Mezuniyet, Askerlik

Her Konuda Tartışabilirsiniz
Esienthes
Çırak

Mezuniyet, Askerlik

Mesaj gönderen Esienthes » 05 Eyl 2011, 17:17

Merhaba herkese. Direkt konuya gireyim. Durumum;

Toplam Dönemi : 12 AOL'de Okuduğu Dönem : 9

Toplam Kredi : 150 Ortak Kredi : 76

Tahminimce 12-13 Mayıs 2012 tarihinde yapılacak olan sınavlardan sonra mezun olacağım-bu ilk kayıt olduğum vakitlerde durumu pek önemsemiyor olmamdan, sınavlara girmememden kaynaklı- ve beş adet zorunlu dersim bulunmakta. (Tarih 4 - Matematik 2 - Geometri 1 - Geometri 2 - Fizik 2(Hangisi zorlar tahmininizce ?)) Bölüm ise Genel Kültür. Seneye üniversite sınavında hangi bölümden sorumlu tutulacağım ? Ayrıca şu tablodan -bu konuda bilgili ve tecrübeli bir arkadaş tarafından-genel değerlendirme alabilir miyim ? Bir de, 21-22 Ocak sınavlarının ardından ek sınav yapılması durumu nedir sizce ? Keza bir ek sınav mayıs ayını beklememi gerekli kılmaz, ilk sınavda kasarsam.

Askerlik konusuna gelirsek o da şu durumda; iki kez yoklama için gittim ve bunlar hep yaklaşan sınav vakitlerinin üzerine denk geldi. Bende sınavlarımın olduğunu, bu sıralar tekrar gelmemin mümkünatı olmadığını belirttim. Bana sınavdan sonra gelirsin o zaman dediler her seferinde. Ayrıca araya trafik kazası girdi. Muayene olmadım henüz. 91 mart doğumluyum. Bu yıl AÖL'nin bitimi ardından diploma ile tecil ettirmemin bir sakıncası olur mu ? Yani mezun oluncaya ve diplomamı alıncaya kadar tekrar şubeye gitmeyeceğim. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Toplam Dönemi : 15
AÖL'de Okuduğu Dönem : 12
Toplam Kredi : 198
Ortak Kredi : 82

Mezuniyet: 28-29 Temmuz 2012

MEZUN!

Yns
Uzman

Re: Mezuniyet, Askerlik

Mesaj gönderen Yns » 06 Eyl 2011, 07:07

Ek sınav; sadece Temmuz sınavından sonra kredisi eksik kalanlar için yapılır.Yani Ocak ile Mayıs arasında ek sınav yok.

En erken Mayıs 2012 sınavıyla mezun olabilirsin.Ancak yazdığın 5 zorunlu ders kredini 192 yapmaz.42 toplam krediye ihtiyacın var.Yani muaf olduğun derslerden ya da seçmeli derslerden seçip 42 krediyi toplamak zorundasın.

Genel Kültür alanında 80 ortak kredi zorunluluğu kalktı, yani zorunlu derslerini geçemiyorsan muaf olma yoluna da gidebilirsin.Ama diğer derslerden 42 krediyi mutlaka toplamak zorundasın.

Üniversite sınavına başvuru zamanı açıklandığında OSYM sitesindeki formu çıktı alıp, gerekli yerleri doldurup, HEM müdürlüğüne onaylatıp başvurunu yapabilirsin... Askerlik konusunda yardımcı olamayacağım... Başarılar...
Resim

Kanadının altına sığınacak bir kuş arayan eskimiş saçak gibiyim sensiz,
Ya da bütün balinaların kıyıya vurup intihar ettiği bir deniz...

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 06 Eyl 2011, 08:33

Bende askerlik konusunda yazayım. Tam emin değilim ama diploma ile tecil etme yaş sınırı olmalı diye biliyorum, örneğin sen 91'lisin ve 2012'de mezun olacağımdiyorsun. Dolayısıyla seneye 21 yaşında olacaksın ve 21 yaşında lise diplomasıyla tecil olabilir misin askerlik şubene sorman gerekiyor....
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Esienthes
Çırak

Mesaj gönderen Esienthes » 06 Eyl 2011, 09:13

Üniversiteyi yurt dışında okumayı düşünüyorum. Acaba diplomayı aldıktan sonra değil de kayıt yaptırdıktan sonra mı gitsem ? Okuyor olarak görüneceğim için, sıkıntı olmaz sanırım.

MEZUN!

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 06 Eyl 2011, 09:17

Sanırım sorun olmaz. Seneye üniversiteye kaydolacaklardan 1990 doğumlu olanların askerlik ile ilgili durumu sorulacak. Sen 91'lisin sana sormazlar büyük ihtimal. Ama yine de bence şubene danış, askerlikle ilgili sorunu olanlara havaalanında pürüz çıkarıyorlar.
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Esienthes
Çırak

Mesaj gönderen Esienthes » 06 Eyl 2011, 09:45

O da olmazsa öncelikle sınavın ardından burada bir üniversiteye kayıt olurum, tecil ettiririm ardından havaalanında da sıkıntı olmaz büyük ihtimal.

MEZUN!

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 06 Eyl 2011, 09:53

Öyle de olabilir belki. Daha 2012'ye çok var, o zaman bakarsın neler yapabileceğine...

Mustafa Kemal Atatürk

Esienthes
Çırak

Mesaj gönderen Esienthes » 06 Eyl 2011, 19:17

Evet, yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

MEZUN!

Esienthes
Çırak

Mesaj gönderen Esienthes » 24 May 2012, 22:16

Tekrar merhaba arkadaşlar, 170 krediye çıktım. Artık zorunlu derslerimden kalmış olan üç derside 12-13 Mayıs sınavlarında geçmiş olduğumu düşünüyorum. Eğer geçmediysem temmuza kaldım.-inşallah geçmişimdir- Peki temmuz ayından sonra üniversite kayıtları ne zaman yapılıyor ? Yani, yetişebilirim sanırım değil mi ? Daha askerliği tecil ettireceğim. Yurt dışı üniversite olayı yatınca, dershane desteğiyle bilgileri tazeliyorum işte.

Ekleme: Şu zorunlu ders olayı çok gerizekalı bir sistem üzerine koyulmuş. Yahu inat gibi hepsi de sayısal zorunlu derslerimin.-Geometri 1-2, Fizik 1. Bu sınavda geçemediysem artık muaf olma yolunda temmuz ayı gözükecek. İnşallah geçmişimdir ya. Dilden gireceğim LYS'ye zaten ek puan gelmeyecek, bir de bunlarla uğraşıyoruz. Oy oy.
En son Esienthes tarafından 24 May 2012, 22:49 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

MEZUN!

Kullanıcı avatarı
serena
Uzman Doktor

Mesaj gönderen serena » 24 May 2012, 22:32

umarım olmuşsındur bu zorunlu dersler yuzunden bırçok ögrencı magdur oluyo
Umutsuzluga kapılmak mutsuzluğa kapı aralar içinde besledigin umut seni hayata bağlar

Kullanıcı avatarı
hackerandkoch
Uzman Doktor
İletişim:

Mesaj gönderen hackerandkoch » 24 May 2012, 23:05

yaw sen 91 doğumlusun . 91 liler tezkere aldılar sen şimdi boşver dersi nasıl kaçtın o kadar ay . anlat hele yaw . benimde muayene felan sıkıntı . kıbrıstaki akrabaların yanına geçmeyi düşünüyorum . nasıl olacak . sen anlatta yorma beni oralara kadar ?
Resim
MEZUN
Bir insanın başına gelebilecek en kötü iki şey câhil bırakılmak ve aptal yaradılışlı olmaktır. Bunların ikisi de bir araya gelmişse bırak ipini gitsin.

Esienthes
Çırak

Mesaj gönderen Esienthes » 24 May 2012, 23:27

Bir sürü yasa çıktı/mış/-ıyor. Türkiye eskisi gibi değil artık bu konuda. Zorlama, eve polis gelme ve benzeri olaylar yok artık. Belki şehirden şehire değişiyordur. Göz korkutma amacı ile mektup göndermişlerdi, o gazla bir koşu gittim şubeye. Sonra bir daha gittim. Hep açık öğretim sınavları vaktine gelmişti. Bende durumu izah ettim. Sınavlardan sonra gelmemin sakıncası olur mu diye. Şirkette; komutanlarla tanıştım, konuştum. Dedikleri tek şey okulunu bitir, diplomayla git ve tecil ettir. Polis de gbt bakmıştı o zamanlar. Bir sıkıntı olmadı anlayacağın. Olaya karışmayacaksın ve sınavlara odaklanacaksın, hepsi bu. Hatta şu yeni yasalarla çok daha rahat nefes aldıracak yoklamaya gitmeyenlere. Kaçtım falan diyemem, kaba bir tabir kalıyor bunların yanında.

MEZUN!

Kullanıcı avatarı
hackerandkoch
Uzman Doktor
İletişim:

Mesaj gönderen hackerandkoch » 25 May 2012, 01:40

baba kaçar o zaman 40 yaşına kadar :D
Resim
MEZUN
Bir insanın başına gelebilecek en kötü iki şey câhil bırakılmak ve aptal yaradılışlı olmaktır. Bunların ikisi de bir araya gelmişse bırak ipini gitsin.

saddamhuseyin
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen saddamhuseyin » 29 May 2012, 21:44

Tarih 4 - Matematik 2 - Geometri 1 - Geometri 2 - Fizik 2(Hangisi zorlar tahmininizce ?))
tarih 4 sözel ders ben kalmıştım ama şanssızlık o dönem çok tuhaf sormuşlardı dolayısıyla zorlamaz.

matematik 2 bu zaten ortaokul seviyesinde matematik. pay payda, merdiven tipinde sorular, modüler aritmek, dört işlem, ardışık sayılar vb. gibi kolay konular. çalışırsan geçebilirsin dolayısıyla az zorlar.

geometri 1 bence basit bir ders. çalışırsan geçebilirsin pek zorlamaz.

geometri 2: bu çoğunun baş belası. bence geo 1'e göre daha zor bence bu zorlayabilir .

fizik 2: çok zor değil. öğrenmen gereken belli başlı formüller ve soru tipleri var. onları öğrenirsen zaten her sınavda aynı soruların az değiştirilmiş hali geliyor. çalışırsan bunuda rahat geçersin.

tabii bunlar için azda olsa temelinin olması şart. eğer yoksa ve zamanında yoksa bence hiç uğraşma muaf olmaya bak derim. :lol:

Esienthes
Çırak

Mesaj gönderen Esienthes » 30 May 2012, 19:06

Eheh. Ya sayısal derslere oturup kafa yormadım okul hayatım boyunca. Benim tek ilgi alanım dil oldu. O bakımdan son sınavda zorunlu üç dersim vardı işte. Fizik ve geometri 1-2. Canımı sıktı. İnşallah geçmişimdir bu sınavda diyorum.

MEZUN!

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön