yine bir sorunum var :(((

Her Konuda Tartışabilirsiniz
yesim
Çırak

yine bir sorunum var :(((

Mesaj gönderen yesim » 01 Eki 2009, 12:04

ben acık lisede bu yıl 4 yılım olacak sosyal bilimler alanım toplam kredm 102 alan kredim 32 ben şimdi genel kültür yapmak istiyorum alanımı yapabilirmiyim birde genel kültürde alan kredisi yok o nasıl olacak yardımcı olurmu bilen varsa şimdiden tsk ederim....

ciko_seko
Yardımcı Uzman

Re: yine bir sorunum var :(((

Mesaj gönderen ciko_seko » 01 Eki 2009, 12:11

Kayıt yenileme döneminde ders seçimi işlemleri yapılırken, bölümünü değiştirebilirsin.
Genel kültür bölümünde alan kredisi toplamak zorunda değilsin.Fakat eğerki üniversite düşünüyorsan Genel Kültür bölümünü tavsiye etmem sadece lise diploman olsun istiyorsan Genel Kültür bölümünü seç :wink: Daha çabuk diplomanı alabilirsin fakat diğer bölümlere göre daha hafif olduğundan dolayı daha az şey öğrenerek mezun olursun. :wink:

yesim
Çırak

Mesaj gönderen yesim » 01 Eki 2009, 12:18

bnim dönem 6 taoplam kredim 102 alan kredim 36 sosyal bilimler alanım bu yıl mezun olmak istiyorum üniversiteyede girmek istiyorum en azından alan kredisnden kurtulurm daha cabuk mezun olur 2010 öss girme sansım yüksek olur die düşünmüştüm ama

ciko_seko
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen ciko_seko » 01 Eki 2009, 12:33

Düşündüğün şey mantıklı tabiki, eğerki Genel Kültür alanından mezun olurum ve öss yede çalışırım kazanırım diyorsan o senin bileceğin iş fakat dediğim gibi alan kredisi zorunluğunun olmadığı için basit dersleri seçip mezun olabilirsin ve bu senin için iyimi olur kötümü olur orasını sen düşün. Ve ayrıca Genel kültür alanında üniversitede tercih edebileceğin bölümlerde biraz sınırlı 2009 öss deki Genel Kültür alanından mezun olanların tercih edebileceği bölümler şu sayfada incelemende fayda var.

http://www.aciklise.net/Forum/viewtopic.php?f=35&t=1499

Diyelimki kazandın fakat istediğin bölüme giremiyorsun buda çok kötü olur senin için. :wink:

Kullanıcı avatarı
Bal10cuk
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Bal10cuk » 02 Eki 2009, 11:58

yeni öss sisteminde alan farketmeksizin istedigin bölümden sınava giriyorsun ve basarılı olma durumunda istedigin üni. bölümünede kabul ediliyorsun başarmak senin elinde yani genel kültür sözel sayısal hiç farketmez

cantona
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen cantona » 02 Eki 2009, 14:24

evet katsayı kalktığı için artık alan dışı bölümlere yönelme şansı var.

ama bence genel kültür ve sosyal bilimler arasında çok fark yok. yani değiştirsinde fazla fark etmez bence

ciko_seko
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen ciko_seko » 03 Eki 2009, 08:38

saolun arkadaşlar.Fakat diyelimki sosyal bölümündesin ama gidipte Bilgisayar Mühendisliği,fizik öğretmenliği veya tıp okuyacak biri olacağını sanmıyorum eğer 1milyonda 1 kişi kazanırsa böyle bişeyi de zaten okuyamaz kafayı yer, 10-15 yılda anda bittirebilir uni.yi :mrgreen:
herkes kendi iyi olduğu branşa yönelmeli bence zaten bu yüzden yaptılar yeni uygulamayı, sözeli iyi olan bir adam sayısal okusun diye değil :mrgreen:

DeathNote
Doktor

Mesaj gönderen DeathNote » 02 Kas 2009, 18:49

Arkadaşlar Ben Sosyal Bilimlerdeyim . Bende Mi Genel Kültüre Geçsem Daha Çabuk Bitirip ÖSS :/ ?
Nice Güzellere Baglandım Kaldım,
Ne Bir Vefa Gördüm Ne Fayda
Buldum..
Her Türlü İsteğim Topraktan Aldım,
Benim Sadık Yarim Kara topraktır!! > Âsık Veysel
<

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön