Açık liseye geçiş

Yukarıdaki Başlıkların Dışında Kalan Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
zeyni
Çırak

Açık liseye geçiş

Mesaj gönderen zeyni » 20 Mar 2018, 23:19

Arkadaşlar açık liseye geçiş yapmayı düşünüyorum 12. sınıfta yani seneye. Fakat kafamda bazı sorular var.

Şimdi ben Ea öğrencisiyim 11'i eşit ağırlıktan bitireceğim 3 ay sonra 9-10 ise işte ortak olarak geçti yani tüm dersleri aldım ve şu üç yılın toplamında yani 6 dönem boyunca kaldığım hiçbir ders olmayacak bu saatten sonra kalmam yani bu son dönemim 3. yıldaki nerden biliyorsun falan derseniz az çok sistemi falan çözdük okulda ki ondan dolayı. Kısacası 6 dönemde her dönemde toplamda 40 krediyi aldım ilk sorum bu kredilerin kaç tanesi açık lisede kullanılabilir. Bazı dersler açık lisede yok ya ondan soruyorum. Bunu hesaplamak istiyorum toplamda kaç kredi gelecek diye. İkinci sorum ise şimdi ben eşit ağırlıkçıyım yani fenle alakamı geçen sene kestim ama fenden de hiç kalmadım fen dediğim fizik-kimya-biyoloji üçlüsü 2 yıl boyunca hiç kalmadım bu derslerden şimdi açık liseye geçersem ben 11 de fen almadığım için 11 fenini vermem gerekecek mi 11 dışında 12 içinde fen çözmemi isterler mi? Eğer fen zorunlu olursa sınıfı geçemem bu da büyük sıkıntı geçme sebebimde sınava daha iyi hazırlanmak sağlam bir temelim var okul zaman kaybı bana göre eacı olarak gelecek seneyi sadece soru çözümü ile geçireceğim inşaallah bunun içinde okul bir engel önümde kurtulmak istiyorum.

zeyni
Çırak

Re: Açık liseye geçiş

Mesaj gönderen zeyni » 21 Mar 2018, 22:53

Kimsenin bilgilsi yok mu lütfen yardım?

Jezxy
Onursal Üye

Mesaj gönderen Jezxy » 22 Mar 2018, 16:54

Resim

Bu Açık Lise Ders Programı Hocam Ortadaki Kırmızı Yokmuş Farz Et

ORTAK DERSLERİN KREDİLERİ MEVCUT

BİR ÖОRENCİ BİR SINAVDA MAKSİMUM 35 KREDİ ALABİLİYOR.

SİZ Şuan Eşit Ağırlıksınız Buraya Kadar Herşey Tamam Lakin

AÇIK LİSEDE EŞİT AОIRLIK SAYISAL SÖZEL VS HİÇ BİR ALAN TANIMI YOK.

SİZ 12 SINIFTA AÇIK LİSEYE GEÇTİОİNİZ TAKTİRDE

O RESMİN SON KÖŞESİ OLAN 12 SINIF 7 / 8 DÖNEM SUTUNLARI İÇİNDE BULUNAN DERSLERDEN SORUMLU OLUCAKSINIZ.

DİL VE ANLATIM 7 / 8
EDEBİYAT 7 / 8
DİN KÜLTÜRÜ 7 / 8
YABANCI DİL 7 / 8
TRAFİK 1 VE 2

EОER GEÇMİŞ DÖNEMLERDEN SORUMLU DERSİNİZ YOK İSE

10 TANE ZORUNLU DERSİNİZ OLUCAK

VE TEK SINAVDA BU DERSLERİ VEREBİLME İMKANINIZ OLUCAK VE EŞİT AОIRLIK OLDUОUNUZDAN DERS SAATİNİZ AÇIK LİSEYE GÖRE FAZLA OLDUОUNDAN

SİZİN KREDİNİZ 200 VEYA ÜSTÜNDE OLUCAK

BUNUN SÖYLEMEMİN SEBEBİ AÇIK LİSEDE 192 KREDİ VE ÜSTÜNDE MEZUN OLABİLİYORSUNUZ KREDİ PROBLEMİNİZ OLMAYACAK

ZORUNLU DERS SAYINIZI 0 İNDİRMENİZ GEREKİCEK

ODA YUKARDA BELİRTTİОİM DERSLER

VE GELDİОİNİZDE 6 DÖNEM YADA 7 DÖNEM ÖОRENCİSİ OLUCAKSINIZ

8 TAMAMLAMANIZ GEREKECEK BUDA YIL İÇERİSİNDE KAYIT YENİLEME YAPARAK DÖNEMİDE TAMAMLAYA BİLİRSİNİZ.

TEK SORUNUN ZORUNLU DERSLER OLUCAK

http://aol.meb.gov.tr/www/sinav-arsivi/icerik/15

ŞU SİTEYE GİRİP AÇIK LİSENİN RESMİ SİTESİDİR BU ARADA

GEÇMİŞ SENENİN SINAV SORULARINA BİR BAK

TEMEL BİLGİNLE O ZORUNLU DERSLER SENİ NE KADAR ZORLAYACAK SORULARI BİR CEVAPLAMAYA ÇALIŞ

BİZDE GEÇME NOTU 45 YANİ 9 DOОRU CEVAP OLUYOR.
İYİ DİPLOMA PUANI İÇİN ÇOK NET DAİMA DAHA İYİ OLUYOR.

KENDİNİ O SİTEDEN İNDİRDİKLERİNE BİR TEST ET

SONRASI İSE TAMAMEN SANA BAОLI

OKUL ZORUNLULUОU KALMAYACAK
UYKU DÜZENİ SANA AİT
ARA MOLALAR DİNLENME HERŞEY SANA AİT

KENDİMİ DİZGİNLEYEBİLİRİM DERSEN TEMBELLEŞMEM DERSEN AÇIK LİSEYE GEÇİP RAHATLIKLA MEZUN OLABİLİRSİN.

zeyni
Çırak

Mesaj gönderen zeyni » 22 Mar 2018, 23:11

Hocam cevabınız için çok teşekkürler bir rehbelikçiden daha çok aydınlattınız. Kaç gündür cevap arıyordum. Bir kaç şey takıldı aklıma yazdıklarınızdan

Şimdi o kırmızı kısmı önemseme dediniz fakat ben o dersleri de almıştım 10. sınıfta ve vermiştim zaten şimdiye kadar kaldığım ders olmadı şükür. Neden önemseme dediniz anlamadım zorunlu değil mi şuan?

Bunun dışında o attığınız resimdekini bende bulmuştum fakat sonradan 2014 e ait olduğunu gördüm 2017 olanı indirdim orda dersler çok değişmiş yeni dersler falan eklenmiş ama ben 2014 ders sistemine göre aldım bütün derslerimi şimdi 2017 ye baktığımız zaman felsefe 10. sınıfta da var ama ben 10. sınıfta felsefe almadım yani verilmedi daha doğrusu sadece bu yıl 11 de şimdi açık liseye geçince benden bu dersi vermemi istemezler mi? Bana çok saçma geldi benden sonra değişikkliğe uğrayan bir şeyi bana sorma ihtimalleri olması ama sormak istedim emin olamadım felsefe sadece bir örnekti bunun gibi bir kaç ders daha var hatta aşağı bırakayım sizde bakabilirsiniz.

Birde 6 ya da 7 den başlarsın dediniz neden 6 dan başlama ihtimalim var ki? Geçmişte kaldığım hiçbir ders olmayacak bu dönem son 6. dönemim kalacağımı da sanmıyorum inşaallah.

Şuan benim tek sorunum 7 ve 8. dönemdeki zorunlu derslerden kalmamak olacak çünkü kredi 186 oluyor bende 3-4 tane zorunlu versem 192 yi geçiyor fakat bütün zorunluları vermek zorundayım değil mi aynı yıl içinde mezun olmak için 18 yaşından küçük olduğum için bir yıl içinde 2 kere sınaca girebiliyorum.

Resim

Bütün her şey değişmiş ders saatlerinden derslere kadar hocam fikriniz nedir?

Jezxy
Onursal Üye

Mesaj gönderen Jezxy » 24 Mar 2018, 03:53

Açık Lisenin Eski Ders Çizelgesinde O KIRMIZI İÇERİSİNDEKİ DERSLER YOKTU ŞUANKİ YENİ MÜFREDATTA O KIRMIZI ALAN İÇERİSİNDEKİ DERSLER DAHİL OLDU.

BUNDAN DOLAYI KIRMIZI ALANI BAŞKA BİR KONUNUN İÇERİSİNDEN ALMIŞTIM O RESMİ ONDAN DOLAYI KAFANIZA TAKMAYIN DEDİM.

VE Bahsettiğiniz Gibi Bu Ders Programındaki Dersler Açık Liseye Geçen Herkezin Zorunlu Dersleri Olduğundan

Siz Şuan Kendi Lisenizde Görmediğiniz Dersler Karşınıza Zorunlu Ders Olarak Çıkacaktır Muhtemelen

Felsefede Bunlardan Biri

Sizin O Paylaştığınız Resim 2019 Müfredatı Olucak Bu Sene O Ders Programı Ertelendi.

Size Bahsettiğim Derslerin Dışında Birde 2 Adet Felsefe Dersi Gelebilir Bakın Gelebilir Diyorum Bazen O Dönemi Bitirdiğinizden Dolayı O DERS İLE SORUMLULUĞUNUZ KALMAYABİLİYOR.

Şimdi Siz 6 Dönemi Bitirmiş Olarak BURAYA GELİCEKSİNİZ 7.DÖNEMDEN BAŞLAYACAKSINIZ.

Aynen Size Gelicek Bütün Zorunlu Dersleri Vermek Zorundasın

Türk Dili ve Edebiyatı İle Dil Anlatım Derslerinden Muaf Olamıyorsun Mutlaka Başarılı Olman Gerekiyor.
Geri Kalan Zorunlu Derslerden Muaf Olabiliyorsun Lakin 3 Tane Sınava Girip 3 Dede Başarısız Olman Lazım.
Muaf Olduğun Derslerin Kredisi Gelmiyor Kredi Açığını Seçmeli Dersleri Seçip Başarılı Olduğun Taktirde Kapatabiliyorsun.

zeyni
Çırak

Mesaj gönderen zeyni » 24 Mar 2018, 10:49

Anladım hocam çoķ teşekkürler. 2019 da uygulanacak dediniz ya hocam şuan bizim okullarda alt sınıflara uygulanmaya başladı seneye 2019 da da bize de uygulanacak yani ben 2017 olanından mı sorumluyum açık lıseye gecince öyleyse ekstra bir suru yük olacak.

Jezxy
Onursal Üye

Mesaj gönderen Jezxy » 25 Mar 2018, 01:41

Hocam Şimdi Yeni Ders Programını Yani Çizelgesini 1 Sene Ertelemişlerdi.

Eğer Bu Senede Bir Aksilik Olmaz İse Sizin Paylaştığınız Resimdeki Çizelgeden Sorumlu Olucaksınız.

Pek Bir Değişeni Yok O Saydığım Derslerin Yanında Birde Felsefe Dersi Eklenecek.

“Diğer Konular Hakkında Sorularınız” sayfasına dön