Alan ve Ortak ders karmaşası

Forumumuzda yer almayan konu ve başlıkları burada oluşturabilirsiniz.

jDii

Alan ve Ortak ders karmaşası

Mesaj gönderen jDii » 16 Haz 2011, 19:17

İyi günler,

Benim bu dönemin 3. sınavında muaf olmam gereken bir ders var, aksi halde mezun olamıyorum. Kafama takılan şey ise başarısız olarak gözüken bu ders iki türlü birincisi ortak, ikincisi alan. 3. sınav da bu derse tekrar gireceğim ve bu ders ortak olarak gözüküyor. Şu halde başarısız olarak gözüken ama alan olan ve şu an ortak sayılan ders muaf olur mu? Alan ya da ortak olması fark eder mi? Ne de olsa aynı ders değil mi?

Teşekkürler.

emrahk
Onursal Üye

Re: Alan ve Ortak ders karmaşası

Mesaj gönderen emrahk » 17 Haz 2011, 16:18

Bir ders hem Alan hemde Ortak olarak nasıl gözüküyor anlamadım. Farklı dersler olabilir, örneğin Fizik 2 dersi Ortak iken Fizik 3 Alan olabilir ama bir ders sistemde hem Ortak hem Alan gözükemez. Ama eğer o dersten kaldıktan sonra Alan değiştirdiysen durum değişebilir...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

jDii

Mesaj gönderen jDii » 17 Haz 2011, 18:00

Evet alan değişimi yaptım; ama muaf olmasını istediğim ders birinci sınıftan kalma. Neticede aynı derse üç kere girmiş olacağım ama toplamda aynı derse biri alan vasfı altında ikisi ortak vasfı altında olacak. Bir sorun olur mu?

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 17 Haz 2011, 19:58

Senin öğrenci girişinden tam ne olduğunu görmediğim için kesin birşey söyleyemem ama, farzedelim ortak ders olarak kabul edilecek o ders, o zaman 3. girişin olacağı için muafsın otomatikman. Eğer alan dersi olarak sistem kabul ederse de yine muafsın çünkü alan dersleri 1 kre girilip muaf olunabiliyor. Dolayısıyla geçemesende her halukarda muafsın... :D
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

jDii

Mesaj gönderen jDii » 18 Haz 2011, 16:09

Eğer alan derslerine bir kere girip muaf olunabiliyor ise şu halde bir dersleri sisteme girme hatası var? Bu dersler el giriliyor sanırım. Daha önce ben aoldan tasdiknamemi almıştım ve daha önceden bu dersin zorunluluğu yoktu. Tekrar kayıt yaptırdığımda bu ders zorunlu derslerde karşıma ortak ders olarak çıktı. Daha önce alan olan bir ders daha sonra nasıl ortak olabilir ki? Benim ana merkeze gidip bir konuşmam lazım sanırım. Alan dersi olarak başarısız olduğum halde muaf gözükmüyor.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 18 Haz 2011, 18:36

Bu yazdıkların öncedende dediğim gibi alan değişimi yaptığın için olmuştur kuvvetle muhtemel. Şöyle ki atıyorum önceden Türkçe-Matematik alanındadırsın ve Ortak ders olan ve 3 kredilik Türk Edebiyatı dersinden geçmiştirsin. Ama sonra alan değiştirip Sosyal Bilgiler'e geçmişsindir ve bu derste Sosyalde 4 kredilik bir derstir ve dolayısıyla sistem tekrar o dersi senin zorunlu derslerine atamıştır. Dediğim durumlar farazidir ama alan değişimi yaptım dediğin için büyük ihtimal durum budur...

Mustafa Kemal Atatürk

jDii

Mesaj gönderen jDii » 19 Haz 2011, 08:00

TM'den Yabancı dile geçtim, muaf olması gereken ders geometri-2. Yabancı dilde geometrinin işi ne ki? Üstelik alan gözükenin kredisi 2, ortağında 2.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 19 Haz 2011, 13:02

Anlaşılan işler karışık, Çağrı Merkezine bir mail atıp sor bence, durumda bir tuhaflık var mı diye baksınlar...

Mustafa Kemal Atatürk

jDii

Mesaj gönderen jDii » 19 Haz 2011, 21:56

Mail attım, cevap gelince bildireceğim. Yardımın için teşekkür ederim.

“Yeni Forum Konuları Oluşturun” sayfasına dön