kredi alabilir miyim?

Jezxy
Onursal Üye

Mesaj gönderen Jezxy » 03 Kas 2017, 23:21

Rica Ederim ...

Hocam O Liste Tamamen Zorunlu Derslerin Listesi

ve

Hangi Ders Hangi Dönemde Alınabiliyor Hangi Dönemde Karşımıza Çıkıyor

veya

Hangi Ders Hangi Lise Yılına Ait veya Dönemine Ait

Bu Özellikleri Gösteren Tablo

Bizde Hoca İnsiyatifi Olmadığından

Amaç 3 Dönem Yapıp Yani Öğrenciyi 3 SINAV YAPABİLMEK

KİŞİYİ YILDA 2 SINAVA BAĞLAMAMAK

2 SINAV YAPSALAR ÇOK DERS SEÇİMİ OLUCAK MEZUN SAYISI AŞIRI DERECE DÜŞER.

Hocam Okulda Kaldığınız Dönem Olayını Aklınızdan Çıkartın.

SİZ HANGİ DERSLERDEN BAŞARILI OLDUYSANIZ KALMIŞ OLDUĞUNUZ DÖNEM DEVAM ETTİĞİNİZ DÖNEM FARK ETMEKSİZİN

O DERSLER AÇIK LİSEYE YANSITILICAK.

Kullanıcı avatarı
life360

Mesaj gönderen life360 » 04 Kas 2017, 14:49

Jezxy yazdı:
Rica Ederim ...

Hocam O Liste Tamamen Zorunlu Derslerin Listesi

ve

Hangi Ders Hangi Dönemde Alınabiliyor Hangi Dönemde Karşımıza Çıkıyor

veya

Hangi Ders Hangi Lise Yılına Ait veya Dönemine Ait

Bu Özellikleri Gösteren Tablo

Bizde Hoca İnsiyatifi Olmadığından

Amaç 3 Dönem Yapıp Yani Öğrenciyi 3 SINAV YAPABİLMEK

KİŞİYİ YILDA 2 SINAVA BAĞLAMAMAK

2 SINAV YAPSALAR ÇOK DERS SEÇİMİ OLUCAK MEZUN SAYISI AŞIRI DERECE DÜŞER.

Hocam Okulda Kaldığınız Dönem Olayını Aklınızdan Çıkartın.

SİZ HANGİ DERSLERDEN BAŞARILI OLDUYSANIZ KALMIŞ OLDUĞUNUZ DÖNEM DEVAM ETTİĞİNİZ DÖNEM FARK ETMEKSİZİN

O DERSLER AÇIK LİSEYE YANSITILICAK.
Anladım hocam. 157 kredim var. Mezun olmama 35 kalmış. Mesela 2. dönem sınavında bütün zorunlu derslerimi verdim. 11 kredi geldi, 24 kaldı. Yine aynı sınavda seçtiğim seçmeli dersleri de verdim. 24 kredi de ordan topladım. 192 oldu. 3. dönem sınavlarına girmeden mezun olabilir miyim?

Jezxy
Onursal Üye

Mesaj gönderen Jezxy » 04 Kas 2017, 15:32

Zaten Kredi Hanenizde 192 veya Üstü Yazdığı Zaman ve TOPLAM DÖNEMİNİZDE 8 Veya Üstü Olduğu Zaman Otomatik Öğrenci Sayfanızda Durumunuz Mezun Veya Mezuniyet İncelemesinde Oluyor.

Eğer 192 Tamamlayıp Toplam Döneminiz 7 de Falan Kalır İse 3 Dönem Sınavına Girmenize Gerek YOK SADECE 3 DÖNEM KAYIT YENİLEME İŞLEMİ YAPTIĞINIZDA MEZUN Olursunuz.

Kullanıcı avatarı
life360

Mesaj gönderen life360 » 04 Kas 2017, 15:35

Jezxy yazdı:
Zaten Kredi Hanenizde 192 veya Üstü Yazdığı Zaman ve TOPLAM DÖNEMİNİZDE 8 Veya Üstü Olduğu Zaman Otomatik Öğrenci Sayfanızda Durumunuz Mezun Veya Mezuniyet İncelemesinde Oluyor.

Eğer 192 Tamamlayıp Toplam Döneminiz 7 de Falan Kalır İse 3 Dönem Sınavına Girmenize Gerek YOK SADECE 3 DÖNEM KAYIT YENİLEME İŞLEMİ YAPTIĞINIZDA MEZUN Olursunuz.
Anladım hocam, teşekkürler. 1 yıl sınıf tekrarı yapmıştım yani 10. sınıfı 2 defa okudum. Tekrar okumam toplam dönemime yansır mı? Yani 8 yerine 10 olur mu?
Bir de ders listesinde "Seçmeli Yabancı Dil 7-8" gözüküyor ama son sınavlara baktığımda sınavlarını göremedim. Kalktı mı?

Jezxy
Onursal Üye

Mesaj gönderen Jezxy » 04 Kas 2017, 15:38

Tabiki 2 Dönemden Oradan Yansır AÇIK LİSEYE

Hocam Bu Dönem Bazı Seçmeli Dersler Sadece Sizde Değil Bir Kaç Kişidede Aynı Durumu Gördüm

Seçmeli Dersler Bu Dönem Neredeyse Kimse Faydalanamadı HEP ORTAK DERSLERE YÖNLENDİRMİŞLER.

Bazıları EK KREDİ TOPLAMAK İÇİN SEVDİĞİ SEÇMELİ DERSLERİ Özellikle Yabancı Dil Ders Seçim Ekranında Yoktu. Aralıktan Sonraki Dönem Heralde Bu Olayı Düzeltirler.

Kullanıcı avatarı
life360

Mesaj gönderen life360 » 06 Kas 2017, 14:54

Jezxy yazdı:Tabiki 2 Dönemden Oradan Yansır AÇIK LİSEYE

Hocam Bu Dönem Bazı Seçmeli Dersler Sadece Sizde Değil Bir Kaç Kişidede Aynı Durumu Gördüm

Seçmeli Dersler Bu Dönem Neredeyse Kimse Faydalanamadı HEP ORTAK DERSLERE YÖNLENDİRMİŞLER.

Bazıları EK KREDİ TOPLAMAK İÇİN SEVDİĞİ SEÇMELİ DERSLERİ Özellikle Yabancı Dil Ders Seçim Ekranında Yoktu. Aralıktan Sonraki Dönem Heralde Bu Olayı Düzeltirler.
Hocam yeni duyuru yapmışlar. Alan Yok-2 ertelenmiş galiba. Öğrenciler tekrar Alan Yok-1 e aktarılmış. Ben şimdi kredi hesaplarken farklı bir listeye göre mi hesaplayacağım?

Jezxy
Onursal Üye

Mesaj gönderen Jezxy » 06 Kas 2017, 20:02

Yok Hocam Yukarda Verdiğim Listeye Göre Kredi Hesaplaması Yapıcaksınız ...

Kullanıcı avatarı
life360

Mesaj gönderen life360 » 06 Kas 2017, 21:46

Jezxy yazdı:Yok Hocam Yukarda Verdiğim Listeye Göre Kredi Hesaplaması Yapıcaksınız ...
Teşekkürler hocam peki bu yeni duyuru neyle alakalı? Beni etkiler mi?

Jezxy
Onursal Üye

Mesaj gönderen Jezxy » 06 Kas 2017, 22:15

Hocam 27/01/2014 Tarihinden Sonra Müfredat Değişti

Bu Tarihten Sonra Yeni Kayıt Olan Herkes ALAN YOK - 2 Müfredatına Göre Zorunlu Dersleri Çıkartıldı.

ve 2017 - 2018 Yeni Dönemine Kadar Tüm Öğrenciler Bir Anda Değilde Kademeli Olarak Herkes Yeni Müfredata Uygulansın Denildi.

Sonra Bu Döneme Kadar Kademeli Olarak Öğrencilere ALAN YOK - 2 Müfredatı Uygulandı ve Eskide Kalan Tüm Öğrencilerde YENİ Müfredata Geçirildi.

Zorunlu Dersler Sayısal ve Ağır Dersler Olduğundan Çoğu Öğrenci İçin Mezuniyet Şartları Biraz Daha Ağırlaştı.

Bu Dönem İÇİN BİR Sene Daha ESKİ ÖĞRENCİLERE ŞANS TANILDI EĞER DÖNEM İÇERİSİNDE MEZUN OLURLAR İSE NE MUTLU

EĞER GELECEK SENEYE KALIRSA BU İŞ TEKRAR

MAT 3/4
FİZİK 3/4
KİMYA 3/4
BİYOLOJİ 3/4

8 DERS ZORUNLU HALE GELİCEK.

Eski Müfredatta Bu Dersler Zorunlu Değildi.

Kullanıcı avatarı
life360

Mesaj gönderen life360 » 07 Kas 2017, 01:32

Jezxy yazdı:Hocam 27/01/2014 Tarihinden Sonra Müfredat Değişti

Bu Tarihten Sonra Yeni Kayıt Olan Herkes ALAN YOK - 2 Müfredatına Göre Zorunlu Dersleri Çıkartıldı.

ve 2017 - 2018 Yeni Dönemine Kadar Tüm Öğrenciler Bir Anda Değilde Kademeli Olarak Herkes Yeni Müfredata Uygulansın Denildi.

Sonra Bu Döneme Kadar Kademeli Olarak Öğrencilere ALAN YOK - 2 Müfredatı Uygulandı ve Eskide Kalan Tüm Öğrencilerde YENİ Müfredata Geçirildi.

Zorunlu Dersler Sayısal ve Ağır Dersler Olduğundan Çoğu Öğrenci İçin Mezuniyet Şartları Biraz Daha Ağırlaştı.

Bu Dönem İÇİN BİR Sene Daha ESKİ ÖĞRENCİLERE ŞANS TANILDI EĞER DÖNEM İÇERİSİNDE MEZUN OLURLAR İSE NE MUTLU

EĞER GELECEK SENEYE KALIRSA BU İŞ TEKRAR

MAT 3/4
FİZİK 3/4
KİMYA 3/4
BİYOLOJİ 3/4

8 DERS ZORUNLU HALE GELİCEK.

Eski Müfredatta Bu Dersler Zorunlu Değildi.
Anladım hocam. Yani yukarda verdiğiniz Alan Yok-2 derslerine göre kredi hesaplayacaksam güzel çünkü diğer türlü daha düşük çıkıyor ve beni zor sokuyor. 2. dönem geçeceğim(aralık-ocak) Alan-Yok 2 dersleri olacak değil mi?

“Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme” sayfasına dön