bölüm değiştirme

Her Konuda Tartışabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
dark_angel
Yardımcı Asistan

bölüm değiştirme

Mesaj gönderen dark_angel » 13 Haz 2011, 21:10

arkadaşlar,ben tm okuyorum ve sözele geçmek istiyorum.çünkü liseyi daha çabuk bitirme şansım var.(mat.yüzünden)üniversite sınavında alan dışı tercih yapınca,ne kadar puan kırılıyor?

diyeceksiniz matematiğin kötüyse niye geçtin tm ye. matematiğim iyi hatta ekol hoca matematik videolarını izliyorum 9.sınıfta da geçtim matematik dersini puanımda 70 falandı.şimdi ben ne kadar çalışsam okuldaki gibi olmayacak.lise bitince hemen dershaneye başlıcam.belki biraz eksiklerimi kapatırım.

birazdeli
Yardımcı Uzman

Re: bölüm değiştirme

Mesaj gönderen birazdeli » 13 Haz 2011, 21:34

Alan içi puan 0,15 alan dışı 0,12 ile çarpılıyor bildiğim kadarıyla :wink:

Yani 8-15 puan arası oynuyor alan dışı tercihler.

Çok puan kırılr TM'den devam et bence. Kredilerinde döneme göre iyi.

Kullanıcı avatarı
dark_angel
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen dark_angel » 13 Haz 2011, 21:44

birazdeli yazdı:Alan içi puan 0,15 alan dışı 0,12 ile çarpılıyor bildiğim kadarıyla :wink:

Yani 8-15 puan arası oynuyor alan dışı tercihler.

Çok puan kırılr TM'den devam et bence. Kredilerinde döneme göre iyi.

çok çalışırım sınava.bi de aol ni yüksek krediyle bitirirsem biraz puan gelir.ama karar veremedim.

hyilmaz
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen hyilmaz » 14 Haz 2011, 19:10

TM bölümü Fen Bilimleri gibi değil. Fen'de alan kredisi toplamak için Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik ne kadar alan dersi varsa hepsini vermen gerekiyor. Şundan muaf olayım diye birşey yok. Muaf olabilirsin ama alan kredisini toplamak için muaf olduğun dersi yine seçmek zorundasın. Fakat TM'de sana alan kredisi veren Dil ve Anlatım dersi var. Sırf bu dersten bile toplayabileceğin alan kredileri nedeniyle 80 alan kredisini matematikten sadece 2-3 ders alarak toplayabiliyorsun. Gerisinden muaf olursan Edebiyat, Dil ve Anlatım Coğrafyadan toplayacagın alan kredileri zaten 80 ediyor. Bu durumda dip. notum düşük gelir diye korkudan genel kültüre geçersen alan dışı girdiğinde puanın, TM ama düşük diploma notundan daha fazla kırılır diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
dark_angel
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen dark_angel » 14 Haz 2011, 22:54

hyilmaz yazdı:TM bölümü Fen Bilimleri gibi değil. Fen'de alan kredisi toplamak için Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik ne kadar alan dersi varsa hepsini vermen gerekiyor. Şundan muaf olayım diye birşey yok. Muaf olabilirsin ama alan kredisini toplamak için muaf olduğun dersi yine seçmek zorundasın. Fakat TM'de sana alan kredisi veren Dil ve Anlatım dersi var. Sırf bu dersten bile toplayabileceğin alan kredileri nedeniyle 80 alan kredisini matematikten sadece 2-3 ders alarak toplayabiliyorsun. Gerisinden muaf olursan Edebiyat, Dil ve Anlatım Coğrafyadan toplayacagın alan kredileri zaten 80 ediyor. Bu durumda dip. notum düşük gelir diye korkudan genel kültüre geçersen alan dışı girdiğinde puanın, TM ama düşük diploma notundan daha fazla kırılır diye düşünüyorum.
yok ben g.kültüre geçmiyorum.sosyal bilgilere geçmeyi düşünüyorum.dediğin derslerden geçince 80 kredi yapmıyor.65 civarında puan toplanıyor(eğer bütün sözel dersleri geçersem.)matematikten 6 dersim var.3 ile 4 tanesini geçmek zorundayım.1 ay sonra sınav yapılıyor.okulda 1 senede öğrendiğimiz konuları kısa sürede çalışarak geçmeye çalışıyoruz.bu son sınavda sayısal derslerden geçemezsem alan değiştirebilirim.ama sınavdan sonra karar vericem.

hyilmaz
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen hyilmaz » 15 Haz 2011, 08:03

Ben 72 olarak hesapladım. Her dersin normal kredisi alan kredisi olarak alan kredisi hanesine yazılmıyor mu? Örneğin Dil ve Anlatım TM'de 5 kredi veriyor o dersi seçip, geçince 5 Alan kredisi alınmış olmuyor mu? 65 olmamalı. Sosyal bilimler seçince üni sınavında hangi alandan giriliyor? Yani hangi alanlarda yada mesleklerde puan kırılması yaşanmıyor? TM Eşit Ağırlık Fen Sayısal Genel Kültür Sözeldi.

Kullanıcı avatarı
dark_angel
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen dark_angel » 15 Haz 2011, 10:53

http://www.aol.meb.gov.tr/upload/genel/ ... rsleri.pdf

buradan baktım tm`de alan için sözel derslerin hepsinin toplamı 68.

malatyali_06
Çırak

Mesaj gönderen malatyali_06 » 15 Haz 2011, 14:37

@dark_angel seninle şu an aynı durumdayız kısaca özetlersem;

Okul / Alan - Bölüm : AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ - 4 YILLIK / TÜRKÇE MATEMATİK
Öğrencilik Durumu : AKTİF
Toplam Dönemi : 8 AOL'de Okuduğu Dönem : 6
Toplam Kredi : 132 Alan Kredi : 58

Resim

tablodaki zorunlu dersler hep sayısal yanlız bu dersleri vereceğime pek inanmıyorum çünkü sözele daha çok yatkınım.

şimdi kayıt yenileme yaptıktan sonra sözel alanına geçersem kredim de bir artış olur mu

bu arada eşit ağırlık alanının sadece 72 kredisini zaten sözel dersler oluşturuyor.
Okul / Alan - Bölüm: AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ - 4 YILLIK / TÜRKÇE MATEMATİK
Toplam Dönemi: 9 AOL'de Okuduğu Dönem: 7
Toplam Kredi: 132 Alan Kredi: 58

Kullanıcı avatarı
dark_angel
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen dark_angel » 16 Haz 2011, 20:33

malatyali_06 yazdı:@dark_angel seninle şu an aynı durumdayız kısaca özetlersem;

Resim

tablodaki zorunlu dersler hep sayısal yanlız bu dersleri vereceğime pek inanmıyorum çünkü sözele daha çok yatkınım.

şimdi kayıt yenileme yaptıktan sonra sözel alanına geçersem kredim de bir artış olur mu

bu arada eşit ağırlık alanının sadece 72 kredisini zaten sözel dersler oluşturuyor.
sadece 8 kredi artar.alan için sözel derslerin toplamı 68 oluyor.

malatyali_06
Çırak

Mesaj gönderen malatyali_06 » 17 Haz 2011, 00:33

dark_angel yazdı:
malatyali_06 yazdı:@dark_angel seninle şu an aynı durumdayız kısaca özetlersem;

Resim

sadece 8 kredi artar.alan için sözel derslerin toplamı 68 oluyor.
sözel bölüme geçip kredi artışına baktım alan kredim 72 olmuştu yani 14 kredi birden arttı.

Kullanıcı avatarı
dark_angel
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen dark_angel » 17 Haz 2011, 13:01

malatyali_06 yazdı:sözel bölüme geçip kredi artışına baktım alan kredim 72 olmuştu yani 14 kredi birden arttı.
iyiymiş.şimdi sen sözele mi geçtin?

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 17 Haz 2011, 13:04

Bölüm değiştirirken dikkat edin, önceden sınava girip geçtiğiniz derslerin bir kısmı bölüm değiştirdikten sonra tekrar zorunlu ders kısmınıza eklenebilir...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
dark_angel
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen dark_angel » 17 Haz 2011, 13:44

emrahk yazdı:Bölüm değiştirirken dikkat edin, önceden sınava girip geçtiğiniz derslerin bir kısmı bölüm değiştirdikten sonra tekrar zorunlu ders kısmınıza eklenebilir...
geçtiğimiz dersler, zorunlu ders kısmına geçtiğinde,kredi azalıyor mu?

malatyali_06
Çırak

Mesaj gönderen malatyali_06 » 17 Haz 2011, 14:00

bölüm değiştirirken arkadaşın dediği gibi önceden geçtiğim dersler tekrar geldi çünkü eşit ağırlıktayken tarih 3 dersi mesela 2 krediydi sözele geçince alan dersi olduğu için 4 kredi oldu aynı şekilde coğrafya da 2 krediydi sözele geçince alan dersi olduğu için 4 krediye yükseldi ve tekrar zorunlu dersler kısmına geldi.

yani kısaca tarih ve tüm serisi - coğrafya ve tüm serisini 2 kredi olarak tm de vermiştim ama sözele geçince 4 kredi olduğu için tarih ve coğrafya serisini tekrar vermem gerekicek.

not: sözele geçmekten vazgeçtim en iyisi tm de devam etmek.

Resim

MuhammedEmin
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen MuhammedEmin » 18 Haz 2011, 23:40

Eğer Ders kredi sayısı 1 den fazla ise tekrar verme zorunluluğu çıkıyor ortaya fakat sözel de 3 Kredi veren bi ders tm de 1 kredi veriyorsa o dersi vermek zorundasınız fakat sözelde 1 Tm de 2 kredi veriyorsa böyle bi zorunluluk olmadan o dersi 2 bölümde de geçmiş sayiliyorsunuz.
Öğrencilik Durumu : MEZUN
Toplam Dönemi : 8 AOL'de Okuduğu Dönem : 3
Toplam Kredi : 207 Alan Kredi : 84

Mezuniyet Tarihi : 09/08/2010
Diploma Notu : 67,07

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön